طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 04 August 2020
شناسه خبر: ۸۸
تاریخ خبر: ۰۹/ ۰۹/ ۱۳۹۲
ساعت: ۱۳:۳۶
معاون اول رييس جمهور:

دولت به طور جدي و قاطع از صنعت خودروسازي حمايت مي‌کند

معاون اول رييس جمهور با تأکيد بر لزوم توليد خودروي با کيفيت و قابل رقابت در بازار گفت: دولت به طور جدي و قاطع از صنعت خودرو حمايت مي کند و با شناختي که از اراده خودروسازان داريم، ترديدي نيست که با برنامه ريزي و سياست گذاري هاي مناسب شاهد رونق در صنعت خودرو و قطعه سازي خواهيم بود.
دکتر اسحاق جهانگيري صبح امروز (شنبه) در مراسم افتتاحيه اولين همايش بين‌المللي صنعت خودرو ايران، خودروسازي را شاخصي بسيار مهم براي رفاه مردم جامعه و پيشرفت يک کشور دانست و افزود: در تمام کشورهاي دنيا اينکه مردم توانايي دسترسي به خودروي مناسب داشته باشند بيانگر پيشرفت و رفاه آن کشور است.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان کرد: ايران حدود نيم قرن در خودروسازي سابقه دارد. در دو دهه گذشته اين صنعت رشد قابل توجه و حرکت رو به جلو داشته و امروز به يکي از مهمترين رشته‌هاي صنعتي ايران تبديل شده است.
دکتر جهانگيري همچنين با اشاره به اشتغالزايي فراوان صنعت خودرو افزود: در زيرمجموعه اين صنعت زنجيره بسيار گسترده‌اي وجود دارد كه به يکي از رشته‌هايي تبديل شده که سهم مهمي از ايجاد فرصت‌هاي شغلي را در بر مي‌گيرد.
دکتر جهانگيري با تأکيد بر اينکه برنامه‌ريزي براي پيشرفت صنعت خودروسازي و قطعه‌سازي نيازمند کار گسترده‌اي است، خاطر نشان کرد: خودورسازي ايران بايد به بازارهاي بين‌المللي پيوسته و بخشي از صادرات غيرنفتي کشور را شامل گردد که لازمه اين امر تعامل دست‌اندرکاران و فعالان اين صنعت با صنايع جهاني است. در واقع صنعت خودروسازي را بايد به يک صنعت به معناي واقعي رقابتي تبديل کنيم.
معاون اول رييس جمهور در ادامه با بيان اينکه دولت يازدهم با توجه به شرايط اقتصادي کشور در دوره فعاليت خود چند اولويت را مدنظر قرار داده تصريح کرد: يکي از اين اولويت‌ها ايجاد ثبات و برقراري آرامش در فضاي اقتصادي کشور است؛ چرا که هرگونه فعاليت اقتصادي نيازمند آن است که فعالان اقتصادي بتوانند دست کم براي مقاطع ميان مدت، وضعيت تورم، نرخ ارز و ساير شاخص‌ها را پيش‌بيني کنند.
دکتر جهانگيري ادامه داد: متأسفانه در دو سال گذشته نرخ ارز و ديگر شاخص‌هاي اقتصادي حتي در کوتاه‌مدت هم قابل پيش‌بيني نبود و وضعيتي بسيار نگران‌کننده را براي فعالان اقتصادي ايجاد کرده بود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به ثبات و آرامش ايجاد شده در بازار در چند ماه اخير تصريح کرد: در همين مدت رشد تورم نزولي شده و اميدوارم که با همين روند در پايان سال توفيقات بهتري داشته باشيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين از بهبود فضاي کسب و کار بعنوان يکي ديگر از برنامه‌ها و اولويت‌هاي مهم دولت ياد کرد و افزود: بايد بستري فراهم شود که شاخص‌هاي اصلي اقتصاد به سمت بهبود فضاي کسب و کار حرکت کند.
وي اضافه کرد: در اين راستا قرار است مرکزي زير نظر معاون اول رييس جمهور راه‌‎اندازي شود که شرايط اقتصادي را رصد کرده و از دستگاه‌هاي اجرايي نيز توضيح بخواهد و آنان را به سمت بهبود فضاي کسب و کار هدايت کنند.
دکتر جهانگيري در ادامه تعامل سازنده با دنيا و جهان خارج را اولويت‌هاي ديگر دولت يازدهم خواند و گفت: در دنياي کنوني بدون تعامل با دنيا اقتصاد هيچ کشوري به شکوفايي نمي‌رسد و ما نيز نيازمند آن هستيم که در زمينه تأمين منابع مالي، استفاده از تکنولوژي روز و دهها موضوع ديگر با ساير کشورها و اقتصاد جهاني در تعامل باشيم.
وي افزود: دولت يازدهم در همين مدت کوتاه به دستاوردهاي خوبي در اين زمينه دست پيدا کرده که موافقت‌نامه ژنو در رأس اين دستاوردها قرار دارد.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان کرد: همه کشورها بايد بدانند که ايران به عنوان لنگرگاه ثبات منطقه و کشوري است که مي‌تواند به آرامش و برقراري جريان مطلوب انرژي در دنيا کمک کند، به همين دليل لازم است با زبان تعامل و گفتگو با آن رفتار شود.
دکتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه دولت تدبير و اميد نشان داد اهل محاسبه دقيق است، تصريح کرد : اين دولت اهل تبليغات بيهوده نيست و از روز نخست خود را در معرض پاسخگويي به مردم و صاحب‌نظران قرار داده و اعلام کرده که از نظرات و انتقادهاي صاحبان تفکر و انديشه براي اصلاح سياست‌هاي خود استقبال مي‌کند.
وي افزود: اگر دولت اهل تعامل و محاسبه دقيق نباشد شرايطي بوجود مي‌آيد که شاخص‌هاي اقتصادي روند منفي در پيش مي‌گيرند و آرامش از جامعه سلب خواهد شد.
دکتر جهانگيري با اشاره به انتقاد برخي افراد از اطلاع‌رساني دولت درخصوص شرايط کشور و شاخص‌هاي اقتصادي تصريح کرد: مردم بايد در جريان شرايط باشند، چرا که با تبيين شرايط است که مي‌توانيم قدمهاي بزرگ و صحيح برداريم.
معاون اول رييس جمهور با تأکيد بر اينکه دولت انتظار دارد صنعت خودرو و قطعه‌سازي به روزهاي شکوفايي و رونق برگردد، گفت: دولت به خوبي اطلاع دارد که صنعت خودرو با چالش‌هاي اساسي و جدي روبروست و براي رفع اين چالش‌ها از اين صنعت حمايت خواهد کرد.
وي همچنين از دست اندرکاران صنعت خودروسازي خواست با سياست‌گذاري هماهنگ با وزارت صنعت، معدن و تجارت و ساير دستگاه‌هاي مربوطه، برنامه‌ريزي لازم را براي ارتقاء صنعت خودروسازي و تعامل با شرکاي خارجي خود داشته باشند.
دكتر جهانگيري همچنين به شرکاي خارجي صنعت خودرو نيز گفت: شرکايي موفق خواهند بود که در روزهاي سخت با توليدکنندگان ايران همراهي کنند و تنها در روزهاي خوشي همراه توليد‌کنندگان ما نباشند.
وي در ادامه خطاب به خودروسازان داخلي کشور از آنان خواست تا محصولاتشان قابل رقابت باشد و از نظر کيفيت و قيمت، رضايت مردم را در دستور کار خود قرار دهند.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به اينکه شهرهاي بزرگ ايران از نظر آلايندگي وضعيت نامناسبي دارند، گفت: صنعت خودرو در اين زمينه سهم جدي دارد و لازم است استانداردهاي لازم در زمينه مصرف سوخت در خودروها اعمال شود.
انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh