معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:
نهایی شدن ۱۲ میلیارد دلار قرارداد فاینانس از جمله دستاورد‌های برجام است/ طرح‌های اولویت دار برای استفاده از فاینانس مشخص شوند

دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه فراهم شدن زمينه استفاده از منابع مالي خارجي (فاينانس) را از دستاوردهاي برجام دانست و گفت: برجام دستاوردهاي متعددي داشته است كه لازم است به نحو مطلوب به مردم اطلاع رساني شود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به گزارش نماينده وزارت امور اقتصادي و دارايي و رييس كل بانك مركزي از آخرين وضعيت طرح ها و پروژه هاي معرفي شده براي استفاده از فاينانس خاطر نشان كرد: كميته يا كارگروهي براي تعيين طرح هاي اولويت دار تشكيل شود و طرح ها و پروژه هايي كه قابليت و صلاحيت استفاده از منابع مالي خارجي دارند را مشخص كنند.
وي از وزير امور اقتصادي و دارايي، رييس سازمان برنامه و بودجه، رييس كل بانك مركزي و معاون هماهنگي و نظارت خود خواست دستورالعمل و آيين نامه اي براي نحوه استفاده از منابع مالي خارجي براي طرح هاي اولويت دار تهيه شود.
دكتر جهانگيري با يادآوري اينكه پروژه هاي مهم با استفاده از 17 ميليارد دلار فاينانس از طريق چين در كشور در حال اجرا است، افزود: علاوه بر اين، در حدود 30 ميليارد دلار ديگر موافقت نامه استفاده از منابع مالي خارجي از طريق چين و برخي كشورهاي اروپايي به امضا رسيده كه از اين ميزان، تا كنون 12 ميليارد دلار نهايي شده و به زودي وارد مرحله اجرا و گشايش ال سي خواهد شد كه اين دستاوردها بخشي از دستاوردهاي برجام است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به دستورالعمل و ساز وكار تعيين شده براي استفاده بخش خصوصي و بخش دولتي از منابع مالي خارجي، خاطر نشان كرد: البته سهمي از منابع مالي خارجي به طرح ها و پروژه هاي مهم زيربنايي كشور كه توسط سازمان برنامه و بودجه اولويت گذاري شده، تعلق خواهد گرفت كه تضمين بازپرداخت آن بر عهده دولت خواهد بود.
در اين جلسه كه وزراي نفت، راه وشهرسازي، امور اقتصادي و دارايي، نيرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، رييس كل بانك مركزي و مديرعامل شركت راه آهن جمهوري اسلامي ايران نيز حضور داشتند، رييس كل سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران گزارشي از آخرين وضعيت طرح هاي معرفي شده براي استفاده از فاينانس ارائه كرد و به بيان توضيحاتي در خصوص روند انجام امور اداري و تجاري اين طرح ها پرداخت.
محمد خزاعي افزود: بيش از 29 ميليارد دلار موافقت نامه استفاده از فاينانس با طرف هاي خارجي به امضا رسيده كه از اين ميزان 12 ميليارد دلار در حال طي كردن مراحل نهايي هستند و به زودي وارد مرحله اجرا خواهند شد.
براساس اين گزارش برقي كردن راه آهن تهران ـ مشهد، برقي كردن راه آهن گرمسارـ اينچه برون، احداث نيروگاه هرمزگان، فولاد گل گهر، كاغذ سبز خوزستان، بيمارستان سلامت بركت،‌ نيروگاه هاي سيكل تركيبي زنجان، لامرد و آبادان، پالايشگاه جاسك، فاز دوم پالايشگاه آبادان و احداث بيمارستان 200 تخت خوابي درمان سرطان در كرج پروژه هايي هستند كه قرار است از 12 ميليارد دلار منابع مالي خارجي استفاده كنند.
در اين نشست وزير نفت نيز گزارشي از اقدامات صورت گرفته توسط اين وزارتخانه براي اجراي پروژه هاي بخش نفت و پتروشيمي از طريق فاينانس ارائه كرد و گفت: پروژه هايي كه در بخش نفت و پتروشيمي از فاينانس استفاده شده است حدود 42 ميليارد دلار است كه اين رقم غير از بخش بالادستي نفت است.
مدير عامل شركت راه آهن جمهوري اسلامي ايران هم گزارشي از خريد 2000 واگن باري از طريق فاينانس و اقدامات انجام شده براي خريد 6000 واگن ديگر از طريق منابع مالي خارجي ارائه كرد و افزود: اقدامات لازم براي خريد 6000 واگن جديد صورت گرفته و درحال پيگيري است.
در اين جلسه موانع و مشكلات استفاده از تسهيلات مالي خارجي (فاينانس) مورد بحث و بررسي قرار گرفت و پيشنهاداتي براي نحوه اولويت بندي طرح ها و پروژه هاي متقاضي استفاده از فاينانس مطرح شد .
در پايان اين جلسه مقرر شد كارگروهي متشكل از دستگاه هاي ذيربط آيين نامه نحوه استفاده از فاينانس براي طرح هاي اولويت دار را مورد بررسي قرار دهند و نتايج آن را در جلسه آتي ارائه كنند.

شناسه خبرنگار: 1040