اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنج‌شنبه 10 اسفند 1402 - 29 February 2024
شناسه خبر: 5726
تاریخ خبر: 1396/9/6
ساعت: 18:49
دکتر جهانگیری در جلسه ستاد مدیریت بحران در استان کرمانشاه تاکید کرد:

پیمانکاران بی توجه به استحکام ساختمان باید پاسخگو باشند و بازخواست شوند/ طرح بسیار عظیمی در آینده برای تحول کشاورزی استان کرمانشاه اجرا خواهد شد/اختصاص بيست میلیارد تومان برای جبران تلفات احشام و دام هایی که در اثر زلزله تلف شده اند/ افزایش 5 میلیون تومان به تسهیلات ساخت مسکن در شهرها و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه/ تخصیص 30 میلیون تومان وام کم بهره بلند مدت برای ساخت مسکن روستایی و 40 میلیون تومان برای ساخت مسکن شهری/ اختصاص 400 میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش و بازسازی واحدهای تولیدی و صنعتی مناطق زلزله زده/ تخصیص صد در صد بودجه عمرانی سال 96 استان کرمانشاه

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه استحکام ساختمان باید دغدغه جدی هر ایرانی باشد، گفت: پیمانکارانی که به استحکام ساختمان توجه نمی کنند، کاری پر ضرر و زیان در حق کشور انجام می دهند که باید بازخواست شده و پاسخگوی عملکرد خود باشند.

پیمانکاران بی توجه به استحکام ساختمان باید پاسخگو باشند و بازخواست شوند/ طرح بسیار عظیمی در آینده برای تحول کشاورزی استان کرمانشاه اجرا خواهد شد/اختصاص دو میلیارد تومان برای جبران تلفات احشام و دام هایی که در اثر زلزله تلف شده اند/ افزایش 5 میلیون تومان به تسهیلات ساخت مسکن در شهرها و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه/ تخصیص 30 میلیون تومان وام کم بهره بلند مدت برای ساخت مسکن روستایی و 40 میلیون تومان برای ساخت مسکن شهری/  اختصاص 400 میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش و بازسازی واحدهای تولیدی و صنعتی مناطق زلزله زده/ تخصیص صد در صد بودجه عمرانی سال 96 استان کرمانشاهدکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) دربخش پایانی سفر خود به استان کرمانشاه اظهار داشت: زلزله غرب کشور و بطور مشخص استان کرمانشاه حادثه تلخی بود که قلب دولت و ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران را به درد آورد و همه مردم عزادار این حادثه شدند.
وی ادامه داد: در کنار تلخی ها و سختی های زلزله، یک نکته بسیار برجسته به نمایش گذاشته شد که آن ظرفیت عظیم ملت ایران بود که تا کنون در دوران دفاع مقدس شاهد آن بودیم که مردم یکپارچه ایستادند و هر کس هر چه در توان داشت به میدان آورد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در زلزله استان کرمانشاه نیز یک بار دیگر ظرفیت عظیم ملت ایران به نمایش گذاشته شد و همه نشان دادند که شیعه و سنی و کرد و ترک و بلوچ و همه اقوام کشور با هم یکپارچه هستند.
دکتر جهانگیری با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب به مناطق زلزله زده و حضور شخص رییس جمهور در این مناطق خاطر نشان کرد: رییس جمهور پس از این حادثه در مناطق زلزله زده حضور یافت و در جلسه ستاد بحران دستورالعمل مشخصی را صادر کرد تا ظرفیت های دولت برای کمک به مردم بسیج شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: در جریان زلزله مردم و نیروهای مسلح نیز هر چه در توان داشتند به میدان آوردند و با وجود آنکه دولت و مسئولین کشور با تمام ظرفیت پای کار بودند، مردم نیز برای کمک حضور پیدا کردند تا ضعفها و نواقص را جبران کنند.
وی با اشاره به سابقه تاریخی استان کرمانشاه، مردم این استان را مرزدارانی مستحکم و پابرجا برای کشور توصیف کرد و گفت: امیدوارم مردم کرمانشاه همواره سربلند باشند و بعنوان پهلوانانی بزرگ از این کشور دفاع کنند.
دکتر جهانگیری با قدردانی از حضور بموقع نیروهای مسلح و ارتش برای کمک رسانی به مردم زلزله زده خاطر نشان کرد: نیروهای ارتش اقدامات برجسته ای برای نجات مردم انجام دادند و حضور بموقعی داشتند که قابل تقدیر است.
وی سپاه پاسداران را نیز پشتوانه ای قدرتمند برای جمهوری اسلامی ایران برشمرد و افزود: سپاه در همه حوادث و بخصوص در حادثه زلزله نقش موثر و خوبی ایفا کرد که باید از نیروهای سپاه تشکر کرد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به نقش سازنده ستاد مدیریت بحران کشور و ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه در مدیریت و ساماندهی مسائل ناشی از زلزله گفت: در مقایسه با مدیریت زلزله بم، اقدامات انجام شده در استان کرمانشاه حکایت از آن دارد که به جهت مدیریت حوادث طبیعی پیشرفت زیادی داشته ایم. البته نواقص و ضعف هایی نیز وجود دارد که باید با آسیب شناسی از آن درس بگیریم.
وی با اشاره به انتقال 7 هزار نفر مصدوم و مجروح حادثه زلزله توسط اورژانس و دست اندرکاران بهداشت و درمان کشور اظهار داشت: انتقال این تعداد مجروح در مدت زمان کوتاه اقدامی بسیار پر اهمیت است که باید بعنوان یک کار بزرگ ثبت شود.
دکتر جهانگیری با اشاره به برنامه در دستور کار دولت برای مقاوم سازی 6 میلیون واحد مسکونی روستایی در کشور افزود: بر اساس این برنامه، دولت سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی را مقاوم سازی می کند و اگر پس از مقاوم سازی زلزله ای رخ دهد و ساختمان های مقاوم سازی شده تخریب شوند و ساختمان هایی که مقاوم سازی نشده اند سالم بمانند این یعنی که ایرادی در کار وجود دارد و دست اندرکاران مقاوم سازی، کار خود را بدرستی انجام نداده اند. البته در صورت چنین اتفاقی اصل سیاست مستحکم سازی ساختمان ها زیر سوال نمی رود بلکه عملکرد مجریان این طرح باید مورد بررسی قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مصوبه دولت برای پرداخت کمک بلاعوض 6 میلیون تومانی برای ساخت مسکن دائمی در شهرهای زلزله زده استان کرمانشاه و کمک بلاعوض 5 میلیون تومانی در روستاهای زلزله زده تصریح کرد: علاوه بر این 2 میلیون تومان نیز برای تجهیزات مورد نیاز مسکن دائمی در شهرها و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص یافته است.
وی افزود: نظام بانکی نیز 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه به افرادی پرداخت می کند که ساخت مسکن دائمی خود را آغاز کرده اند و بنیاد مستضعفان هم برای هر واحد مسکونی تا 2 میلیون تومان سیمان مورد نیاز را به صورت رایگان تامین خواهد کرد. ضمن آنکه احداث واحدهای مسکونی دائمی برای زلزله زدگان از پرداخت 7 میلیون تومان هزینه طراحی، مهندسی و پروانه ساخت معاف خواهد بود.
دکتر جهانگیری همچنین از افزایش 5 میلیون تومانی تسهیلات برای ساخت مسکن دائمی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در جلسه امروز ستاد مدیریت بحران کشور مقرر شد که تسهیلات 35 میلیون تومانی در شهرها به 40 میلیون تومان و تسهیلات 25 میلیونی برای روستاها به 30 میلیون تومان افزایش پیدا کند که با در نظر گرفتن همه این تسهیلات و کمک های بلاعوض، می توان گفت که تقریباً رقم قابل توجهی برای ایجاد یک اسکان مطمئن و مسکن دائمی فراهم شده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم به ازای هر فرد فوت شده در زلزله مبلغ 5 میلیون تومان برای هزینه های تدفین و مراسم بصورت بلاعوض پرداخت می کند خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم چرخه زندگی مردم و روال طبیعی در مناطق زلزله زده هرچه زودتر احیا شود و منابع لازم برای بخش های زیربنایی نظیر آب، برق و راه نیز توسط دستگاه های مربوطه تامین گردد.
وی همچنین از وزارت نفت خواست در راستای برنامه گاز رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار در کشور، گازرسانی به روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه را در اولویت قرار دهد.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود از اجرای طرحی بسیار عظیم برای تحول بخش کشاورزی در استان کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: بزودی کانال گرمسیری به بهره برداری خواهد رسید و حجم عظیمی از آب به منطقه منتقل خواهد شد و حدود 62 هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه تحت آبیاری و کشت قرار خواهد گرفت.
وی با تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی در استان کرمانشاه و انتظارات مردم این استان برای توسعه این بخش گفت: دولت بيست میلیارد تومان نیز برای جبران خسارات ناشی از تلفات احشام و دام مردم زلزله زده استان کرمانشاه تامین کرده است و علاوه بر آن وزارت جهاد کشاورزی نیز به میزان قابل توجهی علوفه رایگان در اختیار دامداران قرار خواهد داد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش نماینده وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر آسیب به بیش از 8 هزار واحد کشاورزی دراستان کرمانشاه گفت: در احیا و بازسازی این واحدها تردیدی وجود ندارد و لازم است که سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این خصوص جلسه ای برگزار و راهکارهای لازم را تدوین کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ابلاغ آیین نامه اختصاص 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی تصریح کرد: براساس این آیین نامه که چندی پیش ابلاغ شد، واحدهای صنعتی استان کرمانشاه که در کارگروه حمایت از بخش تولید مورد بررسی و تصویب قرار گیرند می توانند تا سقف 400 میلیارد تومان برای بازسازی و تامین سرمایه در گردش از این منابع مالی استفاده کنند.
وی از مسئولین بانک های استان کرمانشاه خواست برای پرداخت تسهیلات به مردم زلزله زده سخت گیری نکنند و اصل را بر پرداخت تسهیلات بگذارند مگر اینکه واقعا راهکاری وجود نداشته باشد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تخصیص صد در صدی بودجه عمرانی سال 96 استان کرمانشاه گفت: برای امور زیربنایی این استان، یک ردیف متمرکز نیز در بودجه سال 97 پیش بینی خواهد شد که سقف آن تا یکی دو هفته آینده نهایی می شود.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تعطیلی مدارس آسیب دیده استان از استاندار و مسئولین استان کرمانشاه خواست هر چه سریعتر مدارس را حتی به شکل اسکان موقت بازگشایی کنند تا دانش آموزان بتوانند هرچه زودتر درس خود را ادامه دهند.
وی همچنین با اشاره به آمادگی نظام بانکی کشور برای ساخت مدارس آسیب دیده استان کرمانشاه افزود: خوشبختانه خیرین مدرسه ساز نیز پای کار آمده اند و امیدوارم که تا سال تحصیلی آینده هیچ روستایی نباشد که مدرسه آن تکمیل نشده باشد.
دکتر جهانگیری در ادامه از استمهال بدهی های گذشته فعالان بخش صنعت، خدمات و کشاورزی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه تا مدت دو سال خبر داد و گفت: دولت هر آنچه که در توان داشته باشد به صحنه خواهد آورد تا مشکلات مردم استان کرمانشاه مرتفع شود و این استان بتواند همچنان سرپا بایستد و باید بدانند که دولت، مردم ایران، نظام و در راس آن رهبر معظم انقلاب در کنار مردم این استان هستند.
در این جلسه که وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس کل بانک مرکزی ، رییس جمعیت هلال احمر، معاون رییس جمهور در امور مجلس و شماری از معاونین دستگاه های اجرایی و مسئولین استانی نیز حضور داشتند، استاندار کرمانشاه گزارشی از آخرین وضعیت کمک رسانی به مناطق زلزله زده و اسکان مردم این مناطق ارائه کرد و برآوردی از خسارات وارده به ساختمان های اداری، واحدهای صنعتی، کشاورزی و گردشگری اعلام کرد.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم گزارشی از روند اسکان موقت در شهرها و روستاهای استان کرمانشاه ارائه کرد و گفت: تا یکی دو ماه آینده کار اسکان موقت به اتمام می رسد و پس از آوار برداری، به سرعت برنامه اسکان دائم مردم آغاز خواهد شد.
در این نشست هر یک از وزرای حاضر و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در استان کرمانشاه را ارائه کردند و پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات مناسبی برای افزایش تسهیلات، کمک های بلاعوض و سرعت بخشیدن به روند اسکان مردم و ساخت خانه های دائمی آنان اتخاذ شد.

r_rsar
اخبار برگزيده