اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 2364
تاریخ خبر: 1394/9/3
ساعت: 14:52

دکتر جهانگیری:سیاست ایران در مبارزه با تروریسم روشن و مشخص است/رییس مجلس صربستان: برخی از کشورها که مسبب وقایع تروریستی هستند مسئولیت خود را در قبال پناهجویان و مهاجرین فراموش کرده اند

معاون اول رییس جمهور با اشاره به موقعیت ممتاز جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه و صربستان درقلب اروپا ، بر استفاده از همه ظرفیت ها و گسترش مناسبات در همه عرصه های سیاسی ، ‌اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد.

دکتر اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در دیدار خانم «مایا گویکوویچ» رییس مجلس صربستان با یادآوری نقش یوگسلاوی سابق در پایه گذاری جنبش عدم تعهد به روابط دیرینه و خوب تهران بلگراد اشاره کرد و خواستار شناسایی همه موانع برای یافتن راهکارهای مناسب و بسترسازی جهت توسعه ی همکاری های فیمابین به منظور ارتقای سطح مبادلات اقتصادی و تجاری میان دو کشور شد.

وی رفت و آمد مسئولان عالی دو کشور بویژه گسترش مناسبات بین مجالس دو کشور را در توسعه ی روابط با اهمیت ارزیابی کرد و گفت: برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور می تواند کمک موثری برای رفع موانع همکاری و ارائه راهکارهای مناسب به منظور استفاده از همه ی ظرفیت های بالقوه باشد.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به خطر گروه های تندرو و افراطی در منطقه و جهان اشاره کرد و با تاکید براینکه مبارزه ی با تروریسم باید به یک موضوع جدی جهانی تبدیل شود اظهار داشت: اعمال تروریستی در هر منطقه ای از جهان که رخ می دهد باید محکوم شود و نباید تروریسم را به خوب و بد تقسیم کرد و در برخورد با تروریسم استاندارد دوگانه وضع نمود.

دکتر جهانگیری ادامه داد: گروه داعش که از سوی برخی کشورهای منطقه و غرب برای مبارزه با دولت های مرکزی در عراق و سوریه حمایت می شد امروز دامنه ی اقدامات تروریستی خود را گسترده تر کرده است. بنابراین مبارزه با این افراطی گری نیازمند اجماع جهانی و قطع منابع مالی و سایر حمایت ها از این گروه ها است.

وی خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا سیاست روشن و مشخصی در برخورد با گروه های تروریستی داشته است و همواره با این گروه ها مبارزه کرده و در عین حال امن ترین کشور منطقه است.

خانم مایا گویکوویچ با ابراز خرسندی از حضور در ایران و مذاکره با مقامات عالی رتبه ی کشورمان، روابط سیاسی دو کشور را مطلوب ارزیابی و اظهار امیدواری کرد: روابط دو کشور در چارچوب همکاری های پارلمانی بیش از پیش توسعه یابد.

وی با اعلام آمادگی کشورش برای استفاده از همه ی ظرفیت های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور اظهار داشت: در سیاست خارجی بلگراد جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور افق روشن تری پیش روی این همکاری ها قرار خواهد داد.

خانم گویکوویچ ضمن ابراز خرسندی از توافق ایران با شش قدرت جهانی در خصوص مسایل هسته ای اظهار امیدواری کرد که با مرتفع شدن تحریم ها زمینه برای توسعه روابط بیش از گذشته فراهم شود.

رییس مجلس صربستان با ارائه گزارشی از وضعیت منطقه ی بالکان به ویژه مسئله ی پناه جویانی که از این کشور راهی غرب اروپا شده اند، اقدامات دولت و مجلس صربستان در مبارزه با تروریسم و کمک به پناه جویان را تشریح کرد و گفت: برخی از کشورها که مسبب وقایع تروریستی در خاورمیانه هستند امروز که منطقه ی ما با بحران مواجه شده است، مسئولیت خود را در قبال مهاجرین و پناه جویان فراموش کرده اند.

 

 

 

 

 

r_rsar
اخبار برگزيده