طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - 18 February 2020
شناسه خبر: ۶۵۹۰
تاریخ خبر: ۰۸/ ۱۱/ ۱۳۹۷
ساعت: ۲۰:۲۱
مذاکرات مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و سوریه برگزار شد؛

دکتر جهانگیری: ایران افتخار می‌کند در مبارزه با تروریست پیشگام و پیشتاز بوده است/ اگر فداکاری دولت و مردم سوریه و هم پیمانان آنان نبود امروز داعش در منطقه دولت داشت/ جهان باید از پیشگامان تامین امنیت در منطقه قدرشناسی کند/ ایران علاقمند است در دوران بازسازی سوریه در کنار دولت و مردم این کشور باشد / نخست وزیر سوریه: پیروزی‌های سوریه، پیروزی همه منطقه محور مقاومت و دو کشور است/ سوریه از وجود شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران برای بازسازی این کشور استقبال می‌کند

مذاکرات مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و سوریه به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و "عماد خمیس نخست وزیر سوریه" بعداز ظهر امروز (دوشنبه) در محل کاخ نخست وزیری برگزار شد.

دکتر جهانگیری: ایران افتخار می‌کند در مبارزه با تروریست پیشگام و پیشتاز بوده است/ اگر فداکاری دولت و مردم سوریه و هم پیمانان آنان نبود امروز داعش در منطقه دولت داشت/ جهان باید از پیشگامان تامین امنیت در منطقه قدرشناسی کند/ ایران علاقمند است در دوران بازسازی سوریه در کنار دولت و مردم این کشور باشد / نخست وزیر سوریه: پیروزی‌های سوریه، پیروزی همه منطقه محور مقاومت و دو کشور است/ سوریه از وجود شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران برای بازسازی این کشور استقبال می‌کند

معاون اول رييس جمهور در اين نشست با قدرداني از استقبال گرم و صميمانه دولت و ملت سوريه از هيات عالي رتبه كشورمان گفت: امروز ايستادگي و مقاومت مردم سوريه در مقابله با تروريست ها به نتيجه رسيده است و ما پيروزي هاي اخير شما در صحنه سياسي و نظامي را تبريك مي گوييم.
دكتر جهانگيري ضمن اظهار اميدواري نسبت به محو كامل تروريست ها و نقش بر آب شدن نقشه هاي حاميان آنان تصريح كرد: جامعه جهاني و اروپايي ها بدانند اگر فداكاري دولت و مردم سوريه و هم پيمانان اين كشور نبود امروز تروريست هاي داعشي كه نماد خشونت، قتل،‌ وحشي گري و غارت بودند در منطقه دولت تشكيل داده و مشكلي بزرگ و لاينحل براي امنيت جهان مي شدند.
وي افزود: ايران افتخار مي كند در مبارزه با تروريست پيشگام و پيشتاز بوده است و پيروزي مردم و دولت سوريه را پيروزي خود مي داند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه جامعه جهاني بايد بداند كه امنيت در منطقه مرتبط با امنيت جهاني است، گفت: امروز كه در اين منطقه گام به گام به سمت امنيت پيش مي رويم جهان نيز به سمت امن شدن پيش مي رود و بايد جامعه جهاني خشنود باشد و از پيشگامان آن قدرشناسي كند.
وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران در دوران بازسازي سوريه نيز در كنار دولت و ملت اين كشور خواهد بود، گفت: برگزاري چهاردهمين اجلاس مشترك اقتصادي دو كشور حاوي اين پيام است كه سوريه وارد مرحله جديدي شده و بايد براي بازسازي اين كشور تلاش شود.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه ايران در حوزه هاي مختلف آمادگي انجام كارهاي جدي و مهم در سوريه دارد اظهار داشت: يكي از مهمترين موضوعات مسئله نظام بانكي و ارتباط مستقيم كارگزاري بانكهاي دو كشور با سيستمي خارج از نظام سوئيفت است. در هيات عالي رتبه ما رييس كل بانك مركزي نيز حضور دارد تا قبل از هر اقدامي مسائل بانكي را مرتفع كنيم و زمينه را براي توسعه فعاليت بخش خصوصي با يكديگر فراهم كنيم.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر تدوين همكاري ها به شكل بلند مدت و راهبردي گفت: فعالان اقتصادي بايد مطمئن باشند كه دو دولت براي حل مسائل و انجام توافق ها اراده جدي دارند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه ايران در زمينه ساخت نيروگاه هاي برق از توانمند ترين كشورها در سطح منطقه و جهان است گفت: ما مي توانيم همكار مطمئني براي سوريه در ساخت نيروگاه باشيم.
وي بر بازسازي زيرساخت هاي حمل و نقل جاده اي و ريلي در سوريه تاكيد كرد و گفت: ايران آماده است در چارچوب توافقي سه جانبه ميان سوريه ـ تهران و ايران خط ريل مشترك ايجاد كرده و همچنين با اتصال خليج فارس به درياي مديترانه جريان تجارت ميان دو كشور را تقويت كند.
معاون اول رييس جمهور بر تفاهم بر گسترش تجارت بخش خصوصي دو كشور از طريق تجارت آزاد تاكيد كرد و آمادگي ايران براي همكاري هاي آموزشي و فني در حوزه اكتشاف و بهره برداري از منابع نفت و گاز سوريه را اعلام كرد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر علاقمندي ايران براي تامين نيازهاي دارويي سوريه، به علاقه مندي مردم ايران براي بازديد از اماكن زيارتي و تاريخي سوريه را يادآور شد و بر برنامه ريزي هاي دو جانبه در اين خصوص تاكيد كرد.
وي در پايان اين مذاكرات گفت: جمهوري اسلامي ايران علاقمند است در دوران بازسازي سوريه به اين كشور كمك كند و سطح روابط اقتصادي خود را همچون مناسبات سياسي ارتقا بخشد. قطعاً حضور هيات عالي رتبه ايراني در دمشق حاوي اين پيام است.
نخست وزير سوريه نيز در اين جلسه با بيان خوش آمد به هيات ايراني به نمايندگي از دولت و ملت سوريه گفت: اين سفر پيام هاي زيادي دارد و سرآغازي براي روابط عميق تر دو ملت دوست و برادر ايران و سوريه است.
عماد خميس با بيان اينكه اين سفر در سايه تحولات اخير بين المللي و تحريم هاي بي سابقه در حوزه اقتصادي عليه دو ملت انجام شده است، گفت: بايد تلاش كنيم تا با كمك يكديگر از موانع عبور نماييم.
وي با قدرداني از كمك ها و حمايت هاي جمهوري اسلامي ايران در سالهاي اخير گفت: پيروزي هايي كه سوريه در برابر تروريست ها به دست آورد پيروزي همه منطقه محور مقاومت و دو كشور است.
نخست وزير سوريه با تاكيد بر اينكه دولت و ملت سوريه با قدرت در برابر توطئه ها مي ايستد و به آينده خود در سايه همكاري با كشورهاي دوست اميدوار است ادامه داد: سفر هيات عالي رتبه ايراني فرصتي براي گسترش روابط در همه زمينه ها است. ما براي بازسازي سوريه طرح هاي بسياري داريم و خواستار همكاري با كشورهاي دوست براي پيشبرد اين برنامه ها هستيم.
عماد خميس با بيان اينكه فرصت هاي بسياري براي سرمايه گذاري در سوريه وجود دارد گفت: دمشق پذيراي شركت هاي دولتي و خصوصي ايران براي بازسازي زيرساخت ها،‌ تامين مسكن و انرژي است.
نخست وزير سوريه گفت: براساس تاكيد بشار اسد رييس جمهور سوريه اولويت اجراي طرح هاي بازسازي متعلق به شركت هاي ايراني است.
وي با بيان اينكه ما براي تامين سالانه 500 تا 800 مگاوات برق نيازمند توسعه نيروگاهي هستيم گفت: ايران مي تواند در اين زمينه نقش بسزايي ايفا كند.
نخست وزير سوريه با بيان اينكه در زمينه تامين و بازسازي صدها هزار واحد مسكوني،‌ توسعه بنادر، كشاورزي و تلفن همراه فرصت هاي بسياري براي همكاري ميان دو كشور وجود دارد،‌ گفت: تلاش خواهيم كرد تا مشكلات شركت هاي ايراني كه در سالهاي گذشته در سوريه سرمايه گذاري كرده بودند را برطرف كنيم و حقوق همه آنها را تامين نماييم.
وي گفت: تروريست زيرساخت ها و راه آهن سوريه را نابود كرد، در اين زمينه برنامه داريم و اولويت بازسازي هزاران كيلومتر خط ريلي و جاده اي را به شركت هاي ايراني خواهيم داد.
نخست وزير سوريه با بيان اينكه دولت سوريه آماده ارائه تسهيلات به گردشگران ديني و سياحتي ايراني اظهار اميدواري كرد با استقرار كامل امنيت شاهد حضور بيش از پيش ايراني ها در سوريه باشيم.
عماد خميس گفت: ما از هيات عالي رتبه ايراني در وطن خودشان استقبال كرده ايم و مي توانيم فعاليت هايمان را در حوزه انرژي، بانك و گمرك ارتقا دهيم.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، راه و شهرسازي، رييس كل بانك مركزي، رييس سازمان حج و اوقاف، رييس قرارگاه خاتم الانبياء حضور داشتند در خصوص بخش هاي مختلف تجاري و اقتصادي و نحوه حضور شركت هاي ايراني در حوزه بازسازي سوريه بحث و تبادل نظر شد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh