اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 4182
تاریخ خبر: 1394/12/4
ساعت: 14:17
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

گزارش رایزنی ها در باب انتخابات را در فرصت مناسب به ملت ارائه خواهم داد/برنامه ی اقتصاد مقاومتی موجب انسجام قوای سه گانه و همه ی ارکان نظام می‌شود و در همه بخش‌های برنامه ششم توسعه لحاظ شده است/دولت به آدرس های غلط در مبارزه با فساد توجه نمی‌کند

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه متاسفانه پس از گذشت ده سال از سند چشم انداز بیست ساله نتوانسته ایم به اهداف مورد نظر در این سند دست پیدا کنیم، گفت: در این شرایط یا باید سند چشم انداز را کنار بگذاریم که به هیچ وجه به مصلحت کشور نیست پس نیازمند آن هستیم که عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم و برای این منظور باید عزمی ملی برای دسترسی به اهداف سند چشم انداز ایجاد شود.

گزارش رایزنی ها در باب انتخابات را در فرصت مناسب به ملت ارائه خواهم داد/برنامه ی اقتصاد مقاومتی موجب انسجام قوای سه گانه و همه ی ارکان نظام می‌شود و در همه بخش‌های برنامه ششم توسعه لحاظ شده است/دولت به آدرس های غلط در مبارزه با فساد توجه نمی‌کنددکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در همایش تبیین برنامه ی ششم توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اولین برنامه ی اقتصاد مقاومتی، ضمن قدردانی از دکتر نوبخت و همکاران ایشان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به دلیل برگزاری این همایش، همراهی و همفکری نخبگان کشور را مهمترین سرمایه‌ی دولت دانست و افزود: نخبگان و صاحب‌نظران همواره با نقدها و راهنمایی های خود به دولت کمک می کنند و دولت نیز قدر این سرمایه ی مهم را می داند.  

معاون اول رییس جمهور سیاستگذاری و برنامه ریزی صحیح را از ضرورت ها و نیازهای امروز کشور برشمرد و گفت: دولت به شدت به این موضوع اعتقاد دارد که برای اداره ی کشور حتماً‌ باید برنامه ای دقیق و صحیح را دنبال کنیم.

دکتر جهانگیری ادامه داد: آنچه نیاز داریم رهیافت های علمی و تجارب ملی و جهانی است که باید به زبان برنامه درآید و باید براساس این برنامه مسیر خود را طی کنیم.

وی اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تجربه ی اجرای 5 برنامه ی توسعه در کشور وجود دارد و امروز که در برهه ی خاصی از زمان هستیم و تحولات متعددی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی بوجود آمده، باید از تجربیات خود در جهت مدیریت تحولات و توسعه ی کشور بهره برداری کنیم.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: امروز شرایط در سطح بین المللی بسیار تغییر کرده است و پس از یک دوره ی طولانی افزایش بهای نفت، امروز شاهد افت شدید قیمت نفت هستیم و این موضوع به یک دغدغه ی بزرگ برای کشور تولید کننده‌ ی نفت تبدیل شده است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه امروز کشورهای نوظهور اقتصادی همانند گروه بریکس در اقتصاد بین المللی ظهور کرده اند، گفت: ایران بعنوان یکی از 20 اقتصاد برتر جهان باید به برنامه ریزی و توسعه همه جانبه توجه ویژه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ی ششم توسعه نیازمند نگاه راهبردی به آینده و ارزیابی شرایط داخلی و بین المللی است، گفت: امروز بررسی وضعیت سند چشم انداز در برنامه های چهارم و پنجم توسعه و نیز افق پیش رو امری مهم و ضروری است چرا که سند چشم انداز اهداف مشخصی را برای ملت ایران مشخص کرده و مقام معظم رهبری نیز این سند را به عنوان یک چراغ راه تعیین کرده اند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز در نیمه ی راه سپری شده از سند چشم انداز بیست ساله هستیم، افزود: برنامه های چهارم و پنجم توسعه در دوران وفور درآمدهای نفتی طی شد اما وقتی به شاخص های موجود نگاه می کنیم و آن را با رقبا و دیگر کشورهای جهان و منطقه مقایسه می کنیم به این نتیجه می رسیم که دستاوردهای قابل قبولی نداشته ایم.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه روند ده ساله سپری شده از سند چشم انداز بیست ساله به هیچ وجه رضایت بخش نیست، تصریح کرد: بهبود این شرایط نیازمند تغییر دیدگاه ها و باز مهندسی رویه های موجود است چرا که با تفکرات و رویه های گذشته قادر نخواهیم بود به اهداف سند چشم انداز دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: این رویکردها و تغییرات به صراحت در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بیان شده و شأن نزول و نقش اصلی اقتصاد مقاومتی در حقیقت ایجاد انسجام و وحدت رویه در قوای سه گانه و همه ی نهادهای تاثیر گذار کشور است.

معاون اول رییس جمهور گفت: یکی از اقدامات انجام شده توسط دولت در تدوین برنامه ی ششم توسعه، تهیه پیش نیازهای برنامه ی ششم توسعه و بررسی وضعیت موجود و شناسایی تنگناها و چالش های پیش روی کشور بوده است.

دکتر جهانگیری افزود: دولت تدبیر و امید در زمانی مدیریت کشور را بر عهده گرفت که چالش های فراوانی پیش روی اقتصاد کشور قرار داشت و دولت بلافاصله این مشکلات را سطح بندی کرد و برای حل آنها برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین کرد.

وی گفت: دولت در تمام سیاست ها و برنامه هایی که در دو سال و نیم اخیر تدوین کرده است، عملکرد موفقی داشته است اما برخی افراد از برنامه های بلند مدت دولت انتظار دستاورد در کوتاه مدت دارند و متاسفانه بر اساس این داوری غلط به قضاوت درباره ی عملکرد دولت می پردازند.

معاون اول رییس جمهور بیکاری را از دغدغه ها و تنگناهای اصلی کشور برشمرد و گفت: بیکاری چالش و تنگنای امروز و فردای ایران است بخصوص آنکه این معضل در میان قشر تحصیل کرده ی جامعه دو برابر است.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اهمیت نظام مالی و سیستم بانکی کشور در پیشرفت و توسعه، به تبیین و تشریح مشکلات و مسائل پیش روی نظام بانکی متاثر از سوء مدیریت در سالهای گذشته پرداخت و گفت: نارسایی در نظام تامین مالی و سیستم بانکی یکی از مهمترین تنگناهای توسعه ی ایران است.

وی افزود: نظام بانکی با معوقات بالا روبرو است و در کنار آن دولت نیز بدهی سنگینی به نظام بانکی دارد و بازار غیرمتشکل پولی و موسسات غیرمجاز مالی و اعتباری در طول سال های گذشته به صورت غیرقانونی شکل گرفته اند نیز در بازار پولی کشور اخلال می کنند.

معاون اول رییس جمهور وجود طرح های عمرانی نیمه تمام به ارزش حدود 400 هزار میلیارد تومان را یکی دیگر از مشکلات کشور عنوان و خاطرنشان کرد: این در حالی است که بودجه ی عمرانی دولت در این سالها حدود 30 هزار میلیارد تومان بوده است و برای تکمیل این طرح های نیمه تمام باید سالهای طولانی سپری شود.

دکتر جهانگیری از صندوق های بازنشستگی کشور بعنوان یکی دیگر از تنگناها و مشکلات اقتصادی نام برد و گفت: فلسفه ی تشکیل این صندوق ها این بوده است که وقتی کارمندان دولت بازنشسته می شوند، ردیف بودجه ی مربوط به حقوق آنها از دولت جدا شود و این افراد حقوق خود را از صندوق های بازنشستگی دریافت کنند اما امروز تقریباً تمام هزینه های مربوط به این صندوق ها توسط دولت پرداخت می شود و در واقع این صندوق ها نه تنها باری از دوش دولت برنداشته اند بلکه یکی از دغدغه های آینده ی کشور همین صندوق های بازنشستگی خواهند بود.

وی افزود: محدودیت منابع آب کشور، وضعیت نامطلوب محیط زیست بخصوص در کلان شهرها و آلودگی هوا و مسئله ریزگردها زندگی مردم را به مخاطره انداخته است و بر مشکلات کشور افزوده است.

معاون اول رییس جمهور از اجرای نامناسب خصوصی سازی بعنوان یکی از مهمترین تنگناهای اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: بسیاری از بنگاه های مهم اقتصادی کشور تحت عنوان اجرای اصل 44 واگذار شده اند اما متاسفانه امروز مدیریت این بنگاه ها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و با مشکلات متعددی روبرو هستند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به سیستمی شدن فساد در دستگاه ها در سالهای گذشته تصریح کرد: علی رغم شعارهایی که در سالهای گذشته برای مبارزه با فساد سر داده شد اما یک فساد سیستمی در دستگاه ها حاکم گردید که متاسفانه این شعارها نه برای مبارزه با فساد بلکه برای بهره برداری سیاسی و خارج کردن رقیب از صحنه اتفاق افتاد.

وی از اهتمام ویژه ی دولت تدبیر و امید برای مقابله با فساد خبر داد و گفت: البته مبارزه با فساد هزینه های سنگینی دارد و دولت این هزینه ها را به جان خریده است و دیگران باید بدانند که دولت به آدرس های غلط در مبارزه با فساد توجه نمی کند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در این دولت اگر نزدیک ترین فرد به بالاترین مقام اجرایی کشور دستش به فساد آلوده شود، دولت با او برخورد می‌کند چرا که هیچ خط قرمزی وجود ندارد و باید در برابر دستگاه قضایی پاسخگو باشد.

دکتر جهانگیری یکی دیگر از مشکلات و معضلات کشور که ناشی از سوء مدیریت در سالهای گذشته است را بر هم خوردن نظام کارشناسی و مدیریت کشور دانست و گفت: ایران همواره از دو امتیاز ویژه برخوردار بود که یکی منابع و درآمدهای نفتی بود و دیگری نظام کارشناسی ایران که مهمترین سرمایه ی مدیریت کشور بود اما متاسفانه در طول سال‌های گذشته با بی تدبیری و سوء مدیریت، هر دوی این سرمایه ها آسیب جدی دیدند.

وی افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حقیقت قلب نظام کارشناسی ایران بود که در سالهای گذشته این سازمان پراهمیت منحل شد و بسیاری از کارشناسان زبده و متخصص از نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور کنار زده شدند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت در این شرایط و با وجود این تنگناها تدوین برنامه ی ششم توسعه را شروع کرد، گفت: یکی از موضوعاتی که دولت در برنامه ی ششم توسعه بصورت جدی مورد توجه قرار داد، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بود و تدوین برنامه ی ششم به گونه ای انجام شد که 5 رویکرد اقتصاد مقاومتی یعنی مردمی بودن، عدالت بنیانی، دانش بنیانی، درون زایی و برون گرایی اقتصاد کشور در برنامه ی همه ی دستگاه های اجرایی و در جای جای برنامه ی ششم خود را نشان دهد.

دکتر جهانگیری افزود: همه ی قوای سه گانه و همه ی نهادهای کشور باید به اقتصاد مقاومتی پایبند باشند و عملکرد خود را مطابق با این سیاست ها هماهنگ کنند.

وی با اشاره به اینکه دولت برای اجرای بندهای 24 گانه ی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی 12 برنامه ی ملی تدوین کرده است گفت: هر یک از این 12 برنامه ی ملی دارای ده ها طرح و پروژه است و هر برنامه با ریاست یکی از وزرا و همکاری دستگاه ها و وزارتخانه ای  مرتبط دنبال می شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: منابع سرشار اقتصادی کشور به دلیل سوء تدبیرهای سالهای گذشته نه تنها در رشد و توسعه و رفاه مردم نقش نداشت بلکه قانون گریزی و فساد سازمان یافته، بسیاری از منابع کشور را هدر داد و اتفاقاتی در کشور رخ داد که سرمایه های اجتماعی کشور را نیز مورد آسیب قرار داد و به اعتماد و امید مردم لطمه زد.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه زمان بسیار اندکی برای دستیابی به شاخص های اصلی توسعه داریم، گفت: باید در خلال برنامه ی ششم توسعه نگرانی ها و مخاطرات را از جامعه دور کنیم و کشور را به نقطه ی خیزهای بلند توسعه ای برسانیم تا بتوانیم از کیان ایران و نظام دفاع کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دور کردن خطر از کشور را یکی از مهمترین دستاوردهای برجام دانست و افزود: متاسفانه برخی افراد فراموش کرده اند که در سالهای گذشته هر مقام خارجی به خود اجازه می داد که ایران را تهدید کند و در نطق کاندیداهای ریاست جمهوری کشور در سال 92 نیز وضعیت نابسامان کشور کاملا مشخص بود به نحوی که حتی کاندیداهای جناح اصول گرا، کشور را در آستانه ی جنگ، پرتگاه و موضوعاتی از این دست توصیف می کردند.

معاون اول رییس جمهور افزود: خوشبختانه امروز همه ی این مسائل از پیش روی ملت ایران برداشته شده و دنیا می داند که باید با ملت ایران با زبان منطق و احترام سخن بگوید.

دکتر جهانگیری افزود: برجام خلق فرصتی برای بازگرداندن منزلت به کشور و بازسازی اقتصاد و محقق کردن اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: برجام یک مقدمه است و نه یک نهایت. نهایت باید رسیدن به چرخه ی تولید و بهبود وضعیت معیشتی مردم باشد. باید اقتصاد کشور به حرکت درآید و معیشت مردم بهبود پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور گفت: برنامه ی ششم توسعه باید پلی باشد از واقعیت های نه چندان مطلوب به وضعیت بهتر و باید جامعه را به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به تعادل برساند و امید مردم را به آینده افزایش دهد.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: برنامه ی ششم توسعه بدون مشارکت مردم و خلق فرصت های جدید ممکن نیست و باید فهم مشترکی از مفاهیم برنامه در میان همه ی ارکان نظام ایجاد شود.

وی ادامه داد: دولت، نخبگان، نهادهای مدنی و عموم شهروندان باید از برنامه ی ششم توسعه فهم مشترک داشته باشند و همه ی ارکان نظام مشترک‌القول قدم های مشترک بردارند و باید امید و اعتماد و همبستگی و مشارکت را هرچه بیشتر تقویت کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه ی سخنان خود با اشاره به انتخابات پیش رو، آن را فرصتی برای ترمیم بسیاری از مشکلات بر عرصه ی سیاست و مدیریت کشور توصیف کرد و گفت: ای کاش این امکان وجود داشت که همه ی جریانات سیاسی و فرزندان کشور در میدانی وسیع تر در انتخابات نقش آفرینی می کردند.

وی با اشاره به اینکه رییس جمهور به وی و چند تن از وزرا ماموریت دادند تا درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات پیگیری داشته باشند، گفت: ان شاء الله در فرصتی مناسب گزارش رایزنی ها و نتایج پیگیری های صورت گرفته در باب انتخابات را به ملت بزرگوار ایران ارائه خواهم کرد.

معاون اول رییس جمهور افزود: در هر حال بنظر می رسد راهی جز تعامل و گفتگو برای تامین حقوق ملت نداریم حتی اگر موانع در این مسیر فراوان باشد. بنابراین نباید مایوس شد.

دکتر جهانگیری افزود: با وجود همه ی کمبودها، همه ی جریانات سیاسی در صحنه ی انتخابات فعال خواهند بود و شواهد نشان می دهد که ملت ایران در انتخابات پیش رو  در آستانه ی خلق حماسه ای دیگر است.

وی انتخابات را فرصتی برای بالا بردن امید و اعتماد مردم دانست و گفت: باید از روی آوردن مردم به پای صندوق های رای استقبال کنیم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند همه باید در این انتخابات حضور داشته باشند وحتی اگر کسی با نظام هم مشکلی دارد باید برای ایران و منافع ملی در این انتخابات شرکت کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه اخلاق باید حرف اول را در انتخابات بزند، گفت: همه ی گروه ها و جریانات سیاسی باید اخلاق، اخلاق و اخلاق را سرلوحه فعالیت انتخاباتی و سیاسی خودشان قرار دهند چرا که مردم امور خود را به دست کسانی که بی اخلاقی می کنند نمی دهند.

در این همایش رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز جامع محوری و مسئله محوری را از ویژگی های برنامه ی ششم توسعه دانست و گفت: در برنامه ی ششم به موضوعات خاص نظیر آب، محیط زیست و توسعه سواحل مکران به طور ویژه پرداخته شده است.

دکتر نوبخت افزود: در برنامه ی ششم توسعه بر بخش های پیشران توسعه از جمله معدن، صنایع معدنی، ترانزیت، انرژی و فناوری اطلاعات تمرکز شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در این همایش با تاکید براینکه تلاش دولت این بوده است که علی رغم تنگناهای مالی، رشد اقتصادی حفظ شود، گفت: با توافق هسته ای و پایان یافتن تحریم ها تلاش برای اجرای اقتصاد مقاومتی پایان نیافته بلکه دولت این سیاست ها را سرلوحه ی برنامه ی ششم توسعه قرار داده است.

r_rsar
اخبار برگزيده