اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 4095
تاریخ خبر: 1394/10/30
ساعت: 18:45

ايران؛ فرصت تازه اتحاديه اروپا/ رقابت شانه به شانه چك و اسلواكي

دكتر جهانگيري خطاب به روساي دو هيات اروپايي چك و اسلواكي كه درست پس از اجراي برجام براي مذاكره به تهران آمده بودند، گفت: ايران در منطقه استراتژيكي است. بازار هشتاد ميليون نفري و قرار داشتن در مركز منطقه اي با 400 ميليون جمعيت مي تواند كشور ما را به پايگاهي براي سرمايه گذاري، توليد و صادرات محصولات اروپايي مبدل كند.

اهميت موقعيت ويژه ايران را مي توان در لابلاي مذاكرات كارگزاران سياست خارجي دنيا با مسئولان كشورمان پيدا كرد. چنانچه وزير صنعت و تجارت چك كه هيات 60 نفره اي از تجار و سرمايه گذاران كشورش همراهش بودند، علاوه بر تاكيد براي بازسازي مناسبات اقتصادي دو كشور، از اشتياق اتحاديه اروپا براي امضاي موافقت نامه تجارت آزاد با ايران خبر داد. او با تاييد آگاهي از مزيت هاي نسبي ايران، حمايت كشورش از موافقت نامه تجارت آزاد ايران با اتحاديه اروپا را اعلام كرد و گفت كه تاكنون چنين روندي ميان اتحاديه اروپا با كانادا و آمريكا برقرار شده است.

ايران؛ فرصت تازه اتحاديه اروپا/ رقابت شانه به شانه چك و اسلواكي

معاون نخست وزير اسلواكي نيز كه به برخي شهرهاي ايران نظير مشهد و قزوين سفر كرده بود، با اشاره به جايگاه غير قابل مقايسه ايران با ساير كشورها، گفت كه در هيات همراهش مديران بانكي اسلواكي نيز حضور دارند و در همين چند روز به اين باور رسيده ايم كه بايد در ايران سرمايه گذاري كرد.

ايران؛ فرصت تازه اتحاديه اروپا/ رقابت شانه به شانه چك و اسلواكي

چك و اسلواكي در ژانويه 1993 از هم جدا شده و هر دو عضو اتحاديه اروپا هستند. هنگامي كه دكتر جهانگيري به همزماني سفر و اشتياق مقامات دو كشور براي حضور در ايران اشاره كرد، معاون نخست وزير اسلواكي گفت: چك و اسلواكي مانند دو برادر در بازارهاي اقتصادي با هم رقابت مي كنند و كارهايشان را شانه به شانه ي هم پيش مي برند.

اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده