طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 04 August 2020
شناسه خبر: ۶۷
تاریخ خبر: ۱۱/ ۰۸/ ۱۳۹۲
ساعت: ۱۵:۱۴
دکتر جهانگيري در چهارمين جشنواره ملي علم تا عمل:

سياست قطعي دولت حمايت از توسعه علم و فناوري است

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه سياست قطعي دولت يازدهم حمايت از توسعه علم و فناوري است، گفت: دولت تدبير و اميد در اين مسير به هر ميزان که لازم باشد از دانشمندان، نخبگان و شرکت هاي دانش بنيان حمايت مي کند.
دکتر اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (شنبه) در چهارمين جشنواره و نمايشگاه ملي علم تا عمل که در مصلاي بزرگ امام خميني (ره) برگزار شد، با تأکيد بر لزوم توسعه علم و فناوري اظهار داشت: امروز در جهان، محور توسعه، علم و فناوري است و ما نيز بايد اين امر را بيش از پيش مورد توجه قرار دهيم تا ايران از قافله پيشرفت و توسعه عقب نماند.
وي افزود: ايران در موقعيتي است که مي‌تواند در برخي از زمينه‌ها و رشته‌هاي علمي حرفهايي در سطح بين الملل داشته باشد و به عنوان کشوري پيشگام مطرح شود که در اين خصوص دانشمندان و نخبگان کشور اقدامات قابل تقديري انجام داده‌اند.
معاون اول رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه دکتر روحاني در جلسات هيأت وزيران با قاطعيت بر استفاده از نخبگان در همه سطوح مديريتي تأکيد دارد، خاطر نشان کرد: اميدواريم که دولت با گشايشي که در امور اقتصادي ايجاد خواهد شد بتواند حمايتهاي هر چه بيشتري را از شرکت‌هاي دانش‌بنيان به عمل آورد.
وي افزود: مهمترين تدبير دولت در مقطع فعلي بازگرداندن اميد به مردم و نخبگان جامعه است و از نخبگان نيز انتظار مي‌رود دولت را براي رفع موانع و عبور از شرايط فعلي ياري کنند.
معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: ما نخبگان را با هر جهت‌گيري سياسي، سرمايه کشور مي‌دانيم و دولت وظيفه خود مي‌داند آنان را مورد توجه و حمايت قرار داده و از ايشان در نظام مديريتي کشور استفاده کند.
دکتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود اتکاء کشور به درآمدهاي حاصل از فروش نفت را يکي از موانع پيشرفت کشور برشمرد و گفت: در برخي مواقع که درآمدهاي نفتي افزايش يافته و همه انتظار داشته‌اند که تغييري اساسي در زندگي مردم و توسعه کشور ايجاد شود، ارزيابي‌ها نشان داده که نه تنها تغييري ايجاد نشده بلکه بخش قابل توجهي از دستاوردهاي گذشته کشور نيز آسيب جدي ديده است.
معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: از اين روي سياستي که مقام معظم رهبري بر آن تأکيد دارند و در برنامه پنج ساله نيز به آن توجه شده، کاهش اتکاء به درآمدهاي نفتي و حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنيان است که آينده کشور به آن وابسته است.
دکتر جهانگيري با بيان اينکه کشور در شرايط فعلي از نظر اقتصادي از وضعيت مناسبي برخوردار نيست تصريح کرد: اين سخن دولت نيست و همه مردم نيز اين وضعيت را احساس مي‌کنند.
معاون اول رئيس جمهور اضافه کرد: دليل شرايط نامساعد اقتصادي کشور از ديدگاه صاحبنظران، ناشي از مشکلات تحريمهاي ظالمانه است که کشور را از فرصتها و منابع خود دور نگه داشته است و بخش ديگر آن نيز بخاطر سياست‌هاي غيرعلمي و شتابزده سالهاي گذشته است.
وي افزود: متأسفانه آمار و ارقام رسمي کشور در بخش اقتصاد به خصوص آمار مربوط به سال 91 نگران‌کننده است و گزارش مرکز آمار ايران در جلسه گذشته شوراي عالي اشتغال از ميزان بيکاري، يکي از بخشهاي نگران‌کننده اين آمارهاست .
دکتر جهانگيري با بيان اينکه اين وضعيت اقتصادي کشور دولت را بر آن داشت که براي حل اين مشکلات وارد عمل شود، تصريح كرد: دولت بنا دارد از طريق ديپلماسي خارجي و تعامل با دنيا، در چارچوب سياست‌هايي که مقام معظم رهبري تبيين کرده‌اند و همچنين سياست‌هايي که از سالهاي قبل مورد تأکيد بوده با حکمت، مصلحت و عزت پيش رود تا بتوان تحريم‌ها و مشکلات را از پيش روي برداشت.
معاون اول رئيس جمهور خاطرنشان کرد: اميدوارم گروهي که در اين بخش مسئوليت پيدا کرده‌اند با قدرت پيش روند و با اينکه عده‌اي در داخل و خارج نمي‌خواهند اين موانع برطرف شود، براي آنها دغدغه و مانع ايجاد نشود.
جهانگيري در ادامه با اشاره به سياست ديگر دولت براي رفع مشکلات تصريح کرد: عليرغم آمارهاي نگران کننده، دولت اين اطمينان را به مردم مي‌دهد که با اتخاذ سياست‌هاي متکي بر علم به سمتي پيش خواهيم رفت که بتوانيم از شرايط فعلي عبور کنيم.
وي افزود: اين دولت اصرار دارد در همه زمينه‌هاي اقتصادي براي عبور از شرايط فعلي، سياست‌هاي علمي تدوين کند و در مرحله نخست نسبت به کاهش تورم و در مراحل بعدي به ايجاد اشتغال و زمينه‌سازي براي رفاه مردم اقدام کند.
دکتر جهانگيري ادامه داد: دولت تدبير و اميد به پشتوانه ملت و اتکا به نخبگان و دانشمندان قادر است اين شرايط را تغيير دهد و وضعيت مطلوبي را در کشور حاکم نمايد.
وي بازگرداندن ثبات به اقتصاد کشور را يکي از اولويت‌هاي مهم دولت برشمرد و گفت: دولت به دنبال آن است که اقتصاد را از حالت شوک خارج کند و با کاهش تورم ثبات را به وضعيت اقتصادي کشور بازگرداند.
دکتر جهانگيري خاطرنشان کرد: دولت در مراحل بعدي به دنبال متوقف کردن شاخص‌هاي منفي است و پس از آن تلاش مي‌کند اين شاخص‌ها در جهت مثبت حرکت کند
وي همچنين از اهتمام دولت براي بسترسازي لازم براي حضور بخش خصوصي خبر داد و گفت: دولت قصد دارد شرايطي را فراهم کند تا بخش خصوصي بتواند بيش از گذشته به فعاليت‌هاي خود ادامه دهد.
معاون اول رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه بايد حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان را به عنوان يک اولويت مهم در دستور کار خود قرار دهيم، گفت: يکي از موضوعاتي که بسيار اهميت دارد و در نمايشگاه علم تا عمل نيز به آن توجه شده، چرخه کامل تبديل ايده به کالاي قابل مصرف است که بايد تلاش کنيم ايده‌ها و فناوري‌ها به توليد انبوه برسند.
دکتر جهانگيري اضافه کرد: الزامي نيست که هر کس توليد علم مي‌کند خودش بايد سرمايه‌گذاري نمايد چرا که در کشورهاي ديگر شرکت‌هايي وجود دارند که فناوري‌هاي روز را به سرمايه‌گذاران معرفي مي‌کنند و مجوزهاي لازم را نيز براي انبوه‌سازي اخذ مي‌کنند.
وي افزود: براي تبديل ايده به کالا حلقه‌هاي لازم بايد به يکديگر متصل باشند و سرمايه‌گذاراني که به دنبال پروژه‌هاي اقتصادي هستند بايد بتوانند از طرح‌ها و فناوري‌هاي جديد مطلع شوند.
معاون اول رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه ثروت‌زايي از علم و فناوري بايد يکي از سياست‌هاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان باشد، گفت: توليد کالا و خدمات دانش‌بنيان و در نهايت صدور آن به ديگر کشورها بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.
دکتر جهانگيري با اشاره به جمعيت رو به افزايش نسل جوان تحصيل کرده و در حال تحصيل تصريح کرد: اينکه جوانان يک کشور در حال طي کردن مدارج علمي باشند يک فرصت محسوب مي‌شود که بايد با ايجاد فرصت‌هاي شغلي از آن استفاده شود.
انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh