طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 January 2021
شناسه خبر: ۷۸۴۸
خبرنگار : ۱۰۴۰  
تاریخ خبر: ۱۲/ ۰۹/ ۱۳۹۹
ساعت: ۱۴:۰۳
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

دولت مخالف مصوبه روز گذشته مجلس در زمینه هسته‌ای است/ مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است/ نمی‌توان با موضوع مهم هسته‌ای لحظه‌ای و احساسی برخورد کرد/ نامه مخالفت دولت با این مصوبه برای شورای نگهبان نوشته شده است

معاون اول رییس جمهور امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه دولت گفت: دولت مخالف مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی در زمینه موضوع هسته‌ای است و آن را دخالت در اختیارات شورای عالی امنیت ملی و دخالت در اختیارات قوه مجریه می‌داند.

دولت مخالف مصوبه روز گذشته مجلس در زمینه هسته‌ای است/ مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است/ نمی‌توان با موضوع مهم هسته‌ای لحظه‌ای و احساسی برخورد کرد/ نامه مخالفت دولت با این مصوبه برای شورای نگهبان نوشته شده است

دکتر جهانگیری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز در جلسه هیات وزیران درباره مصوبه مجلس در زمینه موضوع هسته‌ای بحث و تبادل نظر شد، اظهار داشت: نامه دولت در این زمینه و نظر دولت را برای شورای محترم نگهبان نوشته ایم و امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع، شورای نگهبان توجه ویژه ای به این موضوع نشان دهد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بحث هسته‌ای بیش از دو دهه است که در دستور کار جمهوری اسلامی ايران است و مسائل پیرامونی بسیار زیادی داشته است، گفت: تدبیری که رهبر معظم انقلاب بر اساس قانون اساسی انجام دادند این بوده است که مدیریت بحث هسته‌ای را به شورای عالی امنیت ملی واگذار کردند چرا که یکی از مهمترین مسائل امنیت ملی کشور است.
وی ادامه داد: در دنیا بر اساس یک برداشت اشتباهی، مسأله هسته‌ای کشور را تبدیل به یک مسأله مهم کردند و کشورهای متعدد، شورای امنیت سازمان ملل،‌ آژانس بین المللی انرژی اتمي و سازمان های مختلفی مدعی آن شدند. پس لازم بود که در ایران این موضوع از یک جا مدیریت شود که در اختیار شورای عالی امنیت ملی قرار گرفت و حتی ما هم به عنوان دولت در حد گزارشاتی که به ما داده می شد در جریان قرار می گرفتیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت در تصمیم‌گیری در این زمینه هیچ دخالتی نمی‌کند ، تصریح کرد: مصوبات شورای عالی امنیت ملی هم بعد از آن که به تایید رهبر معظم انقلاب می‌رسد، لازم الاجرا می شود. پس این یک موضوع مهم و حیاتی است و اینکه مجلس به آن ورود پیدا کرده است از این منظر به نظر ما مصلحت نیست.
دکتر جهانگیری به خروج آمریکایی ها از برجام پس از سال ۱۳۹۷ و فشارهای اقتصادی سنگینی که بر کشور وارد کردند اشاره کرد و افزود: آنها به تعبیر خود فشار حداکثری وارد کردند و جمهوری اسلامی ايران نيز راهبردی که رهبر معظم انقلاب به عنوان مقاومت هوشمند را در برابر فشار حداكثري در نظر گرفتند را پیاده كرد.
معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: مردم ایران خیلی بزرگوار هستند و بزرگوارانه این شرایط را تحمل کردند و جای آن دارد که تک تک مسئولین ارشد کشور در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آورند و دست ملت ایران را ببوسند. این ملت بیش از دو ونیم سال مقاومت کردند و با مقاومت خود فرصتی در اختیار مسئولین کشور قرار دادند تا فشار حداکثری را به شکست کشانند.
وی ادامه داد: مکرر از زبان مقامات غربی‌ شنیده ایم که فشار حداکثری به بن بست خورده است. آنها دنبال فروپاشی اقتصادی و فروپاشی نظام و کشور بودند اما با وجود فشارهایی که به مردم ايران تحمیل شد ما اقتصاد را تا الان سرپا نگه داشتیم و فکر می‌کنم در مقطعی که مناسب باشد برای گفتن این دوره دو و نیم ساله، فشاری که بر مردم وارد شد و مدیریتی که برای آن اعمال کردیم، حرف های زیادی هست که در موقع خود گفته خواهد شد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه راهبرد فشار حداکثری به بن بست رسیده است و ما نباید در چنین مقطعی مدیریت هسته ای را تغییر دهیم، اظهار داشت: تغییر مدیریت هسته ای در چنین زمانی می تواند مشکلات زیادی را به کشور تحمیل کند. ضمن اینکه رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه به عنوان قوه مجریه اختیاراتی دارند و قانون گذاری حق مجلس است و نباید در جای دیگری قانون‌گذاری انجام گیرد اجرا هم حق دولت است و مجلس اصلاً نباید در امور اجرایی دخالت کند.
معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: قانونگذاری و ریل‌گذاری و تفکیک قوا بر اساس قانون اساسی تفسیر شده است. در قانون اساسی رئیس جمهور به عنوان کسی که از طرف مردم انتخاب می شود اختیاراتی دارد که باید عمل کند.
وزیر خارجه هم اختیاراتی دارد که در سیاست خارجی باید آنها را انجام دهد و به سازمان انرژی اتمی هم وظایفی داده شده است، قطعا دستور به این دستگاه ها که اینگونه حرکت کن یا این چنین سانتریفیوژ نصب کن قطعا دخالت در امور اجرایی است.
وی گفت: این مصوبه از نظر قانون اساسی، دخالت در اختیارات شورای عالی امنیت ملی و دخالت در قوه مجریه و از نظر بار مالی نيز معاون حقوقی رئیس جمهور به من گزارش داده است که در این سه زمینه‌ای بار مالی دارد و دخالت در قوه مجریه است و نیز دخالت در کار شورای عالی امنیت ملی است.
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: نمی‌شود با موضوع مهم امنیت ملی کشور برخورد لحظه ای و احساسی کرد این نیازمند تدابیر بسیار زیادی است و دولت مخالف این مصوبه است و این مسائل را براي شورای نگهبان نوشته ایم.
دکتر جهانگیری در پاسخ به پرسش خبرنگاری که اگر این مصوبه قانونی شود چگونه آن را اجرایی می کنید گفت: اگر نهایی شد آن موقع بحث می کنیم.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه خود دولت در سال ۹۲ پرونده هسته‌ای را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه تحویل داده است، گفت: نخیر اینطور نیست در سال ۹۲ مجری سیاست های شورای عالی امنیت ملی، دبیر آن بوده و در مقطعی هم این کار به وزیر خارجه واگذار شد اما سیاست گذاری آن همچنان با شورای عالی امنیت ملی است.
معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به موضوع تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفت : آقای رئیس جمهور در مورد بودجه سال ۱۴۰۰ توضیح دادند. این آخرین بودجه دولت است. پیش‌بینی مهمی که در بودجه کردیم، روی منابع درآمدی است و فرض بر این است که در سال‌ آینده بتوانیم روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت به کشورهایی که متقاضی هستند، بفروشیم یا صادر کنیم و نیز به صورت نقد و ریالی به مردم هم بفروشیم که آنها بتوانند کار صادرات را انجام بدهند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه قرار است تکیه به نفت و بودجه جاری بیش از بودجه سال ۹۹ نباشد، گفت: قرار است منابع در بخش های توسعه ای و حمایتی مصرف شود و سازمان برنامه و بودجه باید اینکار را انجام دهد.
وی با اشاره به اهمیت موضوع تولید، اشتغال و تامین نیازهای اساسی مردم،‌ حمایت از معیشت مردم را جزو مهم‌ترین مسائل در سال جاری دانست و تصریح کرد: باید در این بخش ها توجه ویژه کنیم که از اشتغال کشور محافظت کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: در سال جاری بدلیل کرونا اشتغال آسیب جدی دیده است و خیلی از کشورها به دلیل کرونا تعداد بیکارانشان، چند میلیون نفر شد و ما هم در فصل تابستان در واقع یک ریزش شغلی حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر داشتیم و فکر می کنم با حمایت هایی که در بخش صنعت و تولید شده این موضوع جبران شده است. البته در بخش صنعت ریزش خیلی کم بود و عمدتاً این ریزش در بخش خدمات رخ داد که در اثر کاهش گردشگری اتفاق افتاده بود که امیدوارم به سرعت جبران شود.

برای مشاهده فیلم اینجا کلیک نمایید

 

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh