اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 204
تاریخ خبر: 1392/12/7
ساعت: 18:22
دکتر جهانگیری در دیدار وزیر خارجه عراق تأکید کرد؛

ضرورت تدوین برنامه جامع مناسبات بعنوان نقشه‌ راه روابط دو کشور

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت ثبات و آرامش در عراق و اثر مستقیم آن بر مسائل منطقه گفت: ثبات و امنیت عراق برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ایران در این شرایط سخت در کنار دولت و ملت عراق خواهد بود.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق با بیان اینکه وحدت و یکپارچگی عراق همواره مورد تأکید تهران است تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت‌های خود در منطقه استفاده می‌کند تا عراق از بحران سیاسی که دشمنان در این کشور ایجاد کرده‌اند عبور کند.
معاون اول رییس‌جمهور افزود: حل مشکلات داخلی عراق نیازمند تدبیر و سعه صدر رهبران عراقی است و همزیستی اقوام و قبایل در عراق می‌تواند به الگوی مناسبی برای مردم منطقه تبدیل شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه روابط دوجانبه با اراده مقامات عالی رتبه دو کشور با سرعت در حال توسعه و تعمیق است خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از تجارب و دستاوردهای فراوانی در عرصه سازندگی برخوردار است و آمادگی دارد این تجربیات را در اختیار ملت عراق قرار دهد.
وی با ابراز خرسندی از امضاء توافقنامه زیست محیطی میان دو کشور، بر لزوم پیگیری مفاد آن جهت حل مشکل ریزگردها و دیگر مسائل مرتبط به اکوسیستم میان دو کشور تأکید کرد.
معاون اول رییس‌جمهور همچنین با تأکید بر ضرورت رفع موانع و محدودیت‌های موجود برای همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: باید تلاش کنیم اسناد مهمی که در توسعه روابط اقتصادی تهران – بغداد نقش اساسی دارد نهایی و اجرا شود.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: لازم است برنامه جامعی که در برگیرنده افق آینده همه ابعاد مناسبات دو کشور باشد، تدوین و به عنوان نقشه راه روابط آینده دو کشور امضاء شود.
معاون اول رییس‌جمهور همچنین ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی اخیر در عراق تصریح کرد: برخلاف تصور برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که فکر می‌کنند با تقویت تروریست‌ها می‌توانند به اهداف خود برسند، استفاده ابزاری از تروریسم در آینده تبدیل به تهدیدی برای منافع خود آنان خواهد شد.
دکتر جهانگیری حمایت از آوارگان سوری توسط دولت عراق را اقدامی شایسته و قابل تقدیر توصیف و خاطرنشان کرد: بحران سوریه تنها باید به دست مردم آن کشور و از طریق سیاسی حل شود و تحرک جدی‌تر بغداد در مورد سوریه می‌تواند در تحقق این مسأله موثر باشد.
هوشیار زیباری نیز در این دیدار هدف از سفر خود به تهران را پیگیری توافقات گذشته عنوان کرد و با اشاره به مذاکرات خود با مقامات ایرانی گفت: در این مذاکرات به پیشرفت‌های خوب و چشم گیری در خصوص موضوعات مرتبط با دو کشور دست یافتیم و به نتایج و توافقات ثمر بخشی رسیده‌ایم.
وزیر خارجه عراق روابط دو کشور را در عرصه‌های مختلف خوب و رو به گسترش دانست و افزود: تهران و بغداد از تفاهم و دیدگاه‌های مشترکی در زمینه‌های مختلف برخوردار هستند.
زیباری همچنین با اشاره حضور رو به افزایش گروه‌های تکفیری در عراق گفت: عراق از برخی مشکلات امنیتی و سیاسی رنج می‌برد و در عین حال در تلاش است این مشکلات را از طریق گفتگو حل و فصل کند.
وی درخصوص بحران سوریه و بازتاب آن بر ثبات منطقه خاطر نشان کرد: مسائل سوریه باید هرچه زودتر حل شود چراکه تأثیرات مستقیمی بر مرزهای عراق و دیگر کشورهای منطقه دارد.

r_rsar
اخبار برگزيده