اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 4187
تاریخ خبر: 1394/12/10
ساعت: 16:03
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات تهران و سئول وجود ندارد

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه هیچ محدودیتی برای توسعه ی روابط و ارتقاء سطح همکاری ها در زمینه های مختلف میان ایران و کره جنوبی وجود ندارد، بر آمادگی تهران برای گسترش مناسبات با سئول در زمینه های مختلف تاکید کرد.

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اظهار داشت: ایران و کره جنوبی همواره از روابط خوبی در دوران های مختلف برخوردار بوده اند اما در دوران تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، سطح روابط اقتصادی میان تهران و سئول با کاهش مواجه شد که امیدوارم با لغو تحریم ها و در شرایط جدید بتوانیم این کاهش روابط را جبران کنیم.

وی همچنین با اشاره نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور که قرار است به زودی برگزار شود، اظهار امیدواری کرد این کمیسیون بتواند به نتایج مثبت و سازنده ای در جهت توسعه ی مناسبات فی ما بین دست پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران از توانمندی صنعتی خوبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: ایران دستاوردهای خوبی در حوزه ی صنعت داشته است و با توجه به برنامه ی وسیعی که دولت برای توسعه ی کشور در بخش های مختلف دارد، زمینه های فراوانی برای توسعه ی همکاری های صنعتی میان تهران و سئول وجود دارد.

دکتر جهانگیری با اشاره به رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه ی همکاری ها با کشورهای شرقی تصریح کرد: کره جنوبی از جایگاه مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و دو کشور می توانند شرکای اقتصادی مطمئنی برای یکدیگر باشند.

وی افزود: ایران از بازار 80 میلیونی داخلی برخوردار است و علاوه بر آن کشورهای اطراف نیز دارای بازاری حدود 400 میلیون نفری هستند که کره جنوبی می تواند از طریق سرمایه گذای مستقیم و تامین منابع مالی و همکاری با جمهوری اسلامی ایران، به این بازار بزرگ دست پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به سفر رییس جمهور کره جنوبی به ایران که قرار است در آینده ای نزدیک انجام شود، گفت: سفر رییس جمهور کره می تواند نقطه ی عطفی در روابط دو کشور باشد و لازمه ی آن این است که مقدمات همکاری و پیش نیازهای توافقات میان دو کشور در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی به طور جدی پیگیری شود.

دکتر جهانگیری یکی از برنامه های دولت جمهوری اسلامی ایران را توسعه ی برنامه های هسته ای عنوان کرد و گفت: ایران آمادگی دارد برای تولید برق و آب شیرین همکاری های هسته ای خود را با کره جنوبی در چارچوب توافق هسته ای برجام و مقررات ان پی تی افزایش دهد.

وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی نیز در این دیدار هدف اصلی سفر خود را شرکت در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور عنوان کرد و گفت: در این سفر همچنین مقدمات و برنامه ریزی لازم برای سفر رییس جمهور کره به ایران انجام خواهد شد.

وی با اشاره به روابط مثبت و صمیمانه میان دو کشور از آغاز برقراری روابط دیپلماتیک گفت: کره جنوبی در همه ی مقاطع و حتی در زمان جنگ عراق علیه ایران در کنار جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اظهار داشت: کره جنوبی یکی از مشتریان قابل اعتماد نفت ایران حتی در زمان تحریم ها بوده است و در حال حاضر با لغو تحریم ها و در شرایط جدید فضای مناسب تری به وجود آمده است تا روابط و همکاری های دو جانبه میان تهران و سئول افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور که قرار است به زودی، برگزار شود، خاطرنشان کرد: در این نشست طرفین تمامی مساعی خود را بکار خواهند گرفت تا فصل جدیدی در روابط و مناسبات فی مابین پایه گذاری کنند.

این مقام کره جنوبی همچنین با تاکید براینکه سئول به دنبال مشارکت در تکمیل زیرساخت ها و توسعه ی صنایع مختلف در ایران است، خاطرنشان کرد: کره جنوبی می تواند کمک های سازنده ای برای توسعه ی صنایع بالادستی و پیشرفته و نیز فناوری های پیشرفته با ایران داشته باشد.

وی از آمادگی کشورش برای همکاری با جمهوی اسلامی ایران در زمینه های مختلف از جمله احداث نیروگاه، خطوط انتقال برق و شبکه های توزیع، تاسیس بنادر، توسعه ی راه آهن و ساخت تاسیسات و تجهیزات تصفیه و بازیافت منابع آن و بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر خبر داد و افزود: کره جنوبی آمادگی دارد در زمینه های مختلف از جمله در حوزه ی نفت و گاز در ایران سرمایه گذاری کند.

r_rsar
اخبار برگزيده