طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - 29 September 2020
شناسه خبر: ۷۵۵۲
تاریخ خبر: ۰۷/ ۰۳/ ۱۳۹۹
ساعت: ۱۹:۰۸
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:

فعال شدن بخش مسکن از مهمترین اولویت‌های کاری دولت در سال جاری است/ بخش مسکن یکی از پیشران‌های اصلی اقتصاد کشور است که موجب ایجاد تحرک در سایر بخش‌های اقتصادی می‌شود/ راهکار‌های تأمین منابع مالی برای احداث یک میلیون واحد مسکونی در سال جاری بررسی شود

اولین جلسه شورای عالی مسکن در سال ۹۹ عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

فعال شدن بخش مسکن از مهمترین اولویت‌های کاری دولت در سال جاری است/ بخش مسکن یکی از پیشران‌های اصلی اقتصاد کشور است که موجب ایجاد تحرک در سایر بخش‌های اقتصادی می‌شود/ راهکار‌های تأمین منابع مالی برای احداث یک میلیون واحد مسکونی در سال جاری بررسی شود

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه تأمین مسکن را از مهمترین و اصلی ترین نیازهای مردم برشمرد و با بیان اینکه هزینه های اجاره مسکن برای مردم و به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شکننده شده است، بر ضرورت تلاش دولت به خصوص تیم اقتصادی دولت برای تأمین این نیاز مهم جامعه تأکید کرد.
دکتر جهانگیری همچنین از بخش مسکن به عنوان یکی از بخش های اصلی پیشران اقتصادی نام برد و با بیان اینکه بخش مسکن در سال جاری نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشور دارد که موجب ایجاد تحرک در سایر بخش های اقتصادی می شود، فعال شدن بخش مسکن را از مهمترین اولویت های کاری دولت در سال جاری دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت منابع ارزی و نیز مشکل بیکاری، بخش مسکن می تواند به عنوان فرصتی مناسب برای ایجاد تحرک در سایر بخش های اقتصادی کشور به حساب آید.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تأمین زمین و تأمین منابع مالی به عنوان مهم ترین الزامات تحقق برنامه اقدام ملی مسکن تصریح کرد: لازم است جلسه ای با محوریت رییس کل بانک مرکزی و با حضور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود و راهکارهای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای احداث بیش از یک میلیون واحد مسکونی در سال جاری مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر جهانگیری از اقدامات صورت گرفته برای تکمیل و تحویل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر قدردانی کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با پیگیری مجدانه تکمیل این واحدهای نیمه تمام را در دستور کار خود دارد که امیدوارم به زودی شاهد اتمام و تحویل همه این واحدها باشیم.
در این جلسه وزیر راه شهرسازی نیز گزارشی از برنامه دوساله این وزارتخانه برای تولید و عرضه مسکن ارائه کرد و گفت: تکمیل وتحویل 500 هزار واحد مسکونی نیمه تمام مسکن مهر و احداث 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن از جمله برنامه های این وزارتخانه در سال 98 و 99 بوده که هم اکنون در دست اجراست.
در این جلسه گزارشی تصویری از پروژه های در حال احداث برنامه اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی شهری برای گروه های کم درآمد جامعه و شاغلین و کارکنان فاقد مسکن دستگاه ای اجرایی ارائه شد.
محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز گزارشی در خصوص وضعیت ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن و روند پالایش این متقاضیان ارائه کرد و به بیان پیشنهاداتی در راستای تأمن زمین و تأمین منابع مالی به عنوان الزامات اصلی تحقق برنامه طرح اقدام ملی مسکن پرداخت.
مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر نیز در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت واحدهای نیمه تمام مسکن مهر و برنامه های در دست اقدام این وزارتخانه برای تکمیل و تحویل این واحدها ارائه کرد.
تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده توسط این بنیاد برای احداث مسکن روستایی ارائه کرد و گفت: از سال 1392 تا کنون 514 هزار واحد مسکن روستایی احداث شده و به مرحله پایان کار رسیده است و 107 هزار واحد نیز هم اکنون در دست احداث است.
وی همچنین از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور برای اعطای تسهیلات مناسب با نرخ سود 4 درصد برای احداث واحدهای مسکن روستایی قدردانی کرد و افزود: سال گذشته حدود هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای احداث واحدهای مسکن روستایی از سوی بانک مرکزی پرداخت شده است.
در این جلسه که وزرای آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو و رییس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند راهکارهای تحقق برنامه طرح اقدام ملی مسکن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پیشنهاداتی در این راستا مطرح شد.
تخصیص 20 درصد از تسهیلات پرداختی توسط سیستم بانکی به طرح اقدام ملی مسکن، استفاده از اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن، تحویل اراضی در اختیار دستگاه های دولتی به وزارت راه و شهرسازی، تسهیل شرایط واگذاری زمین به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن و تأمین اعتبارات مورد نیاز جهت کمک به تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی از جمله موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که تصمیمات لازم در خصوص آن اتخاذ شد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh