اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 5134
تاریخ خبر: 1395/12/10
ساعت: 15:17

با حضور معاون اول رييس جمهور سامانه هاي ثبت تخلفات عبور و مرور افتتاح شد/ دكتر جهانگيري: بالا بودن ميزان تلفات جاده اي يكي از دغدغه هاي اصلي كشور است/ مردم در سفرهاي نوروزي قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت كنند

طرح ملي تجهيز راه هاي شرياني به سامانه هاي هوشمند عبور و مرور جاده اي با حضور معاون اول رييس جمهور افتتاح شد.

با حضور معاون اول رييس جمهور سامانه هاي ثبت تخلفات عبور و مرور افتتاح شد/ دكتر جهانگيري: بالا بودن ميزان تلفات جاده اي يكي از دغدغه هاي اصلي كشور است/ مردم در سفرهاي نوروزي قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت كننددكتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز (سه شنبه) با حضور در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي،‌از طريق ارتباط زنده تلويزيوني، 527 سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور جاده اي را در 21 استان كشور افتتاح كرد.
گفتني است همزمان با افتتاح اين 527 سامانه، عمليات اجرايي استقرار و ارتقاء 600 سامانه در ساير استان هاي كشور نيز آغاز شد.
معاون اول رييس جمهور در مراسم افتتاح اين سامان ها با تبريك انجام اين كار ارزشمند، از وزارت راه و شهرسازي و سازمان راهداري كشور بخاطر فراهم كردن زمينه استفاده مطلوب از سامانه هاي هوشمند در مديريت حمل و نقل جاده اي كشور قدرداني كرد.
دكتر جهانگيري يكي از دغدغه هاي اصلي كشور را بالا بودن ميزان تلفات جاده اي برشمرد و گفت: براي ملت بزرگ ايران زيبنده نيست كه ايران در رديف نخستين كشورهايي باشد كه آمار تلفات جاده اي در آنها بالاتر است.
وي افزود: جان انسان ها اهميت فراواني دارد و بايد در اين زمينه اقدامات و برنامه ريزي هاي جدي صورت گيرد تا شاهد كاهش ميزان تلفات جاده اي در كشور باشيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به گزارش هاي ارائه شده در اين مراسم مبني بر كاهش قابل توجه تلفات جاده اي در سالهاي اخير، خاطر نشان كرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و برنامه ريزي هاي انجام شده، ميزان تلفات جاده اي از 27 هزار نفر به حدود 16 هزار در سال رسيده كه البته اين عدد نيز بسيار بالا است و اين ميزان از تلفات يك هشدار جدي براي مسئولين كشور است تا در اين زمينه تلاش جدي صورت گيرد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر ضرورت استفاده هرچه بيشتر از سامانه هاي هوشمند و سيستم هاي نوين ثبت تخلفات افزود: مردم بايد بدانند كه مقررات راهنمايي و رانندگي در حقيقت به نفع خود آنهاست و سرپيچي از مقررات بيش از همه به خودشان آسيب مي زند.
وي با قدرداني از نيروي انتظامي و پليس راهنمايي و رانندگي اظهار داشت: تمام هم و غم پليس خدمتگزار اين است كه مردم سفرهاي ايمن داشته باشند و خوشبختانه پليس حضور جدي و قاطع در مسيرهاي حمل و نقل جاده اي دارد و از وقوع تخلفات پيشگيري مي كند.
دكتر جهانگيري استفاده از سامانه هاي هوشمند براي كنترل تخلفات را كمكي بزرگ براي پليس برشمرد و افزود: استفاده از اين سامانه ها در شناسايي متخلفين و مناطق حادثه خيز نقش موثري دارد و مي تواند در بهبود حمل و نقل كشور موثر باشد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه در همه بخش ها نيازمند استفاده از سامانه هاي هوشمند هستيم، گفت: يكي از برنامه هاي جدي دولت تدبير و اميد اين است كه دولت الكترونيك را در همه بخش ها مستقر كند و تاكنون اقدامات بسيار خوبي براي تكميل زيرساخت ها انجام شده است.
وي افزود: بايد تلاش كنيم هرچه سريعتر سامانه هاي هوشمند كنترل حمل و نقل جاده اي تكميل و ساير استان ها نيز به جمع استان هاي برخوردار از اين سامانه ها بپيوندند و لازم است در همين جا از استانداران و مديران استاني بخاطر هماهنگي و حمايت هاي لازم براي اجراي اين برنامه ها قدرداني كنم.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه هم اكنون در آستانه عيد نوروز و آغاز سفرهاي مردم هستيم، گفت: از ملت بزرگ ايران تقاضا دارم براي حفظ سلامت خود و ديگران، قوانين راهنمايي و رانندگي را در بالاترين سطح رعايت و با پليس همكاري لازم را انجام دهند.
در اين مراسم وزير راه و شهرسازي هم استفاده از سامانه هاي هوشمند در عبور و مرور جاده اي را گامي در جهت ارتقاء روش هاي مديريتي توصيف كرد و گفت: با وجود 210 هزار كيلومتر جاده و 19 ميليون خودرو، امكان مديريت سنتي براي حمل و نقل ها ديگر ميسر نيست.
دكتر آخوندي اجراي سامانه هاي ثبت تخلفات عبور و مرور را يكي از بزرگترين پروژه هاي IT كشور دانست و گفت: پهنه و گستره اين سامانه در سراسر كشور است و با توسعه برنامه ها ايران در زمره كشورهايي قرار مي گيرد كه مديريت حمل و نقل جاده اي آنها از طريق هوشمند انجام مي شود.
رييس پليس راهور كشور هم در اين مراسم گزارشي از ميزان تلفات جاده اي در سالهاي گذشته و كاهش آن طي سالهاي اخير ارائه كرد و گفت: سامانه هاي جديد قابليت آن را دارد كه هم به صورت لحظه اي سرعت را كنترل كند و هم به محاسبه سرعت ميان دو دوربين بپردازد.
رييس سازمان راهداري كشور نيز در اين مراسم گزارشي از روند برنامه ريزي و اجراي فازهاي مختلف سامانه هاي هوشمند مديريت حمل و نقل جاده اي ارائه كرد و افزود: اين سامانه ها مجموعه اي متمركز هستند كه قابليت برنامه ريزي جامع در سراسر كشور را فراهم مي كنند.

r_rsar
اخبار برگزيده