دكتر جهانگيري در جشن جهاني نوروز:
نوروز از جنس اعتدال و اميد و مظهر زندگى و بيدارى است/ پاسداشت نوروز همراهی و همسازی با طبيعت است/ نوروز عنصر پایدار فرهنگی است
نوروز از جنس اعتدال و اميد و مظهر زندگى و بيدارى است/ پاسداشت نوروز همراهی و همسازی با طبيعت است/ نوروز عنصر پایدار فرهنگی استدكتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز(يكشنبه) در جشن جهاني نوروز كه با حضور تعدادي از سفراء و نمايندگان كشورهاي حوزه نوروز برگزار شد، شركت و سخنراني كرد كه متن كامل سخنان ايشان به شرح ذيل است.
بسم الله الرحمن الرحيم
خانم ها، آقايان، حضار محترم!
نوروز، جشن طبيعت، جشن تاريخ، جشن فرهنگ و جشن مردم را به همه شما كه گرد آمده‌ايد تا اين ميراث كهن را به عنوان "ميراث ناملموس جهاني" گرامي بداريم، تبريك مي‌گويم.
درباره نوروز از دوردست تاريخ تاكنون سخن فراوان گفته‌اند. در همين حوزة تمدنّي و فرهنگي كه ما به آن تعلق داريم، "نوروز" نام آشناترين واژه‌هاست. نوروز فصل مشترك افسانه و تاريخ، طبيعت و فرهنگ، دانش و هنر، مذهب و ملّيت، جامعه و انسان و سنّت و تجدّد است. در نوروز و به نام نوروز و بر مدار نوروز مي‌توان به آساني و فراواني از آشنايي‌ها و خويشاوندي‌ها و از همبستگي‌ها و همكاري‌ها سخن گفت. نوروز حلقة وصل فرهنگي و پل استوار ورود ما به دنياهاي گوناگون قديم و جديد ماست. نوروز ميراث ما در مقياس‌هاي ملّي، منطقه‌اي و جهاني است، مي‌توانيم از اين ميراث ماندگار تاريخي كه براي امروز، "سرمايه‌اي فرهنگي" به حساب مي‌آيد، بهره‌هاي ملموس برد. همه آنان كه حس تعلق به اين ميراث كهن ايراني دارند امروز هم مي‌توانند و بايد نوروز را فراتر از يك رسم و آئين تاريخي، فرهنگي اين زماني و اين جهاني بدانند. فرهنگي كه اساس آن بازآفريني دوستي، همزيستي و همكاري است، فرهنگي كه انسان امروز را به جامعه و جهان و به تاريخ و طبيعت نزديك‌تر مي‌كند.
در اين زمينه مايلم به چند نكته اشاره كنم:
1)    جان‌مايه فرهنگي و اجتماعي نوروز حرمت نهادن به انسان و طبيعت و گسترش و تعميق آموزه‌ها و باورهاي اخلاقي است.
مباني و مفاهيم نهفته در اين آئين آنقدر فراوان است كه دين مبين اسلام هم بر آن صحّه مي‌گذارد و تندباد حوادث ناگواري چون حملة مغول هم آن را به فراموشي نمي‌سپارد.
به راستي، چه چيز براي دنياي امروز زيباتر و كارامدتر و خيرخواهانه‌تر از اين باور نياكانمان كه نوروز روز تقسيم خوشبختي براي تمامي مردمان جهان است و از همين رو اين روز را «روز اميد» هم ناميده‌اند.
اين رسم پسنديده را كه در گونه هاي متنوعش در خرده‌فرهنگ هاي ايراني و غيرايراني رنگ و بويي ويژه دارد و مشحون از زيبايي و لطافت و محّبت انسان با انسان و انسان با جهان پيرامون و صفا و صميميت است با هر شيوه و زباني كه مي‌دانيم و مي‌توانيم زنده نگاه داريم.
2)    در زمانه ما که اقلیم‌های فرهنگی در معرض خطر نابودی هستند نوروز و فرهنگ منبعث از نوروز اهمیتی دو چندان یافته است و نقش متحد کننده بیشتری پیدا کرده است. "حوزه نوروز" خود یک اقلیم فرهنگی است که مولفه‌های فرهنگی فراوانی این حوزه را به هم پیوند می‌زند و نوروز توانسته است در نقش "عنصر هویت بخش"به این قلمرو هویت مشترکی ببخشد. اینکه ما در این مکان گرد هم آمده‌ایم به برکت نوروز است که به همه ما حس پیوستگی و همراهی و همدلی بخشیده است.
نوروز هدیه مشترک ما و شما به فرهنگ جهانی است و بیانگر نقش سازنده و فعال همه ما در معماری فرهنگ جهانی است. اینکه همزمان با کشورهای منطقه نوروز، سفره نوروزی در سازمان ملل متحد هم گسترده می‌شود، نشان دهنده این است که جامعه جهانی هم شریک و همراه ما در بزرگداشت این آیین است.
گذار ایام و تحولات فرهنگی و رخدادهایی که در پهنه وسیع نوروز اتفاق افتاده، نه تنها از اهمیت نوروز نکاسته بلکه بر عمق و غنای آن افزوده است. اسلام همه ساحت‌های حیات فرهنگی ما را دگرگون کرد اما سنت نوروز را پذیرفت و در بسیاری موارد به آن هویت دینی هم بخشید. اینکه در بعضی متون دینی ما  روز آغاز خلقت، روز قرار گرفتن کشتی حضرت نوح بر خشکی، روز فرو ریختن بت‌ها در خانه کعبه، روز آغاز خلافت مولا علی(ع) و... را نوروز دانسته‌اند - بی اینکه بخواهیم به درستی یا نادرستی این نگاه وارد شویم - همه و همه نشان دهنده این است که نوروز توان همراه شدن با همه مولفه‌های فرهنگی مثبت را دارد و عنصر پایدار فرهنگی است.
3)    جهان هستی بدون نوروز، گويي چیزی کم دارد. ذهن خلاق و زیبایی آفرین مردم این منطقه با خلق آیین نوروز با هستی و جهان خلقت همسازی و همراهی خود را نشان داده است. نوروز تنها یک سنت و آیین نیست نشان تلاش هوشمندانه و خلاق نیکان ما در همراهی با طبیعت است؛ طبیعتی که متاسفانه امروز در معرض دستبرد نابکارانه بشر قرار گرفته است و آثار این دستبرد، امروز در زندگی ما آشکار شده است. پاسداشت نوروز احترام به طبیعت و همراهی و همسازی با آن است.
4)    نوروز از جنس اعتدال و اميد است كه به واقع مرزها و ديوارهاي فروبستگي را در مي‌نوردد انسان‌ها را به هم پيوند مي‌دهد؛ پيوندي حقيقي بر پاية ارزش‌هاي والاي انساني. نوروز به ما ياد مي‌دهد كه معتدل و ميانه‌رو باشيم. نوروز به ما نويد مى‌دهد كه سيطره و سطوت سرما و تيرگى مى‌شكند و بهار فرا مي‌رسد. نوروز يادآور پايان خمودى و رخوت و آغاز بيدارى است. نوروز مظهر اميد و زندگى و بيدارى است. در يك كلام، نوروز جمع خوبى هاست.
5)    از مهم‌ترين دستاوردهاي امروزي ما با محوريت نوروز همگرايي است. ما به عنوان يك مجموعه مي‌توانيم و بايد براي تشكيل يك "كل" متعهد شويم، اين اتحاد مي‌تواند در جهت رسيدن به هدفي سازمان‌دهي شود و همگرايي را در معاني مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي به منصه ظهور برساند و بر همين مبنا حل مسائل از طريق تشريك مساعي جهت غلبه بر منازعات و اختلافات در دستور كار قرار مي‌گيرد.
6)    قرابت جغرافيايي، قرابت تاريخي، قرابت ديني، قرابت فرهنگي و هنري، زبان و ادبيات مشترك، نمادها و مفاخر مشترك و در كنار همة اينها سرنوشت مشترك، تهديدها و فرصت‌هاي مشترك ايجاب مي‌كند كه ما با همگرايي هر چه بيشتر به زمينه‌هاي مناسب و افق‌هاي اميدبخش در هماهنگي‌ها و همكاري‌هاي منطقه‌اي و ملي بيشتر روي آوريم. آيندة مشترك را با ديپلماسي فعال و مشاركت فعال همة ذي‌نفعان در هر حوزه و عرصه‌اي مي‌سازند؛ نوروز مي‌تواند مبنا و مدار اين ديپلماسي فعال باشد. نوروز مي‌تواند و بايد هر روز در برابر ما جلوه كند. اگر چه تلخي‌ها و سختي‌ها در برابر يكايك ما كم نيست، اما شيريني و زيبايي نوروز مي‌تواند به عنوان يك منبع زاينده و خلاق فرهنگي، سياست، اقتصاد و اجتماع ما را به زيبايي سامان دهد.
پس در اين آغاز سال از خداي بزرگ بخواهيم كه حال و احوال ما را نوروزي كند و "به نوروز بگوئيم كه هر روز بيايد".
معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري نيز در اين مراسم نوروز را جشني فراملي توصيف كرد و گفت: جشن جهاني نوروز بايد فراتر از مرزهاي جغرافيايي مورد توجه قرار گيرد و اميدوارم اين گردهمايي كه براي ارج نهادن به مدنيتي سه هزار ساله است باعث شود تا گام هايي براي زدودن غبار قهر و كينه از جهان برداريم.
گفتني است معاون اول رييس جمهور پس از شركت در اين مراسم از مجموعه فرهنگي و تاريخي كاخ گلستان نيز بازديد كرد.