اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 5124
تاریخ خبر: 1395/12/7
ساعت: 18:46
دكتر جهانگيري در همايش سراسري مجريان برگزاري انتخابات كشور تاكيد كرد:

مشاركت گسترده مردم ،فرصت طلائي براي حل مشكلات، افزايش امنيت و كاهش آسيب هاست/ مشاركت حداكثري بر اساس درك و تعامل مشترك ميان دولت و ملت برقرار مي شود / صندوق رأي گويا ترين زبان مردم در سخن گفتن با نظام است / همدلي ،همزباني و تفاهم ملي جزو سياست هاي جاري دولت است / رهبر معظم انقلاب به همه جريان هاي سياسي علاقمند هستند/ بايد نكاه ملي بر سياست هاي اقتصاد مقاومت حاكم شود تا گفتمان عمومي شكل بگيرد/ ستادهاي نوروزي با جديت براي رضايتمندي مردم تلاش كنند

معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا آزموني براي جمهوري اسلامي و نشانه اي از اعتماد مردم به نظام و كارآمدي دولت است، گفت: مهمترين ويژگي انتخابات در ايران مشاركت حداكثري مردم و برگزاري سالم و رقابتي آن است.

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (شنبه) در همايش سراسري مجريان برگزاري انتخابات كشور كه در تالار بزرگ وزارت كشور برگزار شد، اظهار داشت: مهمترين حق مردم حق حاكميت بر سرنوشتشان است، مردم ايران در صد سال اخير همواره براي اين حق مبارزه كرده اند و انقلاب اسلامي چكيده خواست اين ملت است.
وي با بيان اينكه كارنامه وزارت كشور در برگزاري انتخابات در ساله 1394 كارنامه اي روشن است، اظهار داشت: خوشبختانه انتخابات سال گذشته به گونه اي برگزار شد كه تا كنون كسي نتوانسته كمترين خدشه اي به سلامت برگزاري اين انتخابات وارد كند و در نهايت با رقابت و آرامش و  حضور آحاد مردم برگزار شد.
دكتر جهانگيري انتخابات را مهمترين ابزار براي اعمال حاكميت مردم بر سرنوشت خويش توصيف كرد و با اشاره به اينكه در قانون اساسي همه مسئولان كشور از رهبري تا حتي دهدارها با رأي مستقيم يا غيرمستقيم مردم انتخاب مي شوند، خاطر نشان كرد: اين موضوع دستاورد بي بديل نظام و انقلاب اسلامي است كه صندوق رأي گويا ترين زبان مردم در سخن گفتن با نظام است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه نظام جمهوري اسلامي نيازمند جلب اعتماد مردم است و مهمترين صحنه جلب اعتماد مردم در انتخابات رخ مي دهد، گفت: در انتخابات، نظام كارآمدي خود را نمايش مي دهد و نتيجه اين كارآمدي مقبوليت و مشروعيت است. اين مقبوليت و مشروعيت جز با بازكردن گره از زندگي مردم بدست نمي آيد و اگر در زندگي مردم گشايش ايجاد شود، آنها در صحنه انتخابات حضور گسترده تري خواهند داشت.
وي بر تلاش براي به صحنه آمدن نخبگان در صحنه انتخابات تاكيد كرد و گفت: اين حضور موجب افزايش مشاركت مردم مي شود و مشاركت گسترده فرصتي طلائي براي حل مشكلات، افزايش امنيت و كاهش آسيب ها ايجاد مي كند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن فضاي منفي ايجاد شده عليه ايران را تغيير داد، گفت: وقتي يك راهپيمايي چنين تاثيري دارد، مشاركت وسيع مردم در انتخابات مي تواند فرصت هاي عظيمي ايجاد كند. بنابراين براي مشاركت حداكثري بايد درك مشترك و تعامل حداكثري ميان دولت و ملت برقرار شود و براي اين تعامل بايد مديران جدي تر با مردم و گروه ها در ارتباط باشند تا فرصت حضور حداكثري بيشتر شود.
معاون اول رييس جمهور تصريح كرد: مردم بايد مطمئن باشند كه نظام فقط در زمان انتخابات به سراغ آنها نمي رود بلكه بعد از اين رويداد، مطالبات آنها به طور جدي از سوي منتخبانشان پيگيري مي شود.
وي افزود: سياست همدلي و همزباني و تفاهم ملي جزو سياست هاي جاري دولت است و ما نيازمند جاري شدن اين سياست در موضوعات مختلف نظير انتخابات هستيم.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه مسئولان انتخابات بايد با بي طرفي كامل در انتخابات حضور داشته باشند، اظهار داشت: اگر چهره هاي خوشنام و اعتماد آور در هيات هاي اجرايي و نظارت حضور داشته باشند، مردم براي حضور جدي تر در عرصه ترغيب مي شوند.
معاون اول رييس جمهور گفت: بايد كاري كنيم احزاب و گروه هاي شناسنامه دار حضورشان بيشتر باشد و نبايد بگذاريم افراد ناشناخته امنيت انتخابات را بر هم بزنند و اين مسئوليت وزارت كشور، استانداران و فرمانداران سراسر كشور است تا امنيت همايش هاي قانوني را برقرار كرده تا سخنرانان بتوانند ديدگاه هاي خود را بيان كنند.
وي با ابراز تاسف از اينكه در جايي به يك مقام ارشد دولت نظير معاون رييس جمهور اجازه سخنراني داده نشد، گفت: بايد استانداران در اين زمينه قاطعانه وارد ميدان شوند و نگذارند كساني كه منافع ملي را باور ندارند ،‌ موجب كاهش مشاركت مردم در صحنه شوند.
دكتر جهانگيري با اشاره به ديدار اخير خود با رهبر معظم انقلاب و گفتگو درباره جريان اصلاح طلبي، تصريح كرد: همه جريان هاي سياسي نزد مقام معظم رهبري مساوي بوده و ايشان به همه اين جريانات علاقمند هستند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: بايد در جامعه نشاط سياسي قبل از انتخابات بالاتر برود تا شاهد حضور و مشاركت حداكثري مردم در انتخابات باشيم اين مشاركت مي تواند خيلي از تهديد ها عليه كشور را از بين ببرد .
وي افزود: دولت به لحاظ قانوني، شرعي و عرفي خود را متعهد به برگزاري صحيح انتخابات مي داند و اميدواريم انتخابات سال آينده موجب خوشحالي رهبر معظم انقلاب و مردم شود.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اهميت موضوع اقتصاد از بيكاري و كاهش قدرت خريد و رفاه مردم بعنوان چالش هاي بزرگ پيش روي كشور ياد كرد و گفت: براي حل اين مشكلات نيازمند همكاري و همراهي همه اركان كشور هستيم.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به ظرفيت اقتصاد كشور براي ايجاد اشتغال و عملكرد دولت هاي مختلف در اين باره اظهار داشت: در دو سال گذشته شاهد حضور 1 ميليون و 200 هزار نفر جوياي كار بوده ايم كه 900 هزار تا 1 ميليون نفر از آنان را فارغ التحصيلان دانشگاه ها تشكيل مي دهند. اين جوانان تحصيلكرده فرصت خوبي براي توسعه كشور هستند و بايد در اين زمينه برنامه ريزي دقيق تري داشت.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي از قدرت اقتصادي ايران بعنوان يكي از مولفه هاي اقتدار كشور در منطقه ياد كرد و گفت: اقتصاد مقاومتي در مقطع فعلي مي تواند يك نسخه خوب و كارگشا براي رفع چالش ها و افزايش قدرت اقتصادي  ايران باشد و عمل به هر يك از 24 بند اين سياست ها مي تواند در رفع چالش هاي اقتصاد كشور موثر واقع شود.
وي از اجماع عمومي در مورد سياست هاي اقتصاد مقاومتي بعنوان نقطه قوت ياد كرد و با بيان اينكه سياست هاي اقتصاد مقاومتي هم عرض ساير سياست هاي  اقتصادي كشور نيست، گفت: اين سياست ها مضمون و روحي بر برنامه هاي پنج ساله توسعه ، بودجه هاي سالانه و امور جاري كشور است.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه اقتصاد مقاومتي تنها ناظر بر دولت نيست، گفت: رهبر معظم انقلاب نيز در سخنان اخير خود خواهان گزارش همه دستگاه ها و قوا درباره اجراي اين سياست ها درسال جاري شدند. متاسفانه برخي فكر مي كنند كه آنها هيچ وظيفه اي در به فعليت رسيدن اين سياست ها ندارند و حتي تلاش مي كنند با اخلال در كارهاي دولت روند رو به رشد اقتصاد كشور را كند كنند.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان ساخت: البته ما مسئول هستيم و بايد پاسخگو باشيم و خوشبختانه براي اين سياست ها در برنامه هاي كوتاه مدت تا پايان دولت يازدهم و براي برنامه هاي ميان مدت تا پايان برنامه ششم و براي برنامه هاي بلند مدت تا سند چشم انداز برنامه ريزي كرده ايم.
وي افزود: كسي كه دوستدار ملت و كشور است با اين سياست هاي ملي با نگاه جناحي برخورد نمي كند، ما از همه انتظار داريم تا با اين موضوع ملي برخورد ملي داشته باشند تا سياست هاي اقتصاد مقاومتي به گفتمان عمومي تبديل شود.
دكتر جهانگيري در توضيح نحوه عملكرد ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي گفت: در ابتداي سال جاري مقام معظم رهبري فرمودند كه بهتر است در موضوع اقتصاد مقاومتي روي يك سري از محورها تمركز شود، بر اين اساس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در جلساتي به اين نتيجه رسيد كه اگر روي 120 طرح از ميان طرح هاي در حال اجراي كشور تمركز شود آن وقت شاهد به حركت درآمدن چرخ توليد و رونق كشور خواهيم بود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه يكي از تاكيدات رهبر معظم انقلاب راه اندازي 7 هزار واحد توليدي در سال جاري بود، گفت: امروز حدود 23 هزار واحد كوچك و متوسط با وجود مشكلات فراوان در حوزه ماليات و تامين اجتماعي از بانك ها وام گرفتند، هم زمان در سال جاري مبارزه با قاچاق كه توليد داخلي را مختل مي كرد در صدر برنامه هاي دولت قرار گرفت . البته استانداران مي توانند در زمين گير كردن قاچاق نقش بسزايي ايفا كنند.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با اشاره به تنظيم بسته حمايت از صادرات نيز گفت: در 11 ماه اخير ميزان صادرات كشور از نظر وزني 33 درصد رشد داشته است و ما بايد قدردان افرادي باشيم كه در اين زمينه مساعي خود را بكار بستند تا براي نخستين بار در تاريخ كشور تراز تجاري غيرنفتي كشور مثبت شود.
وي با اشاره به جايگزين كردن سوخت نيروگاه هاي كشور از گازوئيل به گاز، گفت: امروز مي توانيم گازوئيل را به كشورهاي ديگر صادر كنيم و براي كشور درآمد زايي داشته باشيم.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه با ابتكار و خلاقيت مديريتي مي توان كارهاي دشوار را انجام داد، گفت: در ابتداي دولت يازدهم كسي باور نمي كرد كه با وجود كمبود بودجه گازرساني به روستاها انجام شود اما با تدبير وزارت نفت به 7 هزار روستا گازرساني شد، اين در حالي است كه از ابتداي دولت مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني تا ابتداي دولت تدبير و اميد 14 هزار روستا از نعمت گاز برخوردار شده بودند. همين طور تا پيش از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد به استان سيستان و بلوچستان گازرساني نشده بود . اين موضوع در دستور كار قرار گرفت و امروز به سرعت در حال انجام است.
معاون اول رييس جمهور به مسئله تامين آب صدها روستا كه به آنها با تانكر آب آبرساني مي شد اشاره كرد و گفت: در ارتباط با آب بويژه رودهاي مرزي تدبيري انديشيده شد تا امروز هر كس كه به غرب كشور سفر مي كند اين منطقه را به شكل كارگاهي بزرگ مي بيند.
وي با اشاره به ميزان برداشت قطر از ميدان مشترك گازي پارس جنوبي، گفت: در سال 92 كه اين دولت روي كار آمد قطر دو برابر ايران برداشت مي كرد،‌ متاسفانه به دليل بي برنامه گي در آن سالها چند ده ميليارد دلار از پول ملت ايران برداشته شد و ان شاء الله تا پايان امسال براي اولين بار برداشت ما در اين ميدان از قطر بيشتر خواهد شد.
دكتر جهانگيري كه سخنانش با تشويق حاضران همراه بود، گفت: اين موفقيت ها محصول اقتصاد مقاومتي است و نتيجه تاكيد رهبر معظم انقلاب براي برنامه ريزي در برداشت از ميادين مشترك نفت و گاز است.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه بايد اين كارها اطلاع رساني شود، گفت: در اين باره تصميم گرفته ام كه در روزهاي آينده از طريق رسانه ها با مردم بيشتر سخن بگويم و استانداران نيز بايد با استفاده از رسانه ها و بويژه صدا و سيما كارهاي مهم رخداده در حوزه مسئوليتشان را تبيين كنند.
وي همچنين در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه امروز در شرايط منطقه برخي قدرت هاي غربي و برخي سران كم تدبير و كوته نگر منطقه دست به دست هم دادند و گروه هاي تروريستي درست كردند تا به امنيت ايران آسيب بزنند، گفت: به فضل الهي، درايت مديران و هوشمندي مردم، امروز ايران امن ترين كشور منطقه است.
دكتر جهانگيري با ابراز تعجب از سخنان اخير وزير خارجه عربستان سعودي مبني بر اينكه "چرا در ايران انفجار رخ نمي دهد پس دست آنها با تروريست ها همدست هستند" گفت: امنيت ايران بخاطر هوشمندي مردم ، حضور قدرتمند نيروهاي نظامي و امنيتي و درايت مديريت و اركان آن است و گرنه در سالهاي اخير ده ها گروه تروريستي براي خراب كاري به ايران اعزام شدند كه توسط ماموران وزارت اطلاعات و نيروهاي مسلح دستگير شدند كه بايد در اين زمينه قدردان آنها باشيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين به حاكميت نوعي بي تدبيري و شعار زدگي در جهان كنوني اشاره كرد و گفت: متاسفانه در شرايط كنوني سياستمداران كوته بين در دنيا بر سر كار مي آيند و ما نيازمند عقلانيت و تدبير بيشتر در شرايط منطقه اي و بين المللي هستيم.
وي افزود: كشور در مواقع و مقاطع مختلف با مسائل جديدي روبرو مي شود كه ناشي از تاثير حوادث غيرمترقبه است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به مسائل و مشكلاتي كه اخيرا در برخي از استان هاي كشور به دليل بارش برف، جاري شدن سيل و ريزگردها و گرد و غبار ايجاد شد، گفت: اين مسائل مردم استان هاي مختلف را آزار داد و در هر يك از استان ها شاهد قطع آب و برق در برخي ساعات بوديم.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه مردم كشور در اين مواقع با صبوري، بردباري و بزرگي مشكلات را تحمل مي كنند، گفت: مردم در عين حال انتظار دارند كه مسئولين و مديران كشور آثار و تبعات اين اتفاقات را به حداقل برسانند.
وي از همه استانداران، فرمانداران و مديران دستگاه هاي اجرايي كشور كه در ا تفاقات اخير با تلاش جدي، مسائل و مشكلات مردم را حل و فصل كردند، قدرداني كرد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه ستادهاي بحران استان ها و شهرستان هاي كشور بايد آمادگي كامل براي مواجهه با حوادث مختلف طبيعي را داشته باشند، افزود: استانداران و فرمانداران كشور اختيار دارند كه در اين گونه مواقع از همه امكانات دستگاه هاي مختلف استان براي كمك به مردم استفاده كنند و تبعيت از دستور استانداران و فرمانداران بر همه دستگاه هاي استان لازم الاجرا است. البته تاكنون گزارشي مبني بر عدم پذيرش يك دستگاه در برابر دستورات استاندار دريافت نكرده ام اما تبعيت از تصميمات ستادهاي بحران و سياست گذاري هاي استانداران بر همه دستگاه ها لازم است.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به دغدغه هاي مقام معظم رهبري در ايام اخير در خصوص رسيدگي به مشكلات مردم بخصوص مشكلات ناشي از ريزگردهاي استان هاي خوزستان و ايلام، خاطر نشان كرد: رييس جمهور نيز دستوراتي را در همين رابطه به مديران اجرايي به صورت مكتوب و حضوري صادر كرده اند و دولت نيز در همين راستا مصوباتي داشته است كه انتظار داريم همه اين دغدغه ها و دستورات به نحو مطلوب اجرا شود.
وي اضافه كرد: با وجود آنكه منابع مالي و بودجه دولت با محدوديت زيادي مواجه است اما پيش بيني هاي لازم انجام شده تا ستاد هاي بحران استان ها در شرايطي كه با حوادث غير مترقبه مواجه مي شوند، بتوانند تصميمات و راهكارهاي خود را اجرايي كنند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با يادآوري به اينكه هم اكنون در آستانه آغاز سال جديد و حجم بالاي سفرهاي نوروزي روبرو هستيم، گفت: معمولا در ايام نوروز ده ها ميليون نفر از مردم كشور به اقصي نقاط مختلف سفر مي كنند و اين يك اتفاق استثنايي و كم نظير در دنيا است و تقريبا در كشورهاي ديگر در ايام تعطيلات سال نو حجم سفرهاي مردم تا اين حد زياد نيست
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه ستادهاي نوروزي بايد با جديت براي رضايتمندي مردم تلاش كنند، گفت: تمام امكانات بايد در اين راستا به كار گرفته شود تا شاهد رضايتمندي مردم باشيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين بر ضرورت نظارت دقيق بر وضعيت بازار و قيمت كالاها در تمام ايام سال و بويژه در روزهاي پاياني سال و عيد نوروز تاكيد كرد و گفت: مديريت بازار در ايام نوروز از اهميت ويژه اي برخوردار است و انتظار داريم استانداران با اعمال مديريت نظارت، دقيقي بر قيمت كالاها در بازار داشته باشند چرا كه ممكن است عده اي سودجو در ايامي كه تقاضا براي خريد بالا است، به دنبال سوء استفاده و گرانفروشي باشند.
وي با اشاره به جلسه ستاد تنظيم بازار كه ظهر امروز برگزار شد، خاطر نشان كرد: در اين جلسه گزارشاتي از برنامه ريزي هاي صورت گرفته براي مديريت و نظارت بر بازار در ايام نوروز و شب عيد ارائه شد و مسئولين مربوطه اعلام كردند كه براي تامين نيازهاي مردم ذخاير مطمئن ميوه،‌ گوشت و ساير اقلام در نظر گرفته شده است.
دكتر جهانگيري گزارشات ارائه شده در جلسه ستاد تنظيم بازار را مثبت و اميدوار كننده توصيف كرد و اظهار داشت: براساس پيش بيني هاي صورت گرفته قرار است از 15 اسفند ستاد تنظيم بازار و سازمان حمايت از حقوق مصرف كنندگان و سازمان تعزيرات حضور جدي در بازار داشته باشند و علاوه بر اين تصميمات، نمايشگاه ها و بازارهاي عرضه مستقيم كالا نيز در اقصي نقاط كشور پيش بيني شده است.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به حضور وزير راه و شهرسازي در جلسه ستاد تنظيم بازار و نيز ارائه گزارش مبني بر اينكه هيچ افزايش قيمتي در بخش حمل و نقل برون شهري در ايام نوروز وجود نخواهد داشت، خاطر نشان كرد: در مسيرهاي هوايي نيز سقف قيمت بليط بايد مشخص تا براي اين مسيرها قيمتي بيش از ميزان تعيين شده فروخته نشود.
دكتر جهانگيري همچنين با تاكيد بر اينكه همه اقدامات انجام شده تحت مديريت و راهنمايي رييس جمهوري بوده است، گفت: اهتمام، جديت و پافشاري آقاي دكتر روحاني براي حل همه مسائل كشور موجب اين موفقيت ها شده و ايشان همه مسائل نظير مسئله ريزگردها در خوزستان را با وجود گزارش هاي متعدد شخصاً پيگيري و انجام مي دهند و نمونه آخر آن سفر اخير ايشان به استان خوزستان براي رصد كامل روند حل مساله ريزگردها بود.
وزير كشور نيز در اين مراسم امنيت كشور را مردم محور توصيف كرد و گفت: امنيتي كه مردم محور آن باشند، امنيتي پايدار است.
دكتر رحماني فضلي همچنين با اشاره به برنامه هاي وزارت كشور در حوزه هاي مختلف از جمله حوزه اجتماعي اظهار داشت: وزارت كشور ايجاد نشاط اجتماعي را دنبال مي كند و در موضوع اقتصاد نيز در ساختار و تشكيلات، عملكرد و انتخاب مديران موضوع توسعه را مدنظر قرار داده است.
وزير كشور همچنين با اشاره به انتخابات پيش روي دوره دوازدهم رياست جمهوري، انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا و نيز انتخابات نمايندگان برخي حوزه هاي انتخابيه مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: وزارت كشور تلاش خواهد كرد با همدلي و همراهي با دستگاه ها و نهادهاي مختلف در انجام وظايف محوله موفق باشد.

r_rsar
اخبار برگزيده