اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 2363
تاریخ خبر: 1394/9/3
ساعت: 12:04
دکتر جهانگیری در نشست شورای معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد؛‌

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند تغییر رویکرد مدیران کشور است / سه ویژگی اساسی اقتصاد مقاومتی درون زایی، برون گرایی و دانش بنیانی است

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و لزوم تغییر رویکرد در میان همه ی دستگاه های اجرایی برای تحقق این سیاست ها گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند تغییر رویکرد جدی مدیران و دستگاه های اجرایی کشور است زیرا در غیر اینصورت تغییرات عمده ای ایجاد نخواهد شد.

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در نشست شورای معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: وزارت اقتصاد از جایگاه بسیار مهم و تعیین کننده ای در اقتصاد کشور و سالم سازی جریان اداری و روان سازی برنامه ها برخوردار است و نقش آن در پیشبرد اهداف اقتصادی و توسعه ی کشور از سایر دستگاه ها تعیین کننده تر است.

معاون اول رییس جمهور افزود: انتظاری که مردم و حاکمیت از اقتصاد کشور دارند، بیش از همه متوجه وزارت امور اقتصادی و دارایی است و بخش اعظمی از ماموریت ها بر عهده‌ی این وزارتخانه است.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون در شرایط ویژه ای قرار داریم و دوران فعلی متفاوت با گذشته است، تصریح کرد: در سالهای گذشته با تحریم های ظالمانه و محدودیت هایی در اقتصاد کشور مواجه بوده‌ایم و بیشتر تمرکز دولت بر مسائل اجرایی و غیراقتصادی بوده است.

دکتر جهانگیری افزود: الان کشور وارد دوران پساتحریم شده است که این دوران برای توسعه ی کشور بسیار تعیین کننده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: در این مقطع سرنوشت ساز، علاوه بر آنکه وارد دوران پساتحریم می شویم، دو اتفاق مهم دیگر نیز پیش روی ماست که یکی ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و دیگری تدوین برنامه ی ششم توسعه است.

وی با تاکید بر ضرورت تمرکز بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست هایی متمایز از برنامه های گذشته تصریح کرد: رویکرد اقتصاد مقاومتی باید در همه ی دستگاه ها حاکم شود و امور جاری دستگاه ها باید مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد.

دکتر جهانگیری توجه به دو اصل برون گرایی و درون زایی در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید به دنبال تعامل سازنده با دنیا باشیم تا بتوانیم به اهدافی نظیر توسعه ی صادرات و استفاده از منابع مالی بین المللی دست پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: اینکه دائماً تکرار کنیم که به دنبال توسعه هستیم و می خواهیم میزان صادرات را افزایش دهیم کافی نیست بلکه باید ضرورت‌ها و الزامات توسعه را مهیا سازیم.

وی همچنین بر لزوم توجه به اقتصاد دانش بنیان تاکید و خاطرنشان کرد: باید برنامه های دستگاه های اجرایی مبتنی بر دانش روز و فناوری‌های نوین باشد و روش های سنتی و قدیمی کنار گذاشته شود و خود را به شیوه های علمی و جدید دنیا مجهز سازیم تا بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم.

دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ی ششم توسعه ی کشور در حال تدوین است، اظهار داشت: اگرچه متولی اصلی تدوین برنامه ی ششم توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است اما سهم وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز از این موضوع بسیار بالاست و نقشی که این وزارتخانه در تدوین برنامه ی ششم دارد غیرقابل انکار است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اقتصاد ایران در شرایط فعلی ماموریت ویژه ای دارد گفت: در بالاترین سطح نظام مدیریتی و تصمیم گیری کشور این انتظار مطرح شده است که اقتصاد کشور باید بتواند از رشد متوسط سالانه ی 8 درصدی برخوردار باشد و این موضوع علاوه بر اینکه یک وظیفه و تکلیف اداری است، یک الزام و ضرورت برای کشور محسوب می شود و وزارت اقتصاد نیز باید بصورت شفاف و مدون بگوید که چگونه می توانیم در شرایط فعلی به این مهم دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به ضرورت های موجود برای ایجاد فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان کشور گفت: در طول برنامه ششم توسعه، متوسط تعداد فارغ التحصیلان کشور سالانه در حدود 900 هزار نفر است و افراد جویای کار غیردانشگاهی نیز وجود دارند که این آمار ایجاب می کند برنامه ی دقیقی برای اشتغالزایی در سطح کشور تدوین شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متوسط اشتغالزایی در دهه ی گذشته به هیچ وجه رقم مناسب و مطلوبی نیست و علی رغم درآمدهای فراوان نفتی کشور، اشتغالزایی بسیار کم بوده است.

دکتر جهانگیری یکی دیگر از مشکلات اقتصادی کشور را کاهش قدرت خرید مردم در سال های گذشته دانست و افزود: ما بعنوان مدیران کشور ملزم و موظف هستیم که برای بهبود وضعیت زندگی مردم تلاش کنیم چرا که اعلام کرده ایم از این توانمندی برخوردار هستیم و مردم نیز به دولت اعتماد کردند و این ماموریت را به ما محول کرده اند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه وزارت اقتصاد نقش مهمی در پیشبرد اهداف اقتصادی و تعیین راهکارهای دستیابی به چشم انداز بیست ساله دارد، خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم ماموریت های خود را به نحو احسن انجام دهیم و شرایط اقتصادی کشور و وضعیت معیشتی مردم را بهبود بخشیم، وزارت اقتصاد باید بصورت جدی تر و با اهتمامی ویژه در این زمینه فعالیت کند.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: وزارت اقتصاد باید مجموعه ای خلاق و با نشاط باشد و نباید سستی، تردید و یاس در آن راه داشته باشد زیرا اگر این وزارتخانه همواره با امید، جدیت و خلاقیت گام برندارد، سایر دستگاه های اجرایی نیز قادر نخواهند بود آنطور که باید حرکت کنند اما اگر وزارت اقتصاد با امید و برنامه حرکت کند، موج گسترده ای در سایر وزارتخانه ها ایجاد می شود و تحرک ویژه ای در همه ی بخش های دولت بوجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: وقتی امروز گفته می شود که نیازمند تحرک، رونق و تحول در بخش مسکن هستیم، بیش از وزارت راه و شهرسازی از وزارت اقتصاد و سپس بانک مرکزی انتظار می رود که راهکارهای تامین منابع مالی و رفع موانع در این زمینه را فراهم کنند.

معاون اول رییس جمهور از تلاش ها و دستاوردهای وزارت امور اقتصادی و دارایی از ابتدای دولت تدبیر و امید قدردانی کرد و افزود: این وزارتخانه در دوران تحریم و در ایامی که فشارهای سنگین اقتصادی در کشور وجود داشت، توانست وظایف و ماموریت های خود را به درستی انجام دهد.

دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ارائه گزارش نماینده ی وزارت اقتصاد از روند اجرایی شدن قانون مبارزه با پولشویی در جلسه ی روز گذشته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی مسئولیت شفاف سازی امور اقتصادی کشور را بر عهده دارد و انتظار این است که این وزارتخانه بسیار مراقب باشد تا مبادا شاهد تکرار پرونده هایی همچون پرونده ی بابک زنجانی در کشور باشیم.

وی همچنین از برخی رسانه ها که در نحوه ی پوشش اخبار دادگاه بابک زنجانی رسالت خود را به درستی انجام نمی دهند انتقاد کرد و گفت: جای بسی تعجب و البته تأسف است که برخی از رسانه ها به گونه ای سخنان این فرد را منعکس می کنند که انگار سخنگوی او هستند و جملات قهرمانانه ای از او نقل می کنند.

در ابتدای این نشست وزیر اموراقتصادی و دارایی نیز ضمن معرفی معاونین و مدیران این وزارتخانه و تشریح وظایف و مسئولیت آنها، گزارشی از اقدامات و برنامه های این وزارتخانه در دو سال اخیر ارائه کرد.

دکتر طیب نیا با اشاره به سازمان های تابعه ی وزارت اقتصاد و وظایف گسترده ی این وزارتخانه گفت: نظام مالیاتی، بانک ها، گمرک، خزانه داری و خصوصی سازی همگی از بخش های مهم کشور هستند که زیر مجموعه ی وزارت اقتصاد محسوب می شوند و مطالبات هیات وزیران نیز از این وزارتخانه قابل مقایسه با سایر دستگاه های اجرایی نیست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: این وزارتخانه به همراه سازمان های تابعه برنامه های عملیاتی کمی زمانبندی شده دارد و امیدوارم با حمایت های دولت بتوانیم شاهد توفیق در اجرای این برنامه ها باشیم.

در این نشست گزارشی از اقدامات و دستاوردهای وزارت اموراقتصادی و دارایی در زمینه های مختلف از جمله صادرات غیرنفتی، تراز تجاری،‌کاهش تورم، سهم درآمدهای غیرنفتی در منابع عمومی دولت و واگذاری به بخش خصوصی ارائه شد و به تشریح ساختار سند راهبردی این وزارتخانه شامل هفت اولویت راهبردی، 800 هدف راهبردی و عملیات کمی، 2000 اقدام راهبردی و عملیات کمی و 8 مگاپروژه ی کلیدی پرداخته شد.

براساس این گزارش 8 مگاپروژه ی کلیدی وزارت اموراقتصادی و دارایی عبارتند از : بهبود محیط کسب و کار، روزآمد سازی و متوازن سازی نظام تامین مالی، شفاف سازی و هوشمند سازی عملیات مالی دولت، مولد سازی و مدیریت دارایی های دولت، ساماندهی سهام عدالت، نظام جامع مالیاتی، تسهیل تجارت فرامرزی و بستر یکپارچه ی تبادل اطلاعات اقتصادی کشور.  

 

 

 

r_rsar
اخبار برگزيده