اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 251
تاریخ خبر: 1393/1/27
ساعت: 18:07
دكتر جهانگيري در ديدار وزير توسعه ترکيه:

بخش‌خصوصي ظرفيت مناسبي براي توسعه همكاري‌هاي‌اقتصادي ايران و تركيه است

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به ظرفيتهاي موجود در بخش خصوصي ايران و ترکيه براي توسعه همكاري ها و گسترش سطح مناسبات اقتصادي گفت: اراده مقامات عالي رتبه دو کشور اين است که زمينه فعاليت و گسترش همکاري هاي بخش خصوصي دو کشور فراهم شود.

دکتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (چهارشنبه) در ديدار جودت ييلماز وزير توسعه ترکيه، با ابراز خرسندي از برگزاري کميسيون مشترک همكاري اقتصادي دو كشور و نتايج و دستاوردهاي حاصل شده، بر لزوم گسترش همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري تهران – آنكارا تاکيد کرد.
معاون اول رئيس جمهور، ايران و ترکيه را دو کشور بزرگ و اثرگذار در دنياي اسلام و منطقه دانست و افزود: ايران و ترکيه مي توانند با گسترش و تعميق همکاري‌هاي دوجانبه، نقش سازنده‌اي در معادلات بين‌المللي ايفا نمايند.
دکتر جهانگيري همچنين با تأکيد بر اينکه زمينه‌هاي فراواني براي همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور وجود دارد خاطرنشان کرد: تحقق هدفگذاري رسيدن حجم مبادلات تجاري به 30 ميليارد دلار، کار دشواري نيست چرا که حجم مبادلات در سالهاي گذشته تا 22 ميليارد دلار رسيده بود اما در سال 2013 با قدري كاهش مواجه شد كه با تلاش دو كشور شاهد رشد آن در آينده نزديك خواهيم بود.
معاون اول رئيس جمهور ضمن تبريک پيروزي حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداري‌ها در ترکيه، با اشاره به اسناد و توافقنامه‌هاي امضا شده ميان دو کشور گفت: کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي ايران و ترکيه بايد توافقنامه‌هاي پيشين را بررسي کند تا اگر موانعي پيش روي عملياتي شدن اين توافقات وجود دارد، براي رفع آن برنامه‌ريزي شود.
وزير توسعه ترکيه نيز در اين ديدار مذاکرات انجام شده در کميسيون مشترك همکاري‌هاي دو کشور را مثبت و سازنده توصيف کرد و گفت: در اين کميسيون در خصوص مسائل مختلف همچون حمل و نقل، تجارت، گمرک، محيط زيست، گردشگري، بهداشت و درمان و همکاري‌هاي فرهنگي بحث و بررسي شد.
وي با اشاره به امضاي قرارداد تجارت ترجيحي ميان دو کشور خاطرنشان کرد: اين قرارداد سندي همه جانبه است که مي‌تواند زمينه گسترش همکاري‌هاي دو کشور را به ميزان چشمگيري افزايش دهد.
جودت ييلماز با اشاره به توانمندي‌هاي ترکيه در توليد انواع دارو، از آمادگي اين کشور براي همکاري‌هاي دارويي با جمهوري اسلامي ايران خبر داد.
وي همچنين بر لزوم تنوع بخشي به زمينه‌هاي تجارت ميان دو کشور تأکيد و اظهار اميدواري کرد در شرايط جديد، شاهد توسعه و تعميق در روابط دوجانبه ميان ايران و ترکيه باشيم.

r_rsar
اخبار برگزيده