اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 276
تاریخ خبر: 1393/2/9
ساعت: 10:41
دکتر جهانگیری در جلسه شورای اداری استان بوشهر:

فرصت بی‌نظیری برای توسعه استان فراهم شده است

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برداشت چند برابری برخی کشورهای کوچک همسایه از منابع مشترک گازی گفت: اگر در این زمینه کوتاهی کنیم نسبت به حجمی که آنها از این منابع برداشت می کنند هیچ پاسخی در برابر تاریخ نخواهیم داشت.

دکتر اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در جلسه شورای اداری استان بوشهر اظهار داشت: ما منکر مشکلات نیستیم و اطلاع داریم که در هر جایی مشکلاتی وجود دارد اما در هر نقطه‌ای از کشور استعداد و ظرفیتی نیز نهفته است که در استان بوشهر استعدادها و ظرفیت‌های فراوان به صورت یکجا جمع شده و این اتفاقی بی‌نظیر است تا بتوان از آن در جهت توسعه و تعالی استان استفاده کرد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه استان بوشهر از پتانسیل بسیار بالایی در بخش‌های مختلف برخوردار است خاطرنشان کرد: نیروی انسانی موجود در این استان از بهترین انسانها هستند و همواره در طول تاریخ از مردم این منطقه به نیکی یاد شده است.
دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در شرایط ویژه‌ای کارخود را آغاز کرد افزود: دولت با مشکلاتی که در بخش اقتصادی و سیاست خارجی و داخلی پیش رو داشت تلاش کرد با استفاده از همه ظرفیت‌ها و نیروهای توانمند بدون توجه به گرایش سیاسی آنها از این مشکلات عبور کند.
وی افزود: در مدت سپری شده از عمر دولت یازدهم احساس می‌کنیم که روند اداره کشور در مسیر صحیحی قرار گرفته البته دولت از انتقادات و پیشنهادات صاحبنظران و نخبگان استقبال می‌کند چرا که معتقد هستیم اگر برخی تصمیمات غلط اصلاح نشود، دود آن در چشم مردم خواهد رفت.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در بخش سیاست خارجی نیز تیم مذاکره کننده هسته‌ای در چارچوب سیاست‌های مقام معظم رهبری گفتگوها را ادامه می دهند تا هم حقوق هسته‌ای ملت ایران را تثبیت کنند و هم تحریم‌های ظالمانه را از میان بردارند، ادامه داد: در این مدت سپری شده افق‌های خوبی پیش روی دولت باز شده و یکی از نتایج گفتگوها این است که کشورهای فراوانی علاقمند هستند با ایران همکاری کنند زیرا ایران کشور بزرگی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
وی با بیان اینکه هم اکنون امکان فروش نفت بسیار بهتر شده است خاطرنشان کرد: علاوه بر این به برخی منابع مالی که در خارج از کشور داشته ایم دست پیدا کرده‌ایم که انتظار می‌رود با ادامه این روند بخش زیادی از مشکلات کشور حل شود.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: در بخش داخلی نیز دولت تلاش کرده در میان همه نیروهای کشور انسجام ایجاد کند و خوشبختانه رابطه خوبی میان دولت، علما، نخبگان و مراجع ایجاد شده و با عنایتی که مقام معظم رهبری به این دولت دارند راه برای دولت باز شده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش روی دولت تدبیر و امید گفت: تورم و رکود اقتصادی، رشد اقتصادی منفی 5.8 و بیکاری نگران کننده از مشکلاتی بود که موجب نگرانی دولت و مردم شده بود و طرحهای اقتصادی مهمی همچون مسکن مهر و هدفمندسازی یارانه‌ها دچار مسائلی بودند که دولت یازدهم باید برای حل آنها تصمیم‌گیری می‌کرد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت در سال 92 بر موضوع تورم تمرکز کرد و بررسیها نشان می‌دهد که سیاست‌ها و اقدامات دولت در این زمینه بسیار موثر بوده است و هم اکنون با روند کاهنده تورم در کشور روبرو هستیم.
وی با تاکید بر اینکه خروج از شرایط رکود از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت در سال 93 است تصریح کرد: در کنار این مسائل با تحرکی که در صندوق توسعه ملی ایجاد شده و روند دریافت تسهیلات بخش خصوصی از این صندوق آسان شده، مدیران استانها باید سیاستهای دولت را برای مردم تشریح کنند تا مردم و بخش خصوصی نسبت به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و سرمایه‌گذاری در استانها تشویق شوند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: دولت در جهت حمایت از بخش خصوصی، موضوعی را در بودجه سال 93 به مجلس ارائه کرد که بر اساس آن بتوان طرحهای عمرانی نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کرد.
معاون اول رئیس جمهور بر لزوم فعال شدن طرح‌های مهم و بزرگ در کشور تاکید کرد و افزود: باید طرح‌ها و پروژه‌های مهم در بخش نفت، پتروشیمی، فولاد و صنایع بزرگ فعال شده و تحرک بیشتری در نظام بانکی کشور در بخش کمک به سرمایه‌گذاری ایجاد شود.
معاون اول رئیس جمهور همچنین به طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: هدف دولت تدبیر و امید در مرحله دوم این طرح هم آسیب شناسی فاز نخست بود و هم اینکه بتواند گره‌هایی از زندگی مردم بگشاید.
وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین مشکلات و گره‌ها در زندگی مردم موضوع هزینه‌های درمانی است، افزود: امروز وقتی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنیم و هزینه‌ها و شرایط بیماران را مورد بررسی قرار می‌دهیم، بسیار ناراحت می‌شویم چرا که یک بیمار ناچار است برای درمان و عملهای جراحی به نقاط مختلفی مراجعه کرده و تجهیزات لازم را شخصاً تهیه کند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت در این زمینه برنامه‌ریزی کرده که بخشی از هزینه‌های درمانی از دوش مردم برداشته شود و مصمم هستیم در بخش درمان طی سال 93 اتفاقی بیفتد که لبخند بر لبان مردم بنشیند.
در این جلسه استاندار بوشهر گزارشی از وضعیت استان در بخش اشتغال، کشاورزی، صنعت، ظرفیتهای شیلات و گردشگری ارایه کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص مشکلات و نیازهای استان در بخشهای مختلف پرداخت.
وزیر راه و شهرسازی نیز که در این نشست حضور داشت استان بوشهر را از استان‌های استراتژیک کشور با تاریخی پرافتخار و سرمایه اجتماعی و فرهنگی خوب توصیف کرد و گفت: بوشهر از سرمایه‌های فراوانی برخوردار است و با پیشینه مطلوب تجارت که در این منطقه وجود دارد هر چقدر که در اینجا سرمایه‌گذاری شود بازده خوبی در توسعه ملی و در سراسر کشور خواهیم داشت.
دکتر آخوندی با اشاره به بازدید خود از بافت تاریخی بوشهر خاطرنشان کرد: بهسازی بافت فرسوده این استان در دست پیگیری است و وزارت راه و شهرسازی موضوع راه آهن شیراز به بوشهر را نیز در دست اجرا دارد و هم اکنون مشغول بررسی راههای تامین مالی برای این پروژه است.
وی با اشاره به برنامه ریزیهای وزارت راه و شهرسازی در بخش راه در استان بوشهر افزود: با توجه به اعتباراتی که در پایان سال گذشته برای راه سازی در اختیار این وزارتخانه قرار گرفت بخش قابل توجهی از مطالبات پیمانکاران پرداخت شده و در بودجه سال 93 نیز پیش بینی های لازم برای اجرای پروژه های راهسازی صورت گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی برنامه ریزیهای این وزارتخانه برای بخش راه و مسکن را رضایت بخش و امیدوارکننده دانست و اظهار امیدواری کرد در سال 93 اتفاقات خوبی در این بخش ایجاد شود.
مهندس ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور نیز در این نشست با اشاره به پتانسیل و ظرفیتهای فراوان استان بوشهر بر لزوم فعال شدن بخش خصوصی و سرمایه گذاری در این استان تاکید کرد.
در این جلسه صفدرحسینی رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی هم با تاکید بر اینکه بر اساس تدابیر دولت و دستور رئیس جمهور، صندوق توسعه ملی برای سال 93 قرار است به منظور تحرک بخشیدن به اقتصاد استانها از بخش خصوصی حمایت کند گفت: صندوق برای بخش خصوصی تسهیلات خوبی را با نرخ سود بسیار مناسب در نظر گرفته و بخش خصوصی می تواند تسهیلات مورد نیاز را بدون محدودیت برای طرحهایی که از توجیه اقتصادی و فنی برخوردار باشند دریافت کند.
رییس مجمع نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهور به استان بوشهر، از نگاه مثبت دکتر جهانگیری به توسعه استان بوشهر تقدیر کرد و در سخنانی به ظرفیتها و پتانسیل استان اشاره و پیشنهاداتی نیز در راستای توسعه استان و فعال شدن ظرفیتها ارایه نمود.

r_rsar
اخبار برگزيده