اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 258
تاریخ خبر: 1393/2/3
ساعت: 17:17
دكتر جهانگيري در ديدار وزير بهداشت عمان:

ايران آماده انتقال تجربيات بهداشتي و درماني به عمان است

معاون اول رييس جمهور گفت: علوم پزشكي، موسسات فني و مهندسي و دانش بنيان در ايران پيشرفت هاي چشم گيري داشته اند و جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد دانش و تجربيات خود را در زمينه هاي بهداشتي و درماني به کشور عمان انتقال دهد.

دکتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (چهارشنبه) در ديدار «احمدبن محمد بن عبيدالسعيدي» وزير بهداشت عمان اظهار داشت: تهران در روابط خود با مسقط بدنبال روابطي راهبردي است و بر همين اساس معتقد هستيم عمان بايد جايگاه ويژه‌اي در بخش‌هاي اقتصادي، تجاري و فرهنگي با ايران احراز نمايد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه ايران مايل به استفاده از همياري عمان در برقراري ثبات و استقرار امنيت در منطقه است گفت: همکاري و تأمين امنيت دسته جمعي در خليج فارس بر پايه اعتماد متقابل، گسترش منافع و همکاري مشترک مهمترين موضوع در روند رشد، شکوفايي و توسعه کشورهاي اين منطقه است.
وي بر لزوم افزايش مراودات و رايزني‌ها در سطوح عالي تأکيد کرد و افزود: البته گامهاي مهمي در جهت گسترش روابط دو کشور برداشته شده اما با توجه به پيشينه روابط و مشترکات موجود، انتظارات و توقعات بيشتري از روابط دو کشور در بخش اقتصادي وجود دارد.
دکتر جهانگيري سفر جناب آقاي دکتر روحاني به مسقط و سفر سلطان قابوس به تهران را نقطه عطفي در روابط دو کشور دانست و با بيان اينکه نگاه کلان طرفين به مسائل منطقه به هم نزديک است ابراز اميدواري کرد روند روبه رشد روابط ايران و عمان در بخش‌هاي مختلف ادامه يابد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به همراهي دو كشور در مقاطع سخت، خاطرنشان كرد: ايران و عمان در سايه پيوندها و مشترکات ديني، تاريخي و حسن همجواري از روابط و مناسبات خوبي در تمام سطوح برخوردار هستند و اميدواريم در دوره جديد تحرک بيشتري در اين روابط ايجاد شود.
معاون اول رييس جمهور گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در بخش پزشکي و بهداشتي، آمادگي لازم براي توسعه همکاري‌هاي دو جانبه در اين بخش وجود دارد و ساخت بيمارستان ايرانيان در مسقط، اعزام پزشک و پرستار، همکاري‌هاي دارويي و توريسم درماني مصداق‌هايي از اين همکاري هستند.
وزير بهداشت عمان نيز در اين ديدار با اشاره به بازديدهاي خود از دانشگاه، موزه و فرهنگستان علوم پزشكي ايران گفت: آثار تاريخي و علمي موجود بيانگر تمدن و فرهنگ ديرينه ايران است.
«احمدبن محمد بن عبيدالسعيدي» پيشرفت‌ها و دست‌آوردهاي علمي و پزشكي ايران را افتخارآميز خواند و افزود: به نظر مي‌رسد تحريم‌ها عليه ايران، فرصتي بوجود آورد تا ملت ايران پله‌هاي ترقي و پيشرفت را در همه سطوح طي كند.
وي روابط تهران – مسقط را عميق و مستحكم توصيف كرد و ضمن ابلاغ سلام خود و پادشاه عمان به دكتر روحاني، گفت: جناب آقاي روحاني از محبوبيت ويژه اي در كشور عمان برخوردار هستند.
وزير بهداشت عمان همچنين با اشاره به اجلاس منطقه‌اي سازمان جهاني بهداشت و آگاهي از تجربيات و توانمندي‌هاي پزشكي و دارويي جمهوري اسلامي ايران، خواستار گسترش همكاري‌هاي دو كشور در عرصه پزشكي و دارويي شد.

r_rsar
اخبار برگزيده