اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 4221
تاریخ خبر: 1394/12/22
ساعت: 07:28

دکتر جهانگیری از سد و نیروگاه سیمره بهره برداری کرد

با حضور معاون اول رییس جمهور سد و نیروگاه سیمره در استان ایلام به بهره برداری رسید.

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) در جریان سفر به استان ایلام با حضور در شهرستان بدره، سد و نیروگاه سیمره را افتتاح کرد.

وزیر نیرو و مدیران اجرایی پروژه گزارشی از مشخصات سد و ظرفیت آن برای ذخیره سازی آب و نیز توان نیروگاه برای تولید برق به معاون اول رییس جمهور ارائه کردند.

سد سیمره بر روی رودخانه مشترک استانهای ایلام و لرستان احداث شده است.

سد سیمره سدی بتنی، دو قوسی و با ارتفاع 180 متر از پی است که کل حجم مخزن آن 2 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب در تراز نرمال و طول تاج 202 متر و عرض تاج 6 متر است. نیروگاه سیمره نیز با ظرفیت 480 مگاوات شامل 3 واحد 160 مگاواتی است که برق را به شبکه سراسری متصل می کند.

تولید انرژی برق آبی به میزان 850 گیگاوات ساعت در سال و کمک به پایداری شبکه برق کشور، کنترل و تنظیم جریان های سطحی رودخانه، تامین حقابه های پایین دست، کنترل سیلابها، توسعه کشاورزی منطقه و اشتغال زایی از جمله اهداف احداث سد سیمره است.

گفتنی است برای احداث سد و نیروگاه سیمره 13 هزار و 300 میلیارد ریال هزینه شده است.

r_rsar
اخبار برگزيده