طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 31 May 2020
شناسه خبر: ۶۵۹۶
تاریخ خبر: ۰۹/ ۱۱/ ۱۳۹۷
ساعت: ۰۲:۴۶

دکتر جهانگیری: جهان باید از پیشگامان مبارزه با تروریسم قدرشناسی کند / امنیت خاورمیانه امنیت جهان است / نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی در سوریه دایر خواهد شد / نخست وزیر سوریه: سند همکاری اقتصادی راهبردی بلندمدت تحولی تاریخی در مناسبات تجاری تهران و دمشق ایجاد خواهد کرد

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که در مبارزه با تروریسم پیشگام و پیشتاز بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران پیروزی ملت و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم را پیروزی خود می‌داند.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر سوریه، با تبریک پیروزی های اخیر دولت و ملت سوریه، هم در نبرد با تروریست ها و هم در صحنه های سیاسی و نظامی، از آغاز اقدامات موثر سوریه در جهت بازسازی ابراز خرسندی کرد و افزود: دولت و ملت سوریه در طول سال های قبل با گروه های تروریستی بسیار خشن درگیر بودند و دولت و ملت ایران نیز در کنار آنها بود.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه جامعه جهانی باید نسبت به منطقه حساس خاورمیانه و امنیت آن توجه ویژه داشته باشد، تصریح کرد: امنیت این منطقه امنیت جهان است. امروز منطقه، گام به گام به سمت امنیت حرکت می کند و تروریست ها را از مناطق مختلف اخراج می کند و این یعنی جهان به سمت امن تر شدن حرکت می کند.
دکتر جهانگیری افزود: جهان باید از پیروزی سوریه علیه تروریسم خشنود باشد و از پیشگامان این پیروزی ارزشمند قدرشناسی کند زیرا اگر سیاست مبارزه جدی با تروریسم در عراق و سوریه به نتیجه نرسیده بود، امروز مبارزه با تروریسم باید در اروپا انجام می شد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیته عالی همکاری های اقتصادی ایران و سوریه خاطرنشان کرد: در این اجلاس توافقات بسیار خوبی در جهت توسعه همکاریهای دو کشور شکل گرفت و این توافقات تأییدی بر این است که جمهوری اسلامی ایران همانطور که در دوره مبارزه با تروریسم در کنار سوریه بود، در دوره بازسازی نیز در کنار دولت و ملت این کشور خواهد بود.
معاون اول رئیس جمهور پیش نیاز هر اقدام اقتصادی را همکاری بانکی دانست و اظهار داشت: روسای بانک مرکزی دو کشور امروز در اجلاس اعلام کردند که توافقات خوبی برای همکاری های بانکی میان دو کشور صورت گرفته است.
دکتر جهانگیری افزود: در اجلاس امروز همچنین تأکید شد که موافقتنامه سال 2015 میان ایران و سوریه که در تهران به امضا رسید باید به سرعت اجرایی شود و اتصال ریلی خلیج فارس به مدیترانه توسط ایران، عراق و سوریه نیز از مهمترین محورهای مطرح شده در اجلاس بود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تجربه و دانش ایران در احداث نیروگاه گفت: ایران یکی از کشورهای مطرح در زمینه احداث نیروگاه است و مقرر شد احداث و بازسازی نیروگاه ها در سوریه در دستور کار ایران قرار گیرد و فردا عملیات اجرایی احداث نیروگاه در لاذقیه آغاز خواهد شد.
وی با بیان این که همکاری مشترک بخش خصوصی ایران و سوریه در زمینه های مختلف مورد حمایت طرفین خواهد بود، تصریح کرد: فردا اتاق مشترک بازرگانی دو کشور در دمشق آغاز بکار خواهد کرد و نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی نیز در سوریه دایر خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما به دنیا نشان خواهیم داد که روابط ایران و سوریه کمک به صلح جهانی است، از آمادگی ایران برای همکاری با دو کشور ثالث در زمینه های مورد علاقه سوریه خبر داد و اظهار امیدواری کرد مناسبات تجاری تهران – دمشق به سطح روابط ممتاز سیاسی فیمابین برسد.
نخست وزیر سوریه نیز در این مصاحبه مطبوعاتی مشترک با اشاره به ایستادگی ملت سوریه در برابر جنگ با تروریسم گفت: ملت سوریه توانست توطئه ها را پشت سر بگذارد و در سایه حمایت کشورهای دوست و برادر در مقابل دشمنان پیروز شود.
عماد خمیس افزود: مردم سوریه موفق شدند توطئه های سیاسی نظامی دشمنان را شکست دهند اما این توطئه وجه دیگری نیز دارد که جنگ ظالمانه اقتصادی است که برای مقابله با آن همچنان ایستادگی خواهیم کرد و همکاری خود را با دوستان خود از جمله جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهیم داد تا بتوانیم به اقدامات ویرانگر دشمنان غلبه کنیم.
وی بر لزوم ارتقاء مناسبات تجاری و اقتصادی تهران – دمشق و رسیدن آن به سطح ممتاز روابط سیاسی تأکیدکرد و با اشاره به امضاء موافقتنامه های مختلف میان دو کشور تصریح کرد: موافقتنامه همکاری های اقتصادی راهبردی بلندمدت میان دو کشور می تواند تحولی تاریخی و بی سابقه در روابط فیمابین ایجاد کند.
نخست وزیر سوریه همچنین کلنگ زنی نیروگاه 540 مگاواتی در لاذقیه و وجود ده ها پروژه همکاری نفتی و کشاورزی میان ایران و سوریه را نشان دهنده عمق روابط دو کشور توصیف کرد و افزود: دولت سوریه تسهیلات و شرایط مطلوبی را برای شرکت های ایرانی جهت سرمایه گذاری و مشارکت در بازسازی سوریه فراهم کرده است.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh