گزارش سفر معاون اول رييس جمهور به استان قزوين
پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين
در هفته دولت و با گذشت سه سال از عمر دولت يازدهم بسياري از رسانه ها و كارشناسان به ارزيابي عملكرد قوه مجريه در عرصه هاي مختلف پرداخته اند. اگر چه منتقدان دولت در هفته هاي اخير تلاش مي كنند تا دولت دكتر روحاني را در حل معضلات اقتصادي كشور ناتوان و ناكام نشان دهند، اما تصويري كه آنها از اقتصاد و صنايع كشور به افكار عمومي ارايه مي دهند با واقعيت متفاوت است. معاون اول رييس جمهور در ماه هاي اخير به عنوان فرمانده ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به قصد رصد اوضاع از نزديك، بارها از شهرك ها و واحدهاي صنعتي سراسر كشور بازديد كرده است. سفر به استان قزوين و حضور در مراسم افتتاح و يا بهره برداري از طرح هاي توسعه خطوط توليد چندين واحد صنعتي و نيز بررسي مسايل استان و شركت در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي استان را بايد در زمره اين سفرها ارزيابي كرد. خوشبختانه اين بازديدها نشان مي دهد كه اقتصاد كشور پس از استقرار دولت يازدهم روي ريل درست قرار گرفته و آثار برنامه ريزي ها پس از سه سال خود را نشان مي دهد.

                                                                      ****************

*بالگرد حامل معاون اول رييس جمهور و هيات همراه با كمي تاخير نسبت به برنامه تعيين شده در محوطه شركت «مرغك» در چهل كيلومتري قزوين به زمين نشست و نخستين برنامه  دكتر جهانگيري در سفر يك روزه به استان قزوين با افتتاح و بازديد از اين شركت آغاز شد.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين 

*شركت مرغك زير نظر سازمان اقتصادي كوثركه وابسته به بنياد شهيد است، احداث شده و مي تواند 45 درصد جوجه يك روزه تخم گذار تجارتي كشور را تامين كند. اين شركت بزرگترين پرورش دهنده مرغ مادر تخم گذار در ايران است و با داشتن هشت مزرعه مرغ مادر تخم گذار در استان هاي البرز، خراسان رضوي، قم، قزوين و آذربايجان شرقي بيش از 40 سال است كه در حال فعاليت مي باشد.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*معاون اول رييس جمهور سپس در جمع مديران و مسولان اين شركت براي سخنراني حاضر شد. پيش از او مدير عامل سازمان اقتصادي كوثر در گزارشي از چگونگي كلنگ زني و احداث اين مجموعه در ابتداي دولت يازدهم و دريافت وام از صندوق توسعه كشور و اتمام آن مطابق براي زمانبندي شده ارايه كرد و گفت؛ هدف اين واحد، صادرات جوجه تجاري به كشورهاي همسايه است و اين اتفاق آرام آرام با توجه به نيازهاي منطقه در حال تحقق است.
*از ويژگي هاي اين مجموعه كه به توليد مرغ هاي تخم گذار نژاد «هايلاين واريته» مي پردازد، رعايت بهداشت و شرايط ضدعفوني است. بطوريكه حتي در زمان شيوع بيماريهاي دامي نظير آنفلونزاي مرغي اين واحد از گزند آسيب ها به دور مانده و توانسته نيازهاي كشور پس از معدوم شدن ماكيان در كشور را بسرعت فراهم كند. درب سالن توليد جوجه هاي يك روزه تنها براي ورود چند نفر باز شد و بخاطر رعايت شاخص هاي بهداشتي دكتر جهانگيري و هيات همراه نيز پوششهاي مخصوصي به تن كردند.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين 

*معاون اول رييس جمهور در سخنانش ضمن استقبال از سرمايه گذاري نهادهاي عمومي در كارهاي تجاري،‌ تاكيد كرد كه نبايد اين نهادها از حضور بخش خصوصي در عرصه اقتصادي كشور نگران باشند و ادامه داد؛ دولت از شرايط اقتصادي يكسان براي فعاليت نهادهاي عمومي و بخش خصوصي حمايت مي كند. نكته برجسته ديگر در سخنان دكتر جهانگيري يادآوري اين نكته بود كه « امروز هنر، صادرات محصولات خوب و ارزآوري براي كشور است.»

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*يكي از مهندسان مجموعه با برشمردن ويژگي اين نژاد مرغ نظير، كمترين ميزان استفاده از دان، كمترين حد تلفات، رشد بهتر پر، عدم نياز به نوك چيني، گفت؛ اين واحد صنعتي در سالهاي گذشته تنديس و لوح بهترين رضايتمندي مشتري، تجارت و كارآفريني را دريافت كرده است. بيشتر شاغلان اين مجموعه اقتصادي ساكن قزوين و آبيك هستند. به گفته استاندار قزوين در پنج ماهه نخست سال 95، بيش از 5 هزار شغل در قزوين ايجاد شده كه بيش از 3 هزار نفر آنها براي نخستين بار است كه تحت پوشش بيمه قرار گرفته اند.
*بازديد دوم معاون اول رييس جمهور از شركت گلديران در شهرك صنعتي البرز بود كه به عنوان نخستين شهرك صنعتي كشور در سال 1346 ايجاد شد. قزوين داراي 14 شهرك صنعتي است كه در آنها 3 هزار و 900 واحد توليدي استقرار يافته است. دكتر جهانگيري در بازديدهايش همواره وزير صنعت و رييس يا يكي از معاون سازمان برنامه و بودجه را با خود همراه كرده است تا مشكلات صنايعي كه در سالهاي گذشته بخاطر سياست گذاري هاي نادرست با مشكل روبرو شده اند، برطرف كند.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*معاون اول رييس جمهور در حين بازديد از خط توليد انواع ماشين لباسشويي با جواناني كه به تازگي در اين واحد و با سرمايه گذاري 8 ميليون دلار و 600 ميليارد ريالي راه اندازي شده مشغول بكار شده اند، گفت و گو كرد و از نزديك در جريان مسايل آنان قرار گرفت. با برنامه ريزي و ارايه تسهيلات اين شركت قرار است پس از تامين نياز داخل كشور تا 30 درصد به بازارهاي منطقه صادرات داشته باشد.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين 

*در كنار نزديك به 500 نفري كه در اين واحد مشغول بكار شده اند مهندسان كره اي نيز حضور داشتند. سرتاسر اين واحد توليدي به زبانهاي فارسي و انگليسي جملاتي درباره اهميت دقت، توجه به كيفيت و مشتري مداري نوشته شده بود. نكته با ارزشي كه در توضيحات مدير شركت مطرح شد انتقال دانش فني و بومي سازي آن در داخل كشور بود كه از سياست هاي مطرح شده در اقتصاد مقاومتي است. توليد يخچال و ساير لوازم خانگي نيز در دستور كار قرار دارد. بخش مهمي از بدنه و اقلام مورد نياز اين لوازم در داخل كشور توليد مي شود تا چرخه توليد در كشور تداوم داشته باشد.
*مقصد بعدي سفر، افتتاح و بازديد از طرح توسعه نورد سرد شماره 2 شركت صنايع هفت الماس بود. معاون اول رييس جمهور پس از شنيدن توضيحات و درخواست مدير شركت درباره اين طرح و راه اندازي خط جديد توليد ورق با پوشش آلومينيومي براي لوازم خانگي، دستوراتي را به وزير صنعت، معدن و تجارت داد. استان قزوين موفق شده تا پس از برجام براي 11 واحد صنعتي 228 ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي جذب كند كه نتيجه عيني آن اشتغال براي يك هزار  و 500 نفر بوده است.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

* قزوين با جمعيتي بيش از يك ميليون و 200 هزار نفر  ( حدود 6/1 درصد از جمعيت كشور) توانسته هفت درصد از ارزش افزوده صنعت كشور را به خود اختصاص دهد .به همين دليل قزوين شهري مهاجر پذير است و بقول دكتر جهانگيري اين استان نه تنها مي تواند به توسعه برسد  بلكه مي تواند در توسعه كشور نيز نقش بسزايي ايفا كند.
*افتتاح بعدي خط توليد شركت راستي كار در شهرك صنعتي البرز بود. مسئولان اين شركت در مقابل سالن دو عكس از دكتر جهانگيري قرار داده بودند كه مربوط به 16 سال پيش است يعني زماني كه او به عنوان وزير صنايع و معادن از اين شركت بازديد كرده بود. حالا اين شركت با راه اندازي خطوط جديد بزرگتر شده و براي روزهاي خوب در پيش، برنامه هاي بلند پروازانه اي طراحي كرده است. امروز اين شركت واحدي را راه اندازي كرده كه تمام 220 قطعه داشبورد و رودري خودروي دنا را توليد مي كند. اما با امضاي قراردادهاي جديد ميان خودروسازان داخلي و شركت هاي پژو و رنو، شركت با طراحي و سرمايه گذاري در صدد اخذ مجوز توليد قطعات داخلي محصولات جديد است. اينجا هم 370 نفر مشغول كار شده اند.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*از سوالات جدي معاون اول رييس جمهور از مسولان اين واحدها برنامه ريزي براي صادرات است. مدير شركت راستي كار از صادرات قطعه به سايت هاي ايران خودرو در كشورهاي ديگر نظير الجزاير خبر مي دهد و مي گويد قبل از تحريم ها در حال بستن قرارداد با پژو بوديم تا بخشي از نيازهاي محصولاتش نظير انواع لوله و شلنگ را تامين كنيم اما اين كار نيمه تمام باقي ماند و حالا با برداشته شدن تحريم ها و فضاي بهتر پس از برجام در اين دولت، بدنبال نهايي كردن آن هستيم.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*نخستين جلسه بعد از ظهر در استانداري قزوين، جلسه بررسي مسايل كلان استان بود. مهمترين درخواست اين جلسه مربوط به دشت قزوين و لزوم طرح انتقال آب از ارتفاعات 2000 و 3000 و سرشاخه هاي الموت رود و شاهرود براي احياي دشت قزوين بود كه مورد تاكيد رهبر معظم انقلاب نيز بوده است. فريدون همتي استاندار قزوين گزارشي درباره بودجه و بخش هاي مختلف كشاورزي، صنعت و تلاش براي جذب سرمايه گذاري خارجي و واگذاري طرح هاي نيمه تمام ارايه كرد. گزارش او درباره ميزان برداشت گندم در سالهاي اخير تحسين برانگيز بود. از سال اول استقرار دولت يازدهم تاكنون 245 هزار تن به ميزان برداشت گندم اضافه شده و حالا باغداران تاكستان مي خواهند تا با استفاده از تسهيلات براي آبياري نوين ظرفيت توليد انگور را نيز از 300 هزار تن به 900 هزار تن برسانند كه تاثيري شگرف در زندگي مردم منطقه خواهد گذاشت. دكتر جهانگيري به حاضران گفت كه تلفني با وزير نيرو صحبت كرده است تا 60 ميليون متر مكعب از آب مورد نياز قزوين از سد طالقان تامين شود و براي آبرساني از سرشاخه ها فوق الذكر نيز جلسه اي گذاشته شود.
*دكتر جهانگيري در اين خصوص از مشابهت هاي  دشت قزوين و دشت جيرفت سخن به ميان آورد و گفت؛ پيش از انقلاب كارشناساني از خارج به ايران براي شناسايي نقاط حاصل خيز آمده بودند. آنها دو منطقه دشت قزوين و دشت جيرفت را بي نظير خواندند و همان موقع دو سازمان عمران براي اين دو منطقه شكل گرفت. امروز دولت همه مساعي خود را براي حفظ منابع آب زيرزميني بكار بسته است و تلاش داريم تا با آبياري نوين از اين بحران عبور كنيم.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي استان نشست بعدي بود كه با حضور گسترده تر مديران بخش هاي مختلف استان قزوين برگزار شد. مدير عامل شركت مهتاژ به نمايندگي از بخش صنعت پشت تريبون رفت و به حضور شركت «هنكل» آلمان به عنوان نخستين سرمايه گذار خارجي پس از برجام در اين شركت اشاره كرد و گفت توانسته ايم 300 ميليون يورو ارز جذب كنيم. نماينده بخش كشاورزي استان قول داد كه اگر تسهيلات كم بهره در اختيار كشاورزان قرار گيرد اين استان قول خواهد داد كه براي كشور 300 ميليون دلار ارزآوري داشته باشد.
*استان قزوين در زمينه گردشگري براي مردم ايران ناشناخته است. قزوين با سابقه اي چند هزار ساله 11 درصد آثار تاريخي ملي ثبت شده كشور را در بر دارد اما از اين بابت درآمدي شايسته ندارد. نماينده بخش گردشگري تصريح داشت كه اگر در اين بخش وحدت رويه داشته باشيم خواهيم توانست ده هزار شغل ايجاد كنيم  و بالاخره رييس مجمع نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي بر مساله احياي دشت قزوين و رسيدگي به برداشت هاي غير مجاز از منابع آب زيرزميني تاكيد كرد.
* شروع سخنانش دكتر جهانگيري با اين جملات بود تا نشان دهد تا چه حد با مردم خوب قزوين قرابت دارد و از حضور در اين استان خرسند است:«شما قزوين ها به شهيد رجايي افتخار مي كنيد كه فروتن، متدين و انقلابي بود و ما كرماني ها به باهنر.» سپس تاكيد كرد كه «مردمي بودن به ظاهرسازي نيست، افتادگي با رياكاري نسبتي ندارد و نمي توان به دروغ خود را مخلص نشان داد.» او پس از تشريح نتايج سياست هاي دولت در حوزه هاي مختلف، خطاب به حاضران، از ماجراي گفت و گوي رييس جمهور يكي از كشورهاي منطقه با دكتر روحاني پرده برداشت كه؛ طرف مقابل با اظهار عجز در برابر سقوط پياپي ارزش پول ملي كشورش از رييس جمهور كشورمان پرسيده كه شما راهكارتان در ثابت نگه داشتن ارزش ريال چه بوده است. او ادامه داد: ما نبايد خودمان دل ملت را خون كنيم.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين 

*آخرين برنامه سفر يك روزه معاون اول رييس جمهور ديدار با منتخبين استان قزوين در تالار دانشگاه آزاد اسلامي بود. معاون اول رييس جمهور از حضور در بين جوانان و منتخبين شهر ابراز خوشحالي و اظهار اميدواري كرد كه چنين ديدارهاي غير اداري و غير رسمي در شهرهاي ديگر نيز تكرار شود. وي به حضور قبلي اش در اين تالار در يكي از دوره هاي انتخابات رياست جمهوري سالهاي قبل كه براي ترغيب مردم به منظور آمدن پاي صندوق هاي راي انجام شده بود، سخن به ميان آورد و تاكيد كرد كه در فضاي غبارآلود سياسي كه ممكن است برخي در خلوت خود بپرسند كه آيا تصميمشان براي راي به دولت يازدهم صحيح بوده يا خير بايد توضيحاتي داد و گذشته را فراموش نكرد. هنگامي كه دكتر جهانگيري در تشريح فسادهاي رخ داده در دولت قبل سخن مي گفت و از گم شدن 30 ميليون دلار ارز كشور موقع انتقال به كشور در يك پرواز داخلي خبر مي داد، حاضران در سالن در بهت و سكوت فرو رفته بودند و پس از طرح اين موضوع از سوي دكتر جهانگيري كه از اين دست فسادهاي سيستماتيك زياد بوده، همهمه خاصي در سالن پيچيد. فراز اين سخنراني اين جمله بود كه «براي اينكه پروژه بابك زنجاني و ابعاد و نحوه شكل گيري آن شناخته شود بايد ده ها فيلم ساخته و صدها طرح تحقيقي نوشته شود.» حاضران در پايان جلسه با تشويق دكتر جهانگيري وي را بدرقه كردند.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين

*عقربه هاي ساعت 8 شب را نشان مي داد. پس از يك روز پر مشغله، ديدن جواناني كه در بخشهاي مختلف صنعتي مشغول كار شده اند، چهره مديران بخش خصوصي كه اميدوار به آينده هستند، عزم مديران دولتي كه براي برطرف كردن موانع توليد و بالاخره چهره خندان دانشجويان و فعالان سياسي كه خبر از نشاط سياسي مي دهد، هر ناظر بيطرفي را به درستي عملكرد دولت تدبير و اميد خوشبين مي كند كه نويد بخش آينده روشن براي اين مرز و بوم است.

پيامدهاي مثبت برجام و اقتصاد مقاومتي در شهرك هاي صنعتي قزوين