اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه 25 فروردين 1403 - 13 April 2024
شناسه خبر: 4033
تاریخ خبر: 1394/9/28
ساعت: 11:06
دکتر جهانگیری در نشست کمیسیون عالی مشترک ایران الجزایر:

الجزایر همواره در حوادث مهم تاریخی ایران حضور داشته است/گفتگو تنها راه حل بحران در سوریه و یمن است

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه الجزایر همواره در حوادث تاریخی ایران حضور داشته است، به تلاش این کشور در دوران جنگ تحمیلی برای اتمام جنگ اشاره کرد و گفت: نام الجزایر همواره در حافظه ی تاریخی مردم ایران ثبت شده است چرا که ملت الجزایر ملتی انقلابی و دوست داشتنی هستند و انقلاب آنها برای بسیاری از انقلابیون دنیا و به خصوص ملت ایران الهام بخش بود.

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز به وقت محلی در نشست کمیسیون عالی مشترک همکاری های ایران و الجزایر اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی رابطه ای بسیار صمیمی و گسترده میان تهران و الجزیره برقرار شد و دو کشور در مسائل سیاسی در سطح منطقه ای و بین المللی همکاری های گسترده ای داشته اند که نمونه ی بارز آن پرونده ی هسته ای ایران است که قدرت های بزرگ در طول 14 سال موضوع انحراف ایران از مقررات بین المللی را بهانه کردند و با ادعای اینکه ایران در صدد دستیابی به سلاح هسته ای است تحریم های ظالمانه ای را علیه ملت ایران وضع کردند.

معاون اول رییس جمهور افزود: دامنه ی این تحریم ها به نقطه ای رسید که حتی مانع ورود برخی داروهای مورد نیاز مردم به ایران شدند اما ملت و مسئولین ایران ایستادگی کردند و در نهایت در دولت یازدهم با گفتگوی فشرده و پیچیده ای که با شش قدرت جهانی صورت گرفت، توافقی به نام برجام حاصل شد.

دکتر جهانگیری اضافه کرد: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با لغو قطعنامه های قبلی خود قطعنامه ی جدیدی صادر کرد و اعلام نمود ایران در برنامه ی هسته ای هیچ انحرافی به سمت اهداف نظامی نداشته است و این موضوع نشان داد که دولت و ملت ایران با صداقت رفتار کرده اند و حقانیت آنها در صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای به اثبات رسید.

دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد در روزهای آینده تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران لغو شود و این امر زمینه ساز همکاری های گسترده با کشورهای دوست از جمله الجزایر شود.

وی از دولت الجزایر به خاطر حمایت از مواضع بر حق ایران در مدت پرونده ی 14 سال هسته ای ایران قدردانی کرد و گفت: البته دولت الجزایر در زمینه های دیگر از جمله موضوع حقوق بشر همواره در مجامع بین المللی از ایران حمایت کرده و مقابل برخورد دوگانه ی برخی کشورها که موضوع حقوق بشر را به بهانه ای برای فشار بر ملت ایران تبدیل کرده بودند، رأی مثبت به نفع ایران داد.

معاون اول رییس جمهور در ادامه ی سخنان خود با یادآوری مشکلات و گرفتاری های امروز جهان اسلام خاطرنشان کرد: وقتی به عمق این مسائل توجه می کنیم به نظر می رسد پشت همه ی این جریانات رژیم صهیونیستی قرار دارد که تلاش می کند اسلام هراسی را در دنیا ترویج کند و چهره ی نادرستی از اسلام همراه با خشونت، قتل، و تجاوز گری به نمایش بگذارد.

دکتر جهانگیری افزود: باعث تاسف است اسلامی که پیامبرش رحمت للعالمین است امروز به صورت چهره ای خشن و خشونت طلب در دنیا معرفی می شود که در این زمینه مسئولین دولت ها و ملت های ایران و الجزایر مسئولیتی بسیار سنگین است که چهره ی واقعی اسلام را ترسیم کنند.

وی همچنین به مشکلات مردم مظلوم سوریه، عراق، یمن و لیبی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مردم این کشورها نیز با مشکلات گروه های تروریستی مواجه هستند و ایران همواره تاکید داشته است که حل بحران های این کشورها و بخصوص سوریه تنها از راه گفتگو امکان پذیر است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه دخالت قدرت های بزرگ از یک سو و عدم وحدت و انسجام کشورهای اسلامی از سوی دیگر باعث شده که جهان اسلام امروز با این مشکلات مواجه باشد.

دکتر جهانگیری تاکید کرد: باورمان این است که راه حل بحران سوریه و یمن تنها از طریق گفت و گوهای سوری ـ سوری و یمنی ـ یمنی امکان پذیر است و جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد در این زمینه گام بردارد ضمن آنکه نقش الجزایر نیز در این زمینه نقشی پراهمیت و سازنده خواهد بود.

وی در ادامه به موضوعات دو جانبه و همکاری های فی مابین نیز اشاره کرد و افزود: دو کشور از رابطه ی سیاسی بسیار خوبی برخوردار هستند و در بالاترین سطح مقامات دو کشور اراده ای برای توسعه ی روابط در همه ی زمینه ها وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد روابط دو جانبه و سطح مناسبات خود را با الجزایر به سطح استراتژیک و راهبردی برساند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به مسئله ی کاهش قیمت نفت، وابستگی اقتصاد ایران و الجزایر را به درآمدهای نفتی یادآور شد و گفت: باید با هماهنگی یکدیگر مانع از استمرار توطئه هایی که در چند ماه اخیر سبب کاهش قیمت نفت شد بشویم.

وی افزود: ایران و الجزایر در این زمینه مواضع یکسانی دارند و می توانند از طریق گفتگو با سایر کشورهای عضو اوپک این مسئله را حل و فصل کنند.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: البته راه حل ریشه ای این مسئله این است که باید اقتصاد خود را از وابستگی به درآمدهای نفتی نجات دهیم و ایران در همین راستا چند سالی است که متنوع سازی منابع درآمدی کشور، توسعه ی صنایع و تمرکز بر بخش خصوصی را در پیش گرفته است.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های دو کشور برای توسعه ی همکاری ها گفت: ایران و الجزایر از موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های ممتازی برخوردار هستند که انتظار می رود با استفاده از این ظرفیت ها و فعال شدن بخش خصوصی دو کشور بتوانیم گام های بلندی در راستای توسعه ی مناسبات اقتصادی برداریم.

وی تصریح کرد: آنچه مهم است این است که عزم دو کشور برای توسعه ی روابط جدی است و حضور هیات ایرانی در این کشور به معنای این است که می خواهیم در دوره ی جدید همکاری های اقتصادی خود را با کشورهای دوست از جمله الجزایر توسعه دهیم.

عبدالمالک صلال نخست وزیر الجزایر نیز در این مذاکرات اظهار داشت: کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور می تواند به پیشبرد اهداف اقتصادی و منافع دو ملت کمک کند.

وی با ابراز خرسندی از توسعه ی روابط میان دو کشور در دو سال اخیر افزود: اعتماد خوبی میان دو کشور حاکم شده و لازم است که در خصوص مسائل منطقه ای گفتگو های جدی تری داشته باشیم.

نخست وزیر الجزایر بر لزوم مقابله با چالش های جهان اسلام تاکید کرد و با اشاره به اینکه عده ای می خواهند به چهره ی واقعی اسلام لطمه وارد کنند همکاری های دو کشور در جهت مقابله با این گونه توطئه ها را پراهمیت دانست.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان برای توسعه ی همکاری های تهران ـ الجزیره بر لزوم جهش در فعالیت های اقتصادی و همکاری های تجاری و صنعتی میان دو کشور تاکید کرد.

عبدالمالک صلال بر اهتمام الجزایر در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت: الجزایر همواره در راستای مبارزه با تروریسم حرکت کرده و در این راه هزینه های فراوانی نیز پرداخته است.

r_rsar
اخبار برگزيده