اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 4089
تاریخ خبر: 1394/10/29
ساعت: 14:54

دکتر جهانگیری: ایران از حضور سرمایه گذاران خارجی استقبال می کند/ معاون نخست وزیر اسلواکی: آماده ورود و سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران هستیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی برای اجرای طرح های بزرگ در حوزه نفت و گاز، گفت: ایران از حضور و فعالیت سرمایه گذاران خارجی بویژه شرکت ها و بخش خصوصی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله اسلواکی استقبال می کند.

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور روز سه شنبه و در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر دارایی اسلواکی، موقعیت ممتاز جغرافیایی و ظرفیت های بالقوه اقتصادی کشورمان را خاطرنشان ساخت و گفت: ایران با توجه به مزیت های خوبی دارد می تواند پایگاهی مناسب برای سرمایه گذاری، تولید و صادرات محصولات صنعتی اروپا در منطقه و اتحادیه اروپا باشد.

وی از امضاء دو توافق نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و حمایت از سرمایه گذاری اقتصادی میان ایران و اسلواکی ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: باید گام های بلندتری در فراهم کردن چارچوب همکاری بخش خصوصی دو کشور نظیر موافقت نامه های بانکی برداریم تا مناسبات فیمابین در دوران پس از اجرایی شدن برجام رشد سریع تری داشته باشد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه اتحادیه اروپایی می تواند بار دیگر در جایگاه شریک اول تجاری ایران قرار گیرد، علاقمندی کشورمان برای همکاری در بخش های معدن، صنعت، کشاورزی و انرژیهای تجدید پذیر با اسلواکی را اعلام کرد و افزود: دو کشور می توانند در بخش های فرهنگی نظیر همکاری دانشگاه ها نیز همکاری های مناسبی داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با بیان اینکه اسلواکی به کشوری صلح دوست در اتحادیه اروپا مشهور است، تاکید کرد: باید برای استقرار صلح و آرامش در منطقه خاورمیانه همکاری کنیم زیرا مشکلات کشورهایی نظیر سوریه و یمن تنها با گفتگو و روشهای دیپلماسی حل خواهد شد.

«پیتر کاژیمیر»معاون نخست وزیر اسلواکی نیز در این دیدار با اشاره به همراهی یک هیات بلندپایه اقتصادی از تجار و سرمایه گذاران کشورش، گفت: کشورش در شرایط جدید و پس از اجرای برجام آماده توسعه مناسبات در همه زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران است.

وی ضمن برشمردن توانمندیهای اسلواکی، از آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران خبر داد و گفت: اسلواکی دارای تجارب ارزشمندی در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر و حفظ و مدیریت منابع آب برخورداراست و در این زمینه به ایران کمک خواهد کرد.

«کاژیمیر» با تکرار دعوت نخست وزیر کشورش از دکتر جهانگیری برای سفر به «براتیسلاوا»، تصریح کرد: ما در سفر به ایران تلاش خواهیم کرد تا چارچوب های لازم برای حضور و همکاری بخش خصوصی و نیز ارتقاء سطح مناسبات فرهنگی دو کشور را فراهم کنیم.

وی همچنین نقش ایران در حل و فصل مناقشات و استقرار صلح پایدار در منطقه را بی بدیل خواند و موضع ایران در سالهای اخیر در پذیرش پناهجویان افغان و عراقی را ستایش آمیز خواند و گفت: معتقدیم که حل مسائل و مشکلات منطقه خاورمیانه بدون نقش آفرینی ایران ممکن نیست.

r_rsar
اخبار برگزيده