طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 06 December 2020
شناسه خبر: ۶۴۸۴
تاریخ خبر: ۲۰/ ۰۹/ ۱۳۹۷
ساعت: ۱۱:۲۱
معاون اول رئیس جمهور:

مسأله کمبود آب امروز در صدر همه مشکلات کشور است / هیچ طرح بزرگی در کشور بدون رعایت مسایل زیست محیطی اجرا نخواهد شد / اداره امور در شرایط سخت ویژگی مدیران برجسته است / اگر مسئولان مسایل و راهکار‌های حل مشکلات را صادقانه بگويند، مردم حتماً همکاری خواهند کرد

معاون اول رئیس جمهور گفت: مسأله کمبود آب فقط مسأله امروز و فردای ما نیست، بلکه مهمترین موضوع برای هر گونه توسعه صنعتی و کشاورزی منابع آب است.

مسأله کمبود آب امروز در صدر همه مشکلات کشور است / هیچ طرح بزرگی در کشور بدون رعایت مسایل زیست محیطی اجرا نخواهد شد / اداره امور در شرایط سخت ویژگی مدیران برجسته است / اگر مسئولان مسایل و راهکار‌های حل مشکلات را صادقانه با مردم در میان بگذارند، مردم حتماً همکاری خواهند کرددکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم بهره برداری از فاز اول آب شیرین کن بندرعباس، از دست اندرکاران، سرمایه گذاران، مهندسین و کارشناسان فعال در احداث این آب شیرین کن و نیز نیروگاه 160 مگاواتی قدردانی کرد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که مسأله کمبود منابع آب امروز برای همه ایرانیان به مسأله ای جدی تبدیل شده خاطرنشان کرد: اهمیت مسأله کمبود آب تنها از نظر مسایل زیست محیطی و اقلیمی مورد توجه نیست بلکه این موضوع به مسأله ای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده و در رأس همه مشکلات کشور قرار گرفته است.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به خشکی برخی تالاب ها و تهدیدات دریاچه های کشور نظیر دریاچه ارومیه تصریح کرد: اگر خدای نکرده دریاچه ارومیه با خشکی مواجه می شد، می توانست به فاجعه ای انسانی در شمال غرب کشور تبدیل شود.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که مسأله کمبود آب فقط مختص ایران نیست و موضوعی منطقه ای و جهانی است گفت: کمبود آب می تواند در آینده به موضوعی پیچیده تر از مسایل هسته ای تبدیل شود به گونه ای که کنوانسیون هایی در این راستا تشکیل و مقررات بین المللی در خصوص آب وضع شود.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: کم آبی فقط مختص بخش صنعت و کشاورزی نیست و در جلسه شورای عالی آب که هفته گذشته برگزار شد، گزارشی از وضعیت آب شرب شهرهای مختلف کشور در سال 97 ارائه شد که بر اساس این گزارش برخی شهرها نظیر بندرعباس، زاهدان، مشهد، کرمان، بوشهر، شیراز و اصفهان وضعیتی نگران کننده داشتند که خوشبختانه با مدیریت خوب وزارت نیرو این بحران در تابستان 97 مدیریت شد.
دکتر جهانگیری با یادآوری این که شش درصد از میزان مصرف آب در کشور مربوط به بخش شرب و بهداشت است و مابقی مربوط به حوزه کشاورزی و صنعت می شود اظهار داشت: اگر در بخش کشاورزی که بیشترین مصرف را شامل می شود، صرفه جویی شود و از روش های نوین آبیاری استفاده گردد شاهد صرفه جویی و ذخیره آب به میزان قابل توجه در رفع مشکلات مرتبط با محدودیت منابع آب خواهیم بود، ضمن آن که با استفاده از شیوه های نوین آبیاری نظیر کشت گلخانه ای هم مصرف آب کمتر و هم تولید بیشتری صورت خواهد گرفت.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: ‌ایران در منطقه ای واقع شده است که کمبود آب موضوعی بحرانی و جدی است و باید همه دولت ها و نیز آحاد مردم این موضوع ر ا به طور ویژه مورد توجه قرار دهند.
دکتر جهانگیری با تقدیر از مدیریت خوب وزارت نیرو در تابستان سال 97 خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها تابستان سال جاری از نظر تنش آبی یکی از سخت ترین سال ها بوده است؛ اما مدیریت خوب وزارت نیرو با کمکی که مردم در صرفه جویی از خود نشان دادند، گویای این واقعیت است که مدیران می توانند در دوران سخت، امور را به خوبی تدبیر کنند و این یکی از ویژگی های مدیران برجسته است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که در هنگام دشواری و تنگناها اگر مسئولان صادقانه مشکلات را با مردم در میان بگذارند و در عین حال راهکار و برنامه برای مرتفع کردن آن ارائه دهند گفت: ما این همراهی و همسویی را در مراحل مختلف تجربه کرده ایم زیرا بزرگترین پشتوانه نظام جمهوری اسلامی ایران مردم هستند، اگر گاهی همه مسایل بازگو نمی شود به دلیل آن است که مطرح شدن آن سبب سوء استفاده دشمنان می گردد.
دکتر جهانگیری با تأکید بر حضور پررنگ بخش خصوصی در حوزه آب و برق از عملکرد وزارت نیرو در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی تقدیر کرد و گفت: این روند باید با جدیت دنبال شود.
وی با اشاره به بازدید امروز صبح خود از سواحل بندرعباس گفت: مطالبه بسیاری از مردم بندرعباس جلوگیری از ریختن فاضلاب به دریا بود و باید وزارت نیرو در این زمینه تجربه موفق شهرهای دیگر را به مرحله اجرا بگذارد و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از فاضلاب و پساب در جهت تأمین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی و توسعه درختکاری و فضای سبز بندرعباس استفاده کند.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دغدغه دست اندرکاران اجرای طرح های مربوط به آب و برق از بابت تغییرات نرخ ارز گفت: دولت تلاش خواهد کرد مابه التفاوت ریالی مورد نیاز خرید این تجهیزات را پرداخت کند و حتی در صورت نیاز به روش ارزی نیز حمایت لازم را انجام دهد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به برخی نگرانی ها از بابت مسایل زیست محیطی ناشی از اجرای طرح های شیرین سازی آب گفت: نگرانی ها درباره مسایل محیط زیست لازم و ضروری است و دولت هیچ طرح بزرگی را در کشور اجرا نخواهد کرد مگر آنکه مسایل زیست محیطی را رعایت کند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه افزود: خلیج فارس به آب های آزاد دنیا وصل است و بعضی از کشورهای اطراف با توجه به سواحل اندکی که دارند چندین برابر ایران از منابع آبی برداشت و شیرین سازی می کنند. با این وجود ما قطعاًَ به عوارض و پیامدهای زیست محیطی توجه ویژه ای خواهیم داشت و این موضوع را در ارتباط کامل با حیاط ایران و همسایگان ارزیابی می کنیم.
وزیر نیرو نیز در این مراسم با قدردانی از تلاش های بخش خصوصی در صنعت آب و برق کشور گفت: بخش خصوصی مرتبط با صنعت آب و برق جزو لاینفک پیکره وزارت نیرو است.
دکتر اردکانیان با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید در بخش صنعت آب و برق تصریح کرد: آنچه در پنج سال گذشته در این دولت به ثمر رسیده است به لحاظ کیفیت و کمیت قابل مقایسه با ادوار گذشته نیست.
استاندار هرمزگان هم در این مراسم با اشاره به این که برای تأمین هر متر مکعب آب شرب پنج هزار تومان هزینه می شود اظهار داشت: آب شرب با قیمتی حدود هر متر مکعب 500 تومان در اختیار مردم قرار می گیرد که لازم است مردم حداکثر صرفه جویی و دقت را در این زمینه انجام دهند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این مراسم با بیان این که سه منطقه ویژه اقتصادی و دو منطقه آزاد در استان هرمزگان وجود دارد گفت: اشتغال موجود در این پنج منطقه بیش از 97 هزار فرصت شغلی است که باید از آن حفاظت شود.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از دست اندرکاران احداث آب شیرین کن قدردانی شد.

انتهای پیام /*
اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh