اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 281
تاریخ خبر: 1393/2/14
ساعت: 09:20

بازديد دکتر جهانگيري از سازمان اسناد و کتابخانه ملي

معاون اول رئيس جمهور از بخشهاي مختلف سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران بازديد کرد.

معاون اول رئيس جمهور در اين بازديد که وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز حضور داشت، از نسخ خطي قرآن، مجموعه رسالات فلسفي و اشعار فارسي و عربي، شاهنامه فردوسي، فصوص الحکم اثر ابن عربي به خط شيخ بهايي، صحيفه سجاديه و همچنين ابزار نگارش کهن بازديد کرد و با توضيحات کارشناسان اين سازمان در جريان تعداد و قدمت آثار موجود و همچنين دما و شرايط نگهداري اين نسخ قديمي قرار گرفت.
دکتر جهانگيري همچنين از نمايشگاه کتابهاي خطي و نادر نيز بازديد کرد و سپس با حضور در بخش اسناد خطي و قديمي، احکام، فرامين و دستورات سلاطين و پادشاهان كهن ايران را مورد بازديد قرار داد و دفتر يادبود سازمان اسناد وكتابخانه ملي ايران را امضا نمود.
معاون اول رييس جمهور در حاشيه اين بازديد در جمع خبرنگاران با بيان اينكه ايران كشوري بزرگ با تمدني بسيار غني است گفت: آثار فيزيكي و ميراث فرهنگي به جاي مانده در ايران گوياي تمدن و فرهنگ كهن اين سرزمين است كه حفاظت و حراست از اين آثار گرانبها رسالتي سنگين را بر دوش دولت، سازمان ميراث فرهنگي و آحاد ملت ايران قرار داده است.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه مردم بسياري از كشورها مشتاق هستند از آثار و ميراث ايران بازديد كنند افزود: آثار مكتوب ايران فضاي گسترده اي را به خود اختصاص داده است كه بخشي از اين آثار نفيس و فاخر در كتابخانه ملي ايران جاي گرفته واز تمدن و فرهنگ ملت ايران در قرون گذشته حكايت دارد كه بايد به خوبي از آنها نگهداري شود.
وي افزود: علاوه بر آثار تاريخي در اين سازمان، مجموعه بزرگي از كتب فارسي در اينجا گردآوري شده كه مورد استفاده محققين، دانشجويان و جستجوكنندگان علمي كشور است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به نامگذاري سال 93 خاطرنشان كرد: سال فرهنگ و اقتصاد يعني توسعه بدون فرهنگ امكانپذير نيست و توسعه واقعي زماني محقق مي شود كه توسعه فرهنگي نيز ايجاد شده باشد.
دكتر جهانگيري توسعه فرهنگي و توسعه اقتصادي را مكمل يكديگر دانست و افزود: پيشرفت اقتصادي مي‌تواند به توسعه فرهنگي كمك كند و توسعه فرهنگي نيز پيش برنده توسعه اقتصادي است.
معاون اول رييس جمهور ابراز اميدواري كرد دولت بتواند در سال جاري هم به مسائل فرهنگي بپردازد و هم موانع پيش روي توسعه اقتصادي را مرتفع سازد.
دكتر جهانگيري در پاسخ به سوالي در خصوص امنيت استان سيستان و بلوچستان وحمله اشرار مسلح به خودروي قهرمان شمشير بازي كشور گفت: ايران از نظر امنيت در ميان كشورهاي منطقه و جهان از وضعيت بسيار مطلوبي برخوردار است و به لحاظ شاخص هاي امنيتي در جايگاه خوبي قرار دارد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه در يك كشور بزرگ همچون ايران نمي‌توان ادعا كرد كه در هيچ جايي اتفاقي رخ نمي دهد افزود: نيروهاي مسلح كشور با برهم زنندگان امنيت به طور قاطع برخورد خواهند كرد و اميدواريم ديگر شاهد اين گونه موارد در هيچ نقطه از كشور نباشيم.
وي با بيان اينكه بسياري از دشمنان سعي مي كنند در ايران ناامني ايجاد كنند خاطرنشان كرد: ناامن شدن ايران از آرزوهايي است كه دشمنان به گور خواهند برد چرا كه ملت ايران همواره در صحنه حضور جدي دارند.
دكتر جهانگيري با تاكيد براينكه استان سيستان و بلوچستان مشكل امنيتي ندارد گفت: مردم ايران با هرسليقه، مذهب و قوميتي در اين نقطه اتفاق نظر دارند كه كشور بايد از امنيت كامل برخوردار باشد.

r_rsar
اخبار برگزيده