اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 5136
تاریخ خبر: 1395/12/10
ساعت: 18:01
معاون اول رييس جمهور در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه دوم سيما تاكيد كرد:

ايران با بزرگواري از كنار سخنان نسنجيده برخي مقامات كشورهاي منطقه عبور مي كند/ براي حل مشكل بيكاري راهي جز افزايش توليد و سرمايه گذاري وجود ندارد/ اقتصاد كشور امسال درخشان ترين دوران خود را در سال هاي اخير داشته است/دولت به دنبال بهبود وضعيت معيشتي كشاورزان است/ ميزان قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسیده است/ در پايان دولت اصلاحات برداشت ايران و قطر از پارس جنوبي مساوي بود اما در پايان دولت قبل برداشت قطر دو برابر ايران شد/ تا پایان امسال در ميدان مشترك پارس جنوبی از قطر بیشتر برداشت خواهیم کرد

معاون اول رييس جمهور با بيان اینکه روح اقتصاد مقاومتی بايد بر تمامی امور کشور حاكم باشد، گفت: دستاوردهاي اقتصاد مقاومتي در اقتصاد کشور بي نظير بوده و امسال اقتصاد کشور درخشان ترین دوران خود را در سال های اخیر سپری مي كند.

دكتر اسحاق جهانگيري دوشنبه شب در برنامه گفتگوي ويژه خبري كه از شبكه دوم سيما پخش شد، با اشاره به  تحریم های دشمنان عليه ملت ايران اظهار داشت: لازم بود كه اقتصاد كشور در برابر تحریم ها و تكانه هاي ناشي از تحولات خارجي تاب آوري و تحمل داشته باشد به همين منظور  سیاست های اقتصاد مقاومتي به عنوان جهت نماي كل نظام تدوین و ابلاغ شد . سال 92 مقام معظم رهبري به رييس جمهور ابلاغ كردند و آقاي رييس جمهور هم به من براي اجرايي كردن اين سياست ها ماموريت دادند.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با بيان اينكه به موضوع اقتصاد مقاومتي از دو منظر در رسانه ها و در ميان صاحب نظران پرداخته شده است، اظهار داشت: برخي بيشتر به حالت شعاري به اين موضوع نگاه مي كنند و مي گويند سياست هايي وجود دارد كه قادر است همه مشكلات را حل كند و بعد بازخواست مي كنند كه پس چرا اتفاقي نمي افتد؟ اين افراد شايد براي يكبار هم مجموعه سياست هاي 24 گانه را نخوانده باشند. برخي ديگر نگاه دقيق تري دارند و معتقدند كه اين سياست ها قدرت اجماع سازي براي حل مسايل را دارد.
معاون اول رييس جمهور درون زایی، عدالت بنیانی، مردمی بودن، برونگرايي و دانش بنيان بودن را پنج رويكرد اصلي سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتی معرفي كرد و افزود: بنظر من سياست هاي اقتصاد مقاومتي جهت نمايي است براي اقتصاد كل كشور و فقط مختص به دولت نيست. مقام معظم رهبري نيز در سخنان اخير خود فرمودند كه دولت و قواي ديگر بايد بيايند و توضيح دهند كه چه كارهايي كرده اند؟ بنابراين قواي ديگر و مردم نيز در اقتصاد مقاومتي مسئوليت دارند.
دكتر جهانگيري با اشاره به آثار تحريم ها،‌ درآمدهاي نفتي و شوك تحولات خارجي بر اقتصاد كشور، ادامه داد: بايد روح و مضمون اين سياست ها بر همه برنامه هاي كشور نظير بودجه سالانه و برنامه ششم حاكم باشد. سال 95 که از سوي رهبر معظم انقلاب به عنوان سال اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل نامگذاري شد و ايشان 10 برنامه هم اعلام كردند، دولت تمام توان خود را بر مهمترين اولویت سال 95 يعني به حرکت درآوردن بخش تولید کشور متمركز كرد و 120 طرح و پروژه اي كه مي توانست اقتصاد كشور را به حركت در بياورد مشخص و به دستگاه ها ابلاغ كرد.
وي با بيان اينكه رويكرد ما نظارت و پيگيري طرح ها پس از ابلاغ به دستگاه ها بود ،‌ گفت: به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي بطور مستمر و ميداني مسايل را پيگيري و  به اكثر استانهاي كشور سفر كردم و در جلسات اقتصاد مقاومتي در مراكز اين استان ها از نزديك در جريان روند پيشرفت طرح ها قرار گرفتم.
دكتر جهانگيري اظهار داشت: همچنين پس از تجربه موفق انتخاب وزير كشور به عنوان نماينده ستاد در سه استان آذربايجان شرقي، لرستان و كرمان،‌ هر يك از اعضاي هيات دولت نيز به عنوان جانشين فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي مسئوليت استانهاي تعيين شده را بر عهده گرفته و بطور مستمر از نزديك روند اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي را مورد ارزيابي قرار داده و به ستاد درباره پيشرفت ها و موانع گزارش مي دهند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اهتمام ويژه دولت براي راه اندازي واحدهای کوچک و متوسط اقتصادی گفت: ويژگي این واحدها اين است كه به سرعت فعال مي شوند اما ممکن است با کوچکترین اتفاقي نيز از حركت بایستند. در ايران بیش از 90 درصد واحدهای کشور از نوع واحدهاي كوچك و متوسط هستند و اقتصاد دنیا نيز به اینگونه واحدها كه اشتغالزا هستند، وابسته است.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه دولت برای راه اندازي اين واحدها تسهيلات در نظر گرفت، خاطرنشان كرد: دولت شرط پرداخت تسهيلات را با هدف اينكه منابع کشور هدر نرود، به روز بودن و داشتن بازار براي محصولاتشان تعيين كرد. امروز در استان ها ستاد هايی تشكيل شده كه نظارت مي كند تا تسهيلات بانكي فقط به واحدهایی پرداخت شود که امكان احيا و بازگشت به بازار را دارند.
وی ادامه داد: این اختيار را نيز به بانک ها دادیم که منابع و تسهيلات را به واحدهایی که محصولاتشان خریدار ندارد پرداخت نكنند اما حتما بايد گزارش و توضيحات فني و دلايل عدم پرداخت تسهيلات به اينگونه واحدها را به ستاد اقتصاد مقاومتي اعلام كنند. در راستاي اين برنامه، تقاضاهاي متعددي از سوي واحدهاي كوچك و متوسط به ستادهاي اقتصاد مقاومتي استان ها ارسال شد و از همين محل، تسهيلات مورد نياز در اختيار 22 هزار واحد قرار گرفت و اين واحدها مجددا فعال شدند.
دكتر جهانگیری افزود: بر اساس همين برنامه ريزي ها، 5400 واحد صنعتی نیمه تمام که بالای 60 درصد پیشرفت فيزيكي داشتند، شناسایی شد و تاکنون 4977 واحد با اشتغالزايي براي 76 هزار نفر راه اندازی شده است و علاوه بر آن، 33 طرح بزرگ صنعتي در سطح كشور براي اجرا مشخص شد كه در همين مدت اخير، تعدادي از اين طرح ها را شخصا در سفر به استانهاي مختلف افتتاح كردم.
معاون اول ريیس جمهور يكي از جهت گيري هاي اقتصاد مقاومتي را تامين امنيت غذايي مردم كشور عنوان كرد و گفت: در سال 91 حدود 2 ميليون تن گندم به ازاي هر كيلو 420 تومان از كشاورزان خريداري شد كه اين يعني دولت در مجموع حدود 860 ميليارد تومان به گندم كاران پرداخت. اما دولت امسال حدود 11.5 ميليون تن گندم را به ازاي هر کیلو 1270 تومان از كشاورزان خريداري كرد كه مجموع پرداختي دولت حدود 14 هزار ميليارد تومان مي شود و اين يعني دولت تدبير و اميد حدود 17 برابر ميزان پرداخت دولت قبل در سال 91 به كشاورزان پرداخت كرده است كه قطعا در زندگي گندم كاران و سطح رفاه آنها موثر بوده است.
دكتر جهانگيري با اشاره به كاهش قابل توجه قدرت خريد مردم در سال هاي 91 و 92 خاطرنشان كرد: كاهش قدرت خرید مردم در روستاها بيشتر از شهرها بود و طبق آمار رسمي، قدرت خريد مردم در روستاها حدود 35 درصد کاهش یافت و تلاش برای بازگشت به دوران پيش از آن بسيار دشوار است.
معاون اول رييس جمهور با بیان این که تاکنون 70 هزار دستگاه تراکتور در میان کشاورزان كشور توزیع شده است، افزود: بر اساس سياستگذاري دولت، قیمت خريد تضميني هر کیلو گندم به 1300 تومان رسیده است و تلاش خواهيم كرد با روش هاي مختلف و حمايت هاي يارانه اي، به کشاورزان کمک کنیم تا بهره وری بیشتر شود و میزان برداشت ها از هر هکتار و درآمد آنها افزایش یابد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به اهتمام ويژه دولت تدبير و اميد در برخورد قاطع با فساد، اظهار داشت: يكي از اقدامات دولت براي شفاف سازي و مقابله با فساد، ايجاد سامانه های مختلف و موثر در مقابله با فساد بوده است و تصمیمات خوبی در اين راستا اتخاذ شده نظير سامانه كنترل الكترونيك ورود و خروج کالا در گمرک كه 23 دستگاه در آن مرتبط هستند و ضمن سرعت بخشيدن به كارها، امكان تخلف را تا حد زيادي كاهش داده است.
رييس ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي تصريح كرد: فساد در اقتصاد ايران يكي از گلوگاههاي اصلي و از موانع اصلي پيش روي توسعه است و با توجه به جايگاه و شأن نظام اسلامي و ملت ايران، زيبنده نيست كه فساد در كشور وجود داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور خاطرنشان كرد: قانون شفاف سازی اطلاعات و اطلاع رسانی نيز از سالهاي قبل وجود داشت اما در اين دولت آيين نامه آن تدوین، تصویب و ابلاغ شده است و دستگاه ها مكلف شدند اطلاعات خود را شفاف در اختیار مردم قرار دهند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نیز مسئول پيگيري آن است.
معاون اول رييس جمهور به عنوان رئیس ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي،‌ از برگزاري حداقل يك جلسه در ماه درباره اين موضوع مهم خبر داد و با يادآوري ابلاغ فرمان مقام معظم رهبری براي مبارزه با فساد تصريح كرد: سران سه قوه مسئوليت پيگيري كارها را به معاونين خود واگذار كردند و هم اكنون جلسات ستاد با حضور معاون اول رييس جمهور، معاون اول قوه قضائيه، نايب رييس مجلس شوراي اسلامي و شماري از مسئولين و مديران مربوطه از قواي سه گانه برگزار مي شود.
معاون اول ريیس جمهور همچنين با اشاره به تمركز ويژه دولت در سال 95 براي مبارزه با قاچاق، اقدامات صورت گرفته توسط دولت براي امحاي کالاهای قاچاق كشف شده را يادآور شد و گفت: دولت از يك سو با  اصلاح تعرفه ها تلاش كرد كه تا حد زيادي انگيزه براي قاچاق را از بين ببرد و از سوي ديگر برخورد با قاچاقچيان را تشديد كرده است.
وي گفت: در نتيجه اقدامات صورت گرفته ميزان قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار در سال گذشته به 15 میلیارد دلار در سالجاري رسیده و امسال اعلام شد که همين رقم نیز 20 درصد كاهش يافته است. البته گمرك كشور با توجه به چهار شاخص علمي تاكيد دارد كه ميزان قاچاق به كشور از ابتداي سال جاري تا كنون، سه ميليارد دلار بوده است.
دكتر جهانگیری با بيان برخي اختلاف نظرها درباره كالاي قاچاق گفت: از نظر گمرک  ورود کالا از مناطق آزاد يا به صورت ته لنجي قاچاق تلقی نمی شود. بويژه اينكه به دليل برخي مصلحت ها و رعايت حال مردم مناطق مرزي كشور كه زندگی خود را بر این اساس شکل داده اند، قطع اينگونه مجوزها دشوار است.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه‌ نظام بانکی مشکلات زیادی دارد، و منابع آن در بخشهايي حبس شده است، گفت: الان حدود 100 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم که به شرکت‌های خصوصی وام داده شده و نتوانسته اند بازپرداخت کنند. همچنین بخش دیگری هم منابعی است که در سرمایه‌گذاری‌ها معوق شده است.
معاون اول رئیس جمهور با بيان اينكه نظام بانکی در دولت قبل به قلک دولت و رئیس جمهور تبديل شده بود، پول بانک را متعلق به ملت دانست و گفت: در اين دولت آقای رئیس جمهور به من دستور دادند به اتفاق وزیر امور اقتصادي و دارايي، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و دکتر نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور طرحی برای اصلاح نظام بانکی تهیه کنیم که این طرح تهیه شده و 10 برنامه مختلف در ارتباط با اصلاح نظام بانکی در آن تعبیه شده است.
وی با اشاره به پشتوانه صدها ساعت كار كارشناسي براي طرح هاي مهم در دولت، گفت: تغييراتي كه در مجلس روي برنامه ششم اعمال شده باعث گرديده كه اين برنامه واقعاً گره‌گشای هیچ مشکلی از کشور نباشد. برنامه باید مشخص کند که ما در 5 سال آینده به کجا می‌خواهیم برسیم. الان از هر کسی در مجلس بپرسید به خصوص کسانی که این برنامه‌ را نوشته‌اند که در 5 سال آینده قرار است ایران به چه نقطه‌ای برسد، نمی‌داند.
وی با اشاره به برخي مفاسد در پروژه پارس جنوبی و ضرورت پاسخگويي بیان داشت: در این پروژه در مقطعی 4 مقام ارشد تصمیم گرفتند یک میلیارد و 800 میلیون دلار پول این مملکت را به آقایی بدهند تا حق‌الزحمه پیمانکاران پارس جنوبی را پرداخت کند و این آقا آن پول را در حساب بانکي خود می‌گذارد و تنها 600 میلیون‌ دلار آن را پرداخت می‌کند و مابقي نزد او می‌ماند، مقامات سابق در اين رابطه باید پاسخگو باشند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم در بخش نفت و گاز اقدامات بزرگي انجام داده است، تصریح کرد: در این بخش و بر اساس سياست هاي اقتصاد مقاومتي تأکید شده که اولویت برداشت از میادین مشترک است که ما میدان مشترک گازی پارس جنوبی و میدان مشترک نفتی غرب کارون را داریم که این دو میدان مشترک در اولویت کاری قرار گرفتند.
دكتر جهانگیری افزود: میزان برداشت ما در پایان سال 84 يعني پايان اصلاحات از میدان مشترک گازی پارس جنوبی تقریباً برابر با قطر بود. اما در سال 92 كشور قطر دو برابر ما برداشت می‌کرد. در اين مقطع چند ده میلیارد دلار از پول ملت ایران به غارت رفته است. فساد فقط همین نیست که از بانک چند میلیارد تومان برداشت شده است. هرچند حتماً با آن باید برخورد شود ولی اینکه اموال یک ملتی به واسطه کار نکردن غارت شود حتماً كساني كه مسئوليت داشتند باید در پیشگاه تاریخ و ملت پاسخگو باشند.
وی با تاكيد بر اينكه تا پایان امسال و دولت یازدهم میزان برداشت ما از قطر حتماً بیشتر خواهد شد گفت: در يكي دو ماه آينده چند فاز دیگر پارس جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر افتتاح 12 واحد پتروشيمي تاكنون بیش از 20 میلیارد دلار طرح پتروشیمی به نتیجه رسيده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به میدان مشترک نفتی غرب کارون تأکید کرد: در سال 92 روزانه از این میدان مشترک نفتی 70 هزار بشکه برداشت می‌کردیم اما الان روزانه 240هزار بشکه برداشت می‌کنیم و این نتیجه تمرکزی است که دولت بر میادین مشترک معطوف كرده است.
دكتر جهانگیری با اشاره به پروژه بزرگ پالايشگاه ستاره خلیج فارس گفت: این پروژه یکی از مهم‌ترین طرح‌های این کشور است که سال‌ها قبل شروع شده بود اما با کندی پیش می‌رفت، منابع مورد نیازش در همین دوران تأمین شد و در فاز اول 120 هزار بشکه میعانات گازی مصرف می‌کند و بنزین یورو 4 و بنزين مصرفي جت هواپیما تأمین می‌کند و تا آخر امسال به بهره‌برداری می‌رسد و در اوایل سال آینده فازهای بعدی آن نیز تکمیل خواهد شد. ضمن آنكه در حال حاضر ايران از واردكننده گازوئيل به صادركننده اين محصول تبديل شده است.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از اين گفت و گو درخصوص قيمت گوشت گفت: طبق گزارشی که روز گذشته سازمان حمایت از مصرف كنندگان به من ارائه كرد و احتمالاً قیمت متوسط کشوری بوده است، قيمت گوشت گوسفندي حدود 33 هزار تومان اعلام شد. البته دولت با رعايت شرايط بهداشتي و قرنطينه اجازه ورود دام از مرزهاي شرقي و كشورهاي تركمنستان، افغانستان و پاكستان براي تامين نياز مردم را داده است. ضمن اينكه گوشت منجمد گوساله به ميزان لازم در انبارهاي كشور وجود دارد و آماده عرضه به بازار است.
وی با اشاره به موفقيت دولت در كنترل تورم به عنوان يك شاخص كلان اقتصادي، گفت: به هر حال کالاهای مورد نیاز مردم شامل صدها قلم کالا می‌شود و نماد اینکه قیمت این کالاها بالا یا پایین است نرخ تورم است و بر اساس اين شاخص کلان اقتصادي، دولت موفق شده که تورم بالای 40 درصد را در یک دوره کوتاه به حدود 7 درصد برساند که این موضوع یک اتفاق استثنایی برای کشور است زیرا کسی باور نمی‌کرد که با وجود افزايش نقدینگی نرخ تورم به این میزان کاهش یابد.
وي اضافه كرد: این موضوع نشان می‌دهد که دولت توانسته سیاست دقیقی را اعمال کند تا تورم را کاهش و رشد اقتصادی را بالا ببرد و اقتصاد کشور در مسیر صحیح قرار گیرد و ثبات در اقتصاد، ‌نرخ ارز و دیگر شاخص‌های اقتصادی به وجود آيد.
معاون اول رئیس جمهور تاكيد كرد: به عنوان دولت مصمم هستیم نگذاریم ثبات حاکم بر بازار کشور به هم بخورد و اجازه نخواهيم داد كه کالاهایی که طبقه متوسط به پایین کشور مصرف می‌کنند و کالاهایی که در سبد زندگی آنها نقش موثر دارد، بیشتر از حد معقول و جدی قیمت آن افزایش یابد.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تأکید کرد: بنده با اطمینان می‌توانم بگویم که با توجه به مطالب مطرح شده در جلسه ستاد تنظیم بازار که با حضور خود من تشکیل شد، طبق گزارشی که آنجا دادند تمام اقلام مصرفی از مرغ و دیگر کالاهای مصرفی کشور ذخایر به اندازه کافی داریم و طبق تصمیم ستاد تنظیم بازار توزیع این کالاها از 15 اسفند انجام خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور درباره موضوع بیکاری در کشور اظهار داشت: مهم‌ترین چالشی که اکنون کشور با آن رو در رو است، مسئله بیکاری است. در بهترین حالت اقتصاد ایران 600 هزار شغل ایجاد کرده است. ما سالانه یک میلیون و 200 هزار نفر متقاضی کار داریم که اقتصاد ایران هر چقدر تلاش کند پاسخگویی‌اش به این حجم بیکاری کار بسیار دشواري است و اين در حالي است كه براساس گزارش مرکز آمار ایران در سال 95-94 حدود 700 هزار شغل ایجاد کردیم.
دكتر جهانگیری اضافه کرد: با اینکه در طول دو سال اخير، سالانه 700 هزار شغل ایجاد شده اما معنایش این است که سالی 500 هزار نفر به بیکاران کشور اضافه شده است که راهی جز اینکه تولید و سرمایه‌گذاری را در کشور افزایش دهیم، نداریم و اصلاً نباید در این موضوع تردیدی کرد.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید براینکه منابع کشور مشخص و محدود است، ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری در کشور از سال 86 روند نزولی داشته و هنوز این روند نزولی به یک روند صعودی تبدیل نشده و فقط کند شده است. یعنی اگر در یک سال سرمایه‌گذاری 20 درصد كاهش داشته در سال بعد این عدد به 4 درصد رسیده ولی هنوز تبدیل به روند مثبت نشده است. واقعيت اين است كه تخریب با سرعت انجام می‌گیرد اما بازگشت به مسیر درست، کار دشواری است.
وی با اشاره به اينكه یکی از جهت‌گیری‌های مهم اقتصاد مقاومتی رويكرد برون‌گرایی است، گفت: ما از دنیا بازار برای صادرات و دريافت فناوری برای ارتقای سیستم تولید و منابع برای سرمایه‌گذاری می‌خواهیم. بنابراین ما برپایه این سه اصل به دنبال تعامل با دنیا هستیم.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي افزود: میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی از زمان اجراي برجام تا الان حدود 11 میلیارد دلار و در سال جاری حدود 7 میلیارد دلار است و اینها شامل بخش خارجی است که به وزارت اقتصاد مراجعه کرده و ضمانت‌نامه گرفته اند و می‌خواهند برای پروژه هاي صنعتی و کشاورزی و... سرمایه‌‌گذاری مستقیم کنند .
معاون اول رییس جمهور در بخش ديگري از سخنانش درباره جزئیات سفر اخیر رییس جمهور به کشورهای عمان و کویت با بیان اینکه «بحث‌های سیاسی و اقتصادی خوبی در این سفرها میان طرفین مطرح شده است»٬ اظهار کرد: دولت ایران علاقه مند است که روابط‌مان با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان منطقه در بالاترین سطح باشد.
وی با ابراز تاسف از اينكه در کشورهای حوزه خلیج فارس روابط‌مان مقداری سرد و نگران کننده شده و آن‌طوری نيست كه علاقمند بوديم، خاطرنشان کرد: سلطان قابوس که مدتی کسالت داشت، علاقه‌مند بود که با آقای روحانی به عنوان اولین فرد پس از دوران کسالت دیدار کند. در همین راستا نیز این دیدار در عمان انجام شد. در این دیدار پس از انجام گفت‌و‌گوهای عمومی، گفت‌وگو‌های خصوصی نیز عمدتا در جهت تقویت ارتباطات سیاسی کشورهای اسلامی انجام گرفت‌.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه رابطه ایران و عمان از نظر سیاسی و اقتصادی در شرایط خوبی قرار دارد، به سطح روابط بانکی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ایران در بانک‌های عمان پول دارد و مقدار این پول در مقطعی حدود ۵ میلیارد دلار بوده است.
وی همچنین با بیان اینکه« ایران و کویت با یکدیگر رابطه خوبی دارند» به نگارش نامه ای از سوی امیر کویت به رییس جمهور ایران اشاره و تاکید کرد: کویتی‌ها می‌دانند که ایران حق زیادی بر گردن آن‌ها دارد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم حل مشکلات منطقه از طریق گفت‌وگو، اظهار کرد: متاسفانه عدم حل مشکلات منطقه‌ای باعث شده است که در برخی کشورهای اسلامی همواره شاهد کشتار و خونریزی باشیم. در همین زمینه ایران علاقه‌مند است تا این مسائل در عراق، سوریه، یمن و جاهای دیگر به سرعت حل شود.
دكتر جهانگیری با بیان اینکه «گروه‌های تروریستی تبدیل به بلایی برای جهان اسلام شده‌اند»، خاطر نشان کرد: کسانی که به پیدایش گروه‌های تروریستی کمک کرده‌اند نیز امروز پشیمان هستند اما این پشیمانی را به روی خود نمی‌آورند و برای حل مسائل بصورت جدی وارد صحنه نمی‌شوند.
وی همچنین درباره طرح برخی اظهارات از سوی سران  برخی کشورهای منطقه، گفت: حد و اندازه عربستان و دیگران در منطقه این نیست که با ایران وارد تنش شوند، ایران نیز به این موضوع علاقه‌مند نیست بلکه ایران علاقه‌ دارد تا رابطه‌مان با کشورهای منطقه خوب باشد. کشورهای منطقه نیز به خوبی می‌دانند ایران در هیچ مقطعی به هیچ کشوری تجاوز نکرده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: متاسفانه در برخی کشورها از جمله عربستان گروه‌های تازه کار که روی کار آمده‌اند و حد و حدود و تاریخ و جغرافیا را نمی‌دانند، حرف‌هایی می‌زنند که به مصلحت‌شان نیست. با این وجود ایران با بزرگواری از آن‌ها عبور می‌کند چراکه قرار نیست روابط‌مان متشنج‌تر شود. امیدواریم که آن‌ها نیز متوجه شوند و از روش خود دست بردارند.
دكتر جهانگیری تاکید کرد: روش همکاری و برادری اسلامی بیش از هر چیزی برای دو کشور مفید است.
معاون اول رييس جمهور در جمع بندي پاياني اين مصاحبه با ابراز اميدواري نسبت به اينكه اين گفتگوي تلويزيوني توانسته باشد به بخشي از سوالات مردم پاسخ داده باشد، گفت: با اطمينان به مردم مي گويم كه اقتصاد كشور در ريل صحيحي قرار گرفته و اميدوارم با سرعت بيشتري حركت كند و اگر با سرعت بيشتر حركت كند هم مسئله اشتغال و رفاه مردم و هم قدرت اقتصادي ايران در سالهاي آينده افزايش خوبي پيدا خواهد كرد.
 

مشروح كامل مصاحبه معاون اول رييس جمهور با برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه دوم سيما:

مجري: سلام، شب شما بخير. گفت‌وگوي ويژه خبري امشب را از نهاد رياست جمهوري و دفتر معاون اول رئيس‌جمهور خدمت شما تقديم مي‌كنم. بعد از مدت‌ها جناب آقاي دكتر جهانگيري به ما افتخار دادند كه مهمان ما باشند.

دكتر جهانگيري: بسم الله الرحمن الرحيم. بنده هم خدمت جنابعالي و همكاران عزيزتان خو‌ش‌آمد مي‌گويم، به نهاد رياست جمهوري خيلي خوش آمديد. از اين‌كه اين فرصت را فراهم كرديد كه امشب با مردم عزيز كشورمان گفت‌وگويي داشته باشيم، خيلي تشكر مي‌كنم. قبل از هر چيز خدمت ملت عزيز و بزرگوار ايران سلام عرض مي‌كنم و اميدوار هستم كه بتوانم به برخي از سوالاتي كه نياز است پاسخ بدهم.

مجري: آقاي دكتر، بحث امشب در مورد اقتصاد مقاومتي است. امسال سال اقدام و عمل نام‌گذاري شده و دولت هم تلاش‌هاي خوبي كرده است. به عنوان اولين سئوال براي بينندگان توضيح بدهم كه دولت 12 برنامه ملي را تعريف كرده است و 121 پروژه را در قالب مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتي به دستگاه‌هاي اجرايي محول كرده است. لطفاً ابتدا گزارشي در مورد اين 121 پروژه ارائه بفرماييد؟

دكتر جهانگيري: اقتصاد مقاومتي يك مجموعه سياست‌هاي 24 گانه‌اي بود كه مقام معظم رهبري در بهمن ماه سال 1392 ابلاغ فرمودند. در واقع بعد از اينكه تحريم‌ها انجام گرفت و احساس شد كه اقتصاد كشور با مشكلاتي روبه‌رو شده است و در مقابل برخي از تكانه‌هاي بيروني بايد مقاوم باشد، به مجمع تشخيص مصلحت نظام ابلاغ شد كه سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي تدوين شود كه نهايتاً تدوين و ابلاغ شد و در بهمن ماه سال 1392 كه به آقاي رئيس‌جمهور ابلاغ كردند، آقاي رئيس‌جمهور هم به بنده ماموريت دادند كه براي اجرايي كردن اين سياست‌ها اقدامات لازم را انجام بدهم.

آنچه كه راجع به اقتصاد مقاومتي مهم است و در بين رسانه‌ها و صاحب‌نظران هم از دو منظر به آن پرداخته شده است؛ بخشي بيشتر حالت شعاري دارد كه سياست‌هايي به نام اقتصاد مقاومتي وجود دارد و قادر است همه مشكلات كشور را حل كند و بعد بازخواست مي‌كنند كه پس چرا مشكلات حل نمي‌شود. شايد هم براي يك‌بار مجموعه سياست‌هاي 24 گانه‌ي اقتصاد مقاومتي را نخوانده بودند و يا اگر هم خوانده بودند توجه دقيقي به اين سياست‌ها نكرده بودند. يك ديدگاه دقيقتر اين بود كه اين سياست‌ها در واقع قدرت اجماع‌سازي دارد.

با توجه به مشكلاتي كه پيش‌روي اقتصاد ايران است و يك مشكل قديمي نيز هست در واقع تكيه اقتصاد كشور به درآمدهاي نفتي است و درآمدهاي نفت به شدت در طي سال‌هاي گذشته افزايش يا كاهش پيدا كرده است. ما سالي داشتيم كه كل درآمدهاي نفت كشور كمتر از 10 ميليارد دلار بوده و سالي هم داشتيم كه درآمدهاي نفت بيش از 100 ميليارد دلار بوده است. اتفاقاً در دوره‌اي كه بيش از 100 ميليارد دلار بوده، مشكلات اقتصادي مثل بيكاري، تورم و ركود عميق‌تر بوده و حتي در بخشي از آن ايام ركود تورمي حاكم بوده است. اين مهمترين موضوعي بود كه در واقع اقتصاد كشور بايد در مقابل تكانه‌ها قادر به تاب‌آوري باشد، مقاومت بكند تا بتواند روي پاي خودش بايستد.

از طرفي همه اقتصادها در دنيا به هم پيوسته هستند و مثلاً وقتي كه يك شوكي در اقتصاد آمريكا بوجود مي‌آيد، بخشي از اقتصاد‌هاي دنيا دچار بحران مي‌شوند. ما بايد بتوانيم در مقابل تكانه‌هاي اين‌گونه هم اقتصادمان را مقاوم كنيم. تجربه ديگري كه ما داشتيم و هنوز هم بخشي از آن به قوت خودش باقي است، تحريم‌ها بوده است. به هرحال دشمنان ما تحريم‌هايي عليه ملت ايران وضع مي‌كردند كه نياز بود اقتصاد در مقابل اين تحريم‌ها هم از خودش مقاومت نشان دهد و بتواند تاب‌آوري داشته باشد. سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در واقع با اين منظور تدوين شد كه اقتصاد را به چنين مرحله‌اي برساند.

آنچه كه من راجع به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي فكر مي‌كنم اين است كه اين سياست‌ها، جهت‌نمايي براي اقتصاد كل كشور است و فقط مختص به دولت نيست؛ بلكه براي همه قواي ديگر كشور هم است. حتي در همين صحبت‌هايي كه اخيراً مقام معظم رهبري فرمودند، در سخنانشان اين بود كه دولت و قواي ديگر توضيح دهند كه امسال چه كار كرده‌اند. يعني قواي ديگر هم در اقتصاد مقاومتي مسئوليت دارند و مردم هم مسئوليت دارند.

مجري: كوتاه مدت هم نيست.

دكتر جهانگيري: بله سياست‌هاي بلند مدت است. البته ما فكر كرديم كه در بازه‌هاي زماني كوتاه مدت تا پايان دولت يازدهم، ميان مدت تا پايان برنامه ششم و بلند مدت تا سند چشم‌انداز بتوانيم براي آن برنامه داشته باشيم. در واقع سياست‌هايي هم عرض برنامه‌هاي ديگر نيست؛ بلكه سياست اقتصاد مقاومتي يك چيزي است و برنامه ششم يا بودجه سالانه يك چيز ديگر است. اما مهم اين است كه بايد روح و مضمون سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بر همه امور جاري كشور حاكم باشد. پنج رويكرد هم به عنوان مشخصه‌هاي اصلي اقتصاد مقاومتي گفته شده است و حتي در مكاتبه‌هايي كه من بعداً با اعلام آن 12 برنامه خدمت مقام معظم رهبري نوشتم، ايشان آنجا در پاسخ فرمودند كه اين پنج رويكرد بايد در همه دستگاه‌هاي كشور حاكم شود.

رويكردهاي درون‌زايي، برون‌گرايي، عدالت‌محوري، دانش‌بنياني و مردمي بودن.

در واقع بايد اين پنج ويژگي در اقتصاد مقاومتي وجود داشته باشد. به دنبال ابلاغ اين سياست ها، ما ابتدا با شوراي اقتصاد شروع به تدوين برنامه‌ها كرديم. بعداً در شهريور سال 94 كه هيئت دولت خدمت مقام معظم رهبري رسيدند، ايشان فرمودند كه شما بايد براي اين كار يك ستاد مستقلي ايجاد كنيد؛ لذا ما ستادي در دولت به اسم ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي ايجاد كرديم كه بعداً ايشان فرمودند كه نخير، بايد اسم آن، ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي بشود، و لذا در نتيجه ستاد فرماندهي ايجاد شد و ما آن 12 برنامه و بيش از 200 طرح و پروژه را مشخص و به دستگاه‌ها ابلاغ كرديم.

در آغاز سال 95 كه ايشان در مشهد امسال را سال "اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل" ناميدند و 10 برنامه هم اعلام كردند و گفتند كه دولت روي اين‌ها تمركز كند. لذا براي سال 95 براي به حركت درآوردن توليد كشور بر مبناي اين سياست‌گذاري‌ها و هدف‌گذاري‌ها،120 طرح و پروژه‌اي كه مي‌توانست اقتصاد كشور را در سال 95 به حركت در بياورد مشخص كرديم و به دستگاه‌ها ابلاغ و بر آنها نظارت كرديم. يكي از كارهايي كه در اقتصاد مقاومتي انجام گرفت، اين بود كه بعد از اين كه برنامه‌ها ابلاغ شد، ديگر در حد همين ابلاغ نمانديم. خود من تقريباً به همه استان‌هاي كشور يا حداقل اكثر قريب به اتفاق استان‌هاي كشور سفر كردم و جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي را در استان‌ها برگزار كردم.

مجري: بعضي از وزرا را هم معين استان‌ها گذاشتيد تا آنها بروند و رصد كنند.

دكتر جهانگيري: ما همان اول سال آقاي دكتر رحماني فضلي وزير كشور را بعنوان جانشين رئيس ستاد فرماندهي براي سه استان آذربايجان شرقي، لرستان و كرمان گذاشتيم. اين سه استان به عنوان پايلوت اقتصاد مقاومتي انتخاب شدند و وزير كشور معين اين سه استان شد. يكي دو ماه كه گذشت من اين را تجربه موفقي ديدم و لذا دستور كاري برايش مشخص كرديم كه همه اعضاي دولت متناسب با استان‌ها، هر كدام در يك يا دو استان مسئوليت پيدا كردند و تقريباً ماهانه در جلسات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان شركت مي‌كنند و گزارش‌هايي از پيشرفت‌ها و موانع را براي من تهيه و ارسال مي‌كنند و در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي هم گزارش مي‌دهند كه در سفر چه اتفاقاتي افتاده است.

مجري: شما خودتان هم كه به استان ها تشريف مي‌برديد؟

دكتر جهانگيري: تقريباً به اكثر استان‌هاي كشور سفر كرده‌ام و اگر اشتباه نكنم به تمام استان‌ها كه البته بعيد مي‌دانم به همه استان‌ها رفته باشم، اما قطعاً بالاي 20 استان را امسال سفر كرده‌ام كه بتوانم اين قضيه را دنبال كنم و نتيجه آن پيگيري‌ها و نظارت‌ها را ما الان بحث خواهيم كرد. خيلي دستاوردهاي درخشاني داشته يعني من معتقد هستم امسال اقتصاد كشور يكي از درخشان‌ترين دورانش را حداقل طي اين سال‌هاي اخير سپري كرده است.

مجري: يكي از اقدامات خيلي مهمي كه امسال انجام شد كه ناظر به صحبت‌هاي مقام معظم رهبري در طول سال هم بود، در واقع دادن تسهيلات به 7500 واحد صنعتي كوچك و متوسط بود. يك سقفي براي اين تعيين شد، 16 هزار ميليارد تومان، اقدام خيلي خوبي بود، ستادهاي تسهيل در استان‌ها فعال شد، اما حالا شما يك گزارشي بفرماييد‌. چيزي كه مبهم است اين است كه به جاي 7500 واحد الان 22 هزار واحد از همين 16 هزار ميليارد تومان تسهيلات گرفتند. نمي‌دانم اين جا برنامه‌ريزي شما چگونه شد؟

دكتر جهانگيري: راجع به واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط در جامعه زياد صحبت مي‌شود، واحدهاي كوچك و متوسط ويژگي‌شان اين است كه زود به حركت وادار مي‌شوند و متاسفانه در نتيجه برخي از اتفاقات هم ممكن است سريع از حركت بايستند. اشتغال‌زايي آنها بسيار زياد است، قدرت ايجاد آنها بسيار سريع است، در ايران هم شايد بالاي 90 الي 95 درصد واحدهاي صنعتي واحدهاي كوچك و متوسط هستند. خيلي از اقتصادهاي دنيا به واحدهاي كوچك و متوسط متكي هستند و مشكلاتشان هم عموما مشكلات تكراري است. يعني من همين اخيراً خاطرات وزير اقتصاد رژيم گذشته را مطالعه مي‌كردم كه آن موقع صنعت هم جزو وزارت اقتصاد بود. واقعاً برخي از مشكلاتي كه آن روز با آن درگير بودند را وقتي من وزير صنايع بودم هم با آن درگير بودم. مثلاً گفته بود كه يكي از مشكلات ما واحدهاي نساجي است كه ما هر جايي واحدي راه مي‌اندازيم يكي ديگر مشكل پيدا مي‌كند و مي‌خواهد تعطيل شود. عين آن را ما در دوره خودمان ديديم كه در يك مقطعي واحدهاي نساجي با مشكل جدّي روبه‌رو بودند الان هم ممكن است نساجي و يك مقدار واحدهاي ديگر هم اين‌چنين باشند.

واحدهاي كوچك گاهي اوقات به نقطه‌اي مي‌رسند كه ديگر محصولاتشان خريداري ندارد. يك وقتي من وزير صنايع بودم؛ به من گفته شد كه كارگرهاي كارخانه‌اي جاده اصلي را تعطيل مي‌كنند؛ گفتيم كه توليداتش چي است؟ گفتند: تلويزيون 14 اينچ سياه و سفيد توليد مي‌كند. اين واحد اگر هم راه مي‌افتاد و تلويزيون هم توليد مي‌كرد كسي در جامعه ايران ديگر تلويزيون سياه و سفيد 14 اينچ خريد نمي‌كرد. اين واحد يا بايد خط توليدش را كامل عوض كند يا محصول جديدي به‌وجود آورد. ما براي اينكه منابع كشور هدر نرود در عين حال كه ستادهاي استاني را تشكيل داديم به آنها گفتيم كه به واحدهايي تسهيلات بدهيد كه اين واحدها حتماً بازار داشته باشند. واحدهاي كوچك دو گروه هستند، يا واحدهايي مثل همين موردي كه اشاره كردم اگر تسهيلات هم بدهيم ديگر راه نمي‌افتند و محصول‌شان خريدار و بازار ندارد و فقط تسهيلات از بين مي‌رود، يا اينكه در اثر اتفاقاتي كه در اقتصاد كشور افتاده است با مشكل روبه‌رو شده‌اند و اگر مشكلاتش را حل كنيم قادر است كه دوباره به توليدش ادامه بدهد، بازار دارد و مي‌تواند فروش انجام بدهد. به ستادها گفتيم با اينكه شما اعطاي تسهيلات تصويب مي كنيد اما بانك حق وتو دارد؛ يعني اين حق را براي بانك قائل شديم كه اگر تشخيص داد كه اگر به اين واحد تسهيلات بدهد بر نمي‌گرداند، مي‌تواند تسهيلات ندهد؛ ولي توضيح بدهد كه من به اين دليل پرداخت نمي‌كنم.

قبل از اينكه به بانك برسيم، اين‌ها نوعاً مشكل مالياتي، مشكل تامين اجتماعي و بدهي معوق داشتند. حل مشكلاتشان نيازمند اين بود كه ابتدا يك سري اصلاحات در همه دستگاه‌هايي كه با اين‌ها مرتبط بودند انجام بگيرد و نظام مالياتي نيز بايد از همه ابزارش استفاده مي‌كرد و به اين‌ها فرصت مي‌داد، تامين اجتماعي هم بايد به اين‌ها فرصت مي‌داد، بانك بايد دستورالعمل‌هايش را اصلاح مي‌كرد كه واحدهايي كه معوقه دارند بتوانند وام بگيرند. تقاضاهاي زيادي آمد، همين‌طور كه شما گفتيد؛ 22 هزار واحد راه‌اندازي شد؛ چون اين‌ها سرمايه در گردش است، سرمايه در گردش براي واحدهاي كوچك و متوسط واقعاً بيش از يك ميليارد تومان نيست، حالا آن 16 هزار ميليارد تومان را در ابتدا همين‌جور برخي از دوستان اعلام كردند، اما بعد معلوم شد كه اعلام دقيقي نبوده است و تا الان بالغ بر 22 هزار واحد استفاده كرده‌اند، راه افتاده‌اند و من خودم يك گزارشي از شبكه خبر ديدم كه يك واحدي را در استان فارس نشان مي‌داد و كارگري مي‌گفت واحد ما چند سال تعطيل بوده، من هم پيش زن و بچه‌ام شرمنده بودم؛ حالا دوباره واحد راه افتاده و كار مي‌كنم و درآمد دارم.

انسان از اين واقعيت لذت مي‌برد، خدا را شاكر هستيم كه چنين شرايطي به وجود آمده كه اين واحدها دوباره راه افتاده‌اند. البته خيلي از اين‌ها با ظرفيت پايين توليد مي‌كردند و تعدادي هم كه راكد بودند راه افتادند. ما بايد اين سياست را همچنان ادامه دهيم كه بتوانيم تعداد ديگري از اين‌ها را راه‌اندازي كنيم.

مجري: اگر موافق باشيد مقداري ريتم را تند‌تر كنيم و قدري صريح‌تر سوال‌ها را مطرح كنيم. برنامه هم جذاب تر مي‌شود. آيا ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي مجموعه شاخص‌هايي را براي مقاوم‌سازي اقتصاد منتشر كرده كه اين شاخص‌ها در معرض ديد كارشناسان و نقد آنها قرار بگيرد؟ در كشورهاي مختلف عرف است كه مثلاً بانك‌هاي مركزي علاوه بر نرخ تورم گزارش تحليلي تورم را هم مي‌دهند؛ حالا رشد اقتصادي يا بيكاري. آيا شما گزارشي از برنامه‌هايتان و نتايج آن از اقتصاد مقاومتي را ارائه كرده‌ايد؟

دكتر جهانگيري: ما بايد مشخص مي‌كرديم كه اولاً تاب‌آوري اقتصاد يا مقاوم سازي اقتصاد به چه شاخص‌هايي نياز دارد. هدفي كه مقام معظم رهبري اعلام كردند اين بود كه من از اين سياست‌ها به دنبال رشد مستمر و پايدار اقتصادي كشور هستم. سال 95 را به صورت خاص ايشان اعلام كردند "سال اقدام و عمل". كه اقداماتي در دستگاه‌هاي مختلف انجام گرفت و اين 120 پروژه اعلام شد و در سامانه‌ها هم قرار گرفت. الان هم سامانه‌اي كه در دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي سازمان برنامه و بودجه ايجاد شده كه گزارش دو هفته‌اي، يا ماهيانه مي‌گيرد و امكان اينكه در دسترس افراد قرار بگيرد و بتوانند روي آن صحبت كنند وجود دارد (نيپا سامانه رصد برنامه اقتصاد مقاومتي است).

براي اينكه تاكيد شده است كه امسال كارهايي كه انجام شده را بگوييد، عرض مي‌كنم كه در بخش صنعت اين طرحي بود كه تصميم گرفته شد اجرا بشود و همه فكر مي‌كردند اين امكان ندارد كه ما بتوانيم به هدف فعال كردن7500 واحد توليدي راكد يا نيمه فعال برسيم. طرح ديگري باز هم در وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شد مبني بر اينكه 5400 واحد صنعتي نيمه تمام بالاي60 درصد پيشرفت فيزيكي داشتند و اگر اين منابع محدود را بخواهيم در همه آنها توزيع كنيم قاعدتاً همه آنها نيمه‌تمام خواهند ماند؛ آنهايي كه بالاي 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشتند، و لذا تصميم گرفتيم‌5400 واحد را امسال راه‌اندازي كنيم؛ تا الان گزارشي كه داده شده 4977 واحد با 76 هزار شغل راه‌اندازي شده است. يعني اسم آنها هم مشخص است و در ليست سامانه هم وجود دارند. 33 طرح بزرگ صنعتي هم مشخص شد، اين به هر حال كاري است كه در بخش صنعت و معدن وزارت صنعت انجام گرفته است. در واقع حركت در راستاي به حركت درآوردن اقتصاد كشور بوده است.

در بخش كشاورزي، يكي از جهت‌گيري‌هايي كه انجام شد اين بود كه ما در سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي امنيت غذايي كشور را تامين كنيم. من فكر مي‌كنم تا حالا راجع به خودكفايي گندم زياد گفته شده است؛ اما از اين منظري كه امشب مي‌خواهم مطرح كنم شايد كمتر گفته شده باشد؛ ببينيد، درسال 91 فكر مي‌كنم 2 ميليون تن يا 2 ميليون و 50 هزار تن گندم به قيمت هر كيلو 420 تومان خريداري شد، يعني دولت در سال 91، حدود 860 ميليارد تومان به گندم كاران پول داده است. شما مي‌دانيد اتفاقاتي كه در سال 91 و 92 افتاد با كاهش شديد رشد اقتصادي و تورم بالا، قدرت خريد مردم به شدت كاهش پيدا كرد و كاهش قدرت خريد روستاييان هم شدتش بيشتر بود. با اين‌كه فكر مي‌شد با يارانه پرداخت كردن كمك شود، اما در عمل قدرت خريد مردم طبق آمار رسمي در سال 91، 35 درصد در روستاها كاهش پيدا كرد كه من خودم در صحبت‌هايم مي‌گويم ما هر چه تلاش كنيم دوباره قدرت خريد مردم را برگردانيم به آن دوره، كار دشواري است و اين يك واقعيت است.

ما امسال سياست‌هايي كه گذاشتيم 11.5 ميليون تن گندم از همين كشاورزان به قيمت هر كيلو 1270 تومان خريداري كرديم كه جمع پول آن حدود 14 هزار ميليارد تومان مي‌شود؛ يعني در سال 95 پولي كه ما به كشاورزان گندم كار داديم حدود 17 برابر پولي است كه در سال 91 به آنها داده شد.

يك عده‌اي مي گفتند كه شما قيمت گندم را بالا برديد و نتيجه‌اش اين شد كه افزايش توليد شده است، بله قيمت گندم و ده‌ها كار ديگري كه در بخش كشاورزي انجام گرفت از جمله بيش از 70 هزار تراكتور در اين مدت آقاي حجتي وزير جهاد كشاورزي و همكارانشان بين كشاورزان توزيع كردند. همگي نتيجه‌اش اين شد كه به هر گندم كار امسال به نسبت سال 91، 17 برابر پول پرداخت شد كه اين حتماً در زندگي او كه دنبال عدالت برايش بوديم، تاثير دارد.

مجري: آقاي دكتر، اين كار خيلي خوبي بود؛ ولي در سال 96 قيمت خريد تضميني را هم خيلي دير اعلام كرديد و هم فقط 3 درصد افزايش داديد و كشاورزان به هر حال چندان راضي نيستند، و اگر بخواهيد خودكفايي در گندم مستمر باشد فكر مي‌كنم بايد مقداري بيشتر به آنها توجه مي‌شد!

دكتر جهانگيري: فكر مي‌كنم با قيمتي كه الان گندم در جهان دارد كه تقريباً حدود 850 تا 900 تومان در كيلو است ما 1270 تومان داديم كه براي سال 96 شد 1300 تومان. با اين سياست‌هايي كه در پيش گرفتيم و حمايت‌هاي يارانه‌اي ديگر كه در بخش‌هاي ديگر از جمله ماشين‌آلات و تجهيزات خواهيم كرد، حتما ان‌شاالله سعي مي‌كنيم به نوع ديگري به كشاورزان كمك كنيم كه حتما در سال 96 هم درآمدشان بيشتر شود، هم بهره وري آنها از زمين بيشتر باشد، مثلاً كار خيلي خوبي كه در بخش كشاورزي انجام گرفته اين است كه از يك ميزان هكتار زميني كه كشاورز داشته است، در طول اين سه سال با كارهايي كه انجام گرفته و باعث افزايش بهره‌وري شده، ميزان بيشتري محصول برداشت كردند و ان‌شاءالله حتماً اين جبران خواهد شد.

مجري: نوع بعضي از كارهايي كه در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي انجام مي‌گيرد فرا وزارتخانه‌اي است. مثلاً بحث بهره‌وري يا فساد. ستاد فرماندهي به عنوان حلقه وصل تمام وزارتخانه‌ها براي اين گونه مقولات چه برنامه‌اي دارد؟

دكتر جهانگيري: راجع به فساد كه خود آن يك داستان مفصلي است، بايد فرصتي باشد چون علاقمند هم هستم در اين زمينه صحبت كنم، خصوصاً اينكه رئيس ستاد مبارزه با مفاسد هم هستم.

مجري: آخرين جلسه شما كي بوده است آقاي دكتر؟

دكتر جهانگيري: آخرين جلسه فكر مي‌كنم يك ماه قبل بود.

مجري: اما سران قوا كمتر دور هم مي‌نشينند، اتفاقاً فساد از آن مقولاتي است كه بايد سران سه قوه بنشينند و تصميم بگيرند. من اين طور فكر مي‌كنم.

دكتر جهانگيري: ابلاغ هايي كه مقام معظم رهبري در زمينه فساد خطاب به سران سه قوه در دهه 80، فكر مي‌كنم در سال 82 بود صادر كردند؛ آقايان در جلساتي امور را به معاونان اول واگذار كردند و لذا از هر كدام از قوا تعدادي از مقامات در جلسات شركت مي‌كنند؛ مثلا از قوه قضاييه معاون اول قوه قضاييه، دادستان تهران و رئيس بازرسي كل كشور، از مجلس، نايب‌رئيس و تعدادي از اعضاي مجلس و از دولت هم تعداد زيادي از جمله وزراي اطلاعات و اقتصاد و ر‌ئيس سازمان برنامه و بودجه شركت مي‌كنند.

مجري: جلسات منظم است؟

دكتر جهانگيري: تقريباً هر ماه يك جلسه داريم، مگر اينكه مسئله خاصي پيش بيايد. بالاخره موضوع فساد در اقتصاد ايران و مسئله مبارزه با فساد يكي از مهمترين گلوگاه‌هايي است كه پيش روي توسعه اقتصادي ايران است و وقتي عده اي با درآمدهاي بادآورده به سودهاي آن‌چناني مي‌رسند و درآمدهاي آن‌چناني كسب مي‌كنند، راه فعاليت واقعي را مي‌بندند.

ما بايد واقعاً جلوي فساد را بگيريم. اين نوع فساد در اقتصاد ايران به هيچ وجه با جايگاه ايران، با شأن ملت ايران و با جمهوري اسلامي سازگاري ندارد؛ بايد شفاف‌سازي كنيم. البته برخي از مسائل هم از جمله اينكه اقتصاد ايران دولتي است و دولتي بودن اقتصاد در ايجاد اين فساد نقش دارد، از مسائلي است كه نمي‌شود از نظر دور داشت، ولي به هر حال بايد هم در مبارزه و هم در شفاف‌سازي كارهايي كه داريم انجام مي‌دهيم، جدّي باشيم.

مجري: البته مجموعه كارهايي در قالب مثلاً دولت الكترونيك انجام مي‌شود شايد موثر باشد؛ اما آقاي دكتر! من فكر مي‌كنم كه جامعه انتظارش اين است كه با توجه به اهميتي كه اين مسئله دارد، سران سه قوه هم حداقل سالي يك‌بار دور هم بنشينند و راجع به فساد كاري بكنند، اين به جامعه منتقل مي‌شود و بحث مهمي است.

دكتر جهانگيري: بله، بايد موضوعات اين چنيني كه مردم دغدغه جدّي روي آن دارند انجام شود. ما در ايجاد سامانه‌هاي مختلفي كه مي‌تواند در مبارزه با فساد خيلي نقش‌آفرين باشد و شفافيت در اقتصاد ايران ايجاد كند، خيلي مصريم. در اقتصاد مقاومتي تصميمات خوبي گرفتيم از جمله در گمرك. گمرك بالاخره دروازه اصلي كشور است. ورود و خروج كالا در آنجا اتفاق مي‌افتد، سامانه‌هاي خوبي در گمرك ايجاد شده است. سامانه‌اي كه در گمرك ايجاد شده 23 دستگاه به آن اتصال دارند، يعني به محض اينكه شما در وزارت صنعت براي واردات ثبت سفارشي انجام دهيد، اين به صورت آنلاين و برخط در اختيار گمرك قرار مي‌گيرد و به محض اين‌كه ارزي در بانك به آن تخصيص داده شود، بلافاصله در اختيار گمرك قرار مي‌گيرد. تا كشتي از مقصد حركت مي‌كند، به گمرك اعلام مي‌كند كه با اين كالاها و با اين بارنامه به سمت بنادر ايران در حركت است، گمرك از اين فرصت حركت كشتي تا رسيدن به اينجا، تمام كارهاي ديگري كه بايد انجام بدهد را انجام مي‌دهد؛ لذا در مسير حتي از گمرك هم كه كاميون بيرون مي‌آيد اين كاميون به طور كامل در كنترل گمرك است تا به انبار برسد.

مجري: انشاءالله مشكل گمرك با سامانه جامع تجارت هم كه اضافه شود، حل شود و حالا كه كار خوبي شده ناتمام نماند.

دكتر جهانگيري: حتماً اين كار را مي‌كنيم. كار هماهنگي دستگاه‌ها همين است، چون گمرك به هر حال مسئول اصلي است و مدعي است كه بايد دروازه ورودي و پنجره واحد گمركي در اختيار او قرار بگيرد. وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مسئول تجارت خارجي كشور است و نظراتي دارد كه اين هماهنگي حتما انجام خواهد شد تا اين اتفاق بيفتد.

مجري: در تكميل صحبت شما مثلاً سامانه جامع مالياتي كه قرار است بزودي عملياتي شود، كار بسيار خوبي است.

دكتر جهانگيري: در بانك مركزي هم سامانه‌هاي زيادي تعريف و راه اندازي شد. يكي از اين سامانه‌ها همين چكاوك بود كه براي چك ايجاد شد. من خودم وقتي براي افتتاح آنجا رفته بودم، گفتند در يك شعبه بانكي در يكي از استان‌ها كه اسم آن را هم گفتند؛ يك خانم 900 حساب بانكي داشته است. اين سامانه در واقع به محض اين‌كه ايجاد شد همه چيز شفاف شد و شروع به اصلاحات كرد.

مجري: بعضي از ظرفيت‌هاي قانوني وجود دارد، مثل قانون شفافيت اطلاعات ولي خب مثلا آيين نامه اجرايي آنها بايد تدوين شود.

دكتر جهانگيري: آيين‌نامه اجرايي و اينها نوشته شد، قانون شفافيت اطلاعات و اطلاع رساني با اينكه قانون آن از سال 88 فكر ميكنم بود، اما آئين‌نامه‌اش را در اين دولت تصويب و ابلاغ كرديم كه دستگاه‌ها مكلف هستند كه اطلاعات خودشان را به صورت شفاف در اختيار مردم قرار بدهند.

خبر نگار: يعني الان انجام مي‌دهند؟

دكتر جهانگيري: بله الان وزارت ارشاد هم مسئول پيگيري آن است و اخيرا هم به من گزارش دادند كه تعداد زيادي از دستگاه‌ها وظيفه‌شان را انجام داده‌اند و در سايت آنها اطلاعات وجود دارد.

مجري: آقاي دكتر برگرديم به سمت اقتصاد مقاومتي. از پايه‌هاي اقتصاد مقاومتي همان طور كه شما هم فرموديد درون‌زايي، برون‌نگري و عدالت‌محوري است، اما روي بحث مردمي كردن اقتصاد مي‌خواهم از شما سوال كنم، آيا در اين سه سال اقتصاد خصوصي‌تر شده يا نشده است و با چه شاخصي شما نظرتان را مي‌فرماييد؟

دكتر جهانگيري: اقتصاد ما در اين سه سال حركتش به سمت خصوصي‌تر شدن بوده است كه من خدمت شما عرض مي‌كنم. ما تصميماتي كه براي واگذاري‌ها گرفتيم، به هيچ وجه ديگر قبول نكرديم به شكل گذشته انجام شود. البته شما مي‌دانيد كارخانه‌هايي نوعاً واگذار شده و خيلي از واگذاري‌ها اينطور بود كه از اين وزارتخانه مي‌رفت به وزارتخانه ديگري تحت عنوان ديون منتقل مي‌شد و بعد هم اعلام مي‌شد كه خصوصي شده است، به نهادهاي عمومي داده مي‌شد يعني يك نهاد عمومي كه بالاخره وجود دارد از دولت يك كارخانه يا بنگاه بزرگي را مي‌گرفت و بعد گفته مي شد كه خصوصي شده است. ما از ابتداي اين دولت جز يك مورد كه آن هم در قانون بودجه حكم شده بود و از روزهاي اول دولت هم مجبور شديم تصميمي برايش بگيريم و آن هم صندوق بازنشستگي فولاد بود، ديگر براي هيچ موردي در اين دولت اين كار را نكرديم. گفتيم خصوصي‌سازي به معناي اين است كه هرچه را مي‌خواهيد واگذار كنيد ببريد به بورس و يا غير از بورس، اگر از طريق مزايده قرار است واگذار شود به اشخاص حقيقي به معناي بخش خصوصي كه خريدار هستند واگذار شود، لذا هرچه واگذاري انجام گرفته به بخش خصوصي بوده است.

در كارهاي ديگري كه در همين بخش اقتصاد مقاومتي بوده اصرار بر اين داشتيم كه حتماً كاري انجام بگيرد كه مردم در آن مشاركت داشته باشند؛ مثلاً يكي از آنها طرح‌هاي نيمه تمام دولتي بود. شما حتماً مي‌دانيد كه ما بيش از 80 هزار طرح و پروژه نيمه تمام ملي و استاني داريم با صدها هزار ميليارد تومان نياز بودجه اي. حالا يك عدد 500 هزار ميليارد تومان است كه گفته شده براي تكميل اين طرح‌ها مورد نياز است. وضع بودجه عمراني دولت هم تا حد زيادي ديگر براي همه روشن است. حالا در بهترين سال‌هايي كه ما توانستيم 30 هزار ميليارد تومان به پروژه‌هاي عمراني تخصيص بدهيم معنايش اين است كه همين‌ها چند سال ديگر طول مي‌كشد تا بتوانند تكميل شوند.

يكي از تصميم‌هايمان اين شد كه به هر ميزان كه امكان دارد از اين‌ها به بخش خصوصي واگذار كنيم. البته براي سال 95، 2500 طرح بيشتر هدف‌گذاري نكرديم. گفتيم 2500 طرح نيمه تمام يا طرح دولتي كه بايد دولت از همان ابتداي كار شروع به واگذاري آنها به بخش خصوصي كند. سازمان برنامه و بودجه هم مسئول اين بخش است. تا الان بيش از 2500 پروژه واگذار شده است. در واقع يعني ما به سمت مردمي كردن اقتصاد و بخش خصوصي در بنادر ورود پيدا كرده‌ايم.

مجري: درست است. اين اتفاقات افتاده است. منظور من اين بود كه بخش خصوصي براي اين‌كه وارد ميدان شود، فضاي كسب و كار درست و حسابي مي‌خواهد. رتبه كسب و كار ما هم مي‌دانيد كه 117 است، هر چند 12 پله نسبت به سال قبل بهتر شده است. بخش خصوصي بهبود فضاي كسب و كار مي‌خواهد. بخش خصوصي مي‌خواهد تأمين منابع مالي با نرخ معقولي انجام بشود. بخش خصوصي مي‌خواهد قاچاق و اقتصاد پنهان نتواند كمرش را بشكند.

دكتر جهانگيري: ببينيد، همه اين‌ها در دستور كار بوده است. ما هم راجع به قاچاق امسال تمركز ويژه‌اي داشته‌ايم. نه تنها در سال 95 بلكه در سال 94 نيز توانستيم كه با قاچاق به صورت جدّي مبارزه كنيم. بخشي از مبارزه، مبارزه اقتصادي بود. با تعرفه‌ها طوري برخورد كرديم كه در واقع انگيزه قاچاق را از بين ببريم. بخشي هم با باندهاي قاچاق بود كه با آن‌ها برخورد كرديم و نهايتاً از برخي از افرادي كه جنس مي‌آوردند و مي‌بردند، گرفته مي‌شد، بعد از مدتي متروكه مي‌شد و دوباره دولت مي‌فروخت و همان‌ها مي‌آمدند معمولاً خريدار مي‌شدند. گفتيم كالايي كه به صورت قاچاق آمده و گرفته شده حتماً بايد منهدم شود و اين كار را اجرا كرديم. من فكر مي‌كنم نتيجه اقداماتي كه انجام گرفت، طبق گزارش از 25 ميليارد دلار، در سال گذشته به 15 ميليارد دلار رسيد. امسال هم دوستان ستاد مبارزه با قاچاق مي‌گويند دوباره حداقل 20 درصد كاهش پيدا مي‌كند. البته عدد گمرك متفاوت است. گمرك با چهار روشي كه راجع به قاچاق كالا بررسي كرده است، در سال گذشته معتقد بود كه 10 ميليارد دلار قاچاق بوده است.

مجري: البته افرادي هستند كه 25 ميليارد دلار مي‌گويند و مبنا هم دارند.

دكتر جهانگيري: سازمان گمرك مي‌گويد هم از روش قيمت ارز محاسبه كرده، هم از كشورهايي كه كالا به ما صادر كردند. آنها به ما مي‌گويند مثلاً ما به ايران 100 ميليون دلار صادر كرديم. اما ما اينجا فرض كنيد 50 ميليون دلار آمار واردات رسمي داريم. پس مي‌دانيم كه مابقي اين 50 ميليون دلار قاچاق آمده است. زماني من خودم در يكي از كشورهاي خليج فارس در زمان وزارت صنايع، رئيس كميسيون مشترك بودم. آنجا كه رفتيم وزير آن كشور در جلسه كميسيون مشترك مي‌گفت ما امسال به شما 200 ميليون دلار كالا صادر كرديم، ولي گمرك اينجا مي‌گفتند به ما 30 ميليون دلار بيشتر صادر نكرده‌اند. بقيه آن معلوم بود كالايي بود كه آن موقع عمدتاً سيگار بود، به صورت قاچاق از آن كشور وارد شده بود. گمرك همه اين‌ها را احصا كرده، همه را جمع كرده و با اعدادي كه رسمي وارد شده حساب كرده است. به چهار روش هم محاسبه كرده است و معتقد است كه در سال 95 قاچاق كالاي كشور با اين چهار روش كه انجام داده، 3 ميليارد دلار بيشتر نيست.

مجري: نكند اينها ميزان قاچاق را صفر هم بكنند! آقاي دكتر اميدوارم اين چيزي كه در لايحه بودجه با عنوان ماليات بر ارزش افزوده آمده در سطح مصرف كننده نهايي مصوب شود. البته كار لجستيكي سختي هم هست ولي تا وقتي كه در سطح عرضه و اصناف، اجناس به لحاظ قاچاق كنترل نشود، فكر مي‌كنم اين وضعيت ادامه داشته باشد.

دكتر جهانگيري: كالاهاي ديگري وارد كشور مي‌شود كه گاهي اوقات در جاهايي به اسم قاچاق تلقي مي‌شود. از نظر گمرك اين‌ها قاچاق تلقي نمي‌شود. فرض كنيد كالايي كه از مناطق آزاد وارد كشور مي‌شود. به هرحال اين يك بازار رسمي است. گمرك در ورودي آنجاست. وقتي كسي از منطقه آزاد كالا مي‌آورد اين را ديگر گمرك، قاچاق تلقي نمي‌كند. ته لِنجي را يك عده مي‌گويند قاچاق اما گمرك مي‌گويد قاچاق نيست.

مجري: يك عده اسم قاچاق رسمي را هم روي اين كالاها مي‌گذارند.

جهانگيري: به هرحال يك مجوزهايي داده شده است. به دلايلي هم در استان‌هاي مرزي اين مجوزها وجود داشته اشت. مردم براساس همين زندگي‌شان را تنظيم كرده‌اند. يك‌باره هم نمي‌شود اينها را برهم زد. بعد هم اين‌ افراد معمولاً طبقات ضعيفي هستند كه الان زندگي‌شان اين طور شكل گرفته است. پس فضاي كسب و كار در اين دولت به عنوان موضوع جدّي جزء طرح ‌هاي اقتصاد مقاومتي هم هست. يكي از طرح‌هايي كه وزير اقتصاد در زيرمجموعه‌اش در مورد آن كار مي‌كند بهبود فضاي كسب و كار است. ما بايد حتماً خيلي از اين مجوزها را لغو كنيم. ما بايد فضاي كسب و كار كشور را درست كنيم. تا الان هم نتيجه‌اش اين بوده كه از رتبه 152 در سال 92 به حدود رتبه 118 در امسال رسيديم ولي اين خيلي كم است. ما فكر مي كرديم امسال به حدود 100 برسيم. يك مقدار از آن فاصله داريم.

مجري: حركت به سمت مثبت است. منتها مثلاً بحث اقتصاد مردم نهاد را مي‌آييم نگاه مي‌كنيم شايد يكي از ويژگي‌هايش سرمايه‌گذاري باشد. نرخ رشد سرمايه‌گذاري ما الان منفي است و خيلي هم منفي است. وقتي نرخ رشد سرمايه‌گذاري منفي باشد؛ يعني انتظارات نسبت به آينده چندان شايد مناسب نباشد. اينها ان‌شاءالله اگر به ثمر برسد انتظار مي‌رود كه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي بيايد.

دكتر جهانگيري: حالا هم بخش خصوصي، هم در برخي از رشته‌ها، سرمايه‌گذاري‌هاي شركت‌هاي دولتي هم مهم است. ما يكي از بخش‌هايي كه در بندهاي 24 گانه بيشترين تأكيد اقتصاد مقاومتي روي آن انجام شده، بخش نفت و گاز است. آنجا دو نكته كليدي دارد؛ يكي راجع به ميادين مشترك است. گفته شده كه اولويت در برداشت از ميادين مشترك است. ما براي نمونه يك ميدان مشترك گازي داريم كه پارس جنوبي است. ميدان مشترك نفتي هم داريم كه غرب كارون است كه اين دو مورد در اولويت كاري قرار دارند. انصافاً همكاران ما در بخش نفت و گاز و كاركنان شرافتمند نفت و گاز كارهايي انجام دادند كه اصلاً شايد براي بعضي‌ها باور نكردني باشد. اين حجم اتفاقات در يك دوره كوتاه سه سال و يا به طور خاص در سال 1395. ما در پايان سال 1384 و در پايان دولت اصلاحات، تقريباً از پارس جنوبي با قطر به يك اندازه برداشت مي‌كرديم. در سال 1392، قطر دو برابر ما برداشت مي‌كرد. معناي اين حرف اين است كه بالاخره يك ظرف آبي بين ملت بزرگ ايران و يك كشوري با جمعيت كوچكي مثل قطر مشترك بوده و حداقل سهمشان نصف- نصف بوده است. وقتي كه دو برابر برداشت مي كند! من يك روزي خودم در دفترم نشستم و محاسبه كردم ببينم اين ميزاني كه قطر برداشت كرده بيش از سهم خودش نسبت به برداشت ما چقدر است؛ البته قطر كار توسعه‌اش را انجام داده و برداشت كرده است. كسي هم نمي‌تواند مانعش شود. اما واقعاً چند ده ميليارد دلار احساس كردم از پول ملت ايران از بين رفته است.

فساد فقط همين نيست كه ما بياييم غصه بخوريم كه از فلان بانك چند ميليارد تومان برداشت شده است. اين هم فساد است. بايد با آن برخورد كنيم. ولي اين‌كه اموال يك ملتي در اثر كار نكردن، غارت شود، حتماً همه بايد در پيشگاه تاريخ و در پيشگاه ملت پاسخگو باشيم. از سال 92 در همين دوران تحريم، تا سال گذشته كه برجام اجرايي نشده بود ما در تحريم بوديم. ما روي فازهاي پارس جنوبي تمركز كرديم. من با اطمينان امشب به ملت ايران مي‌گويم تا پايان امسال و تا پايان دولت يازدهم حتماً از قطر بيشتر برداشت خواهيم كرد. به زودي چند فاز پارس جنوبي ان‌شاءالله به بهره‌برداري خواهد رسيد. بزرگترين افتتاح ما در بخش نفت و گاز و پتروشيمي در سال 95 بوده است. بيش از 20 ميليارد دلار طرح به نتيجه رسيده است. 12 پتروشيمي امسال به بهره‌برداري رسيده است. بيش از 9 ميليون تن ظرفيت اين پتروشيمي‌ها است. بيش از 6 ميليارد دلار ارزش محصولات اين‌هاست. يا در غرب كارون در ميدان نفتي ما در سال 92 روزانه 70 هزار بشكه برداشت مي‌كرديم، الان 240 هزار بشكه روزانه برداشت مي‌كنيم. اين تمركزي بود كه روي ميادين مشترك شد. ستاره خليج فارس، پالايشگاهي كه در بندر عباس هست يكي از مهمترين طرح‌هاي اين كشور بود كه شروع شده بود و متأسفانه با كندي پيش مي‌رفت. منابع مورد نيازش در همين دوران تأمين شد. من فكر مي‌كنم فاز اولش كه 120 هزار بشكه ميعانات گازي مصرف مي‌كند و بنزين يورو 4 و سوخت هواپيماي جت توليد مي‌كند تا آخر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد. از اوايل سال آينده دنبال اين هستيم كه ان‌شاءالله فازهاي بعدي تكميل شوند.

ما در سال جاري از واردات گازوئيل بي نياز شديم. اصلاً امسال صادركننده گازوئيل هستيم. يكي از دلايلش اين بود كه گاز كه توليد مي‌كرديم را در نيروگاه‌ها، در منازل و در جاهاي ديگر مصرف كرديم و سوخت مايع از جمله گازوئيل كه در اينجا مصرف مي‌كرديم را صادر كرديم؛ چون صادرات سوخت مايع راحت‌تر بوده است. در گازرساني كار بزرگي اتفاق افتاد. من اين جمله را هم بگويم بعد شما سؤال بپرسيد.

يكي از استان‌هايي كه همين‌طور مانده بود و گاز به آن نمي‌رسيد استان سيستان و بلوچستان بود؛ يك استاني به تمام معنا عاشق اين نظام و انقلاب اما محروم كشور. اراده كرديم كه حتماً به سيستان و بلوچستان بايد گاز برسانيم. سه‌شنبه آقاي رئيس‌جمهور به زاهدان تشريف مي‌برند. شعله گاز در زاهدان روشن خواهد شد. روستاهاي كشور گاز نياز داشتند. يك ريال از بودجه دولت به اين موضوع اختصاص نداديم. فقط با خلاقيت‌هايي مثل بند "ق" يا تبصره 12 كه براي رفع موانع توليد آمده بود اجازه داد كه ما بتوانيم با منابعي كه صرفه‌جويي مي‌كنيم، اينكار را انجام بدهيم چون اين‌ها سوخت مايع مصرف مي‌كردند و وقتي تبديل به گاز مي‌شد يك صرفه‌جويي براي وزارت نفت به وجود مي آمد. از محل اين منابع صرفه‌جويي ما توانستيم اين كار را انجام بدهيم. فعلاً اينكار در بخش نفت و گاز انجام گرفته است. ما در بخش بهسازي اتوبوس‌ها، در بخش ناوگان حمل و نقل، در بخش متروها، ان‌شاءالله جزء كارهايي است كه بايد انجام گيرد.

مجري: آقاي دكتر، تمام اين فرمايش‌هاي شما در بخش واقعي اقتصاد است يعني ما در بخش توليد و در واقع آنچه كه قابل مشاهده است؛ حالا كالا و خدمات. اما همه اينها پول مي‌خواهد. و ما بايد الان در گفت‌وگوي خود به سمت نظام بانكي برويم. چون اگر اين مشكل حل نشود قطعاً مشكلات ما در بخش واقعي اقتصاد هم حل نخواهد شد. من سؤالم از خدمت شما اين است كه در همين مدت سه سال، سه سال و نيم كدام گره يا مشكل بانكي حل شده است؟ مطالبات، املاك‌داري بانك‌ها كم شده است؟ ربوي بودن و شبه ربوي بودن كه خودتان مستحضر هستيد، بنگاه‌داريشان، كاهش كفايت سرمايه‌شان و نظارت‌هايشان؟ ما اخيراً شاهديم مؤسساتي كه مجوز هم دارند به مشكل برمي‌خورند. از اين موضوع نمي‌شود گذشت. كدامش حل شده است؟

دكتر جهانگيري: نظام بانكي مشكلات زيادي دارد. جنابعالي هم به آن اشاره كرديد. بخشي از منابع نظام بانكي در جاهاي ديگر حبس شده است. بخشي از آن در دولت است. پول‌هايي كه به دولت دادند. دولت در موقعي كه بايد پرداخت مي‌كرد، پرداخت نكرده است. بخشي در طرح‌هايي كه اقتصادي نبوده هزينه شده و نتوانسته اند پول را برگردانند. برخي هم در معوق كساني است كه اعتبار گرفتند. فكر مي‌كنم حدود 100 هزار ميليارد تومان ما معوق داريم كه به شركت‌هاي خصوصي وام داده شده و نتوانستند بازپرداخت كنند. يك بخشي هم در سرمايه‌گذاري‌هايي است كه معوق شده است. بانك در بخش مسكن سرمايه‌گذاري كرده است، بعد با اين شرايط اقتصادي مواجه شده و نتوانسته بفروشد. كارخانه خريداري كرده و نتوانسته خوب اداره كند برايش مشكل ساز شده است.

مجري: وظيفه بانك كه نبوده؟

دكتر جهانگيري: من اصرار دارم خيلي به دولت گذشته نپردازم.

مجري: واقعاً هم نپردازيد. چون پيمانه‌اش را پر كرديد.

دكتر جهانگيري: اين از آن داستان‌هايي است كه هر چي آدم مي‌خواهد به آن نپردازد انگار نمي‌شود. نظام بانكي قلك دولت شده بود. رئيس‌جمهور در سفر استاني برود بگويد اين قدر ميليارد تومان از پول بانك مي‌دهم. آخه مگر پول بانك، پول رئيس‌جمهور است؟ مگر پول دولت است؟ پول بانك، پول ملت است كه به عنوان سپرده نزد بانك گذاشتند. الان مي‌بينند كه نمي توانند بگيرند، مي‌آيند در جاهاي مختلف تجمع مي كنند و مي‌گويند پول ما چي شده است؟ ما راجع به پول، بدون چارچوب اقتصادي تصميم گرفتيم. البته تمامش هم دولت نبود، آنجايي كه معوقه بانكي شده يك بخشي از آن مديران بانك‌ها تصميم گرفتند. البته من تأكيد كنم دو گروه معوق داريم. يكي فعالان اقتصادي است كه به دليل شرايط اقتصادي كه در اقتصاد ايران حاكم شد نتوانستند پولشان را به موقع برگردانند. اين‌ها مقصر نيستند، آدم‌هاي خوشنام بودند، قبلاً هم وام مي‌گرفتند و بر‌مي‌گرداندند. يك دفعه دلار 1000 توماني بيش از 3000 تومان شد. اين‌ها نتوانستند برگردانند. ركود اقتصادي بر كشور حاكم شد. توليداتشان فروش نرفت، نتوانستند برگردانند. ما بايد به اينها كمك كنيم. كه حتماً بايد دوباره به چرخه اقتصاد برگردند.

ولي يك عده از روز اول معلوم بود كه وام گرفتند كه برنگردانند. آنها را بايد حتماً به شيوه‌هاي مختلف پاي حرف حساب بياوريم. بايد پول را برگردانند. بايد نشان داده شود كه فكر نكنند در مقابل نظام مي‌توانند گردن كلفتي كنند و پول ملت را بگيرند و برنگردانند. يك دستوري آقاي رئيس‌جمهور داده بود كه بنده به اتفاق وزير اقتصاد، رئيس كل بانك مركزي، رئيس سازمان برنامه و بودجه و آقاي دكتر نيلي مشاور اقتصادي رئيس‌جمهور طرحي براي اصلاح نظام بانكي تهيه كنيم. دوستان زحمت‌هاي زيادي كشيدند. اين طرح تهيه شد و ده تا برنامه مختلف در ارتباط با اصلاح نظام بانكي در آن ديده شد. انواع و اقسام كارها بايد انجام بگيرد. از رتبه‌بندي بانك‌ها تا افزايش سرمايه بانك‌ها.

مجري: آقاي دكتر چرا به مجلس ارائه نمي‌دهيد؟

دكتر جهانگيري: چه دليلي دارد كه به مجلس ارايه بدهيم؛ حالا اين مطلبي كه شما گفتيد يكي از اتفاقات عجيبي كه در اين كشور افتاده اين است كه دولت اختياراتي كه خودش دارد را انجام نمي‌دهد و مي‌رود به مجلس مي‌گويد تو بگو من اين‌كار را انجام دهم يا بر عكس مجلس مي‌آيد در يك اموري دخالت مي‌كند.

مجري: برنامه ششم را مي‌فرماييد ديگه؟ مثالش.

دكتر جهانگيري: برنامه ششم كه داستانش زياد است.

مجري: عرض من اين است كه بين بانك مركزي و وزارت اقتصاد در مورد اصلاح نظام بانكي، اگر از اين مي‌پرسيم مي‌گويد تقصير آن ديگري است و از آن مي‌پرسيم مي‌گويد تقصير اين يكي است! آن‌قدر به تعويق افتاد كه مجلس نهايتاً يك طرحي را تصويب و جلوي شما مي‌گذارد.

دكتر جهانگيري: آن اصلاح نظام بانكي نيست. آن دوتا لايحه است. يكي قانون بانك‌داري است. مجلس واقعاً طرح‌هاي به اين مهمي را با طرح نمي‌تواند اصلاح كند. فقط براي كشور مشكل درست مي‌شود. دولت يك بدنه كارشناسي دو و نيم ميليون تا سه ميليون نفري دارد. يك برنامه‌اي كه مي‌خواهد در دولت اتفاق بيفتد در هر رشته‌اش صدها كارشناس متخصص وجود دارند كه از پايين يك لايحه تهيه مي‌شود تا به دولت مي‌رسد و كميسيون دولت بررسي مي‌كند و بعد در اختيار مجلس قرار مي‌گيرد. مجلس يك اصلاحاتي انجام مي‌دهد و به دولت بر مي‌گرداند. اين لوايح بزرگ كه گاهي اوقات بالغ بر 200 ماده است و پيچيده است و قوانين مادر كشور است. اين كارها، كارهاي يك روزه نيست و گاهي كار 2 سال كشور است.

مجري: برنامه ششم را با هم مثال بزنيم. شما يك كتابچه كوچكي كه 34 تا ماده داشت به مجلس برديد. بعد در مجلس به هرحال كش و قوس پيدا شد. گفتند اين برنامه نيست، اين احكام مورد نياز برنامه است. خلاصه دولت زير بار نرفت و كار بالا گرفت و مجبور شديد در كميسيون تلفيق برنامه را ببنديد و نشد آن چيزي كه شما مي‌خواستيد.

دكتر جهانگيري: بله الان هم اين برنامه گره‌گشاي هيچ مشكلي از كشور نيست.

مجري: آقاي دكتر ما تجربه برنامه پنجم را داشتيم. چند درصد محقق شد. ما اين‌جوري داريم برنامه‌ريزي را لوث مي‌كنيم.

دكتر جهانگيري: برنامه پنجم، برنامه‌اي بود كه دولت به مجلس برد حالا برنامه هاي پنجم، چهارم، سوم. دولت اين برنامه ها را به مجلس برد. مجلس تائيد كرد، دولت خودش مدعي اجراي آن برنامه ها بود. شما حالا مي‌گوييد چند درصد اجرا شده است؟

مجري: حالا ششمي را رها كنيد.

دكتر جهانگيري: برنامه بايد معلوم باشد. بگويد من 5 سال آينده ايران را به اين نقطه مي‌رسانم. الان از هركسي در مجلس بپرسيد كه 5 سال آينده قرار است اين برنامه ايران را به چه نقطه‌اي برساند. چون اين‌ها يك سري احكام را خُرد خُرد گرفتند كنار هم چسباندند و برنامه شد. يك برداشتي آقاي رئيس‌جمهور از قانون اساسي داشت كه در قانون اساسي گفته شده است كه رئيس‌جمهور با مشورت وزرا برنامه و خط مشي دولت را تعيين مي‌كند. برداشت‌شان از قانون اساسي اين بود كه برنامه حق رئيس‌جمهور است. تنها قانوني كه در آن گفته مي‌شود كه دولت به مجلس برنامه بدهد يك قانون برنامه و بودجه است كه قبل از انقلاب و قبل از قانون اساسي نوشته شده است و گفته شده كه دولت برنامه عمراني را به مجلس بدهد. اين تنها استدلال است كه برنامه به مجلس داده شده است.

مجري: آقاي دكتر ما چه كار كنيم از دست اين رئيس‌جمهورها؟ يكي مي‌شود برنامه پنجم اين هم كه مي‌فرماييد دكتر روحاني نظرشون اين است. مي‌شود برنامه ششم. تكليف را تعيين كنيد بايد چه كار كنيم؟

دكتر جهانگيري: ما بعداً قبول كرديم كه با مجلس همراهي كنيم كه برنامه ششم بتواند برنامه‌اي بيرون بيايد كه براي دولت قابل قبول باشد. ولي بالاخره ما 34 ماده به مجلس داديم و الان 140 ماده شده. حالا برويم جلو ببينيم.

مجري: البته سوال من در مورد نظام بانكي اين بود كه شما دولت قبل را مورد عنايت قرار داديد ولي نفرموديد كه مشكلات اين سه سال، سه سال و نيم را چقدر حل كرديد؟

دكتر جهانگيري: ما آن دولت را امشب خيلي مورد عنايت قرار نداديم. اگر مي‌خواستيم مورد عنايت قرار دهيم در همان پروژه پارس جنوبي من بايد مي‌گفتم، پارس جنوبي كه ما برايش به اين شكل پول فراهم كرديم. در يك مقطعي تصميم مي‌گيرند يك ميليارد و هشتصد ميليون دلار پول بي‌زبان اين مملكت را به يك آقايي بدهند و بگويند به پيمانكارهاي پارس جنوبي پرداخت كند. آن آقا هم اين مبلغ را مي‌گذارد توي بانكش و هشتصد ميليون دلار را مي‌دهد و مابقي مي‌ماند.

مجري: الان آنها نمي توانند جواب بدهند كه؟

دكتر جهانگيري: چرا نمي توانند جواب بدهند؟ بايد جواب بدهند، اينطور كه نمي‌شود!

مجري: دسترسي ندارند به ما و رسانه!

دكتر جهانگيري: چه كسي دسترسي ندارد؟ شما كه مرتب و همه جا حاضر هستيد. صبح تا شب اين‌ها توي اين روزنامه‌ها مي‌نويسند. همين يك جمله را بنويسند. اين چهار مقام ارشدي كه در دولت قبل امضا كردند يك ميليارد و هشتصد ميليون دلار پول بدهند كه واريز شود در بانكي كه معلوم نيست چه بانكي است، بگويند به چه مجوزي اين را امضا كردند؟

مجري:‌ ولي اين‌ها مشكلات نظام بانكي را حل نمي‌كند!

دكتر جهانگيري: بله، ما براي نظام بانكي برنامه كاملي نوشتيم و آن برنامه را در دست اجرا داريم. ان‌شاءالله مرحله به مرحله. حتماً نظام بانكي در يك دوره‌اي اصلاح خواهد شد و از اين مشكلات عبور خواهد كرد. ما در ده ماهه امسال نسبت به سال گذشته 43 درصد ميزان تسهيلات‌دهي نظام بانكي‌مان افزايش پيدا كرده است

مجري: آقاي دكتر برويم سراغ بازار كار. شما خسته كه نشديد؟ دورود بر شما، از اقوامتان كسي به دنبال كار و شغل هست يا نه،؟ با درخواست آنها چه كرديد؟

دكتر جهانگيري: من به خوبي مي‌دانم و در سخنراني‌هاي اخير هم گفته‌ام، مهمترين چالشي كه كشور در حال حاضر با آن رو به‌رو است، چالش بيكاري است. ما در طي سال‌هاي اخير يعني 8 فصل گذشته كه ادامه خواهد داشت، ميزان ورود افراد متقاضي كار بالغ بر يك ميليون نفر خواهد بود، براساس گزارش يك ميليون و دويست هزار نفر. يعني سالي يك ميليون و دويست هزار متقاضي هستند كه عمده آنها جوانان فارغ‌التحصيل دانشگاه‌ها هستند؛ يعني افرادي كه از دانشگاه فارغ‌التحصيل مي شوند از ما طلب كار مي‌كنند. ميزان توانايي اقتصاد ايران براي ايجاد شغل مشخص است. يك دوره طلايي كه اقتصاد ايران شغل ايجاد كرده است براساس آمار سال 1375 تعداد شاغلين ايران 14 ميليون و ششصد هزار نفر بوده و در سال 84 به 20 ميليون و ششصد هزار نفر رسيده است.

مجري: در برنامه سوم

دكتر جهانگيري: در واقع در بهترين زمان و دوران اقتصاد ايران، ششصد هزار شغل ايجاد كرده است. متاسفانه دوره‌اي هم هست از 84 تا 91 كه از 20 ميليون و ششصد هزار در سال 84 دوباره در سال 91 تعداد شغل مي‌شود 20 ميليون و ششصد هزار. خالص آن صفر است كه اتفاقا سال‌هاي وفور درآمدهاي نفتي بوده است. يك مجموعه‌اي اينجا بيكار مانده‌اند، حدود 3 ميليون نفر بيكار داريم. يك مجموعه يك ميليون و دويست هزار نفري هم ساليانه متقاضي داريم. اقتصاد ايران به هر شكلي كه تلاش كند پاسخ‌گويي به اين حجم بيكار، كار دشواري است. بر اساس آمار ارائه شده توسط مركز آمار، سال 94 و سال 95 ساليانه 700 هزار شغل در ايران ايجاد كرده‌ايم. حالا اينكه اين شغل‌ها، شغل هاي پايدار و ماندگاري هست، بحث ديگري است. علي‌رغم اين‌كه سالي 700 هزار شغل ايجاد شده، ساليانه 500 هزار نفر به بيكاران اضافه شده است. ما راهي جز افزايش توليد و سرمايه‌گذاري در كشور نداريم. در اين موضوع نبايد ترديد كرد. منابع كشور منابع مشخصي است؛ يا منابع بانكي است كه شما به وضعيت منابع بانكي اشاره كرديد و من هم موافقم. در جاهايي اطلاعات من فاصله چنداني با اطلاعات شما نداشت، فقط مسائل مربوط به نظام بانكي را بايد با دقت در رسانه‌ها منعكس كرد كه به مشكل جدّي براي كشور تبديل نشود. يكي از منابع ديگري كه وجود دارد، منابع بودجه دولت است كه وضع بودجه دولت مشخص است و مشخص است كه دولت قادر است چه ميزان از منابع خود را به سمت فعاليت‌هاي اشتغال‌زايي اقتصادي هدايت كند.

مجري: يكي از منابع هم صندوق است

دكتر جهانگيري: حالا بانك‌ها و صندوق را يكجا حساب كنيم، اين منابع داخلي ماست. با اين منابع داخلي، به ميزان سرمايه‌گذاري كشور هم كه شما اشاره كرديد. سرمايه‌گذاري كشور متاسفانه از سال 86 درگير يك روند نزولي شده و هنوز اين روند نزولي به روند صعودي تبديل نشده است و تنها شيب آن كند شده است. به عنوان مثال اگر در يك سال 20 درصد سرمايه‌گذاري كاهش داشته الان 4 درصد كاهش سرمايه‌گذاري داريم، ولي هنوز به روند مثبت تبديل نشده است. تخريب سريع انجام مي‌شود ولي بازگرداندن آن به مسير اصلي با دشواري انجام مي‌شود. منابع ديگري كه مي‌ماند منابع خارجي است. يكي از مهمترين جهت‌گيري هاي اقتصاد مقاومتي هم برون‌گرايي است. برون‌گرايي هم با تفسيري كه كرديم و خدمت مقام معظم رهبري هم من گفتم، ايشان گفتند كه من هم همين تفسير شما را قبول دارم. ما يا بازار براي صادرات‌ كشور، يا فناوري و تكنولوژي براي ارتقاء سيستم توليدمان و يا منابع براي سرمايه‌گذاري مي‌خواهيم. ما براي برون‌گرايي و برقراري تعامل با دنيا به دنبال اين سه عامل هستيم. اگر بخواهيم موفق باشيم بايد در جريان تعامل با دنيا بتوانيم سرمايه‌گذاري خارجي جذب كنيم. همين امروز به من گزارشي از سازمان سرمايه‌گذاري داده‌اند كه ما به آنها گفته بوديم طي امسال هفت ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي بايد جذب كنيم. وزارت اقتصاد مي‌گويد ماموريتي به من داده‌ايد چون كار من جذب سرمايه‌گذار و صدور ضمانت‌نامه است، من كار خود را انجام داده‌ام ولي اين‌كه اين پول وارد كشور شده، تبديل به كارخانه شده، روي زمين قرار گرفته، اين به عهده دستگاه‌هاي ديگر است.

مجري: يعني يازده ميليارد دلار؟

دكتر جهانگيري: يازده ميليارد دلار از برجام تا الان، ولي هفت ميليارد دلار براي سال 95 است. در واقع بخش خارجي به وزارت اقتصاد مراجعه كرده و ضمانت‌نامه گرفته كه مي‌خواهد روي پروژه صنعتي، كشاورزي يا خدماتي يا هر چيز ديگري كه هست، سرمايه‌گذاري مستقيم كند، اين كفاف نمي‌دهد. البته اگر ما به اين برسيم كه بخواهيم سالي هفت ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي جذب كنيم، يك قدم بزرگي است.

موضوع بعدي، موضوع منابع خارجي است كه به شكل فاينانس و وام‌هاي خارجي است كه براي سرمايه‌گذاري گرفته مي‌شود. در بحث نفت و گاز آقاي زنگنه وزير نفت اعلام كردند كه من بالغ بر 200 ميليارد دلار طرح آماده دارم كه اگر فضا درست شود بايد از منابع خارجي جذب كنم و طرح‌هاي نفت و گاز را انجام بدهم.

مجري: از بند اول سياست‌ها غافل نشويد و بايد از حداكثر توان داخلي استفاده كنيد

دكتر جهانگيري: بله، اين منابع خارجي است. ما از هر طرح خارجي كه استفاده مي‌شود؛ هم در دشواري‌هاي اقتصاد و هم در اقتصاد مقاومتي، استفاده از ظرفيت دروني كشور، جزء خط قرمزهايمان است. يعني مي‌گوييم ببينيد براي اجراي اين طرح، چقدر از تجهيزات را مي‌توانيم در داخل كشور توليد كنيم، يا از تجهيزات داخلي استفاده بشود. حتي كار مهندسي. اخيراً به ماهشهر رفته بودم. دو طرح پتروشيمي در آنجا افتتاح شد. كار مهندسي و طراحي يك پترورشيمي (شامل مهندس پايه، مهندس تفصيلي و ساخت تجهيزات) تماماً توسط ايراني‌ها انجام شده بود. ايران امروز به راحتي قادر است سد بسازد. ما امروز براي دنيا داريم سد مي‌سازيم. مي‌توانيم به راحتي نيروگاه بسازيم، ساخت پالايشگاه، كارخانه فولاد، كارخانه پتروشيمي، توان مهندسي ايران بسيار بالاست. مهمترين محدوديت ما در مقطع فعلي، محدوديت منابع است. ما در رشته‌هاي صنعتي مانند كشتي‌سازي، دو سه كشتي‌سازي بزرگ داريم. علاوه بر آن كشتي‌سازي‌هاي كوچك را هم داريم. كشتي‌سازي‌هاي بزرگ قادرند كشتي در مقياس بزرگ بسازند، مهمترين دليلي كه جلوي فعاليت اين كشتي‌سازي‌هاي را گرفته است، نحوه تامين مالي ساخت كشتي است. از زماني كه من وزير صنايع بودم اين موضوع دغدغه من بوده است. الان هم كه اينجا نشسته‌ام اين موضوع يكي از دغدغه‌هايم است. شما به عنوان يك كشتيران وقتي به خارجي‌ها سفارش كشتي مي‌دهيد حداكثر 10 درصد از قيمت را از شما مي‌گيرد، كشتي را مي‌سازد و تحويل شما مي‌دهد شما بعدا ما بقي پول را پرداخت مي‌كنيد. مساله اصلي تامين مالي است.

مجري: پس كليد اصلي مساله بيكاري ما تامين مالي و سرمايه‌گذاري خارجي است؟

دكتر جهانگيري: تامين مالي و سرمايه‌گذاري خارجي و حضور بخش خصوصي ايران با تمام ظرفيت. تمام موانعي كه پيش روي بخش خصوصي است، اعم از موانع فرهنگي، سياسي و اقتصادي بايد برطرف شود، چون شما اقتصاد خوانده‌ايد متوجه مي‌شويد، نمي‌شود با بخش خصوصي دوگانه حرف زد يا دو گانه برخورد كرد.

نمي شود در شعار، چون الان به بخش خصوصي نياز داريم، بگوييم بيا ما به شما نياز داريم و وقتي از مشكلات عبور كرديم از ياد ببريم كه بخش خصوصي به داد ما رسيده است.

مجري: هميشه مي‌گويم سرمايه ترسو است و آن را به فيلم عكاسي تشبيه مي‌كنم كه اگر مقداري نور به آن بخورد سوخته است. ما بايد بستر را آماده كنيم براي اينكه نقدينگي كه الان رقمش به 1280 هزار ميليارد تومان است، يك‌جا بنشيند به صورت سرمايه‌گذاري. آقاي دكتر برويم سراغ تنظيم بازار شب عيد، شما اهل خريد هستيد؟

دكتر جهانگيري: در اين دوره خير.

مجري: از گوشت خبر داريد؟

دكتر جهانگيري: از خانواده مي‌پرسم. از سازمان حمايت هم گزارش اين اقلام را روزانه مي‌گيرم و كنترل مي‌كنم.

مجري: بفرماييد براي تنظيم بازار شب عيد چه كرده‌ايد. در اقلام مهم رصد كرده‌ايم گوشت حدود 47 و 48 هزار تومان با كيفيت خوب و حداقل قيمت 37، 38 هزار تومان است.

دكتر جهانگيري: طبق گزارشي كه سازمان حمايت ديروز به من داد، كه البته قيمت متوسط كشوري است، قيمت گوشت 33 هزار تومان بوده است.

مجري: برنج نوسان داشته و همين ديشب به قيمت پرتقال پرداختيم و در مورد واردات و تنظيم بازار در برنامه خودمان بحث كرديم. همين واردات 20 تا 30 هزار تني با موافقت وزارت جهاد كشاورزي بوده و ظاهرا آقاي شريعتمداري مخالف بوده‌اند. مهم اين است كه مردم از سطح قيمت‌ها آرامش خاطر داشته باشند.

دكتر جهانگيري: در مورد كالاهاي مورد نياز مردم مي‌دانيم كه قيمت اجناس بالا است و به هر حال تورم است. وقتي در مورد يك محصول كلان كشور صحبت مي‌شود خلاصه كلام اين است كه دولت موفق شده تورم بالاي 40 درصد را در يك دوره كوتاهي به تورم 8 درصد برساند.

مجري: 6.8 درصد !

دكتر جهانگيري: نقطه‌اي يا دوره‌اي؟

مجري: وارد كانال 6.8 درصد شده‌ايم.

دكتر جهانگيري: اين واقعاً يك اتفاق استثنايي در كشور است. كسي باور نمي‌كرد. به تعبير شما نقدينگي هم افزايش پيدا كرده؛ پس معنايش اين است كه دولت توانسته سياست بسيار دقيقي اعمال كند كه تورم را پايين بياورد. رشد اقتصادي را راه بيندازد و اقتصاد كشور را در مسير خوبي قرار دهد و ثبات مناسبي بر اقتصاد كشور حاكم شود. از جمله بر نرخ ارز و بقيه شاخص‌هاي اقتصادي كشور. ولي اينكه آيا همه كالاها مشابه هم است و نرخ هيچ كالايي بيش از نرخ تورم افزايش نمي‌يابد، نه به اين شكل نيست. حتي در كالاهاي خوراكي كه تعدادشان بسيار زياد است، تورم كالاهاي خوراكي هم كمتر از 10 درصد يعني در حدود 6 درصد است. در بين كالاهاي خوراكي ممكن است 10 قلم پيدا كنيم و بگوييم اين 10 قلم قيمتش بالا رفته است. امكان دارد در مقطعي عرضه كالا به شكل مناسب انجام نگيرد يا شرايطي در قيمت‌هاي داخلي يا بين‌المللي به جود بيايد و اتفاقي در قيمت يك كالا بيفتد. آنچه ما مصمم به انجامش هستيم اين است كه اجازه ندهيم ثبات حاكم بر بازار كشور به هم بخورد. نگذاريم در طولاني مدت كالاهاي مصرفي، خصوصاً كالاهايي كه طبقه متوسط به پايين مصرف مي‌كنند و در سبد زندگي‌شان سهم بيشتري دارد، ‌افزايش قيمت داشته باشد. البته وقتي قيمت محصولات كشاورزي افزايش مي‌يابد زندگي توليد كننده محصول يعني كشاورز هم رونق مي‌گيرد.

مجري: نوسان به شكلي در ذات محصولات كشاورزي هست. محصولات را سرما مي‌زند يا مرغ‌ها بيماري مي‌گيرند و تلف مي‌شوند.

دكتر جهانگيري: اين دو سه محصول درگير همين موضوعات هستند. در ايران ذائقه مردم با گوشت گرم گوسفندي سازگار است. گراني شامل گوشت گرم گوسفندي است وگرنه گوشت يخ زده گوساله هم در ذخاير انبار وجود دارد و هم مي‌توانيم به سرعت وارد كنيم و عرضه كنيم. مردم مي‌بينند كه قيمت مناسب است ولي باز ترجيح‌شان گوشت گوسفند است. ما براي همين موضوع هم فكر كرديم. گفتيم از مرزهاي شرقي به هر ميزان، به شكلي كه به صنعت دامداري كشور آسيبي نرسد، با قرنطينه‌اي مطمئن به هر ميزان از پاكستان، افغانستان، تركمنستان و حتي كشورهاي ديگر گوسفند وارد شود كه مردم بتوانند از گوشت كشتار استفاده كنند. من مي‌توانم با اطمينان خاطر بگويم جلسه ستاد تنظيم بازار كه اين هفته شركت كردم و گزارشي كه آنجا ارائه شد، تقريباً در تمام اقلام مصرفي مرغ و بقيه اقلام غذايي كشور به اندازه كافي ذخيره داريم. تصميم بر اين است كه از 15 اسفند اين اقلام توزيع شوند و در نمايشگاه‌هايي كه اصناف تاسيس كرده‌اند عرضه خواهند شد. دوستان كشاورز كه گاهي دغدغه واردات دارند و بنا به گفته شما 20 تا 30 هزار تن پرتقال وارد شده، ظرفيت توليد پرتقال ايران 4 ميليون تن است. اين 20 هزار تن در بازار چهار ميليون تني گم مي‌شود. در بازار شب عيد كه احتمال داده‌اند در نقطه‌اي مشكلي باشد، اين تصميم گرفته شده است. وزير جهاد كشاورزي حق دارد كه همواره مدافع توليد داخلي باشد و مخالف هر وارداتي باشد. ولي وقتي تصميم جمع اين است بايد انجام شود.

مجري: معني تنظيم بازار هم همين است. يعني مقداري كه مازاد است صادر و مقداري كه نياز است وارد شود. آقاي دكتر! در دو سه دقيقه وقت باقي مانده مقداري فضا را سياسي كنيم. البته با اين سؤال كه آقاي دكتر روحاني چند وقت قبل سفري به عمان داشتند و به كويت كه كمتر خبري شد. آيا اين سفر موفقيت‌آميز بوده و آيا گفتني است كه برايمان بگوييد؟

دكتر جهانگيري: ما علاقمنديم كه روابطمان با كشورهاي همسايه خصوصاً كشورهاي مسلمان منطقه در بالاترين سطح باشد. متاسفانه روابط با كشورهاي حوزه خليج فارس مقداري سرد شده بود. يك مقدار نگران كننده بود و آن طوري كه مي‌خواستيم نبود. آقاي سلطان قابوس مدتي كسالت و بيماري داشتند و دعوت كرده بودند و علاقمند بودند اولين كسي كه پس از اين بهبودي ملاقات مي‌كنند دكتر روحاني باشد و به همين دليل سفر دكتر روحاني قدري به تعويق افتاد و ايشان هم علاقمند بودند اين سفر انجام بگيرد. اين قرار ابتدا در عمان انجام گرفت. ما با عمان رابطه‌مان خوب است. هم از نظر اقتصادي و هم از نظر سياسي. به صورت طبيعي گفت‌وگوهايي ميان رئيس‌جمهور و سلطان قابوس انجام و به صورت عمومي منتشر شده و گفت‌وگوهاي سياسي هم وجود داشته كه عمدتاً در جهت تقويت ارتباط ميان كشورهاي اسلامي بوده است.

مجري: ما در عمان پول داريم؟

دكتر جهانگيري: بله پول داريم . مشكلي ندارد. الان نقل و انتقال پول مشكلي ندارد

مجري: چند ميليارد؟

دكتر جهانگيري: در يك مقطعي حدود 5 ميليارد دلار بود. براساس نيازي كه داريم و به جايي كه مي‌خواهيم بفرستيم از آنجا به بانك مركزي منتقل مي‌كنيم. بانك مركزي براي نقل و انتقال مشكلي ندارد، ما هم پول نفتي را كه به كشورهاي ديگر مي‌فروشيم به هر نقطه‌اي كه مي خواهيم منتقل مي‌كنيم و از هر نقطه ديگري كه بخواهيم كالا وارد كنيم، وارد مي‌كنيم. هيچ وقت پول نفت را به داخل كشور منتقل نمي‌كنيم. اصلا شدني نيست، اين حجم دلار را به كشور منتقل كنيم. در همان كشور مي‌ماند و اگر از جاي ديگري خريد كرديم از همان جا حواله مي‌دهيم به كشور ديگر.

مجري: كويت را هم مي‌فرماييد؟ امير كويت حال‌شان خوب بود! بيمار نبودند!

دكتر جهانگيري: امير كويت نامه‌اي نوشت و هم زمان استقبال و هم زمان بدرقه آقاي دكتر روحاني به فرودگاه آمدند. با كويت هم روابط‌مان خوب بوده است. به هرحال، كويتي‌ها هم مي‌دانند كه حق زيادي به گردنشان داريم. هم در دوراني كه صدام به كويت حمله كرد و هم زمان‌هاي ديگر. رابطه ما با كويتي‌ها خوب است. سفر آقاي دكتر روحاني سفر خوبي بود، بحث‌هاي سياسي و اقتصادي خوبي انجام گرفته است. ما در منطقه مشكلاتي داريم كه اين مشكلات از طريق گفت‌وگو با كشورهاي منطقه قابل حل است، اما متاسفانه حل نشدن اين مشكلات سبب شده كه در برخي از كشورهاي اسلامي همواره شاهد كشتار مسلمانان باشيم. ايران علاقمند است كه اين مسائل چه در سويه، چه در يمن و عراق و چه در جاهاي ديگر به سرعت حل شود. گروه‌هاي تروريستي واقعا بلايي براي دنياي اسلام شده‌اند. كساني كه به اين گروه‌ها كمك كرده‌اند الان متوجه شده اند ولي به روي خود نمي‌آورند، اما از اين حمايت‌ها پشيمان هستند، ولي اين پشيماني را به طور جدّي نشان نمي‌دهند، به صحنه نمي‌آورند كه كمك كنند و اين مسائل حل شود.

مجري : فرمايش شما را من تكميل مي‌كنم. كشور عربستان ادبيات نامناسبي براي ما به كار مي‌برد و شايد مقداري به دنبال تنش باشد. چند وقت پيش شما موضع‌گيري مناسبي در برابر صحبت‌هاي يكي از مقامات عربستان داشتيد. نمي دانم آستانه تحمل ما چقدر است و ما چگونه مي‌خواهيم جواب بدهيم.

دكتر جهانگيري: حالا عربستان يا ديگران در منطقه حدشان اين نيست كه با ايران وارد تنش شوند. ما هم به اين علاقمند نيستيم. ما دوست داريم رابطه‌مان با كشورهاي منطقه رابطه‌اي خوب باشد. كشورهاي منطقه خوب مي‌دانند ايران در هيچ مقطعي به كشورهاي ديگر تجاورز نكرده است، و نظري جز همكاري با كشورهاي اسلامي ندارد. متاسفانه در برخي از اين كشورها از جمله عربستان گروه‌هاي تازه كاري روي كار مي‌آيند كه حد و حدود، تاريخ و جغرافيا را خوب نمي‌دانند. حرف‌هايي مي‌زنند كه به مصلحت‌شان نيست. به هر حال، كشور ايران و مسئولان كشور با بزرگواري از كنارشان عبور مي‌كنند. چون قرار نيست روابط مان متشنج‌تر از اين شود. اميدوار هستيم آنها هم متوجه شوند و از اين روش دست بردارند و اين براي هر دو كشور مفيد است.

مجري: آقاي دكتر خيلي لذت بردم. افتخار داديد. ان‌شاءالله بتوانيم بيشتر در خدمت شما باشيم. ببخشيد اگر جسارتي شد؛ سعي كردم سوالات در فضاي كارشناسي مطرح شود. اگر صحبتي نداريد من خداحافظي مي‌كنم.

دكتر جهانگيري: من هم از جنابعالي و از تمام دوستاني كه زحمت كشيدند تشكر مي‌كنم و اميدوارم به بخشي از مسائلي كه در ذهن مردم هست پاسخ داده باشيم. با اطمينان به مردم مي‌گويم كه اقتصاد كشور در ريل صحيحي قرار گرفته و اميدوارم با سرعت بيشتري حركت كند و اگر با سرعت بيشتر حركت كند هم مسئله اشتغال و رفاه مردم و هم قدرت اقتصادي ايران در سال‌هاي آينده افزايش خوبي پيدا خواهد كرد.

مجري: انشاءاله ما هم شما را بيشتر در برنامه خودمان ببينيم و با آرزوي داشتن ايراني آباد. خيلي متشكرم كه به اين برنامه توجه كرديد.

r_rsar
اخبار برگزيده