اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 5118
تاریخ خبر: 1395/12/5
ساعت: 13:44
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

برنامه ريزي براي توسعه بايد مبتني بر ميزان منابع، ظرفيت ها و محدوديت ها باشد/ ايران براي توسعه با ابر چالش هاي متعددي روبرو است/ همكاري و مشاركت ايران كليد حل مسائل منطقه است/ اصفهان در همه تحولات بزرگ كشور نقش كليدي و محوري داشته است

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه استان اصفهان همانند هر استان ديگري از ظرفيت هاي متعدد براي توسعه برخوردار است و در عين حال با موانعي نيز مواجه است، گفت: مهم اين است كه برنامه ريزان توسعه با توجه به ظرفيت ها و محدوديت ها جهت گيري هاي لازم را مشخص كنند و برنامه ريزي براي توسعه بايد مبتني بر ميزان منابع، ظرفيت ها و محدوديت ها باشد.

دكتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز (پنجشنبه) در سومين همايش دوسالانه بنياد مطالعات و پيشرفت نصف جهان اظهار داشت در ملاقات اخير جمع محدودي از اعضاي دولت با مقام معظم رهبري، مهمترين مسائل كشور مورد بررسي قرار گرفت و يكي از محورهاي مورد بحث در اين ديدار اين بود كه كشور براي توسعه با مشكلات بزرگ و پيچيده اي روبرو است و امروز ابر چالش هايي در پيش روي نظام قرار گرفته كه براي حل اين چالش ها نيازمند برنامه ريزي دقيق هستيم.
وي بيكاري را يكي از ابر چالش هاي كشور برشمرد و افزود: در دوره اي حدود 20 ميليون دانش آموز در كشور وجود داشت و امروز تعداد دانش آموزان حدود 13 ميليون است و اين تراكم جمعيت به مقطع دانشگاه و كنكور رسيده است و در حال حاضر بيش از 4 ميليون دانشجو در حال تحصيل هستند و اين يعني سالانه 1 ميليون نفر فارغ التحصيل دوره كارشناسي در كشور خواهيم داشت كه اين افراد متقاضي ورود به بازار كار هستند.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه ظرفيت اقتصاد ايران براي اشتغال زايي ظرفيتي محدود است، گفت: در بهترين دوران اقتصادي كشور، سالانه حدود 600 هزار شغل ايجاد شده است و از سال 84 تا 91 كه بدترين سالهاي اشتغالزايي بوده است، تقريبا ميزان شغل خالص ايجاد شده جديد برابر با صفر بوده است.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه در دو سال اخير با موج جديدي از متقاضيان شغل روبرو شده ايم تصريح كرد: در سال 94 و 95 هر سال حدود 1 ميليون و 200 هزار متقاضي شغل اضافه شده و حدود 3 ميليون نفر هم بيكار از گذشته در كشور وجود دارد كه اگر بتوانيم با مديريت صحيح همه ظرفيت هاي كشور را به كار گيريم در بهترين شرايط سالانه حدود 600 الي 700 هزار فرصت شغلي ايجاد خواهد شد كه اين يعني حدود 500 تا 600 هزار نفر به ميزان بيكاران اضافه مي شود.
وي اصلي ترين راه اشتغالزايي را افزايش توليد و سرمايه گذاري دانست و با تاكيد بر اينكه بايد راهي پيدا شود كه ميزان توليد و سرمايه گذاري در كشور افزايش پيدا كند خاطر نشان كرد: متاسفانه در سالهاي گذشته روند رو به رشد توليد و سرمايه گذاري، سير نزولي در پيش گرفته كه در آينده درباره دلايل اين رخداد توضيحاتي خواهم داد.
دكتر جهانگيري در ادامه با يادآوري اينكه براي سرمايه گذاري در كشور منابع مشخصي وجود دارد گفت: نظام بانكي، بودجه دولت ،‌آورده بخش خصوصي و منابع خارجي ظرفيت هايي هستند كه بايد براي سرمايه گذاري مورد استفاده قرار گيرند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه نظام بانكي شرايط بسيار دشواري دارد، به مشكلات ناشي از فعاليت برخي موسسات اعتباري غيرمجاز اشاره و خاطر نشان كرد: در اين گونه موارد كه مردم سپرده هاي خود را در اين موسسات گذاشته اند، وقتي مشكلي پيش مي آيد همه انتظار دارند كه دولت كاري كند و يا در مواردي كه يك واحد صنعتي بخش خصوصي دچار مشكل مي شود همه مي گويند چرا دولت ورود نمي كند و حقوق كارگران اين واحدها را نمي پردازد.
وي افزود: وقتي كه اين واحد صنعتي سود ميلياردي از اين واحد كسب مي كرده كسي به او اعتراضي نداشته و حالا كه اين واحد و كارگران را رها كرده است انتظار دارند دولت حقوق كارگران را پرداخت كند و لي به اين موضوع توجه نمي شود كه بودجه دولت محدوديت دارد. البته دولت نمي تواند نسبت به اين مسائل بي تفاوت باشد و براي عبور از اينگونه بحران ها به واحد هاي صنعتي كمك مي كند.
دكتر جهانگيري پس از اشاره به برخي مشكلات نظام بانكي ، به محدوديت بودجه دولت اشاره كرد و اظهار داشت: بودجه عمراني دولت ميزان ناچيزي است و بخش اعظمي از بودجه جاري نيز صرف پرداخت حقوق كاركنان مي شود. متاسفانه كساني كه بازنشست مي شوند هم از دولت خارج نمي شوند و امروز صد در صد حقوق صندوق بازنشستگي نيروهاي مسلح و 75 درصد حقوق اعضاي صندوق بازنشستگي كشوري نيز توسط دولت پرداخت مي شود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به هجمه ها و موانعي كه براي حضور و استفاده از سرمايه گذاري بخش خصوصي وجود دارد، تصريح كرد: عده اي دائما بخش خصوصي را متهم به رانت خواري و فساد مي كنند البته ما براي برخورد با رانت خواري و فساد اهتمام جدي داريم اما بايد شرايط فعاليت براي بخش خصوصي واقعي كه افرادي تحصيلكرده و فهيم هستند مهيا شود.
وي در ادامه سخنان خود لازمه جذب منابع خارجي را تعامل و رابطه مناسب با كشورهاي خارجي ارزيابي كرد و گفت: اقتصاد ايران در جايگاه هجدهم جهاني قرار دارد و اگر مي خواهيم از منابع خارجي استفاده كنيم بايد اين منابع را از كشورهايي جذب كنيم كه در جايگاه بالاتر از ايران قرار دارند.
دكتر جهانگيري مسائل زيست محيطي را نيز از ديگر ابر چالش هاي كشور دانست و اظهار داشت: مشكلات زيست محيطي پايتخت، كلان شهرها و استان هايي نظير خوزستان و ايلام هر كدام به نوعي تبديل به چالش شده است و اين در حالي است كه كمبود منابع آب در كشور نيز با اين مشكلات گره خورده است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به نگراني چندي پيش دولت در خصوص تامين آب شرب براي تعداد زيادي از شهر هاي كشور در ايام تابستان، گفت: شرايط به گونه اي بود كه بايد براي تامين آب شرب حدود 100 شهر در ايام تابستان جيره بندي مي كرديم كه خوشبختانه با لطف خدا و بارش هاي اخير، اين مشكلات تا حد زيادي برطرف شده است اما همچنان مسئله كمبود آب بعنوان يكي از مهمترين چالش هاي پيش روي كشور است.
وي ادامه داد: در مواجهه با اين گونه چالش ها دو نوع برخورد وجود دارد كه هم مي توانيم اين مشكلات را به عوامل اختلاف و عدم هماهنگي تبديل كنيم و هم مي توانيم با انسجام ملي، هماهنگي و همدلي كشور را از اين چالش ها عبور دهيم البته دولت تدبير و اميد مسير دوم را انتخاب كرده است و معتقد هستيم كه حل اين چالش ها با محوريت مقام معظم رهبري و با همدلي قواي سه گانه و مشاركت نخبگان كشور مي توانيم از اين بحران ها و مشكلات عبور كنيم.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: ظرفيت جمهوري اسلامي ايران در حدي است كه مي تواند از بزرگترين چالش ها عبور كند. جوانان ايراني سرمايه هاي بزرگي هستند و اخيراً در گزارش معاون علمي و فناوري رييس جمهور اعلام شد كه تعداد زيادي از جوانان زير 30 سال با سرمايه اي اندك شركت هاي دانش بنياني را راه اندازي كرده اند كه هم اكنون اين شركت ها متقاضياني از بخش خصوصي دارند كه حاضرند رقم هاي ميلياردي براي آن بپردازند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به حجم منابع طبيعي عظيم كشور، گفت: در سال 92 كه دولت تدبير و اميد كار خود را آغاز كرد ميزان برداشت قطر از ميادين مشترك دو برابر ميزان برداشت ايران بود و در ابتداي سال 94 نيز ميزان برداشت با قطر برابر بود و خوشبختانه با برنامه ريزي هاي دولت تدبير و اميد ميزان برداشت ايران تا پايان سال بيش از قطر خواهد بود.
وي افزود: در ميادين نفتي غرب كارون كه با كشور عراق مشترك هستيم ميزان برداشت 80 هزار بشكه در روز بود كه با سياست گذاري دولت تدبير و اميد اين ميزان امروز به 240 هزار بشكه در روز رسيده است.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: بايد قدردان حمايت هاي مقام معظم رهبري و تلاش نيروهاي مسلح باشيم كه كشور در اين منطقه ناامن، از نعمت امنيت برخوردار است و به كانون توسعه تبديل شده است.
معاون اول رييس جمهور هدف اصلي طراحي قدرت هاي بزرگ براي ناامن سازي منطقه ضربه زدن به جمهوري اسلامي ايران بود ولي خوشبختانه ايران امروز از امنيت خوبي برخوردار است و خودشان مي دانند كه همكاري و مشاركت ايران كليد حل مسائل منطقه است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه استان اصفهان در تمامي تحولات بزرگ كشور نقش كليدي و محوري داشته است، گفت: دانشمندان و نخبگان اصفهان بايد كمك كنند تا كشور بتواند از چالش هاي پيش رو عبور كند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد موانع و مشكلات استان اصفهان حل و فصل شود، يكي از مشكلات اصلي اين استان را مسائل زيست محيطي عنوان كرد و افزود: توسعه استان اصفهان در گرو اين است كه دغدغه هاي زيست محيطي در اين استان وجود نداشته باشد و گزارش ها نشان مي دهد كه اصفهان در برخورداري از تعداد روزهاي هواي سالم از ديگر كلان شهرها پيشتاز بوده و اين به دليل برنامه ريزي و اقداماتي است كه دولت در اين استان انجام داده و اقداماتي همچون توزيع بنزين استاندارد، ساماندهي سوخت مصرفي واحدهاي صنعتي و ساماندهي حمل و نقل شهري را انجام داده است.
معاون اول رييس جمهور همچنين به مشكل محدوديت منابع آب در استان اصفهان نيز اشاره و خاطر نشان كرد: چند جلسه در شوراي عالي آب در خصوص مشكلات استان اصفهان بحث و بررسي شد و تصميماتي نيز اتخاذ گرديد كه دولت مصمم است همه اين مصوبات را به صورت كامل اجرا كند.
وي با يادآوري اينكه همه كشورهاي نفت خيز در شوك قيمت نفتي با مشكل مواجه شدند و حتي عربستان براي اداره كشور ناچار شد 100 ميليارد دلار از ذخاير خود برداشت كند اما ايران براي اداره كشور از ذخاير استفاده نكرد و البته اجراي برخي طرح ها با كندي مواجه شد كه اميدوارم با استفاده از راهكارهاي مختلف بتوانيم اين تاخير را جبران كنيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به درخواست برخي استان ها براي استفاده از منابع صندوق توسعه ملي، گفت: نظر رهبر معظم انقلاب اين است كه منابع اين صندوق بايد براي روزهاي خاص نگهداري شود و دولت هم فقط در موارد استثنايي مانند مهار آب هاي مرزي با مجوز ايشان از اين منابع استفاده كرده است.
معاون اول رييس جمهور همچنين با انتقاد از كساني كه دائما بر وجود ركود تاكيد دارند، گفت: اينكه برخي واحدهاي صنعتي هنوز مشكل دارند يك واقعيت است اما چگونه مي شود كه به رشد مثبت اقتصادي 7 درصد رسيده باشيم اما همچنان در ركود باشيم.
وي ادامه داد: مقام معظم رهبري در ابتداي سال به من بعنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي دستور دادند كه براي راه اندازي 7500 واحد صنعتي كه با مشكل مواجه بودند برنامه ريزي كنيم و امروز براساس گزارش ها تا كنون 22 هزار واحد صنعتي از اين محل تسهيلات دريافت كرده اند.
دكتر جهانگيري افزود: معتقد هستم كارهاي فراواني در سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل انجام شده و دستاوردها بسيار بزرگ است كه انشااله در روزهاي آينده گزارشي از اقدامات صورت گرفته ارائه خواهيم كرد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه استان اصفهان بايد براي توسعه به سمت شركت هاي دانش بنيان سوق پيدا كند، گفت: دولت برنامه ريزي خوبي براي توسعه اصفهان انجام داده و با ظرفيت دانشگاهي و توانمندي بخش خصوصي بايد جهت گيري اين استان را به سمت گردشگري و اقتصاد دانش بنيان معطوف كنيم.
وي همچنين با اشاره به درخواست مسئولين استان اصفهان مبني بر توسعه فرودگاه گفت: كمترين ترديدي در دولت براي توسعه فرودگاه اصفهان وجود ندارد و با طرف خارجي براي اجراي اين طرح مذاكره شده است.
در اين مراسم استاندار اصفهان نيز گزارشي از بنياد مطالعات و پيشرفت نصف جهان ارائه كرد و به تشريح اقدامات انجام شده توسط اين بنياد پرداخت.

r_rsar
اخبار برگزيده