دكتر جهانگيري در مراسم افتتاح بخش گاز نيروگاه بهبهان:
كشاورزي استان خوزستان مي تواند جهش بزرگي در اقتصاد ايران ايجاد كند / ايران بايد به كانون توليد و صادرات برق منطقه تبديل شود / بزرگترين ظلم به ملت ايران متهم كردن آن به حامي تروريسم است
كشاورزي استان خوزستان مي تواند جهش بزرگي در اقتصاد ايران ايجاد كند / ايران بايد به كانون توليد و صادرات برق منطقه تبديل شود / بزرگترين ظلم به ملت ايران متهم كردن آن به حامي تروريسم استدكتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم افتتاح بخش گاز نيروگاه سيكل تركيبي بهبهان با تبريك سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اظهار داشت: يكي از ظلم هاي بزرگ در حق مردم و مسئولين ايران اتهامات بي اساسي است كه مي گويند ايران حامي تروريسم است و براساس اين اتهام دروغ تحريم و فشار عليه ملت ايران وضع مي كنند.
معاون اول رييس جمهور مردم ايران را مردمي تمدن ساز و با فرهنگ توصيف كرد و گفت: بعنوان نمونه شهرستان بهبهان نماد بارز تمدن است كه چند هزار سال قدمت دارد.
وي با بيان اينكه ملت ايران از تمام فشارها و تحريم ها با سربلندي بيرون آمده و راه پيشرفت و تحقق آرمان هاي امام را در پيش گرفته اظهار داشت: يكي از رسالت هاي اصلي دولت اين است كه فضاي سرمايه گذاري و توليد را در كشور فراهم كند تا دغدغه مردم براي بيكاري جوانان مرتفع شود.
دكتر جهانگيري لازمه فراهم شدن فضاي توليد و سرمايه گذاري را انسجام و همدلي در كشور دانست و افزود: اين فضا در سايه رهبري و هدايت هاي مقام معظم رهبري فراهم مي شود و هر كس با هر تفكر و گرايشي مي تواند براي حل مشكلات كشور فعاليت كند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با يادآوري اينكه پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي احداث واحدهاي كوچك صنعتي نيازمند دانش و توان خارجي بوديم افزود: امروز خوشبختانه نيروگاه ها و پالايشگاه هاي بزرگ توسط فرزندان ايران و با اتكا به توان داخلي ساخته مي شود و اگرچه ممكن است برخي از تجهيزات از خارج وارد شود اما كار اصلي طراحي و احداث نيروگاه ها در داخل كشور انجام مي شود و حتي ايران به برخي مناقصه هاي بين المللي براي احداث نيروگاه در كشورهاي ديگر نيز اقدام كرده است.
وي حضور بخش خصوصي در احداث نيروگاه ها را پراهميت خواند و گفت: امروز بخش خصوصي سرمايه گذاري وسيعي در احداث نيروگاه در كشور انجام داده است.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد بتوانيم نقش پر رنگ تري در تامين انرژي و برق كشورهاي اطراف ايفا كنيم، خاطر نشان كرد: ايران علاقمند است با كشورهاي حاشيه خليج فارس رابطه برادرانه خوبي داشته باشد اما متاسفانه برخي از آنها اشتباهاتي دارند و گاهي دنباله رو سياست هاي آمريكا هستند.
معاون اول رييس جمهور استان خوزستان را پيشتاز در همه بخش ها از جمله بخش كشاورزي برشمرد و گفت: كشاورزي استان خوزستان مي تواند جهش بزرگي دراقتصاد ايران بوجود آورد.
وزير نيرو نيز در اين مراسم با بيان اينكه نيمي از كل نيروگاه هايي كه امسال به بهره برداري رسيده و به بهره برداري خواهد رسيد در استان خوزستان خواهد بود، گفت: استان خوزستان از جايگاه بالايي در مجموعه شبكه برق كشور برخوردار است.
مهندس چيت چيان همچنين با يادآوري اينكه وزارت نيرو براي سال جاري متعهد بوده است كه 1800 مگاوات نيروگاه حرارتي جديد وارد مدار كند كه تا اين لحظه 1995 مگاوات نيروگاه افتتاح شده و حدود 200 مگاوات نيز تا پايان سال به بهره برداري خواهد رسيد كه اين يعني ما از اهداف تعيين شده جلوتر هستيم.
وي استان خوزستان را استان نخست از نظر ظرفيت توليد برق معرفي كرد و گفت: از نظر مصرف برق نيز استان خوزستان به دليل وجود صنايع بزرگ و طول دوره گرما، پس از تهران دومين استان است و از نظر ميزان صادرات برق هم در جايگاه نخست كشور قرار دارد.
وزير نيرو با بيان اينكه استان خوزستان در جايگاه دوم كشور از نظر انتقال برق قرار دارد اظهار داشت: در كنار توليد برق بايد به توسعه شبكه انتقال هم توجه كنيم چرا كه نياز قطعي به بازسازي و افزايش ظرفيت شبكه انتقال در كشور وجود دارد و براي اين منظور 5 مناقصه بزرگ برگزار شده كه تاكنون برنده 2 مناقصه تعيين و قريب به 400 پست جديد احداث خواهد شد.
مهندس چيت چيان درخصوص آب استان خوزستان نيز تصريح كرد: بزرگترين سرمايه گذاري ها براي استحصال آب در استان خوزستان انجام شده و زير كشت بردن 550 هزار هكتار از اراضي استان خوزستان و ايلام از تلاش هاي جهادي براي مدرن سازي شبكه هاي آبياري است كه در دست اجرا قرار دارد.