طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - 16 July 2019
شناسه خبر: ۶۴۶۷
تاریخ خبر: ۱۵/ ۰۹/ ۱۳۹۷
ساعت: ۱۹:۰۲
دکتر جهانگیری در مصاحبه با خبرگزاری کیودو ژاپن تصریح کرد:

ژاپن و ديگر كشورها براي حفظ استقلالشان بايد در مقابل يكجانبه گرايي آمريكا ايستادگي كنند/ امیداريم ژاپن در آينده نيز با روش‌های خاص خریدار اصلی نفت ایران باشد/ آماده ايم با دولت و شركت هاي ژاپنی مبادلات تجاری را بدون دخالت آمریکا ادامه دهیم/ اگر ژاپن و سایر متحدین آمریکا از توافقات جهاني حمايت كنند حتماً برجام حفظ خواهد شد / تهدید آمریکایی‌ها که فروش نفت ایران را به صفر برسانند، حرف بسيار خطرناک ولي غيرممكني است/ تسليحات موشکي ايران سلاح دفاعی است از هیچ کس براي تعيين بُرد موشك هايمان اجازه نمی‌گیریم/ قتل خاشقجي در هر کشور دیگری اتفاق افتاده بود آمریکایی‌ها تا سالها رها نمی‌کردند/ متاسفانه مسايل انسانی قربانی برخی از منافع اقتصادی و مالی بین آمریکا و سعودی شده است

معاون اول رییس جمهور در مصاحبه با خبرگزاری «کیودو» ژاپن با تاکید بر اهمیت ایستادگی کشور‌های جهان در برابر سیاست‌های آمریکا، تاکید کرد: آمریکایی‌ها اصرار دارند سیاست‌های یکجانبه خودشان را بر همه دولت‌ها و کمپانی‌های دنیا اعمال کنند و اصرار دارند که این سیاست‌ها را با تهدید و تحریم دیگران در سطح بین المللی تثبیت کنند. ما امیدواریم همه دولت‌ها از جمله دولت ژاپن در مقابل این سیاست‌ها ایستادگی و از توان خودشان استفاده کنند تا مانع یکجانبه گرایی آمریکا شده و بتوانند استقلال خودشان را در دنیا حفظ کنند.

ژاپن و ديگر كشورها براي حفظ استقلالشان بايد در مقابل يكجانبه گرايي آمريكا ايستادگي كنند/ امیداريم ژاپن در آينده نيز با روش‌های خاص خریدار اصلی نفت ایران باشد/ آماده ايم با دولت و شركت هاي ژاپنی مبادلات تجاری را بدون دخالت آمریکا ادامه دهیم/ اگر ژاپن و سایر متحدین آمریکا از توافقات جهاني حمايت كنند حتماً برجام حفظ خواهد شد / تهدید آمریکایی‌ها که فروش نفت ایران را به صفر برسانند، حرف بسيار خطرناک ولي غيرممكني است/ تسليحات موشکي ايران سلاح دفاعی است از هیچ کس براي تعيين بُرد موشك هايمان اجازه نمی‌گیریم/ قتل خاشقجي در هر کشور دیگری اتفاق افتاده بود آمریکایی‌ها تا سالها رها نمی‌کردند/ متاسفانه مسايل انسانی قربانی برخی از منافع اقتصادی و مالی  بین آمریکا و سعودی شده استدكتر جهانگيري با تاكيد بر ناتواني آمريكا در به صفر رساندن فروش نفت ايران،‌ تصريح كرد: ما براي فروش نفت به راه های جدیدی دست پيدا كرده ايم و حتي اگر شرکای اصلی اقتصادی ما خرید نفت را کاهش بدهند شرکای جدیدی پیدا کردیم و به آنها نفت فروخته ايم و اين راه را ادامه خواهيم داد.
متن كامل مصاحبه دكتر جهانگيري با خبرگزاري «كيودو» به شرح ذيل است:
                                             *****
خبرنگار: از شما متشكرم كه با وجود مشغله كاري بسياري كه داريد، وقتتان را در اختيار ما قرار داده و با ما همراهي كرديد. ملاقات با شما براي من ماية افتخار است، آقاي دكتر. سؤال‌هاي ما عمدتاً مربوط به بحث برجام و روابط دو جانبه ایران و ژاپن است.
دکتر جهانگیری: خواهش می کنم. خوش آمدید. من آماده ام و در خدمت شما هستم.
خبرنگار: سؤال من در مورد مسایل دو جانبه ایران و ژاپن است، جناب آقای جهانگیری همانطور که شما مطلع هستید ایران با ما روابط تاریخی دوستانه‌ای داشته که بعد از انقلاب اسلامی 1357 هم حفظ شده است. ژاپن و ایران روابط بسیار نزدیکی در حوزه‌های مختلف دارند و ژاپن مقدار قابل ملاحظه‌ای نفت خام از ایران خریداری می‌کند. آمریکا مؤكداً از ژاپن درخواست کرده که واردات نفتش را از ایران به صفر برساند. با این که ژاپن موفق شد در مراحل آخر معافیت بگیرد اما این معافیت صرفاً 180 روز اعتبار دارد و مشخص نیست که بعد از این 180 روز بتواند به واردات نفت از ایران ادامه دهد و همانطور که آمریکا درخواست کرده ممکن است واردات نفت از ايران به صفر برسد. نظر شما در مورد توقف كامل واردات نفت ژاپن از ايران چيست؟
دکتر جهانگیری: روابط ایران و ژاپن در طول قرن گذشته بسيار خوب بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در طول 40 سال اخير نيز روابط ما در بخش‌های مختلف خوب و رو‌به پیشرفت بوده است. البته در برخی مواقع هم با مشکلاتی روبرو شده که این مشکلات هیچ‌کدام مرتبط با مسائل دو دولت نبوده و معمولاً مسائلي خارج از اراده دو دولت بر اين موضوع تأثیر گذار بوده‌اند.
بخش عمده‌اي از اين مسائل، تحت تأثیر فشارهایی بوده که معمولاً آمریکایی‌ها وارد می‌کردند و اين فشارها در مقاطعي بر روابط اقتصادی ایران و ژاپن اثر گذاشته‌اند. ژاپن کشور صنعتی بزرگی است که به نفت نیاز دارد ما نيز در منطقة خلیج فارس کشور مهم و بزرگی هستیم و یکی از تولید‌کننده‌های عمدة نفت به‌شمار مي‌رويم و تاكنون نيز تأمین‌کنندة بخشی از نفت مورد نياز ژاپن بوده‌ایم.
ما به روابط اقتصادی پایدار با ژاپن، چه در زمینة فروش نفت و چه در سایر زمینه‌ها، فکر می‌کنیم. به محاسبات فعلی توجه زيادي نداريم. شرایط آیندة دو کشور در دو منطقة مهم برای ما بسیار پراهميت و تعیین‌کننده است. دولت ژاپن معمولاً در چنين موقعیت‌هايي روش‌های خاص خود را برای عبور از فشارهای آمریکا به‌كارگرفته است و ما امیدار هستیم که در آينده نيز از روش‌های خاص خود استفاده کند و بتوانند خریدار اصلی نفت ایران باشد. ما آمادگی داریم با دولت ژاپن و کمپانی‌های ژاپنی مذاکره کنیم و راه‌های جدیدی بيابيم که بتوانیم از طریق آن راه‌ها، مبادلات تجاری بين دو كشور را بدون دخالت آمریکا ادامه دهیم.
خبرنگار: دولت ژاپن بر حمايت از برجام اصرار و تأکید دارد و از ایران خواسته که همچنان در برجام باقی بماند، اما به نظر می رسد ژاپن آنقدرها تلاش نکرده که دولت ترامپ را راضی کند تا در تصمیم خروج یکجانبه از برجام تجدیدنظر کند و تحریم‌ها را موقتاً به صورت کامل اعمال نکند. ارزیابی شما از روش دولت ژاپن چگونه است و آیا ژاپن می‌تواند به عنوان یک واسطه و ناجي نقش منحصر به فردی را اجرا کند تا نگرش دولت آمریکا را عوض کند؟ به نظر شما ژاپن چگونه می تواند از قدرت سیاسی و دیپلماتیک خود در زنده نگه داشتن برجام استفاده کند؟ انتظار شما از دولت ژاپن براي تلاش در زمينة زنده نگه داشتن برجام چيست؟
دکتر جهانگیری: برجام یک توافق بین‌المللی است و به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده و شورای امنیت قطعنامه‌ای در ارتباط با آن تصویب کرده است. آمریکایی‌ها در خروج از برجام تنها هستند و در سطح بین‌المللی فقط رژیم صهيونيستي و چند دولت منطقه، آمريكا را حمایت می‌کنند. جامعه جهانی در مقابل آنهاست. این موضوع‌که آمریکایی‌ها اصرار دارند، سیاست‌های یکجانبه خودشان را بر همة دولت‌ها و کمپانی‌های دنیا اعمال کنند و اصرار دارند که این سیاست یکجانبه را با تهدید و تحریم دیگران در سطح بین المللی تثبیت کنند، یک اتفاق نامبارك و نگران‌کننده است. ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم نشان داده که طرفدار توافقات و به دنبال اجرایی شدن پیمان‌های بین‌المللی در راستای حمایت از صلح جهانی است. با توجه به این که سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا فقط در زمینه برجام نیست و حتی در زمینه توافقات آب و هوا، محیط زیست و توافقات دیگر نيز بوده، خواست ما اين است كه دولت ژاپن در راستاي اجرای همان سیاست‌هایی که بعد از جنگ جهانی اتخاذ نموده در مقابل این حرکت ها ایستادگی و از توان خود استفاده کند تا مانع یکجانبه گرایی آمریکا در دنیا شود. اگر ژاپن و سایر متحدین آمریکا چنین اقدامی را انجام دهند، حتماً برجام نيز حفظ خواهد شد و ما نيز از اين موضوع استقبال می کنیم.
خبرنگار: نظر برخی منتقدان چنین است که سیاست خارجی ژاپن بیش از حد به آمریکا وابسته است و باید مستقل‌تر و بی‌طرف‌تر باشد و این پیغام را به آمریکا بفرستد که از سیاست یکجانبه گرایی اجتناب کند و ژاپن باید از آمریکا بخواهد که بیش از پیش به هنجارهای جهانی احترام بگذارد. به هر حال، همانطور که مطلع هستید ژاپن و آمریکا ارتباطي قدرتمند و قوی با یکدیگر دارند، ارزیابی شما از این سیاست خارجی ژاپن چيست؟
دکتر جهانگیری: سیاست ژاپن با آمریکا به عنوان یک دولت مستقل به خودشان برمی گردد و می‌توانند هر سیاستی در روابط خودشان داشته باشند. ولی ژاپن باید در مقابل یکجانبه گرایی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند و کشورهای مستقل را تهدید می‌کنند، ايستادگي كند. اين يكجانبه گرايي و تهديد، امروز با شروع برجام و برخی از موافقتنامه ها بوده و ممکن است در آینده به ساير موضوعات و کشورهای دیگر نيز سرایت کند.
خبرنگار: به نظر می رسد شرکت‌های ژاپنی از تحریم‌های آمریکا تبعیت کنند. به اين دليل که هم دسترسی‌ به بازارهای آمریکا را از دست ندهند و هم از شبکه‌های مالی بین‌المللی محروم نشوند. شرکت‌های ژاپنی که در ایران مستقر هستند، شروع به کاهش فعالیت‌های تجاری‌شان كرده‌اند. یا این که کلاً به این فکر افتاده‌اندکه پایگاهشان را به یک کشور دیگر منتقل کنند. دولت ایران چطور می‌تواند این شرکت ها را متقاعد کند که در تصمیم‌شان تجدیدنظر کنند؛ در ایران بمانند و فعالیت‌های تجاری‌شان را ادامه دهند؟
دکتر جهانگیری: به‌هر‌حال تهدید آمریکا علیه کشورها و کمپانی‌ها اتفاق نگران کننده‌ای است و اگر دولت‌ها در مقابل یکجانبه گرایی لجام‌گسیخته‌ای که آمریکایی‌ها در پیش گرفته‌اند، ایستادگی نکنند، ممکن است کمپانی‌ها و شرکت‌ها در آينده از کشورهای خودشان هم تبعیت نکنند. ما آمادگی داریم که با همه کمپانی‌های ژاپنی که علاقمندند کارشان را در ایران ادامه دهند گفتگو کنیم و راهکارهای جدیدی پيدا كنيم كه بتوانیم نگرانی آنها را کاهش دهیم تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
خبرنگار: آقای رئیس جمهور روحانی برنامه‌ای براي بازديد از ژاپن در آيندة نزديك دارند؟ یا ایران برنامه ای براي دعوت نخست وزیر ژاپن جناب آقای شینزو آبه به تهران دارد؟ و آیا دولت ایران با دولت ژاپن تا الان تماسی برقرار کرده است تا نشستي دو جانبه بین رؤسای دو کشور برگزار کند؟
دکتر جهانگیری: گفتگو در سطوح مختلف بین مقامات دو کشور جريان دارد. روابط ما كاملاً عادی است و هیچ مانعی برای گفتگو نداریم. آقای شینزو آبه در نيويورك و در حاشيه اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل با آقای روحانی ملاقات داشتند، ما منتظر آقای آبه بودیم که از تهران بازدید کنند و گفتگوهايي ميان سران دو كشور صورت پذيرد. آن دعوت به قوت خود باقی است و هر وقت ایشان اراده کنند، تهران آمادگی پذیرایی از ایشان را دارد.
خبرنگار: پس از اینکه آمریکا مجدداً تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد، حجم نفت صادراتی ایران بنابر گزارش‌ها و ادعاها در ماه‌های اخیر، کاهش شدیدی داشت و ادعا شده که در مقایسه با ماه آوریل (اردیبهشت امسال) که صادرات نفت دو و نیم میلیون بشکه در روز بوده این مقدار در ماه‌‌های اخیر به یک و نیم میلیون بشکه رسیده، اگر چنین چیزی صحت داشته باشد این کاهش زياد و قابل توجه است، ارزیابی شما از حجم نفت صادر شده در ماه‌های اخیر چیست؟ می‌شود لطفاً دقیقاً برای ما بگویید که تولید و صادرات نفت ایران چقدر است و برآورد شما از این تولید در ماه‌های آینده چگونه است؟
دکتر جهانگیری: بعد از تحریم، ترامپ اعلام کرد که در 4 نوامبر میزان صادرات نفت ایران به صفر می‌رسد و متوقف می‌شود. هم رئیس جمهور و هم وزیر خارجه و مقامات دیگر آمریکا با صراحت این هدف را اعلام کردند، برخی از کشورها در یکی دو ماه خرید نفتشان را متوقف کردند، ولی نفت ما به میزانی که نياز داشتيم، صادر شد. ما با کشورهای دوست و شرکای اقتصادی خود، به راهكارهاي جديدي رسیده‌ایم و حتماً این روش‌ها را ادامه می‌دهیم و امیدواریم که بتوانیم میزان صادرات نفت‌مان را به سطح پيش از ماه آوریل برگردانیم.
خبرنگار: ممكن است مقدار دقیق نفت صادراتی ایران را به طور مشخص يا تقريبي اعلام كنيد؟
دکتر جهانگیری: تولید ما نسبت به آوریل کاهش قابل توجهی نداشته است. آن بخشی که نیاز بوده در داخل كشور مصرف کنیم، مصرف کردیم. بخشی از پالایشگاه‌هایمان را که قبل از آوریل ظرفیت کمتری داشتند به ظرفیت بالاتري رساندیم. در جاهايي که شرکای اصلی اقتصادی ما خرید نفت را کاهش دادند، شرکای جدیدی پیدا کردیم و به آنها نفت فروختيم. درآمد 7 ماهه ما از فروش و صادرات نفت به خارج از کشور نسبت به هفت ماه سال گذشته بیشتر بوده است.
خبرنگار: می شود گفت حداقل دو میلیون هست؟
دکتر جهانگیری: حالا شما خیلی به عدد توجه نکنید، به پولش توجه کنید.
خبرنگار: آمریکا ادعا کرده که یک سری محدودیت‌ها را به مدت 6 ماه اعمال کرده اما آنها تلاششان را خواهند کرد که صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، این مسأله همانطور که شما اطلاع دارید صرفاً شش ماه اعتبار دارد، بعد از گذشت این شش ماه شما چطور می‌خواهید راه‌هایی برای صادرات نفت ایران پیدا کنید؟‌ بعد از این دوره به نظر شما، چه کشورهایی علیرغم فشارهای سنگینی که از طرف آمریکا وارد می شود، به واردات نفت ایران ادامه دهند؟
دکتر جهانگیری: ما فکر می‌کنیم شرکای اقتصادی ما به میزانی که در گذشته نفت می خريدند، از اين پس نيز خواهند خريد. اگر بعضي كشورها نيز خريدشان را کاهش دهند، این کاهش قابل توجه نیست، ما با روسیه، چین، هند،‌ سایر کشورهای آسیایی، اتحادیه اروپا و شرکای اقتصادی‌مان در سایر نقاط جهان مثل آفریقا و آمریکا در حال مذاکرات جدی هستیم که هم بتوانیم نفت بفروشیم و هم بتوانیم از درآمدهای آن استفاده کنیم. آمریکایی‌ها می‌دانند، مردم و مسئولین دنیا نيز می‌دانند که منطقه خلیج فارس منطقه بسیار حساسی است. جمعيت ايران نيز نسبت به کشورهای حوزه خلیج فارس، جمعیت قابل توجهی است. این تهدید آمریکایی‌ها که فروش نفت ایران را به صفر برسانند، حرف بسيار خطرناکی است. آمریکایی ها باید بدانند كه وقتی فروش نفت ایران صفر شود، کار بسیار خطرناکی خواهند کرد که ایران در چنين شرايطي، تصمیم لازم را خواهد گرفت.
خبرنگار: چرا می گویید خطرناک است؟ آیا ايران قصد دارد اقدام خاصی در این مورد انجام بدهد؟
دکتر جهانگیری: من احتمال پيش آمدن چنین ایامی را بسیار ضعیف می‌دانم. احتمال این که موفق شوند فروش نفت ایران را متوقف کنند، بسيار ضعیف است، ولی اگر کشور بزرگی مثل ایران از مهمترین منبع درآمد خود محروم شود، تحریم طبق تجربیات ما بیشترین فشار را بر بیماران، سالمندان، کودکان و اقشار ضعیف جامعه وارد می‌کند.
خبرنگار: امروز صبح جناب آقای رئیس جمهور ايران در سخنرانی اعلام کرد که اگر آمریکا مانع از این شود که ایران نفت خام خود را صادر کند، ما نيز اجازه نخواهیم داد که یک قطره نفت از خلیج فارس به کشورهای دیگر صادر شود. آیا ایران می خواهد به زور تنگه هرمز را ببندد و اگر واقعاً چنین قصدی داشته باشید، برای بستن تنگه هرمز چه اقدامی انجام می‌دهید؟ همانطور که شما می‌دانید تنگه هرمز در دنیا منطقه اي راهبردی و حساس است. آیا واقعاً ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد و مانع از این شود که نفت از این منطقه صادر شود؟‌
دکتر جهانگیری: همانطوري که گفتم، احتمال وقوع چنین شرایطی از نظر من بسیار ضعیف است. ما حتماً نفت‌مان را صادر می‌کنیم. در این چند ماه که برای چنین شرایطی آمادگی نداشتیم، اجازه ندادیم صادرات نفت‌مان متوقف شود. در حال حاضر، آمادگی داریم و مذاکراتی که با شركاي اقتصادي خود در دنیا کرده‌ایم به راحتی می‌توانیم به میزانی که نیاز داریم نفت صادر کنیم. ولی اگر صادرات نفت ما متوقف شود دنیا مطمئن باشد که سکوت نخواهیم کرد و حتماً‌ اقدامي مناسب انجام خواهیم داد.
خبرنگار: آیا یکی از آن اقدامات بستن تنگه هرمز است؟
دکتر جهانگیری: ما گزينه هاي مختلفي داریم كه بسته به شرایط تصمیم مناسب را خواهیم گرفت.
خبرنگار: بعد از این که آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌ها را مجدداً اعمال کرد، مردم از نظر اقتصادی در شرایط دشواری قرار گرفتند. ارزش ریال شما کاهش قابل توجهی داشت، به گونه‌ای که قیمت کالاهایی که مصرف روزانه دارند و همچنین داروها افزایش بسیار شدیدی داشتند در واقع قیمتها افزایش صعودی داشتند. بیکاری در میان جوانان شما بسیار بالاست، دولت شما، دولت ایران، چطور می‌تواند اقتصاد را علیرغم فشار آمریکا همچنان احیا کند و زنده نگه دارد؟
دکتر جهانگیری: قطعاً با کاری که آمریکایی‌ها انجام دادند، فشارهای مختلفی به مردم وارد شده است. این فشار هم بیشتر به طبقات ضعیف جامعه ما وارد شده و ما در حال برنامه ریزی برای دو موضوع مختلف هستیم. نخست این که معيشت مردم را به نحوي مديريت کنیم كه شرایط اقتصادی مردم از وضع موجود بدتر نشود و در مرحله دوم از تحریم‌ها که تهدید هستند، برای توسعه کشور فرصت‌های جدیدی بسازیم. مي‌توانيم بسياري از ساختارهای اقتصادی کشور را در كنار اعمال تحريم‌ها اصلاح کنیم که قبلاً امکان اصلاح برایمان وجود نداشت و با برنامه‌هایی که داریم قطعاً می‌توانیم اقتصاد کشور را به نحوی اداره کنیم که بتوانيم برخی از مشکلات پیش‌آمده را برطرف کنیم. اكنون بعد از چند ماه تا حدی آرامش به اقتصاد کشور برگشته است و فکر می‌کنم در آینده وضعیتمان بهتر شود.
خبرنگار: تقریباً به صورت روزمره شاهد اعتراضاتی در استان خوزستان هستیم و كارگران خواستار دریافت حقوق معوقه شان هستند، این روزها شاهد تأخیر در پرداخت حقوق‌ها در سراسر کشور هستیم که باعث شده مردم بسیار مستأصل شوند، آيا اين موضوع به سياست هاي اقتصادي مربوط است، چگونه می خواهید این درخواست‌ها و مطالبات مردم را برآورده کنید؟ آیا این اطمینان را دارید و مطمئن هستید که این اعتراضات مردم به دیگر نقاط کشور کشیده نمی‌شود و اتفاقی که در دی ماه سال 96 اتفاق افتاد تکرار نمی شود؟
دکتر جهانگیری: شما راجع به کشوری صحبت می‌کنید که بیش از 23 میلیون نفر شاغل دارد. تعداد زیادی از این افراد، حقوق بگیران دولت هستند که دولت همیشه به موقع حقوق آنها را پرداخت کرده است. برخی از بنگاه‌های خصوصی ما از جمله موردي که شما به آن اشاره کردید، به دلایل مختلفی وضع درآمدشان به شكلي درآمده که موفق نشدند حقوق كارگران را به موقع پرداخت کنند. ما تصمیم نگرفتیم جای مالک خصوصی بنشینیم و تصمیم بگیریم که حقوق کارگران را پرداخت کنیم.
مدیر یکی از این شرکت ها به دلیل تخلفاتش در زندان بوده، از زندان آزادش کردند و دولت نيز کمکش کرده و شروع به پرداخت حقوق کارگران و ساماندهی بنگاهش كرده است. به تظاهرات دی ماه سال گذشته اشاره کردید؛ در مقایسه با اتفاقاتی که این روزها در پاریس می افتد، بسیار کمتر و از نظر خشونت نيز قابل مقايسه نبود. رسانه‌های آمریکایی سعی بسياري کردند تا به عنوان پیش‌نیاز عمل خودشان برای اقدامات بعدی که خروج از برجام بود، آن را در سطح جهان برجسته کنند ولي ما اينگونه مسائل را مديريت مي كنيم و نگراني خاصي نداريم.
خبرنگار: ایران همواره تأکید کرده و مصر بوده که اگر نتواند از مزایا و منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود، از برجام خارج خواهد شد. برجامی که رئیس جمهور شما آن را دستاورد بزرگ دیپلماتیک و حاصل سالها زحمت مداوم دانسته، چقدر احتمال می‌دهید که ایران از برجام خارج شود و برنامه هسته‌ای‌اش را با سرعت بیشتری از سر بگیرد؟ اگر شما از برجام خارج شوید، حمایت کشورهای اروپایی، چین و روسیه را از دست می‌دهید، برخی می‌گویند در واقع این یک خودکشی دیپلماتیک سیاسی است، آیا واقعاً به فکر خروج از برجام هستید؟
دکتر جهانگیری: ما وقت زیادی گذاشتیم تا بتوانیم با کشورهای طرف گفتگویمان به یک توافق برسیم، و فکر می کنیم که توافق خوبی انجام گرفت که هم منافع ملت ایران و هم منافع کشورهای دیگر را در نظر گرفت و هم به صلح جهانی کمک زیادی کرد. امروز هم از نتایج برجام اين است که آمریکایی‌ها در خروج از برجام تنهای تنها هستند. در دنیا به جز اسرائیل و یکی دو کشور در منطقه، تمام جهان از ملت و دولت ایران و برجام حمایت می‌کنند، ما منتظریم ببینیم نتيجه اقدامات اتحادیه اروپا كه به دنبال راهکارهايی هستند تا بتوانند به تعهدات خودشان در برجام عمل کنند، به كجا مي انجامد. به هر حال یک توافق حتماً برای طرفین تعهدات و منافعی داشته است. ما به هر حال منتظر هستیم که طرف‌های برجام به تعهدات خودشان عمل کنند، همانطور که ایران طبق گزارش‌های آژانس بين المللي انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل کرده است.
خبرنگار: شما چقدر صبر خواهيد كرد تا اروپا این ساز و کار ویژه مالی را ارائه بدهد؟
دکتر جهانگیری: ما احساس می‌کنیم كه اروپایی‌ها اراده جدی دارند و به دنبال راهکارهاي جدیدی برای تداوم همكاري با ما هستند. امیدوارم که این کار سریعتر انجام گیرد تا اعتماد مردم ایران نسبت به اتحادیه اروپا از بین نرود و آن روزی که مطمئن شویم که آنها دیگر نمی‌توانند کاری کنند، حتماً اقدامات خود را انجام می‌دهیم.
خبرنگار: ایالات متحده اخیراً ایران را به آزمایش موشک بالستیک دوربرد متهم کرده و گفته است این کار نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. استدلال ایران این است که توسعه ساخت موشک صرفاً اهداف حمایتی دارد و به هیچ عنوان ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست. آیا ایران اصلاً نیاز دارد که موشک های دوربرد بالستیک بسازد، اگر هدف شما بازدارندگی است چه نیازی به موشک های دوربرد دارید؟
دكتر جهانگیری: ملت ایران تجربه تلخی از جنگ هشت ساله‌ با صدام دارد. در آن جنگ اکثر شهرها از جمله تهران پایتخت ما، مرتب با موشك هايي كه از طرف رژیم عراق شلیک می شد، مورد حمله قرار می‌گرفت و ما به هر جای دنیا مراجعه می‌کردیم که بتوانیم حتي یک موشک بگیریم تا مقابله یا حداقل تهدید به مقابله کنیم، هيچ كس به ما موشك نمي داد. بنابراين ما برای دفاع از ملت خودمان به سمت ساخت موشک رفتیم و این موشک ها صرفاً یک سلاح دفاعی و بازدارنده هستند. از هیچ کس نيز براي تعيين بُرد موشكهايمان اجازه نمی‌گیریم، با هر چیزی که احساس می‌کنیم تهدید علیه ما است، مقابله خواهیم کرد و متناسب با نياز دفاعي كشورمان موشک مي سازيم. آمریکایی‌ها نيز در اين مورد مثل هميشه با خبرسازي و شانتاژ خبري در مورد سلاح هاي دفاعي ايران اتهام زني كردند. این ذات آمریکایی هاست.
خبرنگار: سؤال بعدي در مورد عربستان سعودی است. جناب آقای جهانگیری، می‌دانید که روزنامه‌نگار جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. یکی از کسانی که در صف اول اتهام قرار دارد ولیعهد عربستان محمد بن سلمان است که گفته می‌شود دستور قتل این خبرنگار را صادر کرده است. ایران و عربستان سعودی چند سال قبل روابطشان را قطع کردند و تا کنون این روابط مجدداً برقرار نشده است. نظر شما در مورد به قتل رسیدن این گزارشگر و این خبرنگار چیست؟ آیا هیچ‌گونه تمایل یا قصدی برای شروع گفتگو با عربستان سعودی دارید تا روابطتان را احیا کنید؟
دكتر جهانگیری: ما با عربستان رابطه بسیار خوبی داشتیم. خصوصاً با وجود دو شهر و دو پایگاه مهم اسلامی در عربستان يعني مکه و مدینه، هر سال تعداد قابل توجهی از مردم ایران براي زیارت به آن كشور سفر می‌کنند. تا زمان ملک عبدالله رابطه ما بسيار خوب بود. هم ملک عبدالله به تهران آمد و هم رئیس جمهور ما به عربستان سفر کرد. متأسفانه در دوره جدید خصوصاً با روی کار‌آمدن محمد بن سلمان، تحریکاتی در منطقه اتفاق افتاد که به روابط دو کشور آسیب زد. یکی از بدترین تحريكات، حمایت‌های فکری و مالی سعودي ها از داعش بود. ما اطلاعات و آمار دقیقی از حمایت سعودی‌ها از داعش داریم. موضوع تأسف برانگيز ديگر، حمله عربستان و متحدانش به یمن بود. مردم بیگناه و مظلوم یمن، بیمارستان‌ها، مدارس و اجتماعات مردمی مکرراً هدف بمباران هواپیماهای سعودی قرار مي گيرند. ما همواره آمادگی داريم تا مسائل بین دو کشور را حل کنیم و اين مسائل بايد ميان دو كشور حل شود. اكنون دو سال است که حجاج ایرانی مجدداً سفر به مکه را آغاز کرده اند و حج شان را بجا مي‌آورند. قتل خبرنگار سعودی، اتفاق عجيبي بود. این که گفته شود بدون اطلاع مقامات مافوق صورت گرفته، اصلاً قابل پذیرش نیست. احضار و انتقال هر فردي به داخل کنسولگری يك كشور حتماً به اجازه مقام مافوق نياز دارد. مگر می‌شود کنسولگري يك كشور بدون اجازه بگذارد چنین اتفاقی بیفتد؟ اگر این جنایت در هر کشور دیگری اتفاق افتاده بود آمریکایی‌ها تا سالها موضوع را رها نمی‌کردند. متأسفانه به خاطر منافع اقتصادی و مالی که بین آمریکا و سعودی ها وجود دارد، مسائل انساني قرباني مي شود.
خاشقجی درباره اقداماتي که سعودي ها در منطقه انجام دادند، اطلاعات زيادي داشته كه بخشی از آنها در برخی از روزنامه‌های اروپایی منتشر شد. به هر حال از این اتفاق ابراز تأسف می‌کنیم.
خبرنگار: بخاطر مصاحبه اي كه با خبرگزاري ما داشتيد از شما تشكر مي كنيم.
دكتر جهانگيري: موفق باشيد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh