معاون اول رییس جمهور؛
دولت نسبت به مسائل هیچ بنگاهی بی تفاوت نیست/ یکی از محور‌های توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریامحور باشد/ هرمزگان قلب اصلی توسعه کشور است / معیشت مردم در کنار ایجاد اشتغال از اولویت‌های اصلی دولت است / باید صنایع بزرگ کشور را در نزدیکی سواحل ایجاد کنیم / استان‌های مرزی نقش محوری در مقابله با تحریم آمریکا دارند / تحریم ایران به دلیل همسایگی با ۱۵ کشور شبیه یک شوخی است

دولت نسبت به مسائل هیچ بنگاهی بی تفاوت نیست/ یکی از محور‌های توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریامحور باشد/ هرمزگان قلب اصلی توسعه کشور است / معیشت مردم در کنار ایجاد اشتغال از اولویت‌های اصلی دولت است / باید صنایع بزرگ کشور را در نزدیکی سواحل ایجاد کنیم / استان‌های مرزی نقش محوری در مقابله با تحریم آمریکا دارند / تحریم ایران به دلیل همسایگی با ۱۵ کشور شبیه یک شوخی استدکتر اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه، در جلسه شورای اداری استان هرمزگان که با حضور فعالان اقتصادی استان برگزار شد، از بیان دغدغه ها و نقد دلسوزانه فعالان اقتصادی و کارآفرینان روستایی استان قدردانی کرد و از وزرای حاضر در جلسه خواست رسیدگی به مشکلات مطرح شده را در دستور کار خود قرار دهند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه باید در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نشان دهیم که نظام جمهوری اسلامی سرزنده است و می‌تواند بر مشکلات غلبه کند، افزود: گروهی که اکنون در آمریکا بر مسند قدرت هستند، با بی شرمی ادعا می کردند که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تجربه نخواهد کرد و پرونده اش قبل از سالگرد چهلمین سال بسته خواهد شد.
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در دوران جنگ تحمیلی کمک های زیادی به صدام کردند و اکنون نیز داعش را راه انداخته‌اند تا امنیت منطقه را برهم بزنند، خاطرنشان کرد: کشوری که اجازه نداد داعش به کشورهای منطقه آسیب وارد کند و با داعش مبارزه کرد جمهوری اسلامی ایران بود.
وی افزود: باید بدانند ایران کشور بزرگ و قدرتمند منطقه است و مصلحت منطقه در این است که دست دوستی به سوی ایران اسلامی دراز کنند چرا که ما می خواهیم با همه کشورهای امت اسلام روابط خوبی داشته باشیم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه کشورهای حامی قدرت‌های بیگانه در منطقه بدانند اگر امروز آمریکایی‌ها دوستشان هستند روزی کاری با آن‌ها خواهند کرد که با حسنی مبارک، صدام و محمدرضا پهلوی کردند، تصریح کرد: برجام توافقی بود که تلاش زیادی برای آن صورت گرفت تا بتوانیم آرامش را بر اقتصاد حاکم کنیم، با دنیا تعامل و بازار دنیا را در دست بگیریم که آمریکایی‌ها برخلاف تمام عرف‌های عاقلانه که در دنیا ترسیم شده از برجام خارج شدند.
وی با تأکید بر اینکه چند درس جهانی و داخلی می‌توانیم از تحریم بگیریم، اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال حقوق شهروندی نیستند؛ در همین نمونه اخیر، یک روزنامه‌نگار به آن شکل فجیع کشته می‌شود اما آمریکایی‌ها در برابر این موضوع رسوا شدند و مجبور شدند توجیه کنند که این قتل اتفاق بدی بوده اما نمی توانند روابط را با عربستان که با آن قرارداد 400 میلیاردی دارند، زاویه بگیرند و این قرارداد را فدای یک انسان کنند.
معاون اول رییس ‌جمهور با یادآوری اینکه امروز همه دنیا جز چند کشور از جمله رژیم صهیونیستی، به حفظ برجام معتقد هستند و از ایران حمایت می کنند، تصریح کرد: مقامات کشورها حتی هم پیمانان آمریکا مانند کانادا و اروپا و کشورهای آسیایی همه اعلام می کنند که حق با ایران است.
وی ادامه داد: نظمی که آمریکا برای جهان در نظر گرفته نظم قلدری است که یک طرف دیکته می کند و همه کشورها باید از آن تبعیت کنند.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه بیماری‌های مزمنی که در مسائل اقتصادی کشورمان وجود دارد زمانی سرباز می کند، اضافه کرد: باید ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور را احیا کنیم و برای حل بیماریهای مزمن اقتصاد اگر نیاز باشد جراحی اقتصادی کنیم.
وی یکی از مهمترین اولویت های دولت را بازگرداندن ثبات اقتصادی به کشور دانست و عنوان کرد: آمریکایی‌ها با جو روانی و رسانه‌ای و تبلیغات، سبب وارد شدن شوک اقتصادی به کشور شدند که البته این موضوع کوتاه‌مدت بود و ما می‌توانیم به سرعت آن را جبران کنیم و ثبات را به اقتصاد کشور برگردانیم.
معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه باید تورم و نرخ دلار با ثبات و برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد تصریح کرد: مدیران کشور مدیرانی توانمند و کارآزموده هستند و پیش بینی ما این است که به سمت ثبات اقتصادی در حرکت هستیم.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال ممانعت از صادرات نفت کشورمان بودند که در این طرح شکست خوردند و از طرفی به دنبال وادارسازی اوپک به تصویب تصمیمات خودشان بودند که با همکاری اعضای اوپک و قدرت نمایی روسیه این طرح آمریکا نیز شکست خورد و ایران در این کاهش مستثنا شد.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه صادرات غیرنفتی کشور باید توسعه یابد، ادامه داد: یکی از اتفاقات مثبت امسال این است که نرخ ارز برای صادرکنندگان مناسب است و این یعنی باید از این فرصت استفاده کنیم و صادرات را تقویت کنیم.
وی افزود: در جریان صادرات، سرمایه از کشور بیرون می‌رود و ما به ازای آن، باید سرمایه، ارز و یا کالای مورد نیاز وارد کشور شود و باید به نوعی ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور بازگردد و این قاعده فقط مختص بخش خصوصی نیست چراکه اگر مثلا ده میلیون بشکه نفت از کشور صادر اما به ازای آن چیزی وارد کشور نشود، مردم دولت را بازخواست خواهند کرد که در مقابل فروش این ده میلیون بشکه نفت چه چیزی وارد کشور شده است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: البته در مقطعی بنا بر ضرورت، سخت گیری هایی وجود داشت و دولت بخشنامه ها و دستورالعمل هایی صادر کرد اما به تدریج و با گفت و گوهایی که با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان داشتیم، اصلاحاتی صورت گرفته است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه باید به وضعیت معیشت مردم به طور ویژه توجه شود، اضافه کرد: زندگی هشتاد میلیون ایرانی بر اثر فعالیت فعالین اقتصادی تأمین شود، شرایط زندگی مردم را می‌دانیم و معیشت مردم را از دیگر اولویت‌های خود در کنار ایجاد اشتغال می‌دانیم.
وی با اشاره به اینکه یک انباشت بیکاری از قبل در کشور وجود دارد و بخشی نیز سالانه به آن اضافه می‌شود، تصریح کرد: دولت باید زمینه‌هایی ایجاد کند که سرمایه‌گذاری جدید در کشور اتفاق بیفتد و راهکارهایی ایجاد کنیم که بدون رانت و فساد با این نرخ ارزها، انگیزه سرمایه‌گذاری از بین نرود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه حفاظت و صیانت از اشتغال‌ موجود وظیفه اصلی دولت است، اضافه کرد: کمیته رفع موانع واحدهای تولیدی با مسئولیت وزیر صمت در مرکز تشکیل ‌شده و مشکلات آن‌ها بررسی می‌شود و در هر استانی کمیته تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استانداران تشکیل می شود و گزارش‌ها را به‌ صورت مستمر مطالعه و بررسی می‌کنم.
وی با بیان اینکه استان هرمزگان قلب اصلی توسعه کشور است، اظهار داشت: نبض تجارت کشور در هرمزگان می‌زند و بزرگترین بنادر و بخشی از صنایع نفت و گاز، فولاد و آلومینیوم و تعدادی از پالایشگاههای اصلی کشور در این استان واقع شده است.
معاون اول رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه یکی از محورهای توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریامحور باشد گفت: علاوه بر توسعه صنایع دریایی نظیر کشتی سازی و توسعه آبزی پروری، باید صنایع بزرگ کشور را در نزدیکی سواحل ایجاد کنیم چرا در کنار سواحل، محدودیت منابع آب نیز وجود ندارد.
دکتر جهانگیری گفت: در مقطعی که آمریکا قصد تحریم و فشار بر ایران دارد، استانهای مرزی نقش محوری در مقابله با تحریم آمریکا دارند.
وی اضافه کرد: تحریم کردن ایران حرفی عبث و بیهوده است و ایران با ۱۵ کشور همسایگی دارد و اینکه بتوانند ایران را حبس کنند یک شوخی بیش نیست.
معاون اول رییس جمهور یکی از راههای مقابله با بیکاری را توسعه گردشگری در استان هرمزگان دانست و افزود: باید روند اعطای تسهیلات و صدور مجوزها با سرعت بیشتری انجام شود و استاندار هرمزگان باید به صورت پایلوت در یکی از مناطق استان، این موضوع را دنبال کند تا همه امور مربوطه با سرعت و از طریق پنجره واحد انجام شود.
در این جلسه استاندار هرمزگان نیز گزارشی از وضعیت استان در بخش های مختلف ارائه کرد و با بیان اینکه میزان صادرات محصولات سال گذشته استان بیش از دو میلیارد دلار بوده است، هدفگذاری برای صادرات در سال جاری سه میلیارد دلار است که امیدوارم بتوانیم آن را محقق سازیم.
وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و تعاون، کار و‌ رفاه اجتماعی هم در این جلسه هر کدام نظرات و دیدگاههای خود را مطرح کردند و به تشریح برنامه های وزارتخانه متبوع خود برای استان هرمزگان پرداختند.
رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان نیز در این جلسه به بیان دغدغه های مردم و نمایندگان استان پرداخت.
گفتنی است در این جلسه تعدادی از فعالان اقتصادی، کارآفرینان روستایی و نمایندگان بخش خصوصی استان اهم دغدغه های خود را مطرح کردند و به تشریح مشکلات و موانع پیش روی نظیر عدم اطمینان از بازگشت سرمایه، بخشنامه های دست و پاگیر و روند طولانی ارائه تسهیلات و صدور مجوزها پرداختند.