دکتر جهانگیری در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران تاکید کرد:
راهبرد مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر فشار‌ها انسجام و وحدت داخلی است/ نیاز به برگزاری انتخابات پرشور در وضعیت فعلی کشور داریم/ دولت به دنبال رفع دغدغه متدینین و علما برای حضور زنان در ورزشگاههاست/ تحریم وزیر خارجه به دور از عقلانیت و منطق بود/ دکتر ظریف زبان گویای جمهوری اسلامی ایران است/ نخواهیم گذاشت نقش و حضور ایران در سازمان ملل متحد تضعیف شود/ افکار عمومی میدان گفتگوست و نه جنگ روانی؛ خبرنگاران رسالت بزرگی در جهت دهی به افکار عمومی دارند/ بحران روزنامه‌ها جدی است؛ تلاش کرده ام کاغذ مورد نیاز مطبوعات با ارز دولتی تامین شود/ ایران همواره امنیت خلیج فارس را برقرار کرده و خواهد کرد/ برجام یک تجربه موفق برای حل مسائل پرچالش بین المللی بود

راهبرد مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر فشار‌ها انسجام و وحدت داخلی است/ نیاز به برگزاری انتخابات پرشور در وضعیت فعلی کشور داریم/ دولت به دنبال رفع دغدغه متدینین و علما برای حضور زنان در ورزشگاههاست/ تحریم وزیر خارجه به دور از عقلانیت و منطق بود/ دکتر ظریف زبان گویای جمهوری اسلامی ایران است/ نخواهیم گذاشت نقش و حضور ایران در سازمان ملل متحد تضعیف شود/ افکار عمومی میدان گفتگوست و نه جنگ روانی؛ خبرنگاران رسالت بزرگی در جهت دهی به افکار عمومی دارند/ بحران روزنامه‌ها جدی است؛ تلاش کرده ام کاغذ مورد نیاز مطبوعات با ارز دولتی تامین شود/ ایران همواره امنیت خلیج فارس را برقرار کرده و خواهد کرد/ برجام یک تجربه موفق برای حل مسائل پرچالش بین المللی بوددکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در مقطع فعلی بار سنگینی بر دوش اصحاب رسانه است، اظهار داشت: افکار عمومی موضوعی بسیار تعیین کننده در کشور است که در این میدان باید به دور از تخریب، با بحث و استدلال پیش رفت و ما باید بتوانیم افکار عمومی را به مسیر درستی هدایت کنیم و در این زمینه نقش رسانه ها و خبرنگاران غیرقابل چشم پوشی است.
معاون اول رییس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه انتخابات سال 98 با توجه به شرایط سیاسی داخلی و بین المللی بسیار تعیین کننده است، تصریح کرد: ما امروز در مقطع بسیار حساسی قرار داریم که با توجه به تشدید فشارهای بین المللی باید برای کاستن از این فشارها راهبرد مقاومت را به نمایش بگذاریم.
دکتر جهانگیری نماد مقاومت را انسجام و وحدت داخلی دانست و با اشاره به اینکه باید همه گروه های سیاسی کشور اعم از اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدال و همه گروه هایی که در فضای سیاسی کشور فعال هستند فضای مناسبی برای حضور در انتخابات داشته باشند، گفت: دولت تلاش دارد که این فضا فراهم شود. وزیر کشور جلسات خوبی با گروه های مختلف برگزار کرده و آنطور که ما مطلع هستیم این جلسات با گروه ها و نهادهایی از جمله شورای نگهبان ادامه خواهد داشت تا ان شاالله انتخابات پرشوری که نیاز فعلی کشور است، برگزارشود.
دکتر جهانگیری افزود: ما بر برگزاری یک انتخابات پرشور و با حضور و مشارکت گسترده مردم تاکید داشته و امیدواریم مردم در انتخابات پیش روی بتوانند نمایندگان خود را از میان جریانات مختلف در بین کاندیدها انتخاب کنند و همه باید کمک کنیم که چنین صحنه ای در انتخابات کشوررقم بخورد.
وی در پاسخ به برخی شایعه ها در خصوص وجود اختلاف نظر در دولت از جمله رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور، خاطرنشان ساخت: اختلاف کارشناسی ممکن است وجود داشته باشد اما در مقطع فعلی دولت وضعیت خوبی دارد و من از اختیاراتی که دارم راضی هستم. خوشبختانه رابطه میان رییس جمهور و معاون اول رابطه بسیار خوبی است و در هیچ مقطعی با دکتر روحانی اختلافی وجود نداشته است و امروز هم اختلافی میان ما نیست.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به نامه دکتر روحانی به مقام معظم رهبری در خصوص ارائه گزارش سالانه به مجلس شورای اسلامی، گفت: به هر حال در مسائل این گونه ممکن است اختلاف بوجود بیاید که البته راهکارهای لازم در قانون اساسی پیش بینی شده است. وقتی اختلاف بین قوا باشد مقام معظم رهبری به عنوان هماهنگ کننده سه قوه ورود خواهند کرد و با تعیین هیاتی اعلام نظر می کنند. من فکر می کنم مساله مهمی که بتواند میان دولت و مجلس ایجاد مشکل کند، وجود ندارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت می تواند هر زمانی که نیاز باشد به مجلس گزارش دهد. بر اساس قانون یک قوه نمی تواند قوه دیگری را ملزم به انجام کاری کند البته دولت همواره به مجلس شورای اسلامی گزارش داده و خواهد داد.
معاون اول رییس جمهور پیرامون پرسشی در خصوص افتتاح طرح های جدید با وجود معطل ماندن حجم زیادی از طرح های نیمه تمام اظهار داشت: شروع طرح های اجرایی حتما از محل بودجه نیست. آغاز این طرح ها زمانی محدودیت دارد که به بودجه متصل باشند، امروز بخش عمده ای از سرمایه گذاری که در کشور انجام می شود توسط نهادهای عمومی و شرکت های غیردولتی است. ما باید از بخش خصوصی حمایت کنیم. به این دلیل که میزان سرمایه گذاری طی ده سال اخیر از رشد قابل قبولی برخوردار نبوده و حتی در برخی از سالها منفی شده است. ما باید از سرمایه گذاران حمایت کنیم تا فضایی بوجود بیاید که سرمایه گذاری رونق پیدا کند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: البته دولت در جاهایی که بخش خصوصی حضور ندارد خصوصا در طرح های زیربنایی نظیر راه و راه آهن و بنادر و فرودگاه ها، حضور جدی خواهد داشت. این کلنگ زنی ها مثبت است و امیدواریم با این روش هم بخش خصوصی و دولتی فعال باشد و هم طرح های عمرانی در کشور اجرا شود.
معاون اول رییس جمهور درباره تهدید فیفا نسبت به ضرورت حضور زنان در ورزشگاها تصریح کرد: نظر دولت قبلا اعلام شده است. ما حتما دغدغه متدینین و علما را در نظر خواهیم گرفت. هم از وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان و هم از نیروی انتظامی خواسته ایم که محل های مناسبی در ورزشگاه ها را به زنان اختصاص دهند تا نگرانی متدینین از این مسئله برطرف شود و زنان بتوانند در ورزشگاه حضور داشته باشند.
دکتر جهانگیری در پاسخ به سوالی پیرامون برداشت دولت از صندوق توسعه ملی برای جبران کسری بودجه با وجود تاکید مقام معظم رهبری بر اصلاحات ساختاری بودجه، گفت: اصلاح ساختار بودجه حرف بسیار درستی است. ما باید ایرادات جدی که در بودجه از سنوات گذشته وجود داشته و باعث مسائل و مشکلات عدیده ای شده برطرف کنیم. هم در زمینه منابع و هم در زمینه مصارف باید اصلاحات جدی رخ دهد.
وی با بیان اینکه گفته می شود حدود هزار هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که می تواند کسری بودجه را جبران کند، گفت: می توان با اصلاح ساختارها هم کسری بودجه را برطرف و هم از منابع ایجاد شده سایر نیازها را تامین کرد. اما این تصمیمات؛ تصمیمات ساده ای نیستند که در یک یا چند جلسه بتوان به سرعت تصمیم گیری کرد و جوانب متعددی دارد که می تواند روی زندگی مردم، تورم، رشد و کار فعالان اقتصادی تاثیرگذار باشد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: این اصلاحات زمان بر است ولی در دستور کار دولت قرار دارد. همه راجع به اصلاح ساختارها مصمم هستند و شورای عالی هماهنگی قوای سه گانه نیز مصمم است با توجه به تاکید مقام معظم رهبری این برنامه را با جدیت دنبال کند.
دکتر جهانگیری گفت: کسری بودجه یک واقعیت است. امسال میان منابع و مصارف بودجه ای با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم تناسب وجود ندارد. منابع کاهش پیدا کرده و باید راهکاری پیدا کنیم تا تعادل لازم ایجاد شود. سال گذشته تدبیری در جلسه شورای عالی قوا برای نحوه و میزان برداشت از صندوق توسعه ملی اندیشیده شد. امسال نیز اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی داده شده ولی دولت هنوز اقدامی در این زمینه نکرده است و نسبت به نحوه استفاده از این منابع به طوری که به تورم دامن نزند حساسیت دارد. بانک مرکزی و وزارت اقتصاد روی این موضوع جدی و حساس هستند و با دقت مسائل اقتصادی را پیگیری می کنند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه ما می توانیم اوراق قرضه اسلامی منتشر کنیم و برای تأمین کسری بودجه از منابع مردم قرض بگیریم، افزود: این ابزارها در اختیار دولت است و در حال بررسی هستیم با کمترین تبعات اقتصادی ناشی از افزایش نقدینگی امور را به سرانجام برسانیم.
دکتر جهانگیری درباره نقش اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس و ریاست جمهوری و عملکرد، دستاوردها و ناکامی های دولت به شرایط زمان و مکان وقوع رخدادها اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات موضوعات طوری تحلیل می شوند که انگار ما در شرایط عادی هستیم، در حالی که شرایط ما متفاوت شده است. مثلاً یکی از مواردی که راجع به خود من گفته می شود یادآوری برخی از صحبت هایی است که در سال 95 یا 96 بیان شده و در نقد آن می گویند؛ شما گفتید تورم را تک رقمی کرده اید، اقتصاد را راه انداخته اید، پاسخ من این است که همه اینها را انجام داده ایم، اگر کسی در این موفقیت ها که انجام شده تردید دارد بیاید بگوید شما نتوانستید تورم را در آن سال ها یک رقمی کنید.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: واقعیت این است که شرایط دیگری برای کشور رقم خورد که ما به دلیل حساسیت و احتمال سوء استفاده دشمن نمی توانیم مسائل را باز کنیم که چه اتفاقاتی افتاد و چه شد که آن موفقیت ها، ثبات و آرامشی که در اقتصاد کشور به وجود آمده بود، دچار آسیب شد. این سیاست هایی که الان دولت در پیش گرفته بخاطر رعایت حال مردم و کمک به زندگی مردم در شرایط جنگ اقتصادی است. انصافا اقدامات دولت خوب و قابل دفاع است و حامیان دولت نباید خودشان به دلیل این که در جایی یک مشکلی می بینند دچار یأس و سرخوردگی شوند و نقش خودشان را نسبت به کاری که انجام داده اند کم تأثیر بدانند.
دکتر جهانگیری ابراز امیدواری کرد دولت بتواند با برنامه ریزی که امسال دارد شرایطی بهتر از شرایط قبل برای کشور در عرصه اقتصادی، سیاسی و روابط خارجی فراهم کند.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تحریم وزیر امور خارجه کشورمان از سوی دولت آمریکا گفت: آمریکایی ها کار عجیب و غیر منطقی انجام دادند و این کار واقعاً دور از هر گونه عقلانیت و منطق بود. آقای دکتر ظریف یک شخصیت بسیار فعال، دانشمند و تأثیرگذار در مسایل بین المللی است و به اعتراف همه از جمله خود آقای ترامپ و وزیر امور خارجه اش شخصیتی مودب، متین و با اخلاق می باشد. به طوری که آقای ترامپ در یکی از صحبت ها و سخنرانی هایش گفت: من وقتی در تلویزیون مذاکرات هسته ای ایران را می دیدم به این باور رسیدم که نیروهای ما نمی توانند حریف ظریف شوند.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: دکتر ظریف زبان گویای انقلاب اسلامی در مقطع فعلی و جمهوری اسلامی در فضای بین المللی است. کسانی که به دنبال گفتگو با ایران هستند باید از مسیر گفتگو با وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وارد شوند. البته نمی توانند حضور کشور بزرگ و قدرتمندی مثل ایران را در سازمان ملل تضعیف کنند و ایران اجازه چنین کاری را نخواهد داد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اخبار مربوط به مکالمه تلفنی دکتر روحانی و رییس جمهور فرانسه و احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در اجلاس هفت کشور صنعتی، تصریح کرد: در ماههای اخیر رییس جمهور کشورمان با آقای مکرون گفتگوهای متعددی داشته اند که این موضوع نشان دهنده اهمیت ایران برای دنیاست. ایران نقش محوری در امنیت خلیج فارس دارد و این رسالت و مسئولیت تاریخی بر دوش ایران بوده و خواهد بود. این یک واقعیت است که حضور دیگران در منطقه ناامنی بوجود می آورد. همچنین برجام موضوع مهمی است و حتما بخشی از گفتگوها در این زمینه بوده تا از این تجربه موفق برای حل مسایل پرچالش بین المللی حفاظت و حراست شود.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به حفظ برجام است اما باید همه جوانب آن رعایت شود. منافع ما هم در مسائل هسته ای و هم در مسائل اقتصادی باید تامین شود و امیدواریم این گفتگوها تامین کننده منافع ملت ما باشد.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش قیمت کاغذ در بازار و مشکلات مطبوعات کشور گفت: امروز روزنامه ها با محدودیت های جدی روبرو هستند به طوری که ماهنامه متعلق به من نیز بخاطر همین مشکلات تعطیل شد. دولت کاملا از وضع مطبوعات آگاه است تلاش کرده ا یم که فشار این بار را به حداقل برسانیم. در این زمینه تاکید کردیم که کاغذ مطبوعات و چاپ و نشر مثل کالای اساسی همانند نان و آب مردم با ارز 4200 تومان تأمین بشود.
دکتر جهانگیری افزود: در ماه های اخیر چند جلسه برای بررسی مشکلات مطبوعات برگزار کرده ام. تا الان گزارش هایی که به من رسیده نشان می دهد بخش زیادی از مشکلات و دغدغه هایی که وجود داشته برطرف شده است و اگر لازم باشد باز هم در این خصوص تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.
دکتر جهانگیری در پایان سخنان خود با بیان اینکه تصور جامعه بدون خبرنگار و رسانه در کشوری رو به رشد و حتی کشورهای توسعه یافته غیرممکن است، گفت: ما قدردان رسانه ها و همه کسانی که تلاش می کنند تا مردم و دولت را به یکدیگر متصل کنند، هستیم و می دانیم اگر دولت نتواند صدای خودش را به مردم منتقل کند یا نتواند در جریان مسایل مردم قرار بگیرد حتما امکان تصمیم گیری صحیح از دولت سلب می شود.

راهبرد مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر فشار‌ها انسجام و وحدت داخلی است/ نیاز به برگزاری انتخابات پرشور در وضعیت فعلی کشور داریم/ دولت به دنبال رفع دغدغه متدینین و علما برای حضور زنان در ورزشگاههاست/ تحریم وزیر خارجه به دور از عقلانیت و منطق بود/ دکتر ظریف زبان جمهوری اسلامی ایران است/ نخواهیم گذاشت نقش و حضور ایران در سازمان ملل متحد تضعیف شود/ افکار عمومی میدان گفتگوست و نه جنگ روانی؛ خبرنگاران رسالت بزرگی در جهت دهی به افکار عمومی دارند/ بحران روزنامه‌ها جدی است؛ تلاش کرده ام کاغذ مورد نیاز مطبوعات با ارز دولتی تامین شود/ ایران همواره امنیت خلیج فارس را برقرار کرده و خواهد کرد/ برجام یک تجربه موفق برای حل مسائل پرچالش بین المللی بود