اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 290
تاریخ خبر: 1393/2/22
ساعت: 10:57
دكتر جهانگيري در ديدار معاون اول نخست وزير عراق:

ايران و عراق مي‌توانند مکمل ظرفيت‌هاي يکديگر در حوزه‌هاي اقتصادي باشند

معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه حجم مبادلات بازرگاني ايران و عراق در سال گذشته به حدود 12 ميليارد دلار رسيد گفت: اين رقم در مقايسه با ظرفيت هاي عظيم اقتصادي دو کشور رقم قابل قبولي نيست و لازم است دو کشور به منظور ارتقاي حجم مناسبات تجاري به بيش از 20 ميليارد دلار برنامه ريزي کنند.

دکتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (دوشنبه) در ديدار روژ نوري شاويس معاون اول نخست وزير عراق اظهار داشت: روابط دو جانبه با اراده مقامات عالي دو کشور با قدرت در حال توسعه و تعميق است و ايران و عراق مي‌توانند مکمل ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي يکديگر در حوزه‌هاي اقتصادي باشند.
معاون اول رييس جمهور افزود: ايران آمادگي دارد تجربيات خود را در عرصه سازندگي و در بخش دانش فني و مهندسي و دستاوردهاي علمي و فناوري به کشور عراق انتقال دهد.
دکتر جهانگيري همچنين ضمن تبريک به مناسبت برگزاري موفقيت آميز انتخابات پارلماني عراق تصريح کرد: مشارکت گسترده در اين انتخابات نشان از بلوغ سياسي مردم عراق و روند غيرقابل بازگشت دموکراسي در اين کشور دارد و تلاشهاي دولت عراق در برگزاري به موقع انتخابات و مطابق با معيارهاي بين‌المللي قابل تقدير است.
دکتر جهانگيري ادامه داد: استقبال پرشور مردم از انتخابات ضمن تحکيم روند مردم سالارانه در عراق و تقويت وحدت و يکپارچگي ميان آحاد و گروه‌هاي سياسي، آباداني اين کشور را سرعت بخشيده و به انزواي افراطيون خواهد انجاميد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به شرايط حساس منطقه و افزايش فعاليت گروه‌هاي افراطي و تروريست، بر لزوم تلاش جامعه بين‌المللي در جلوگيري از روند تقويت افراط گرايي تاکيد کرد.
دكتر جهانگيري گفت: با توجه به پيوستگي امنيتي منطقه، تروريست‌ها در هر نقطه‌اي که با شکست مواجه شوند، ناامني‌ها را به نقطه ديگر انتقال مي‌دهند و پيروزي‌هاي مردم و دولت سوريه باعث شده تروريست‌ها اين بحران را از سوريه به کشورهاي ديگر انتقال دهند اما حاميان تروريسم بايد بدانند اين ناامني ها دامن خودشان را نيز خواهد گرفت.
معاون اول رييس جمهور با تاکيد براينکه وحدت داخلي و يکپارچگي عراق همواره مورد تاکيد تهران مي‌باشد افزود: جمهوري اسلامي ايران از تمام ظرفيت‌هاي خود در منطقه استفاده مي‌کند تا عراق مشكلات خود را برطرف کند.
معاون اول نخست وزير عراق نيز در اين ديدار هدف از سفر خود به تهران را تقويت روابط اقتصادي و دستيابي به نتايج مثبت و ثمربخش در اين راستا عنوان کرد و گفت: ارتقاي حجم مبادلات تجاري و بازرگاني دو کشور نيازمند سازماندهي و برنامه‌ريزي دقيق است که در اين زمينه هيأت‌هاي کارشناسي دو کشور به نتايج قابل قبولي دست يافته‌اند.
روژ نوري شاويس همچنين با تاکيد براينکه شرکتهاي فني، مهندسي و صنعتي ايراني در عراق از دانش و توانمندي خوبي برخوردار هستند خاطر نشان کرد: عراق در راستاي سازندگي از تجربيات اين شرکت‌ها استفاده مي‌کند.
وي با بيان اينکه رويارويي با پديده تروريسم از داخل کشورها آغاز مي‌شود گفت: اين مقابله نياز به ثبات سياسي دارد که به لطف خدا عراق توانسته در اين زمينه گامهاي مثبتي بردارد.
معاون اول نخست وزير عراق همچنين بر لزوم تقويت روابط و هماهنگي‌ها ميان تهران و بغداد تاکيد کرد و گفت: همبستگي و اتفاق نظر نقش موثر و سازنده‌اي در مقابله با تروريسم دارد.
وي با اشاره به برگزاري انتخابات پارلماني در عراق و تقويت روند دموکراسي در اين کشور افزود: اين انتخابات با تاييد سازمان‌هاي بين‌المللي، دقيقاً منطبق بر شرايط و ضوابط قانوني برگزار شد و رضايتمندي همه طرف‌ها و گروه‌هاي سياسي در عراق را به همراه داشت.
روژ نوري شاويس افزود: برگزاري انتخابات در عراق نشان از پايبندي به قانون اساسي اين كشور دارد و منجر به تقويت يكپارچگي و وحدت همه گروه‌ها در عراق خواهد شد.

r_rsar
اخبار برگزيده