اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 4206
تاریخ خبر: 1394/12/17
ساعت: 19:14
دکتر جهانگیری تصریح کرد:

استفاده از کتاب از مهمترین موضوعات و نیازهای اساسی آحاد جامعه است/ برای حل مشکلات کشور راهی به جز جلب مشارکت عمومی و ایجاد رقابت در جامعه وجود ندارد/ ملت ایران در هفتم اسفند با مشارکت گسترده و معنادار خود فرصتی استثنایی برای مدیریت کشور ایجاد کردند

معاون اول رییس جمهور راه حل مشکلات کشور را جلب مشارکت عمومی و ایجاد رقابت در جامعه دانست و گفت: این دو موضوع در بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان موضوعات اساسی مورد توجه قرار گرفته و اگر بخواهیم مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را حل کنیم راهی به جز جلب مشارکت آحاد ملت و ایجاد زمینه رقابت در همه عرصه ها وجود ندارد.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در مراسم معرفی پایتخت کتاب و روستا و عشایر دوستدار کتاب که در تالار وحدت برگزار شد با تبریک به برگزیدگان و منتخبین این جشنواره، به شهر نیشابور به عنوان برگزیده پایتخت کتاب تبریک گفت و افزود: نیشابور از تاریخی برجسته و پرافتخار برخوردار است.

وی ادامه داد: در دین و آیینی که معجزه ی آن کتاب است و فرهنگی که کتابهای ماندگار مظهر شکوفایی آن است، از هر زمان و از هر بهانه ای باید برای پرداختن به کتاب و کتابخوانی استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهور گفت: کتاب و کتابخوانی تنها یک مقوله فرهنگی نیست بلکه پرداختن به موضوعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون کتاب، نه ممکن است و نه مطلوب .

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه امروز شاهد تحولات جدی در فناوری های نوین ارتباطات و  اطلاعات هستیم، تصریح کرد: نباید گمان کنیم که این تحولات ما را از کتاب بی نیاز کرده است بلکه باید از هر تحولی در تولید و نشر کتاب استفاده کنیم.

وی و افزود: کتاب پیر و جوان، شهری و روستایی و زن و مرد نمی شناسد و جامعه ای که از فرهنگ برخوردار است و در مسیر توسعه گام برمی دارد، استفاده از کتاب از مهمترین موضوعات و نیازهای اساسی برای آحاد آن جامعه است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت کتاب و نقش حیاتی آن برای ادامه زندگی و حیات بشری اضافه کرد: جامعه ای که قدر کتاب را نداند و دوستدار کتاب نباشد مثل جامعه ای است که قدر نان را نداند و غم نان نخورد.

دکتر جهانگیری با ابراز تاسف از اینکه جامعه ما در استفاده از کتاب با آسیب ها و مشکلاتی روبرو است گفت: پایین آمدن کمیت و کیفیت کتاب و افت فرهنگ مطالعه در جامعه از آسیب های جدی در این عرصه است که باید حتما برای آن چاره اندیشی شود.

وی افزود: دولت به سهم خود به این مسئله حساس باور و اهتمام دارد و اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری این گونه جشنواره ها و نیز اقدامات دیگر در این راستا، به معنای اهتمام جدی دولت برای حل مسائل پیش روی ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه مسائل اصلی فرهنگی جز با مشارکت آحاد مردم و جمعیت شهری و روستایی قابل حل نیست، اظهار داشت: با مشارکت گسترده ی مردم و با ایجاد رقابت، امید در جامعه افزایش پیدا می کند و فضا برای رونق و تحرک در جامعه بیشتر می شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به حضور پرشور و گسترده مردم در انتخابات 7 اسفند خاطرنشان کرد: ملت ایران با مشارکت معنادار و گسترده خود بار دیگر فرصت استثنایی برای مدیریت کشور ایجاد کردند. وی در ادامه سخنان خود با یادآوری کاهش بهای نفت در سال 94 گفت: به رغم آنکه در سال 92 و 93 تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران حاکم بود اما آنچه که باعث شد از سال 92 به بعد با وجود همه این مشکلات، ثبات و آرامش به جامعه بازگردد و در شاخص های اصلی اقتصاد تلاطم ایجاد نشود، مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بود که منجر به امید در جامعه شد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: وقتی مردم امید داشته باشند، حرکت های تند و نگران کننده از خود بروز نمی دهند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در سال 94 کشورهایی مشابه ایران که متکی به درآمدهای نفتی بودند، پس از افت شدید قیمت نفت دچار تلاطم شدند و نرخ ارز در برخی از این کشورها از جمله در آمریکای لاتین تا 700 درصد تغییر پیدا کرد اما در ایران علی رغم اینکه تحریم های ظالمانه نیز وجود داشت، اتفاق نگران کننده ای که منجر به تلاطم های شدید اقتصادی شود، رخ نداد.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه ممکن است بخشی از عدم تلاطم ها در اقتصاد کشور به دلیل سیاست گذاری و مدیریت صحیح دولت باشد، اما امید و اعتماد مردم بیش از همه تعیین کننده بود و در هفتم اسفند ماه نیز همگان دیدند که خون تازه ای به امید جامعه تزریق شد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه مدیریت کشور گاهی می تواند با اقداماتی ساده و کم هزینه، فضایی بسیار مثبت ایجاد کند، افزود: در انتخابات هفتم اسفند زمانی که یک فضای نسبی برای رقابت و مشارکت مردم بوجود آمد و در نتیجه آن مردم احساس پیروزی کردند و حس می کنند که توانسته اند حرف خود را به کرسی بنشانند و کشور را وارد دوره ای جدید کنند. امروز احساس رضایت و شادمانی در چهره مردم از نتیجه انتخابات به خوبی نمایان است.

دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد که این مشارکت و رقابت در تمامی صحنه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایجاد شود و ادامه داد: اطمینان دارم آنجا که مشارکت عمومی و رقابت واقعی وجود داشته باشد، منجر به رونق و پیشرفت خواهد شد.

در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برگزاری مراسم معرفی پایتخت کتاب را اتفاقی جذاب و شوق انگیز دانست و گفت: کشور به این گونه جشنواره ها نیاز دارد تا شاهد رونق کتاب و فرهنگ کتابخوانی و نشر و گسترش دانش در جامعه باشیم.

در این مراسم همچنین معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در سخنانی بر لزوم توسعه فرهنگ کتابخوانی تاکید و خواستار توجه هرچه بیشتر به این عرصه شدند.

گفتنی است در این جشنواره همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از برگزیدگان این جشنواره در بخش های مختلف روستایی و شهری تقدیر شد.

r_rsar
اخبار برگزيده