طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - 28 January 2021
شناسه خبر: ۷۲۴۱
خبرنگار : ۱۰۵۰  
تاریخ خبر: ۲۶/ ۰۹/ ۱۳۹۸
ساعت: ۱۲:۲۰
دکتر جهانگیری در اجلاسیه دومین همایش ملی ایثار اجتماعی تاکید کرد:

فرهنگ ایثار و شهادت از اصلی‌ترین نیاز‌ها برای عبور از شرایط سخت است/ اوج فرهنگ ایثار و شهادت دوران دفاع مقدس است/ ملت ایران در جنگ تحمیلی درخشید و کاری کرد کارستان/ آمریکا از تمام توان خود برای فروپاشی اقتصاد ایران استفاده کرده است/ کوچک جلوه دادن کار‌های بزرگ کشور ظلم به ملت ایران است/ با وجود تحریم حجم مبادلات تجاری ایران در سال جاری بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه قوام و دوام کشور و افزایش سرمایه اجتماعی و امید به آینده مردم نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است، گفت: برای اداره کشور و برای آن که بتوانیم کشور را از این شرایط سخت عبور دهیم نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت هستیم.

فرهنگ ایثار و شهادت از اصلی‌ترین نیاز‌ها برای عبور از شرایط سخت است/ اوج فرهنگ ایثار و شهادت دوران دفاع مقدس است/ ملت ایران در جنگ تحمیلی درخشید و کاری کرد کارستان/ آمریکا از تمام توان خود برای فروپاشی اقتصاد ایران استفاده کرده است/ کوچک جلوه دادن کار‌های بزرگ کشور ظلم به ملت ایران است/ با وجود تحریم حجم مبادلات تجاری ایران در سال جاری بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در مراسم دومین همایش ملی ایثار اجتماعی با اشاره به تلاش های آمریکا برای فروپاشی اقتصاد و نظام ایران اظهار داشت: در این مقطع همانند دوران دفاع مقدس به ایثار و فداکاری نیازمندیم و باید با همراهی یکدیگر کاری کنیم تا آمریکا که این بار به صورت مستقیم و رو در رو با ملت ایران وارد جنگ شده، با شکست مواجه شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: اگر فرهنگ ایثار و شهادت در کشور عمومیت پیدا کند و همه افراد امور دیگران را به امور خود ترجیح دهند، ملت ایران می تواند در جنگ مستقیم و رو در رو با آمریکا با سربلندی و سرافرازی پیروز شود.
وی با قدردانی از همه کسانی که با اقدامات ایثارگرانه خود راه روشن فرهنگ ایثار و شهادت را در کشور مستمر و پایدار نگه داشته و نسل به نسل به آیندگان منتقل می کنند،‌ از بنیاد شهید و امور ایثارگران به خاطر تلاش های صورت گرفته در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدردانی کرد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در انقلاب اسلامی مفهوم ایثار، فداکاری و از خودگذشتگی به صورت عملی به نمایش گذاشته شد و مردم آثار و برکات آن را در لحظه لحظه زندگی خود احساس می کنند، تصریح کرد: وقتی جامعه با مصائب روبرو می شود و تهدیدات علیه یک ملت، تمدن و کشور افزایش پیدا می کند، حتماً زمینه ایثار و از خودگذشتگی بیشتر فراهم می شود وافراد بیشتری داوطلب می شوند که قدم به میدان بگذارند و برای سربلندی جامعه از خود ایثار نشان دهند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: با نگاهی به تاریخ انقلاب و دوران مبارزات که مردم اهداف و آرمان های انقلاب را دنبال می کردند، می بینیم که امام خمینی(ره)‌در صدر ایثارگری بود و تمام مقاطع زندگی ایشان چه دوران مبارزات، چه دوران تبعید و دستگیری های مکرر، امام و یاران امام در خط مقدم ایثار بودند و تا سر حد شهادت پیش رفتند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه امام و اصحاب امام هر جا که لازم بوده خطر پذیرفته اند، گفت: نمونه های متعددی از ایثارگری در زندگی رهبر معظم انقلاب نیز فراوان یافت می شود. زمانی که ایشان در ایرانشهر در تبعید بودند من که در کرمان دانشجو بودم به همراه تعدادی از دوستان برای ملاقات با مقام معظم رهبری به ایرانشهر رفتیم و با وجود همه سختی ها و مشکلاتی که با آن مواجه بودند،‌ جوانانی که با ایشان ملاقات می کردند به این باور می رسیدند که فضای روشنی برای آینده کشور ترسیم شده است.
معاون اول رییس جمهور همچنین با ذکر خاطره ای از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به یکی از سفرهای تبلیغاتی ایشان به اروپا در دوران مبارزات اشاره کرد و افزود: به ایشان گفته بودند که اگر به ایران بازگردد در فرودگاه دستگیر و احتمالا به اعدام محکوم می شود که ایشان با علم به اینکه بازگشت به ایران به مصلحت کشور است، پس از ورود به کشور در فرودگاه دستگیر و روانه زندان شد.
وی با اشاره به اینکه اوج فرهنگ ایثار ملت ایران که بر تک تک ما واجب است آن را به نحو شایسته و با روش های مناسب به نسل آینده منتقل کنیم، دوران دفاع مقدس است که ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی درخشید و کاری کرد کارستان.
دکتر جهانگیری افزود: در داستان ها شنیده بودیم که در صدر اسلام جوانی در شب ازدواج خود راهی جنگ می شود و به شهادت می رسد و یا مادری که چند فرزند خود را در جنگ از دست داده آرزو می کند که ایکاش فرزند دیگری داشت تا آن را نیز در راه دین اسلام تقدیم کند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: تا پیش از دوران دفاع مقدس تصور می کردیم که در این داستان ها اغراق شده اما ملت ایران در دوران دفاع مقدس اقدامات و کارهای فوق العاده ای در ایثار و فداکاری از خود نشان دادند و چه بسیار جوانانی که از پشت میز تحصیل، دانشگاه و محیط کار به جبهه های جنگ رفتند و با اصرار و التماس در خط مقدم مبارزه قرار گرفتند.
وی با اشاره به گزارش رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تعداد خانواده هایی که 5 شهید تقدیم انقلاب کرده اند، تصریح کرد: سخن گفتن درباره این موارد آسان است اما تا کسی تجربه نکند که فرزندی که با زحمت بزرگ کرده پر پر می شود،‌ نمی تواند سختی و ارزش کار ایثارگرانه خانواده های شهدا را درک کند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: کار خانواده های شهدا آنقدر بزرگ و ارزشمند است که باید به صورت مستمر به شکل صحیح درباره آن اطلاع رسانی شود و به نحوی مناسب به آیندگان منتقل شود و از پیرایه های سیاسی شدن دور نگه داشته شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس 230 هزار شهید تقدیم شد و صحنه ها و اتفاقات خاصی در دوران دفاع مقدس و ایثارگری ها روی داد که باید از طریق کتاب ها و فیلم های مختلف این برهه از دوره شکوهمند ملت ایران به تصویر کشیده شود.
وی در ادامه با بیان اینکه ایثارگری ملت ایران فقط محدود به دوران دفاع مقدس نیست و در این چهل سال صحنه های زیادی از ایثار و فداکاری مردم کشور به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: ملت ایران در این دنیای پر تلاطم مظلومانه از خود دفاع کرده است و کشوری مانند آمریکا که حدود 25 تا 30 درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارد و از ارتش و توان نظامی بالایی برخوردار است و حتی کشورهای به ظاهر بزرگ و مستقل از آن حساب می برند، علیه ملت ایران اعلام جنگ اقتصادی کرده و بدون پرده پوشی اعلام می کند که هدف از این جنگ فروپاشی اقتصاد و نظام ایران است و می خواهد بیشترین درد را به جامعه ایران وارد کند تا مردم علیه نظام شورش کنند.
دکتر جهانگیری افزود: آمریکا جنگ اقتصادی خود را علیه ملت ایران از اوایل سال 97 آغاز کرد و اطمینان داشت که ملت ایران در بهمن سال 97 قادر نخواهد بود چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرد.
معاون اول رییس جمهور گفت: به عنوان مسئول ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام می کنم که آمریکا از تمام توان خود برای اینکه اقتصاد ایران را دچار فروپاشی کند استفاده کرد و هیچ کاری وجود نداشت که می توانستند و انجام ندادند.
وی ادامه داد: گاهی بیان این سخنان باعث می شود که عده ای تصور کنند این حرف ها به معنای علامت دادن به آمریکا است اما این سخنان در حقیقت بی اعتبار کردن آمریکاست چرا که منظور از این سخنان این است که آمریکا چه کار دیگری می توانست انجام دهد که انجام نداده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکا حتی به کشورهای دوست ایران نظیر چین، روسیه و ترکیه نیز فشارهای فراوانی را وارد کرده تا آنها را از همکاری اقتصادی با ایران منع کند، افزود: هیچ گاه تصور نمی کردیم که کشوری مانند هند که در استقلال و مبارزه با استعمار شهره است، حاضر شود از آمریکا تبعیت و از خرید نفت ایران امتناع کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر اینکه میزان فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند، تصریح کرد: عده ای مدیران و جوانان کشور پای کار ایستادند و روش هایی را طراحی کردند که اجازه ندهند آمریکا بتواند به اهداف خود دست پیدا کنند.
وی با یادآوری تحریم کشتیرانی ایران از سوی آمریکا و ممانعت از همکاری میان بنادر ایران و بنادر سایر کشورها تصریح کرد: با وجود همه تلاش های آمریکا در هشت ماه نخست سال جاری بیش از 100 میلیون تن کالا میان بنادر ایران و دیگر کشورها جابجا شده و آمریکا از این موضوع متحیر مانده است و کارشکنی های خود را تا جایی پیگیری کرد که به تعقیب نفت کش ایران در جبل الطارق اقدام و به بهانه های مختلف این کشتی را توقیف کردند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ناخدای این نفتکش هندی بود و مقامات آمریکا ایمیل های متعددی برای او فرستاده بودند که در ازای پرداخت مبالغ هنگفت، این نفتکش را به بندری که مدنظر آمریکایی ها است هدایت کند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تحریم ها و محدودیت های پیش روی نظام بانکی ایران برای جلوگیری از مبادلات تجاری با دیگر کشورها خاطر نشان کرد: در همین شرایط سخت تحریم، حجم مبادلات تجاری اقتصاد ایران بیش از 100 میلیارد دلار است و این یعنی با وجود فشارهای آمریکا بر اقتصاد ایران، اقتصاد کشور همچنان روی پای خود ایستاده است.
وی ادامه داد: عده ای تصور می کنند که بیان این موضوعات به معنای رشد اقتصادی و سر حال بودن اقتصاد کشور است و گاهی تعابیری را به کار می برند و می گویند گویا فلانی خبر از وضع اقتصاد کشور ندارد اما باید به این نکته توجه کنند که اقتصاد ایران بر اساس برنامه ریزی های آمریکا قرار بود که از هم بپاشد اما به فضل الهی و با همت مدیران و ایستادگی مردم ایران اقتصاد کشور همچنان سرپا ایستاده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به تلاش ها و اقدامات دلسوزانه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور گفت: بخش خصوصی کشور امروز در جنگ اقتصادی پا در میدان مبارزه گذاشته و با وجود آنکه گاهی قضاوتهای نادرستی در خصوص آنها می شود، صادرات و واردات کشور را انجام می دهد و برای جوانان کشور فرصت های شغلی فراهم می کند و از تعطیلی واحدهای تولیدی جلوگیری می نماید.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: آمریکایی ها تصور می کردند اگر تا پایان سال 97 اقتصاد ایران دچار فروپاشی نشود قطعا ایران در سال 98 با قحطی کالا مواجه خواهد شد که خوشبختانه با همت فعالان اقتصادی و مردم این اتفاق رخ نداده است.
وی با اشاره به ظرفیت ها و سرمایه های خدا داد به ایران گفت: موقعیت جغرافیایی ایران یکی از مزیت های برجسته کشور است که از شمال و جنوب به دریا متصل است و با 15 کشور در اطراف خود رابطه صمیمانه و تاریخی دارد و مردم استان های مرزی روابط دوستانه و خویشاوندی با مردم استان های هم مرز خود دارند که با این همه ارتباطات گسترده ایران قادر خواهد بود از حلقه محاصره دشمن خود را رها کند.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر چند نمونه از ایثارگری های اجتماعی ملت ایران، به زلزله کرمانشاه و آسیب به منطقه سرپل ذهاب که اغلب اهل سنت هستند اشاره و تصریح کرد: در این حادثه غیرت و دلسوزی ایرانیان به نمایش گذاشته شد و همه مردم برای کمک به مناطق زلزله زده وارد میدان شدند.
معاون اول رییس جمهور همچنین از زلزله کرمانشاه به عنوان یکی از شاهکارهای مدیریت جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: کسانی که با اغراض سیاسی تلاش می کند که کارهای بزرگ کشور را کوچک جلوه دهند در حقیقت به ملت ایران ظلم می کنند.
وی افزود: با مدیریت بسیار خوب زلزله کرمانشاه، ظرف چند ساعت چند هزار مجروح با تلاش های ارتش، سپاه، هلال احمر و سایر نیروهای امدادی از منطقه سرپل ذهاب به بیمارستان های مختلف کشور منتقل شدند و صبح روز بعد از زلزله هیچ مجروحی زیر آوارها باقی نمانده بود.
دکتر جهانگیری زلزله کرمانشاه را نماد ایثارگری ملت ایران توصیف کرد و گفت: وقتی که اعلام شد مردم زلزله زده سرپل ذهاب به کمک نیاز دارند، سیل کمک ها از اقصی نقاط کشور به سمت سرپل ذهاب به گونه ای بود که پلیس راه و مسئولین استان از مردم سراسر کشور تقاضا می کردند که کمک رسانی خود را به تاخیر بیندازند چرا که هجوم مردم استان های مختلف برای کمک به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه باعث شده بود که مسیر ها مسدود شود.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ملت ایران در فداکاری و ایثارگری افتخارات بزرگی را ثبت کرده اند به سیل سال گذشته استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: استان خوزستان عزیز که از دیشب نیز دچار بارندگی و آب گرفتگی شده سال گذشته با سیلاب مواجه شد و اگر سدهای این استان نبودند و یا اگر چند میلیارد متر مکعب آب پشت سدهای کرخه یا کارون تخلیه می شد معلوم نبود چه اتفاقات ناگواری در پایین دست سدها روی می داد.
وی همچنین با اشاره به سیل استان های لرستان و گلستان گفت: ملت ایران در این حوادث نشان دادند که ملت هستند. گاهی مردم از مناطق مختلف دور هم جمع می شوند و نام خود را ملت و کشور گذاشته اند اما در این گونه حوادث است که ملت تجلی، ظهور و هویت پیدا می کند و از خود ایثار و بزرگواری نشان می دهد.
معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این مراسم با بیان اینکه اوج ایثار و شهادت در دوران دفاع مقدس شکل گرفت،‌ گفت: جامعه برای موفقیت و سعادت باید به سمت فرهنگ ایثار و شهادت حرکت کند و همانگونه که یک جامعه به آب و غذا نیاز دارد به فرهنگ ایثار نیز نیازمند است.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از کتاب دریچه مفهومی به ایثار اجتماعی رونمایی شد و از خانواده شهید شفیعی چایگانی و تعدادی از فعالان عرصه ایثارگری و داوطلبان جهادی قدردانی شد.

برای مشاهده فیلم سخنرانی دکتر جهانگیری در مراسم دومین همایش ملی ایثار اجتماعی اینجا کلیک نمایید

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh