طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 07 July 2020
شناسه خبر: ۷۰۲۳
تاریخ خبر: ۱۱/ ۰۶/ ۱۳۹۸
ساعت: ۲۰:۵۲
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:

برنامه ریزی‌های فرهنگی باید مبتنی بر داده‌ها و اطلاعات دقیق و علمی باشد/ باید با اطلاع رسانی صحیح برداشت جامعه نسبت به مسایل را به واقعیت‌ها نزدیک کنیم / عدم اطلاع رسانی به مردم می‌تواند امید‌ها را نسبت به کارآمدی نظام خدشه دار کند

دومین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور عصر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

برنامه ریزی‌های فرهنگی باید مبتنی بر داده‌ها و اطلاعات دقیق و علمی باشد/ باید با اطلاع رسانی صحیح برداشت جامعه نسبت به مسایل را به واقعیت‌ها نزدیک کنیم / عدم اطلاع رسانی به مردم می‌تواند امید‌ها را نسبت به کارآمدی نظام خدشه دار کند

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان این که برخی مواقع ممکن است جامعه به دلیل عدم اطلاع کافی، برداشت ناقصی نسبت به مسایل کشور پیدا کند گفت: این برداشت ناقص ناشی از ضعف در اطلاع رسانی به جامعه است که باید تلاش کنیم با اطلاع رسانی صحیح، احساس و برداشت جامعه نسبت به مسایل کشور را به واقعیت ها نزدیک کنیم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی صحیح به مردم در خصوص مسایل مختلف تصریح کرد: با وجود همه تلاش ها و اقدامات برای حل مشکلات مردم و ساماندهی مسایل کشور، اگر واقعیت ها به موقع و به شکل صحیح به اطلاع مردم نرسد ممکن است برخی سیاه نمایی ها، اعتماد و امید جامعه را نسبت به کارآمدی نظام خدشه دار کند.
دکتر جهانگیری یکی از وظایف ستاد را برنامه ریزی برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور برشمرد و افزود: برخورداری از آمار و داده های دقیق لازمه هر برنامه ریزی است از این رو باید در استفاده از اطلاعات و آمارها در برنامه ریزی های فرهنگی دقت کافی به عمل آید.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از ارائه گزارش دبیرخانه ستاد در خصوص وضعیت فرهنگی کشور از دبیرخانه و اعضای ستاد خواست نظرسنجی ها و پیمایش های تحقیقاتی فرهنگی ادامه پیدا کند و در صدد احصاء اطلاعات علمی مبتنی بر جامعه آماری کل کشور باشند تا برنامه ریزی های فرهنگی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور هر چه دقیق تر انجام شود.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: در مباحث اقتصادی معمولاً داده های واقعی و کمّی در اختیار مدیران قرار دارد که می توان بر اساس این داده ها برای موضوعات مختلف اقتصادی نظیر تورم، نقدینگی و ... برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد اما در مسایل فرهنگی نباید نظرسنجی از چند جامعه آماری محدود را معیار تصمیم گیری قرار دهیم بلکه باید نظرسنجی ها و اطلاعات احصاء شده به گونه ای باشد که همه جمعیت کشور را در بر گیرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین از دبیرخانه ستاد خواست ضمن استمرار پیمایش های تحقیقاتی علمی و مستند در خصوص وضعیت فرهنگی کشور، مهم ترین دغدغه های فرهنگی جامعه را در دستور کار جلسات ستاد قرار دهد تا شاهد اجرای هر چه بهتر نقشه مهندسی کشور باشیم.
در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، رییس سازمان تبلیغات اسلامی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند دبیر ستاد گزارشی از برگزاری اولین جلسه کمیته تخصصی ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کرد و گفت: این کمیته تخصصی با حضور معاونین دستگاه های اجرایی ذیربط و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تدوین راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور خواهد بود.
در ادامه این جلسه نماینده دبیرخانه ستاد گزارشی از بررسی وضعیت فرهنگی کشور و راهبردهای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کرد و به تشریح برخی پیمایش های تحقیقاتی و نظرسنجی های مختلف در خصوص فرهنگ دینی، فرهنگ خانوادگی، فرهنگ زندگی و فرهنگ ملی پرداخت.
در این گزارش همچنین به برخی آمارها و نتایج نظرسنجی ها در خصوص میزان احساس شادمانی در مردم، باور مردم به قانون و حکومت دینی، شاخص آگاهی سیاسی و دیگر نتایجی از این دست اشاره شد.
در این جلسه همچنین موضوع تشکیل کمیته بررسی، هماهنگی و تلفیق برنامه های پنج ساله و یکساله فرهنگی دستگاه های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای ستاد با تشکیل این کمیته موافقت کردند و مقرر شد دستگاه های اجرایی ذیربط معاونین خود را برای ارتباط مستمر با دبیرخانه ستاد و پیگیری اجرای نقشه راه مهندسی فرهنگی کشور مأمور کنند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh