اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 4091
تاریخ خبر: 1394/10/29
ساعت: 16:55
دکتر جهانگیری در دیدار نواز شریف تاکید کرد؛

ضرورت همکاری میان تهران و اسلام آباد برای حل مسائل امنیتی در مرزهای مشترک

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مسائل امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان همواره یکی از دغدغه های مشترک دو کشور بوده است، تصریح کرد: حل این مسائل نیازمند توجه و تلاش هرچه بیشتر است و لازم است دو کشور هماهنگی و همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در دیدار نواز شریف نخست وزیر پاکستان از ابراز لطف و تبریک وی به خاطر برداشته شدن تحریم های ایران قدردانی کرد و گفت: در دوران تحریم فشارهای سنگینی به ملت ایران وارد شد که ملت ما با صبوری بر همه مشکلات پیروز شد و خوشبختانه امروز این تحریم ها از پیش روی ما برداشته شده است.

معاون اول رییس جمهور یکی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را توسعه ی روابط با همسایگان و کشورهای مسلمان عنوان کرد و گفت: پاکستان به دلیل همبستگی و پیوندهای عمیق فرهنگی با ایران، از اولویت خاصی در این زمینه برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد در دوران پساتحریم روابط میان تهران و اسلام آباد در همه ی زمینه ها از جمله در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گسترش پیدا کند.

دکتر جهانگیری با تاکید بر لزوم توسعه ی همکاری های بانکی میان دو کشور خاطرنشان کرد: امروز با لغو تحریم ها، فرصت مناسبی برای توسعه ی مناسبات اقتصادی و همکاری های بانکی فی مابین فراهم شده است.

معاون اول رییس جمهور بر لزوم برگزاری هرچه سریعتر کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور تاکید کرد و گفت: پس از لغو تحریم ها برگزاری این کمیسیون می تواند نقش موثری در توسعه ی روابط اقتصادی فی مابین ایفا کند.

وی پروژه ی مشترک خط لوله ی انتقال گاز به پاکستان و نیز همکاری مشترک برای تولید برق را از جمله زمینه های توسعه ی همکاری های دو کشور برشمرد و افزود: لازم است برای افزایش رفت و آمدها و توسعه ی همکاری ها، تعداد پروازها میان پایتخت های دو کشور بر اساس توافقنامه ی قبلی که میان دو کشور بسته شده است، بیشتر شود.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر ضرورت مقابله با گروه های تکفیری و افراطی در منطقه خاطرنشان کرد: فعالیت گروه های تروریستی یکی از دغدغه های جدی برای دو کشور است که باید با همکاری یکدیگر با اقدامات تروریستی آنها مقابله کنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره معتقد بوده است که پاکستان بخشی از راه حل مسائل افغانستان است و ایجاب می کند مقامات ذیربط دو کشور در این خصوص مذاکره کنند تا برای حل مسائل افغانستان راه حل مناسبی پیدا شود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری مسائل و مشکلات جهان اسلام در مقطع فعلی، به قتل عام و کشته شدن مردم مسلمان سوریه، عراق و یمن اشاره و تصریح کرد: اگر کشورهای مسلمان از اتحاد و یکپارچگی کافی برخوردار باشند و نسبت به این مسائل عکس العمل مناسب نشان دهند، می توانند چهره ی مناسبی از اسلام ترسیم کرده و از اتفاقات ناگوار جهان اسلام جلوگیری کنند.

نخست وزیر پاکستان نیز با تبریک برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران گفت: هدایت های داهیانه ی رهبری ایران در پیشبرد مذاکرات هسته ای تحسین برانگیز است و نقش وزیر امور خارجه ی ایران نیز نقشی هوشمندانه بود و امروز همه ی دنیا به برتری و قدرت ایران در این مذاکرات اذعان می کنند.

وی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت های فراوانی برای رشد و توسعه برخوردار است، گفت: اسلام آباد آمادگی دارد همکاری های خود را در زمینه های مختلف از جمله در حوزه ی انرژی و تولید برق با تهران افزایش دهد.

نخست وزیر پاکستان، ایران را خانه ی دوم خود توصیف کرد و گفت: ایران کشور دوست و برادر برای پاکستان محسوب می شود و سفر به این کشور برای من مایه ی افتخار است.

نواز شریف گفت: امروز اتحاد و همبستگی میان کشورهای اسلامی بیش از هر زمان دیگری لازم است و در این میان ایران نقش مهمی در حل مشکلات جهان اسلام دارد.

نخست وزیر پاکستان همچنین به مسائل امنیتی در مرزهای مشترک دو کشور اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است مقامات نظامی و امنیتی دو کشور نشست مشترکی داشته باشند و به راهکارهای مناسبی در جهت پیشگیری از اینگونه مسائل در مرزهای دو کشور برسیم.

نخست وزیر پاکستان گفت: در اولین فرصت دستور لازم را به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پاکستان برای آغاز همکاری های بین بانکی میان دو کشور صادر خواهم کرد.

وی با تاکید براینکه پاکستان طرفدار برقراری صلح در افغانستان است افزود: پاکستان آمادگی دارد همکاری های لازم را با دولت افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار انجام دهد.

r_rsar
اخبار برگزيده