اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 294
تاریخ خبر: 1393/2/25
ساعت: 11:02
به رياست معاون اول رييس جمهور صورت گرفت؛

بررسي مشكلات استان‌هاي غرب كشور در توسعه صادرات

جلسه بررسي راهکارهاي توسعه مبادلات مرزهاي غربي کشور عصر ديروز (چهارشنبه) به رياست معاون اول رييس جمهوري برگزار شد.

دکتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به برخي مشكلات و موانع موجود پيش روي توسعه استان‌هاي غرب كشور خاطرنشان كرد: توسعه روابط تجاري با كشور عراق يكي از راههاي توسعه استان‌هاي غرب كشور است و لذا لازم است يك مديريت واحد و فرا دستگاهي در مرزها ايجاد شود تا مشكلات ناشي از مقررات دست و پاگير و برخي موانع گمركي كه تجار و بازرگانان دو كشور با آن روبرو هستند مرتفع شود.
معاون اول رييس جمهوري بر اهميت توسعه صادرات غيرنفتي كشور تاكيد كرد و گفت: امروز فرصتي منحصربفرد و بي‌نظير براي توسعه صادرات بخصوص به بازار عراق فراهم شده كه مي‌توانيم با استفاده از اين فرصت، اهداف پيش‌بيني شده در سياست‌هاي كلي اقتصادي مقاومتي را محقق سازيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به پيشنهادات مطرح شده از سوي استانداران غرب كشور و دبير ستاد توسعه روابط اقتصادي با عراق، اين پيشنهادات را خوب و سازنده دانست و از دستگاه‌هاي اجرايي مربوطه خواست ظرف دو هفته راهكارهاي اجرايي و مشكلات و موانع پيش روي اين پيشنهادات را بررسي كنند تا هرچه زودتر شاهد تسهيل امور گمركي و مرزي ميان دو كشور و ارتقاي سطح مبادلات دو كشور باشيم.
معاون اول رييس جمهوري از استانداران استان‌هاي مرزي نيز خواست نسبت به رفع مشكلات و موانع موجود در امور گمركي در مرزها تصميمات لازم را اتخاذ كنند و گزارشات مربوط به كاستي‌ها و نواقص را ارسال نمايند.
در اين جلسه كه وزراي امور اقتصادي و دارايي و صنعت، ‌معدن و تجارت، ‌استانداران خوزستان، ايلام، آذربايجان غربي، كرمانشاه، کردستان و نمايندگان دستگاه‌هاي مربوطه نيز حضور داشتند، مهندس قاسمي مشاور معاون اول رييس جمهور و دبير ستاد توسعه روابط اقتصادي با عراق، گزارشي از جلسات برگزار شده و بررسي‌هاي صورت گرفته براي شناسايي موانع پيش روي توسعه استان‌هاي غرب كشور و افزايش روابط تجاري با عراق ارائه كرد.
استانداران حاضر در جلسه نيز هركدام در سخناني به ارائه نظرات و ديدگاه‌هاي خود در خصوص مشكلات مرزي و گمركي پرداختند و عدم وجود مديريت واحد در مرزها، فقدان زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري لازم، نبود شعبات بانكي براي انجام خدمات ارزي در مرزها و عدم 24 ساعته بودن ارائه خدمات مرزي را از مهمترين مشكلات موجود برشمردند.
در اين نشست پس از ارائه نظرات و پيشنهادات مختلف، مقرر شد دستگاه‌ها و بخش‌هاي مرتبط، پيشنهادات مطرح شده را بررسي و ظرف مدت 15 روز برنامه اجرايي و جمع‌بندي نهايي خود را ارائه دهند.

r_rsar
اخبار برگزيده