معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:
عربستان باید به وظایفش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند/ حفظ عزت و کرامت حجاج ایرانی در سرزمین وحی ضروری است/ راهپیمایی اربعین رویدادی استثنایی و بی نظیر است

عربستان باید به وظایفش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند/ حفظ عزت و کرامت حجاج ایرانی در سرزمین وحی ضروری است/ راهپیمایی اربعین رویدادی استثنایی و بی نظیر است

دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به حضور بيش از 86 هزار زائر ايراني در مراسم حج امسال، بر لزوم تلاش،‌ همكاري و هماهنگي همه دستگاه ها و نهادهاي مرتبط براي حفظ عزت و كرامت حجاج ايراني در سرزمين وحي تاكيد كرد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به برخي كارشكني هاي دولت عربستان در خصوص پروازهاي حجاج ايراني، گفت: البته سازمان حج و زيارت با همكاري سازمان هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران اقدامات لازم را براي جابجايي حجاج ايراني انجام داده اند و هيچ مشكلي در اين خصوص وجود ندارد اما لازم است وزارت امور خارجه و سازمان حج و زيارت مراتب اعتراض و گلايه مندي كشورمان را به دولت عربستان منتقل كنند و خواستار رفع برخي موانع شوند.
دكتر جهانگيري افزود: كشور عربستان بايد به وظايف و مسئوليت هايش در برگزاري باشكوه مراسم حج عمل كند و دنياي اسلام بايد برگزاري هرچه بهتر و مطلوبتر حج را از كشور عربستان مطالبه نمايد.
وي همچنين با اشاره به گزارش هاي رييس سازمان حج و زيارت در خصوص اقدامات صورت گرفته براي برگزاري مراسم اربعين امسال، افزود: راهپيمايي اربعين رويدادي استثنايي، بي نظير و بي سابقه است كه ظرف مدتي اندك چندين ميليون زائر ميان دو كشور ايران و عراق تردد مي‌كنند كه جا دارد از ميزباني و همكاري دولت و مردم عراق نيز قدرداني شود.
دكتر جهانگيري همچنين با تبريك به حجت الاسلام عبدالفتاح نواب به خاطر انتصاب به عنوان نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، از تلاش ها و خدمات حجت الاسلام سيد علي قاضي عسگر در دوران تصدي اين نمايندگي قدرداني كرد.
در اين جلسه رييس سازمان حج و زيارت نيز گزارشي از آخرين اقدامات و هماهنگي هاي صورت گرفته در آستانه مراسم حج ارائه كرد و گفت: امسال 86 هزار و 550 زائر از ايران اعزام خواهند شد و شروع پروازها به مقصد عربستان از 17 تير و بازگشت حجاج از 26 مرداد صورت خواهد گرفت.
دكتر رشيديان افزود: در مراسم حج امسال، زائران ايراني در قالب 575 كاروان اعزام خواهند شد كه 311 كاروان مدينه قبل و 264 كاروان مدينه بعد هستند.
وي با اشاره به اينكه زائران ايراني با شعار خودسازي، اخوت ديني و تمدن اسلامي در مراسم حج امسال شركت خواهند كرد، خاطر نشان كرد: خوشبختانه همه دستگاه ها و نهادهاي مرتبط همكاري و همراهي لازم را با سازمان حج و زيارت انجام داده اند و ثبت نام، سازماندهي، معاينات پزشكي، واكسيناسيون و جلسات توجيهي براي زائران به بهترين شكل ممكن انجام شده ضمن آنكه دارو و تجهيزات پزشكي مورد نياز نيز تأمين شده تا حجاج ايراني هيچ دغدغه اي براي خدمات درماني و بهداشتي در مراسم حج نداشته باشند.
حجت الاسلام نواب نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت هم در اين نشست از برگزاري بيش از 5 هزار جلسه براي كاروان هاي حج خبر داد و گفت: اقدامات و هماهنگي هاي لازم در خصوص برنامه هاي فرهنگي و آموزشي براي زائران به خوبي انجام شده و انتظار مي رود كه حجاج ايراني مراسمي آرام و معنوي را تجربه كنند.
در اين جلسه كه وزيران راه و شهرسازي، امور اقتصادي و دارايي، فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز حضور داشتند، رييس سازمان اورژانس كشور هم با اشاره به اينكه هلال احمر جمهوري اسلامي ايران امور بهداشتي و درماني حجاج را عهده دار شده است، گفت: تداركات و تمهيدات لازم براي پيشگيري از بيماري هاي واگير و ارائه خدمات بهداشتي و درماني به حجاج ايراني انديشيده شده است.
در پايان اين جلسه رييس سازمان حج و زيارت گزارشي نيز از آخرين اقدامات انجام شده و پيش بيني امكانات لازم براي سفر زائران ايراني به عتبات عاليات و نيز برگزاري هر چه با شكوه‌تر مراسم اربعين امسال ارائه كرد.