اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 4064
تاریخ خبر: 1394/10/17
ساعت: 10:07
دکتر جهانگیری تاکید کرد؛

سران سعودی بدانند این عربستان است که از قطع رابطه با ایران ضرر می کند / ایران بزرگ منطقه است و با کشوری بزرگ باید با احترام و منش و روش مناسب رفتار کرد

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه عربستان سعودی باید دست از خرابکاری، کارهای عجولانه و اقدامات احساسی و بی منطق بردارد، گفت: ایران کشوری قدرتمند و بزرگ است و همه ی کشورهای منطقه از تاریخ، تمدن و عظمت جمهوری اسلامی ایران آگاه هستند و من به سران سعودی نصیحت می کنم که این شما هستید که از قطع رابطه با ایران ضرر می کنید.

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در سی امین دوره ی انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی، با اشاره به اقدامات سران سعودی در دو سال اخیر و آشوبهایی که در منطقه به پا شده است، این سوالات را مطرح کرد: تشکیل گروه های تروریستی جز به هم ریختن منطقه و از بین بردن دارایی ها و منابع مردم مسلمان سوریه و عراق چه نتیجه ای داشت؟ آیا بمباران مردم بی دفاع یمن و کشتار مردم و نابودن کردن زیرساختهای آنها دل مردم این کشور را نسبت به شما صاف خواهد کرد؟ آیا عملکرد شما در بحرین و اعدام روحانی مجاهد قابل دفاع است؟

وی با بیان اینکه این عربستان است که از قطع رابطه با جمهوری اسلامی ایران ضرر می کند تصریح کرد: ایران بزرگ منطقه است و با کشوری بزرگ باید با احترام و منش و روش مناسب رفتار کرد و اگر جمهوری اسلامی ایران با خویشتن داری با شما رفتار می کند، بهتر است شما هم این رفتار را بیاموزید.

معاون اول رییس جمهور افزود: مردم مسلمان عربستان همواره مورد احترام جمهوری اسلامی ایران هستند و ما نمی خواهیم به عربستان لطمه ای وارد شود و فقط آنها را نصیحت می کنیم.

وی در عین حال به سیاست ایران در گسترش تعامل با کشورهای جهان اشاره کرد و با انتقاد از برخی اقدامات خودسرانه گفت: نمی توان از یک سو در جهت ایجاد رابطه و تعامل سازنده با دنیا تلاش کرد و از سوی دیگر عده ای بروند و به سفارتخانه ی یک کشور آسیب بزنند.

دکتر جهانگیری با تاکید بر لزوم جذب سرمایه گذاری خارجی برای افزایش تولید و بالابردن رشد اقتصادی کشور گفت: تحقق این امر الزاماتی دارد که باید در سیاست خارجی، سیاست داخلی و حوزه ی فرهنگی لحاظ شود و همه باید به این الزامات پایبند باشند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: همه باید در مسیری که دولت در پیش گرفته و مقام معظم رهبری نیز آن را مورد تایید قرار داده اند، حرکت کنند و همه باید در مسیری قرار گیرند که سربلندی جمهوری اسلامی و عزت ملت ایران را به همراه داشته باشد.

دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به معرفی چهره های برتر و نمونه های ملی بخش کشاورزی تصریح کرد: متاسفانه گاهی معرفی افراد برگزیده آنطور که باید و شاید انجام نمی شود اگرچه قانون اساسی کشور به دولت اجازه داده است که به منتخبین و افراد برگزیده که خدمات چشمگیری برای کشور داشته اند، نشان دولتی اعطا کند تا همه ی آحاد جامعه تشویق شوند و در مسیر این افراد حرکت کنند.

وی افزود: متاسفانه در دوره ی گذشته، در خصوص نشان های دولتی آنقدر بد عمل شد که تبدیل به یک طنز تاریخی شده است؛ به نحوی که عده ای دور یک میز نشستند و به یکدیگر رای دادند تا نشان دولتی دریافت کنند و چون می دانستند که این کار بازتابی منفی در اذهان عمومی خواهد داشت، اجازه ندادند این اقدامات رسانه ای شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی و موفقیت این افراد در بهره برداری هرچه بیشتر در تولیدات کشاورزی گفت: وقتی الگوهای یک جامعه درست انتخاب و به مردم معرفی شوند، توفیقات آنها برای جامعه حرکت آفرین می شود و سایرین نیز به فکر می افتند که این افراد چگونه توانسته اند با منابع و امکانات موجود، بازدهی بیشتری ایجاد کنند.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: بهره وری یعنی استفاده ی مطلوب از امکانات و بازدهی مناسب و همه ی افراد کشور باید در این جهت حرکت کنند که با همین امکانات موجود بتوانند بازدهی بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه کشور در شرایط اقتصادی و سیاسی ویژه ای قرار دارد، ضرورت برنامه ریزی و اقدامات جدی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حال حاضر چند چالش جدی پیش رو داریم که بیکاری یکی از مهمترین مشکلات کشور است چرا که ایران از جمعیت جوانی برخوردار است که نیازمند به ایجاد فرصت های شغلی هستند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: جمعیت جوان فرصتی طلایی است که در اختیار یک کشور قرار دارد و از طرفی اگر نتوانیم مشکلات جوانان و نیازهای آنان را رفع کنیم و آینده ی خوبی برایشان ترسیم نماییم، جمعیت جوان کشور می تواند به یک تهدید و آسیب های اجتماعی تبدیل شود.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه چالش اشتغال جز از طریق افزایش تولید و سرمایه گذاری میسر نیست، اظهار داشت: در جلسه ی روز گذشته ی هیات دولت بررسی برنامه ی ششم توسعه در دستور کار قرار داشت و راهکارهای دستیابی به رشد اقتصادی مطلوب از سوی هیات وزیران مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در سیاست های کلی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، بر لزوم رشد 8 درصدی اقتصاد در طول برنامه ی ششم توسعه تاکید شده است و پرواضح است که رسیدن به این میزان رشد اقتصادی کاری بسیار سخت و دشواری است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه البته ایران از استعداد، منابع و توانمندی های فراوانی برخوردار است و رهبر معظم انقلاب نیز با توجه به این ظرفیت ها رشد 8 درصدی را مطالبه کرده اند، خاطرنشان کرد: البته در کنار ظرفیت های موجود، نحوه ی عملکرد و مدیریت نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.

دکتر جهانگیری در ادامه با یادآوری تدوین سند چشم انداز بیست ساله ی کشور در سال 83 تصریح کرد: هم اکنون که ده سال از آن زمان می گذرد و در نیمه ی راه هستیم، متاسفانه شکاف ایران با کشورهای منطقه که رقیب ما هستند بیشتر شده و آنها توانسته اند از ما پیشی بگیرند.

وی افزود: با وجود اینکه در این سالها درآمدها و امکانات کشور بسیار زیاد بوده است، این سوال مطرح می شود که پس چرا کشورهای رقیب ما در منطقه توانسته اند در مسیر توسعه و پیشرفت از ما سبقت بگیرند؟

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: نتایج بدست آمده گویای این واقعیت است که کشور در این سالها نتوانسته است از منابع و امکانات به درستی استفاده کند.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه برای دست یابی به توسعه و پیشرفت راهی جز حاکم شدن مدیریت صحیح بر منابع کشور وجود ندارد، تصریح کرد: مدیران ناکارآمد منابع کشور را به هدر می دهند و آینده ی کشور به خطر می افتد و عزت یک ملت آسیب می بیند.

وی افزود: آنچه می تواند یک کشور را به جایگاه مطلوب برساند نه پول است و نه منابع طبیعی بلکه مدیریت صحیح است که می تواند همه ی امکانات را در یک راستا بسیج کند و اگر این مدیریت ناکارآمد باشد حتی امکانات موجود را هم نابود خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور در چهار سال نخست برنامه ی پنجم توسعه منفی نیم درصد بوده است، گفت: با این وجود و با چنین سابقه و وضعیت سختی اما دولت تلاش می کند که در طول برنامه ی ششم توسعه به رشد اقتصادی 8 درصد دست پیدا کند و در این راه مصمم هستیم.

دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت راهکارهای دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصدی را مورد بررسی قرار داده و به این جمع بندی رسیده ایم که 3 درصد از رشد اقتصادی را باید از طریق ارتقاء بهره وری از منابع موجود و 5 درصد مابقی را از طریق سرمایه گذاری و تامین منابع مالی جدید حاصل شود.

وی اضافه کرد: براساس محاسبات دولت برای اینکه بتوانیم 5 درصد رشد اقتصادی را از طریق سرمایه گذاری ایجاد کنیم باید سالانه 800 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شود و این در حالی است که همه ی منابع مالی موجود کشور نظیر نظام بانکی، بودجه ی دولت و سایر منابع مجموعاً می تواند 570 هزار میلیارد تومان را تامین کند و مابقی یعنی حدود 280 هزار میلیارد تومان حتماً باید از منابع خارجی جذب شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: 280 هزار میلیارد تومان حدوداً به معنای 80 میلیارد دلار است و تجربه ی کشور در بهترین سالهای استفاده از منابع خارجی در دورانی که بهترین روابط خارجی را داشتیم، حدود 10 تا 12 میلیارد دلار بوده است اما با این وجود دولت مصمم است که رشد 8 درصدی را محقق سازد و لازمه ی آن این است که همه ی بخش ها الزامات مورد نظر دولت را رعایت کنند.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان اینکه ظرفیت ها و توانمندی های کشور در بخش کشاورزی بیش از چیزی است که ما تصور می کنیم، گفت: اگر پشتیبانی و حمایت های لازم انجام شود این ظرفیت های بالقوه می تواند منجر به افزایش چشمگیر میزان تولیدات کشور شود.

مهندس حجتی افزود: کشور از ظرفیت های بالقوه ی فراوانی در بخش های مختلف برخوردار است که تاکنون آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است و اگر بتوانیم این ظرفیت ها را مورد استفاده قرار دهیم گام بزرگی در جهت توسعه و اشتغال کشور برداشته خواهد شد.

گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از برگزیدگان و نمونه های برتر ملی بخش کشاورزی تقدیر شد.

r_rsar
اخبار برگزيده