طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - 25 September 2020
شناسه خبر: ۷۲۶۷
تاریخ خبر: ۰۲/ ۱۰/ ۱۳۹۸
ساعت: ۲۰:۵۰
معاون اول رییس جمهور:

همه دلسوزان ایران و نظام باید با دقت و جدیت مسایل کشور را دنبال کنند / ایران موفق شده با وجود فشار‌ها از جنگ ناخواسته و تحمیل شده اقتصادی با سرافرازی بیرون بیاید / باید واقعیت‌ها را صادقانه با مردم در میان گذاشت / با لطف خداوند، درایت مقام معظم رهبری، صبوری مردم و تلاش همه مدیران دولتی و خصوصی نگذاشته ایم کشور دچار بحران شود/نقش مردم بوشهر در مبارزه علیه استعمار و پیروزی انقلاب اسلامی کلیدی بوده است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار گرفته است گفت: باید همه دلسوزان کشور و نظام با دقت و جدیت مسایل را دنبال کرده و نسبت به حوادث حساسیت لازم را داشته باشند.

همه دلسوزان ایران و نظام باید با دقت و جدیت مسایل کشور را دنبال کنند / ایران موفق شده با وجود فشار‌ها از جنگ ناخواسته و تحمیل شده اقتصادی با سرافرازی بیرون بیاید / باید واقعیت‌ها را صادقانه با مردم در میان گذاشت / با لطف خداوند، درایت مقام معظم رهبری، صبوری مردم و تلاش همه مدیران دولتی و خصوصی نگذاشته ایم کشور دچار بحران شود/نقش مردم بوشهر در مبارزه علیه استعمار و پیروزی انقلاب اسلامی کلیدی بوده است

دکتر اسحاق جهانگیری بعدازظهر امروز (دوشنبه) در جلسه مشترک شورای اداری و اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: دشمنان در بیرون از مرزهای کشور برنامه ریزی های بسیاری برای آسیب زدن به ایران انجام دادند و در داخل نیز برخی نقاط مثبت کشور نظیر امنیت را نشانه گرفته اند بنابراین نیازمند تحلیل دقیق از اوضاع کشور هستیم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه امروز ایران موفق شده با وجود فشارهای ایجاد شده از جنگ ناخواسته و تحميل شده اقتصادي که در آن قرار گرفته با سرافرازی بیرون بیایند، اظهار داشت: ما باید صادقانه با مردم سخن بگوییم و آنها را در جریان واقعیت ها قرار دهیم.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه تمام تلاش آمریکا به عنوان یک قدرت برتر جهانی در جهت فروپاشی اقتصاد ایران تلاش مي كند تا به تعبیر خودشان درد فراوانی را بر ملت ایران تحمیل کنند، اظهار داشت: آنها می خواهند کاری کنند که ملت ایران نتواند شرایط را تاب بیاورد و در نتیجه جمهوری اسلامی ایران را به فروپاشی برسانند و در ادامه هویت ایران را نشانه گرفته و به دنبال تجزیه آن هستند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: امروز با لطف خداوند و درايت مقام معظم رهبری، صبوری مردم ایران و تلاش فرزندان این ملت در بخش های دولتی و خصوصی کشور که مردانه به صحنه آمدند کشور دچار بحران و از هم پاشیدگی نشده است البته این بدان معنا نیست که ما مشکلی نداریم.
دکتر جهانگیری با اشاره به برنامه آمریکایی ها برای صفر کردن درآمدهای نفتی کشور، جلوگیری از صادرات و واردات و تلاش برای در قحطی فروبردن ایران گفت: با وجود همه تحریم ها ما توانسته ایم کارهای بزرگی انجام دهیم که نمونه آن سرمایه گذاری های گسترده در همین منطقه پارس جنوبی و چندبرابر شدن میزان برداشت از ذخایر گازی است. در زمینه طرح های کوچک مانند گازرسانی به روستاها تا قبل از سال 92 تنها 14 هزار روستا از نعمت گاز برخوردار بودند و امروز 29 هزار روستای کشور از گاز طبیعی برخوردارند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: همه ما وقتی صف مردم در سیستان و بلوچستان برای دریافت کپسول گاز را می بینیم رنج می بریم اما نباید فراموش کنیم که در همین شرایط تحریم توانستیم خط لوله گاز را از استان بوشهر به سیستان و بلوچستان کشیده تا در آینده مردم شهرهای این استان از نعمت گاز بهره مند شوند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به دستاوردهای کشور علی رغم فشارهای فراوان آمریکا گفت: در سال 98 که پیک فشارها بر اقتصاد ایران متمرکز بود، موفق شدیم 800 هزار شغل ایجاد کنیم که ایجاد 800 هزار فرصت شغلی از ویژگی های یک اقتصاد پویا و فعال است.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه در ٩ ماهه نخست امسال میزان صادرات کشور 32 میلیارد دلار بوده است و میزان واردات نیز به همین میزان بوده و این یعنی موفق شده ایم به میزانی که نیاز به واردات داشته ایم، صادرات کالا انجام دهیم و این حجم از صادرات کالا قابل توجه است.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به رشد ورود گردشگران خارجی به کشور ظرف 9 ماه سال جاری افزود: با وجود آنکه آمریکا اتباع کشورهای دیگر را از سفر به ایران منع کرده بود و به آنها گفته بود در صورت سفر به ایران امکان سفر به آمریکا را نخواهند داشت، با این وجود عده زیادی که علاقمند به ایران هستند به عنوان گردشگر به کشورمان سفر کردند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اين سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما در جبهه های مختلف آمریکا را عقب زدیم و درجبهه اقتصادی نیز آمریکا را عقب خواهيم زد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مجموعه دستاوردهای کشور در بخش های مختلف اقتصادی خوب است و این دستاوردها نقاط روشنی هستند که می توانند ما را در عقب راندن آمریکا کمک کنند.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: ‌البته اقتصاد کشور با مشکلات متعددی نظیر تورم، کاهش سرمایه گذاری، موانع پیش روی فعالان اقتصادی و محدودیت بودجه دولت مواجه است و بودجه دولت زمانی که منابع درآمدی آن نظیر فروش نفت کاهش پیدا می کندو تحت فشار قرار می گیرد، طبیعتاً دولت نیز ناچار است در بخش هزینه ها محدودیت اعمال کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت واردات برخی کالاها نظیر خودروهای لوکس تصریح کرد: در کتاب هنر تحریم آمریکا آمده است که باید کاری کنید که کالاهای لوکس به ایران وارد شود اما کالاهای مورد نیاز مردم وارد نشود تا مردم با مشاهده اینکه نیازهای اساسی آنها تامین نمی شود اما کالاهای لوکس به کشور وارد می شود از دولت ناراضی و گلایه مند شوند.
دکتر جهانگیری افزود: به همین دلیل ورود کالاهای لوکس و اقلام دیگری را به کشور ممنوع کردیم و وزارت صنعت معدن و تجارت فهرستی بالغ بر 1600 قلم کالا را به عنوان ممنوعیت واردات اعلام کرده بود.
دکتر جهانگیری از همه مدیران و استانداران کشور خواست در صرفه جویی بودجه کمترین تردیدی به خود راه ندهند و گفت: اگر در این مقطع کسی بتواند هزینه های غیرضروری را کاهش دهد اما این کار را نکند، به کشور خیانت کرده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: وقتی کارمندی مشاهده می کند که هنوز حقوق او پرداخت نشده اما فلان مدیرکل سفرهای خارجی غیرضروری انجام می دهد و یا هزینه های اضافی دیگر انجام می شود، دلزده می شود و این گونه مسایل است که مردم را ناراحت می کند.
دکتر جهانگیری ادامه داد:‌نابرابری و تبعیض از موضوعاتی است که مردم را گلایه مند و ناراضی می کند چرا که مردم در وضعیت سخت معیشتی قرار دارند البته دولت نیز از این موضوع اطلاع کامل د ارد و می داند که فقر و احساس محرومیت مردم را آزرده می کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به حوادث اخیر و برخی اعتراضات گفت: در این حوادث بیشترین مشکلات را در یکی از استان هایی داشتیم که دولت بیشترین سرمایه گذاری را در آنجا انجام داده است لذا باید آسیب شناسی دقیقی انجام دهیم و نباید صورت مسأله را پاک کنیم و بگوییم که این اتفاقات مربوط به خارج از کشور بوده و تمام شده است. باید عوامل اصلی نارضایتی مردم را شناسایی کرده و نسبت به رفع آن اقدام کنیم.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه کشور متعلق به مردم است و همه ما خادم مردم هستیم اظهار داشت: ما منهای مردم چیزی نیستیم و با تمام وجود و با افتخار باید در خدمت مردم باشیم.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استان بوشهر قابلیت ها و ظرفیت های استثنایی دارد، تصریح کرد: ‌استان بوشهر از هر نظر شایستگی آن را دارد که مهمترین استان توسعه یافته کشور باشد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز در استان بوشهر، این استان را پایتخت انرژی کشور توصیف کرد و گفت: استان بوشهر تنها استانی است که در بخش انرژی دارای نیروگاه هسته ای است و علاوه بر نیروگاه قبلی، دو نیروگاه جدید نیز در این استان در دست اجرا است.
دکتر جهانگیری گردشگری را از دیگر ظرفیت های پراهمیت استان برشمرد و گفت: هم طبیعت استان و هم تاریخ این منطقه از جاذبه های فراوانی برای گردشگران برخوردار است ضمن آنکه آب وهوای استان به گونه ای است که در چهار فصل مي تواند گردشگران را به این منطقه جذب کند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه وحدت و انسجام مدیریتی موتور حل مشکلات مردم است، از انسجام در میان مسئولین و مدیران استان بوشهر قدردانی کرد و گفت: مردم وقتی ببینند که مسئولین به جای حل مشکلات به دنبال اختلافات خود هستند آزرده خاطر می شوند.
دکتر جهانگیری با اشاره به طرح مشکل سهمیه سوخت برای قایق های صیادی گفت: اصل بر این است که برای فعالیت های اقتصادی که زندگی مردم به آن وابسته است از بنزین یارانه ای استفاده شود. لازم است استاندار بوشهر نیاز واقعی بنزین قایق های صیادی را بررسی کرده تا دراین خصوص تصمیم گیری شود.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به طرح مشکلات لنجداران، از خدمات آنها در مقاطع مختلف نظیر دوران دفاع مقدس قدردانی کرد و از استاندار بوشهر خواست مشکلات آنها را بررسی و برای حل آنها چاره اندیشی شود.
در ابتدای این جلسه معاون اول رییس جمهور با اشاره به نقش مردم بوشهر در نهضت مشروطه و مبارزات جدی علیه استعمار گفت: مردم استان بوشهر در پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و استمرار جمهوری اسلامی و نیز روی کار آمدن دولت آقای روحانی نقش بسزایی داشتند و ما باید قدردان این مردم صبور و انقلابی باشیم.
معاون اول رییس جمهورگفت: هر کس نام بوشهر را می شنود بلافاصله به مبارزات جدی مردم و قهرمانانی نظیر رییس علی دلواری می اندیشد که برای همه ایرانیان مایه افتخار است. استان بوشهر شخصیت ها و بزرگان بسیاری را برای پیشرفت و دفاع از کشور اهدا کرده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ما باید از همه پشتوانه تمدنی و نمادین برای توسعه و پیشرفت کشور ایجاد فرصت نموده و با به فعلیت درآوردن توانمندی های استان رفاه و توسعه را به مردم بوشهر هدیه کنیم.
استاندار بوشهر نیز در گزاشی از وضعیت استان ضمن برشمردن ظرفیت ها و مزیت ها گفت: صنایع دریایی، نفت، گاز و پتروشیمی، شیلات، کشاورزی و گردشگری از ظرفیت هایی هستند که با اولویت در دستور کار مدیریت استان قرار دارد.
وی از نگاه ویژه دولت برای حل مشکل آب شرب استان با وجود محدودیت های مالی قدردانی کرد و افزود: فاضلاب شهر بوشهر از پروژه های دشوار بود که هم اکنون ۶ پیمانکار برای تکمیل آن فعال هستند و تا دهه فجر به اتمام خواهد رسید.
استاندار بوشهر با اشاره به تاکید ویژه معاون اول رییس جمهور در شورای اقتصاد بر احداث راه آهن، از شروع کار این پروژه خبر داد و خواستار تخصیص بیشتر منابع برای تسریع در اجرای این طرح شد.
آیت الله صفایی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر نیز در این جلسه، با قدردانی از توجه دولت به استان بوشهر ابراز امیدواری کرد سفر معاون اول رییس جمهور به استان بوشهر با دستاوردها و آثار مثبتی برای توسعه استان همراه باشد.
وی توسعه استان بوشهر را نیازمند شناسایی تمام ظرفیت ها، توجه به نقشه های آمایش سرزمینی و ایجاد بانک اطلاعاتی دانست و افزود: با استفاده از این اطلاعات می توان برنامه ریزی دقیق و منسجمی برای توسعه استان و رفع مشکلاتی نظیر بیکاری تدوین کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز گزارشی از روند اجرای طرح ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی استان بوشهر ارائه کرد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان، رییس اتحادیه تعاونی های صیادی استان، رییس تعاونی لنجداران استان و رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر نیز هر کدام در سخنانی اهم مسائل و مهمترین دغدغه های خود را مطرح و پیشنهاداتی برای رفع کاستی ها ارائه کردند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh