اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 5166
تاریخ خبر: 1395/12/19
ساعت: 11:59
دكتر جهانگيري در مراسم بهره برداري همزمان پنج ايستگاه تقويت فشار گاز:

وزارت نفت از نظر اقتصاد مقاومتي كارنامه بسيار درخشاني دارد/ كاشان يكي از شهرستان هاي مهم، استرتژيك، صنعتي و تاريخي ايران است

معاون اول رييس جمهور با اشاره به دستاوردهاي متعدد و اقدامات مناسب وزارت نفت در توسعه بخش نفت و گاز گفت: بخش نفت، گاز و پتروشيمي از نظر اقتصاد مقاومتي و از لحاظ مقاوم سازي اقتصاد كشور كارنامه بسيار درخشاني دارد.

وزارت نفت  از نظر اقتصاد مقاومتي كارنامه بسيار درخشاني دارد/ كاشان يكي از شهرستان هاي مهم، استرتژيك، صنعتي و تاريخي ايران استدكتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (پنجشنبه) در مراسم افتتاح و بهره برداري همزمان ايستگاه هاي تقويت فشار گاز كاشان، خنج، صفاشهر،‌ نايين و جهرم اظهار داشت: مديران صنعت نفت و گاز در اين دوره كارنامه درخشاني را به نام خود ثبت كردند و حتماً ملت قدرشناس ايران در جريان اين خدمات قرار خواهند گرفت و قدردان خدمتگزاران خود خواهند بود.
وي افزود: هر كس هم كه در اين مسير سنگ اندازي مي كند به جوهره خودش مربوط است كه انتخاب كرده است صادق نباشد و ما بعنوان خادمان ملت خيلي آنها را جدي نمي گيريم و به اين حرف ها توجه نمي كنيم و آنچه براي ما اهميت دارد اين است كه از فرصت هايي كه در اختيار داريم براي خدمت به مردم استفاده كنيم.
دكتر جهانگيري اظهار داشت: دولت تدبير و اميد در سال 95 بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري در قالب شعار اقدام و عمل تمركز ويژه اي بر بخش هاي مختلف اقتصادي كشور معطوف كرد تا بتواند كارهايي جدي انجام دهد كه در توسعه كشور نقش كليدي داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه دولت بر همين اساس اولويت هايي را براي دستگاه هاي مختلف تعيين كرد، افزود: هم اكنون كه در روزهاي پاياني سال 95 هستيم براي ارزيابي عملكرد اقتصادي دولت كافي است به شاخص ها و آمارها مراجعه كنيم. رشد مثبت اقتصادي، تورم تك رقمي و افزايش رشد سرمايه گذاري همگي نشان از عملكرد مثبت دارد اما اين ها به معناي آن نيست كه هيچ نقطه ضعفي در كارها نبوده است.
وي با بيان اينكه برخي اصرار دارند كه اقتصاد كشور را كوچك نشان دهند، خاطر نشان كرد: براساس ديدگاه آنها اقتصاد ايران به چند واحد صنعتي محدود مي شود و زماني كه برخي از اين واحدها با مشكل مواجه شوند، مي گويند كه كل صنعت كشور تعطيل شده است.
دكتر جهانگيري ادامه داد: بيش از صد هزار واحد كوچك و متوسط در كشور وجود دارد و قضاوت ها بايد بر اساس واقعيت ها و مبتني بر شاخص هاي آماري باشد.
معاون اول رييس جمهور اقتصاد ايران را اقتصادي بزرگ توصيف كرد و اظهار داشت: بر اساس آمار مراكز رسمي جهاني اقتصاد ايران هجدهمين اقتصاد دنياست و رشد نه ماهه سال جاري كشور 7.2 درصد بوده و تمامي بخش هاي صنعتي، كشاورزي و خدماتي از رشد مناسبي برخوردار بوده اند.
وي تعداد شغل جديد ايجاد شده در بهار و تابستان امسال را بالغ بر 700 هزار فرصت شغلي عنوان كرد و گفت: تورم همچنان تك رقمي است و تورم يك ساله منتهي به بهمن ماه 6.8 درصد بوده است .
دكتر جهانگيري گفت: امروز شاهد درخشش در بخش هاي مختلف كشور هستيم و مگر مي توان فراموش كرد كه در سالهاي گذشته چه اتفاقاتي براي اقتصاد كشور ايجاد شد.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: وزارت نفت حدود 2 سال و نيم از دولت تدبير و اميد را در تحريم به سر مي برد و هم اكنون حدود يك سال است كه از تحريم ها خارج شده ايم و وزارت نفت توانسته است در همين مدت دستاوردهاي درخشاني ايجاد كند.
وي با يادآوري اينكه يكي از اولويت هاي ذكر شده در اقتصاد مقاومتي بخش نفت و گاز است، خاطر نشان كرد: وزارتخانه اي كه بيش از همه در سياست هاي اقتصاد مقاومتي بر آن تاكيد شده و پر رنگ تر از ساير دستگاه ها ديده شده، وزارت نفت است و انصاف نيست كه عده اي در جمهوري اسلامي مسئوليت داشته باشند و اظهار نظرهاي نادرستي كنند و اين گونه القاء كنند كه در صنعت نفت و گاز كشور كاري صورت نگرفته است.
وي با اشاره به برداشت ايران از ميادين مشترك غرب كارون كه در ابتداي دولت تدبير و اميد روزانه 60 هزار بشكه بود، تصريح كرد: امروز ميزان برداشت از ميدان مشترك غرب كارون به 280 هزار بشكه رسيده است و در ميدان مشترك پارس جنوبي نيز كه ميزان برداشت ايران در پايان دولت اصلاحات با كشور قطر برابر بود، در سالهاي گذشته با وجود وفور درآمدهاي كشور،‌قطر از ما پيشي گرفت اما با تمركز دولت تدبير و اميد، تا پايان دولت يازدهم به قطر خواهيم رسيد.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به اقدامات گسترده وزارت نفت در بخش شبكه گاز رساني و توزيع، گفت: متاسفانه در سالهاي گذشته استان مهم و استراتژيك سيستان و بلوچستان در بخش گازرساني ناديده گرفته شده بود اما وزارت نفت با جديت پاي اين كار ايستاد و گازرساني به اين استان انجام شد و اين در حالي است كه يك ريال از محل بودجه دولت براي اين كارها به وزارت نفت داده نشده است و وزارت نفت از فرصت هايي كه براي صرفه جويي در قانون بودجه وجود داشت، از محل صرفه جويي ها كارهاي توسعه اي را به انجام رساند.
معاون اول رييس جمهور گاز رساني به تعداد قابل توجهي از روستاهاي كشور و بازگرداندن ميزان توليد و صادرات نفت به زمان قبل از تحريم ها را از ديگر دستاوردهاي وزارت نفت برشمرد و گفت: شاهكار ديگري كه در بخش نفت و گاز انجام شد اين بود كه برخي كشورهاي عضو اوپك تلاش كردند روشي را به كار گيرند تا ايران نتواند ميزان توليد خود را افزايش دهد اما با تدابير ديپلماسي سياسي و ديپلماسي نفت كشور توانستيم كشورهاي عضو را متقاعد كنيم و ايران به سهم واقعي خود در توليد نفت رسيد.
وي ادامه داد: امسال فقط 12 واحد پتروشيمي با حدود 9 ميليون تن ظرفيت راه اندازي شده است و به صحنه آوردن فناوري هاي جديد، افزايش توليد و صادرات و استفاده از توان دانشگاه هاي كشور از ديگر اقدامات برجسته وزارت نفت است كه جا دارد از آنها قدرداني كنم.
وي در بخش ديگري از سخنان خود كاشان را يكي از شهرستان هاي مهم، استراتژيك، ‌صنعتي و تاريخي ايران برشمرد و گفت: همه مردم ايران به كاشان افتخار مي كنند و تلاش خواهم كرد در سفر ديگري به اين شهرستان به بررسي مشكلات و حل موانع بپردازيم.
در اين مراسم وزير نفت نيز گزارشي از اقدامات اين وزارتخانه ارائه كرد و گفت: تا قبل از دولت تدبير و اميد از ده فاز پارس جنوبي برداشت مي شد و در اين دولت يازده فاز نيز اضافه شده و اين يعني به بيش از دو برابر رسيده است.
 

r_rsar
اخبار برگزيده