معاون اول رييس جمهور در مراسم بهره برداري از كارخانه روغن كشي نويد خليج فارس:
خوزستان پيشاني توسعه كشور است/ كشور براي توسعه سريعتر نيازمند حضور بخش خصوصي در همه عرصه ها است/ اگر دلسوز مردم و ايران هستيم بايد در مسير رشد اقتصادي حركت كنيم
خوزستان پيشاني توسعه كشور است/ كشور براي توسعه سريعتر نيازمند حضور بخش خصوصي در همه عرصه ها است/ اگر دلسوز مردم و ايران هستيم بايد در مسير رشد اقتصادي حركت كنيماسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در آیین بهره برداری کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس اظهار کرد: تلاش جدی مردم و مسئولان برای این است که ایران از هر نظر به یک کشور مهم و تاثیرگذار تبدیل شود؛ و علیرغم مخالفت ها و سنگ اندازی ها اکنون در بسیاری از بخش ها جایگاهی خوب دارد.
وی افزود: در روزهای گذشته مجامع بین المللی اعلام کردند که ایران هجدهمین اقتصاد دنیا، هفتمین قدرت نظامی دنیا، از نظر دانش فناوری نانو تکنولوژی رتبه 6 و از نظر علم رتبه 16 را دارد.
معاون اول رييس جمهور تاکید کرد: ایران در هر زمینه ای جایگاه مناسبی دارد هرچند که اعتقاد داریم رتبه های ما باید بهتر از این باشد که به همت ملت بزرگ ایران با تدابیر و برنامه ریزی های صحیح در راستای توسعه کشور و همیاری بخش خصوصی این کشور به رشد و توسعه خوب و با سرعت می رسد.
وی با بیان اینکه در مقطع فعلی با مشکلاتی مواجه هستیم و باید کارهای جدی انجام شود، اظهار کرد: در سال های گذشته تعداد افراد جویای کار محدود بودند ولی در 2 سال اخیر بیش از یک میلیون نفر متقاضی به بازار کار مراجعه کرده است.
وي اضافه کرد: موج فارغ التحصیلان دانشگاهی که سالانه حدود 900 هزار نفر هستند به سمت بازار کار می آیند و به نظر می رسد وضعیت درآمد مردم در این سال ها افت پیدا کرده ولی باید کارهای لازم را در زمینه بهبود معیشت آنها انجام دهیم.
دكتر جهانگيري با بیان اینکه امروز آب به یکی از محدودیت های توسعه ایران تبدیل شده ،گفت: بخش وسیعی از کشور بر اثر خشکسالی های متعدد با کمبود جدی منابع آب مواجه شده و آب به یکی از موانع محدودکننده تبدیل شده بنابراین به مدیریت مصرف در بخش کشاورزی، صنعت و شرب نیاز داریم.
معاون اول رييس جمهور تصریح کرد: محیط زیست نیز به یکی از مسائل اصلی محدودکننده تبدیل شده و باید برنامه ریزی جدی تری برای مقابله با آلودگي هوا در كلان شهر ها و ريزگردها در برخي از استان ها نظير استان ها داشته باشیم. در سالهای اخیر ریزگردها بویژه در خوزستان مردم را آزار می دهد و دولت باید با جدیت بیشتری به کانون های ریزگرد توجه کند.
وی با تاکید بر اینکه باید برای رشد اقتصادی کشور کار بزرگی را انجام دهیم و موانع توسعه را برطرف کنیم، اظهار کرد: برجام فضای خوبی را برای ارتباط با کشورهای علاقه مند به سرمایه گذاری ایجاد کرده که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رفاه برای مردم است.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با بيان اينكه ما مي خواهيم با دنيا كار كنيم زيرا براي صادرات محصولاتمان به بازار نياز داريم و براي طرح هاي عمراني به سرمايه و فناوري خارجي، گفت: اگر به رشد اقتصادي دست يابيم رفاه مردم نيز تامين مي شود بنابراين اگر دلسوز مردم و ايران هستيم بايد در اين مسير حركت كنيم.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه باید حتما به تولید ایرانی و تولیدکنندگان ملی احترام بگذاریم تاکید کرد: باید این اصل پذیرفته شود که از کالای ایرانی استفاده کنیم و در غیر این صورت بیکاری نیروی ایرانی تشدید می شود. اگر بخش خصوصي در كشور احترام و بازار فروش داشته باشد و احساس كند كه سرمايه و توان مديريتش مي تواند در خدمت توسعه كشور قرار گيرد شاهد تحول شگرفي خواهيم بود.
وی خوزستان را پیشانی توسعه ایران دانست و گفت: این استان در همه بخش ها فعال است و به طور مثال در زمینه کشاورزی اقدامات خوبی برای این استان انجام شده که جذب اعتبار 1.5 میلیارد دلار برای طرح 550 هزار هکتاری و تسطیح اراضی و آبیاری های نوین از این جمله است.
جهانگیری اظهار کرد: در این دوره میزان استحصال نفت خام از میادین غرب کارون از 70 هزار بشکه در روز به 270 هزار بشکه افزایش پیدا کرده است. اين گام در جهت سياست هاي اقتصاد مقاومتي و صيانت از حقوق ملت ايران است و این به معنای تامين عزت ایران خواهد بود و قطعا باید در میادین مشترک به حق و سهم ایرانی ها احترام گذاشته شود و آن را رعایت کرد که در همین راستا تا آخر امسال 560 میلیون مترمکعب از ميادين مشترك پارس جنوبی استحصال می شود.
وی اضافه کرد: امروز پروژه توسعه و تثبيت پالایشگاه جدید آبادان با 2.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری شروع به کار کرده و پروژه های خوبی نیز در پتروشیمی ماهشهر افتتاح کردیم.
جهانگیری ادامه داد: اکنون دیگر ارزش صادرات پتروشیمی در حال پیشی گرفتن از نفت خام است همچنین مهمترین بخش برای سرمایه گذاری بخش صنایع جانبی کشاورزی است که سال گذشته عراقی ها برای حجم بالایی از روغن ما تقاضا داشتند.
وي ادامه داد: در صنعت كشاورزي و با توجه به نياز كشور به جهت گيري اقتصاد مقاومتي براي تامين امنيت غذايي نيازمند ايجاد چنين مراكزي هستيم تا هم ايجاد ارزش افزوده بيشتر شود و هم محصولات مورد نياز نظير دانه هاي روغني تامين شود.
پيش از سخنان معاون اول رييس جمهور استاندار خوزستان با اشاره به استعدادها و ظرفيت هاي اين استان و نيز محروميت ها و مشكلات مردم خواستار جذب نيروهاي بومي در صنايع بزرگ و ارائه خدمات اجتماعي بيشتر در كنار واحدهاي توليدي شد.
وي همچنين دستاوردهاي دولت در محروميت زدايي از استان، ايجاد زيرساخت ها نظير ساخت فاضلاب و طرح هاي عمراني را تشريح كرد.
همچنين مهندس سعيد نژاد معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان بنادر و دريا نوردي با اشاره به سرمايه گذاري هاي انجام شده در بندر امام خميني (ره)‌ گفت: اين طرح ها تاكنون موجب اشتغال 8 هزار نفر در اين منطقه شده و سرمايه گذاري هاي بيشتري در بندر امام انجام خواهد شد.
مدير كارخانه روغن كشي نويد خليج فارس با اشاره به اهداف در نظر گرفته شده براي اين مجتمع ويژگي هاي منحصر به فرد كارخانه در منطقه و جهان را تشريح كرد و گفت: اين مجتمع مي تواند زمينه مناسبي براي خودكفايي در زمينه واردات كالاهاي اساسي نظير روغن هاي خوراكي و كنجاله خوراك دام فراهم كند.
شركت روغن كشي نويد خليج فارس كه در منطقه ويژه اقتصادي بندر امام (ره)‌بدست معاون اول رييس جمهور افتتاح شد در زميني به مساحت 22 هكتار و ظرفيتي اسمي 2 ميليون تن فعاليت مي كند.
ميزان اشتغال زايي اين طرح در فاز اول 250 نفر بطور مستقيم و در صورت تكميل 950 نفر خواهد بود.