اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 4071
تاریخ خبر: 1394/10/17
ساعت: 11:02

توليد كنندگان نمونه ي بخش كشاورزي شايسته ي افتخار و نشان ملي هستند

در سي امين دوره انتخاب و معرفي نمونه هاي بخش كشاورزي آمار و ارقامي از توليد محصولات زراعي، باغي و دامي ارايه شد كه نشان مي داد توليد برخي محصولات بسيار بالاتر از توليد معمول كشوري و بعضا معدل توليد جهاني است. برداشت 12 تن گندم آبي در هكتار در حاليكه متوسط توليد كشور 3 تن اعلام شده و 100 تن انار در هكتار در حاليكه متوسط توليد جهاني اين محصول 10 تن مي باشد و ... نشان مي دهد كه كشاورزان، باغداران و دامداران كشور مي توانند در صورت مديريت درست بسيار بيش از آنچه انتظار مي رود بهره وري را افزايش دهند.

· سالن حجاب در تهران مينياتوري از ايران بزرگ بود. كشاورزان، باغداران و دامداران نمونه از سراسر كشور حاضر شده بودند تا از بهترين هاي كشور در اين بخش تجليل شود .

· پيش از حضور معاون اول رييس جمهور نماهنگي پخش شد كه در آن رهبر معظم انقلاب در باب اهميت موضوع «امنيت غذايي» توصيه هايي به دست اندركاران و توليد كنندگان داشتند.

· پس از نواخته شدن سرود ملي و تلاوت آيات قرآن مجيد مجري برنامه اعلام كرد كه دكتر جهانگيري موافقت كرده است كه پيش از سخنان مسئولان، نمايندگان برگزيدگان حاضر ديدگاه ها و مشكلاتشان را بيان كنند. مجري برنامه گفت كه اين سنت پسنديده بايد در همه همايش ها و جلسات برقرار شود تا دولتمردان و مسئولان صداي مردم را بطور مستقيم بشنوند.

توليد كنندگان نمونه ي بخش كشاورزي شايسته ي افتخار و نشان ملي هستند

· سي امين دوره انتخاب و معرفي نمونه هاي بخش كشاورزي با شعار«با دانش توليد كنيم» برگزار شده است. به همين دليل دست اندركاران انتخاب نمونه ها به فعاليت شركت هاي دانش بنيان در حوزه زراعت، باغداري و دامداري توجه ويژه اي كرده اند.

· نماينده دامداران كه مجتمع نمونه جوجه كشي او در استان آذربايجان شرقي توسط داوران انتخاب شده است در پشت تريبون ضمن حمايت از مسئولان جهاد كشاورزي گفت كه با تسهيلات بانكي 21 درصد نمي توان بر ركود غلبه كرد. او خطاب به دكتر جهانگيري گفت كه بايد قانون خريد تضميني محصولات از سوي دولت با جديت دنبال شود و از اينكه تبليغات سوئي عليه صنايع دامداري كشور انجام مي شود، گلايه داشت. تبليغاتي نظير تزريق هورمون هاي ناسالم به مرغ كه منجر به لطمه زدن به بازار اين محصول شده است.

· نماينده ديگر از جمع حاضر خانمي از استان بوشهر بود. اين زن نمونه روستايي با حرارت از موضوعاتي جديد سخن به ميان آورد. سركار خانم دلشب از مهاجرت مردان روستا و اشتغال بيشتر بانوان سخن به ميان آورد و خبر از فعاليت صندوق هاي محلي كه از پس اندازهاي خرد مردم راه اندازي شده است، داد. از نظر او آموزش فنون و روش هاي جديد نياز روستاييان است و دولت بايد به دنبال بازار فروش محصولات باشد.

توليد كنندگان نمونه ي بخش كشاورزي شايسته ي افتخار و نشان ملي هستند

· آمار تفكيكي ميزان تحصيلات نمونه هاي كشور در اين حوزه نشان مي دهد كه تعداد افراد با مدرك ديپلم و بالاتر رو به فراواني گذشته و تنها 27 درصد برگزيدگان، سطح تحصيلاتشان كمتر از ديپلم است.

· گزارش ميزان توليد اين توليد كنندگان نمونه ي كشوري افتخار آميز است. در حالي در توليد گندم آبي 12840 كيلو در هكتار برداشت شده است كه متوسط عملكرد كشور 3750 كيلو است. در توليد برنج نمونه ي كشوري به عدد 13278 كيلو در هكتار رسيده اين در حالي است كه متوسط عملكرد جهاني 5142 كيلو است و...

· وزير جهاد كشاورزي براي سخنراني پشت تريبون رفت. او خرسند بود كه توسعه بخش كشاورزي قابل توجه بوده و گفت؛ ما اگر بتوانيم در توليد گندم آبي متوسط توليد را به 4500 كيلو در هكتار برسيم آن وقت مي توانيم بگوييم كه در توليد گندم براي هميشه خودكفا شده ايم. حجتي مي گويد اين ميزان توليد نمونه ها براي ما پيام دارد و پيام آن اين است كه مي توان درصورت پشتيباني، بكار گرفتن فناوري هاي روز و عزم و اراده خواستن انجام كارهاي بزرگ به جايي رسيد كه جايگاه كشاورزي، باغداري و دامداري را در اقتصاد ايران جابه جا كرد.

توليد كنندگان نمونه ي بخش كشاورزي شايسته ي افتخار و نشان ملي هستند

· در چهره حاضران در سالن كه البته بيشترشان مرد هستند، رضايت ديده مي شود. پير و جوان از خود كارنامه اي در توليد شير، صيد ماهي، توليد انار و زيتون و ... بجا گذاشته اند كه در تاريخ اين مرز و بوم ثبت خواهد شد. كار خوبي كه وزارت جهاد كشاورزي انجام داده اين است كه به ترتيب سال برترين ها و ميزان توليداتشان را در كنار هم قرار داده تا هم يادي از برگزيدگان سالهاي قبل شود و هم رقابتي براي اينكه در بين بهترين هاي هر سال نفر اول خودنمايي كند.

· وزير جهاد كشاورزي به حاضران در جلسه مي گويد: «دكتر جهانگيري خودشان برآمده از دل جامعه كشاورزي و درد آشناي مسايل روستاييان است. ايشان با توجه به عقبه و سابقه شان همواره از توليدكنندگان حمايت كرده اند و پشتيبان اين بخش از دولت بوده اند.»

· بر روي سن چند نفر از نمونه ها جايزه و لوح تقدير خود را از معاون اول رييس جمهور دريافت كردند. هربار كه نامي خوانده مي شد همه سالن با تشويق از آن برگزيده قدرداني مي كرد. رييس جمهور در مراسم سال قبل گفته بود كه ارزش تلاش كساني كه در صحنه توليد و توسعه كشور حضور دارند كمتر از مجاهداني نيست كه در دفاع از كيان كشور جانشان را به خطر انداختند.

توليد كنندگان نمونه ي بخش كشاورزي شايسته ي افتخار و نشان ملي هستند

· معاون اول رييس جمهور در ابتداي سخنانش گريزي به اصلي ترين مساله روز زد و با اشاره به اتفاقي كه در روابط ديپلماتيك دو كشور ايران و عربستان بوجود آمده سران سعودي را نصيحت كرد تا عاقلانه تصميم بگيرند. او گفت كه رفتار رياض جز خسارت و بدبختي براي كشورهاي اسلامي منطقه ثمره ديگري نداشته است. دكتر جهانگيري همچنين ضمن محكوم كردن خسارت زدن به سفارت عربستان، تاكيد كرد؛ در كشوري كه برنامه و شعارش تعامل سازنده با جهان است نبايد عده اي به سفارتخانه كشوري ديگر تعرض كنند.

· دكتر جهانگيري سپس با اشاره به برگزيدگان كشور در حوزه كشاورزي، باغداري و دامداري كه در گوشه اي از سالن نشسته و لوح تقدير در دست داشتند گفت:« نشان ملي بايد به افرادي اين چنيني تعلق گيرد كه مي توانند سرمشق و الگوي ديگران باشند.» او ادامه داد نمي خواهم خاطر حاضران را مكدر كنم اما بايد گفت كه متاسفانه در برهه اي عده اي دور يك ميز مي نشستند و به يكديگر نشان ملي مي دادند!

· سكوت همراه با رضايت بر سالن حكمفرما بود چراكه حاضران مي شنيدند كه دولت واقعا براي خروج از ركود و اشتغالزايي روي ارتقاء بهره وري توليد كنندگان حساب كرده و براي رسيدن به رشد 8 درصدي اقتصاد كشور كه مد نظر رهبر معظم انقلاب و رييس جمهور است از همه فعالان عرصه تلاش و كار حمايت جدي انجام خواهد داد.

توليد كنندگان نمونه ي بخش كشاورزي شايسته ي افتخار و نشان ملي هستند

· دكتر جهانگيري كه علاقه خاصي به زيست بوم كشور دارد و در لابلاي سخنانش بر اجراي طرح هاي آبخيزداري، جنگل كاري و حفاظت از مراتع تاكيد داشت با اين جمله از پشت تريبون پايين آمد كه :« ما كشور خشكي داريم و بايد از قطره قطره آبهاي موجود بصورت بهينه بهره برداري كنيم.»

· امسال بر اساس آمارها سال آبي خوبي داشته ايم و گزارش ها نشان مي دهد كه ميزان بارش ها نسبت به سالهاي قبل بهتر بوده است. اين وضعيت نويد دهنده وضعيت مطلوبتر بخش كشاورزي كشور در سال آينده است. كشاورزان، باغداران و دامداران از بارش رحمت الهي خوشحالند و ان شاءالله ملت ايران نيز از بركات نعمت هاي الهي و استفاده بهينه از منابع و موقعيت ها لبخند بر لب خواهند داشت.


r_rsar
اخبار برگزيده