طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 01 October 2020
شناسه خبر: ۶۳۹۱
تاریخ خبر: ۱۵/ ۰۸/ ۱۳۹۷
ساعت: ۱۳:۰۴
دکتر جهانگیری در مراسم تودیع و معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد:

اتفاقات جدیدی در مناسبات بین المللی در حال شکل گیری است / کشور‌های جهان به خاطر حفظ روابطشان با ایران در مقابل آمریکا ایستاده اند / عدم همراهی کشور‌ها با آمریکا در تحریم ایران اولین نمایش سیاسی و پیروزی ایران علیه آمریکا است / عبور از شرایط سخت پیش رو جز با همراهی و مشارکت مردم ممکن نیست / باید مسایل کشور را صادقانه با مردم درمیان بگذاریم/ اداره موفق اقتصاد کشور یک مسئولیت ملی بزرگ است

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به انزوای آمریکا در آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ملت ایران، گفت: این اتفاق نمایش سیاسی و پیروزی ایران علیه آمریکاست که در تاریخ ثبت خواهد شد، آمریکا برای اولین بار علیه کشوری مثل ایران وارد میدان تحریم و جنگ اقتصادی می‌شود و در دنیا منزوی و تنها می‌ماند.

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در مراسم تودیع و معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بيان اينكه آخرین پرده نمایش آقای ترامپ و همکارانش دیشب به نمایش درآمد، بر رصد دقيق حوادث و تصميم گيري صحيح در مواجهه با شرايط جديد تاكيد كرد و گفت: آنچه در اين مقطع، حیاتی و لازم است گفت و گوي صادقانه با مردم يعني صاحبان اصلی کشور، نظام و انقلاب است زيرا عبور از شرایط سخت پیش رو جز با همدلی و مشارکت مردم ممکن نیست.
معاون اول رئیس جمهور ضمن تاكيد بر پرهيز از نگران ساختن بي مورد جامعه، در عین حال تصريح كرد: مردم بايد در جريان امور باشند و نبايد هیچ موضوعی از مردم پنهان بماند .
دكتر جهانگيري با اشاره به حوادث و تجربه به دست آمده از سالهاي دفاع مقدس و همراهي و همبستگي مردم و مسئولان در آن ايام گفت: اگر مردم در شرايط دشوار ببینند مسئولین کشور صادقانه برای عبور از مشکلات تلاش می کنند و از توانایی و دانش لازم هم برخوردارند ، حتماً به میدان آمده و از هیچ فداکاری در این زمینه دریغ نخواهند کرد .
معاون اول رئیس جمهور با بيان خاطره اي از مادر يك شهيد كه وقتي جنازه فرزندش را ديد،‌ فرياد زد «خدایا شکر فرزندم را در راه تو و برای سربلندی کشورم دادم»، اظهار داشت: تجربه به ما مي گويد؛ اگر مردم ایران مطمئن شوند مسئولین صادقانه در مسیر عبور از مشکلات کشور گام برمی دارند حتماً فداکاری و مشارکت خواهند کرد.
وي با اشاره به اين واقعيت که آمریکایی ها با تمام توان وارد میدان تحریم علیه ملت ایران شده اند، ادامه داد: در دوره گذشته تحریم ها، وقتی که آمریکا تحریم ها را اعلام می کرد کل اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر همزمان یا پیش از آمریکا تحریم هایی مشابه یا بیشتر را علیه ایران اعلام می کردند و شورای امنیت نیز تحریم ها را وضع می کرد و می گفت «همه کشورها موظفند که در این تحریم ها همراهی کنند» اما امروز جز رژيم صهيونيستي و چند كشور منطقه، کشور دیگری با سياست هاي آمريكا همراه نشده است.
دکتر جهانگیری با بیان این که اتفاقات تازه ای در مناسبات بین المللی در حال شکل گیری است افزود: متحدین آمریکا علیه یک جانبه گرایی آمریکا مقاومت می کنند و به نوعی استقلال سیاسی و اقتصادی خود را به نمایش گذاشته اند و به خاطر حفظ روابطشان با ایران در مقابل آمریکا ایستاده اند. امروز کشورها از اینكه تحقیر مي شوند و استقلال سیاسی و اقتصادی آنها توسط آمریکا مخدوش می شود، ناخرسندند. در اين شرایط ما مي توانيم با سیاست های سلطه طلبانه، تهدیدآمیز، غیراخلاقی و غیرقانونی آمریکا مقابله کنیم.
وي ادامه داد: سیاست های آمریکا غیراخلاقی و غیرقانونی است. ایران به همه تعهدات بین المللی در برجام عمل کرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به طور مرتب پایبندی ایران را به تعهداتش گزارش داده است. تحریم های آمریکا ظالمانه است؛ چون علیه مردم، کودکان، زنان و قشر ضعیف ملت ایران اعمال می شود و به آنها آسيب مي رساند.
معاون اول رئیس جمهور استمرار پیروزی در صحنه سیاسی را منوط به موفقيت در صحنه اقتصادی دانست و تصریح کرد بايد اقتصاد کشور را در مقطع کنونی خوب اداره کنيم تا نادرستي سخنان وزير خارجه آمریکا که تاكيد مي كند «فروپاشی اقتصادی در ایران رخ خواهد داد» بيش از گذشته عيان شود، بنابراين امروز اداره موفق اقتصاد کشور یک مسئولیت ملی و بزرگ است و این مسئولیت بر دوش تک تک آحاد ملت ایران است.
دکتر جهانگیری افزود: همه ما در دولت و بخش خصوصي مسئولیم . قطعاً دولت به تنهایی نمی تواند این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد و باید عزم ملی به معنای واقعی برای عبور از این شرایط سخت ایجاد شود.
وی افزود: عزم ملی همراه با اتحاد و انسجام ملی در میان همه نخبگان، جریان های سیاسی، دولت، ملت، ارگان های حاکمیتی و همه ایرانیان وطن دوست در سراسر دنیا راهگشاست و همه وظیفه دارند برای موفقیت ایران و عبور کشور از شرایط سخت تحریم به میدان بیایند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به جنگ رواني و رسانه اي آمريكا در ماه هاي گذشته براي حاكم كردن فضای غير واقعي پيامدهاي تحريم بر ملت ايران ، گفت: برخی نشریات معتبر اروپایی این را اعلام کرده اند که مرگ خاشقجی خبرنگار سعودی در ارتباط با افشای پول هایی بوده که سعودی ها هزينه كرده اند تا برخی رسانه ها علیه ایران فعالیت کنند. در روزهای آینده اطلاعات بیشتری آشکار خواهد شد که چه دست هایی و چه توطئه هایی علیه ملت ایران شکل گرفته است.
دکتر جهانگیری با اشاره به این که ترامپ مدعي بود که فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند گفت: ایران با تکیه بر توانمندی مدیران خود اعلام کرد که آنها نمی توانند فروش نفت ایران را به صفر برسانند ،‌ خوشبختانه تا به امروز ما به میزانی که نیاز داشته ایم نفت فروخته ایم و از این به بعد هم می توانیم. همه ديدند كه بر خلاف گزافه گويي هاي آمريكا، شب گذشته هشت کشور از تحریم ایران معاف شدند و اين نشان داد كه آمریکاييها به تبلیغات بیش از واقعیت نیاز دارند و طوري فضاسازي مي كنند كه گويا آنها اجازه داده اند این هشت کشور بتوانند با ایران کار کنند.
معاون اول رئیس جمهور در تحليل فهرست جديد تحريم ها و پيش بيني هاي انجام شده درباره آثار آن بر خطوط هوايي و كشتيراني خاطرنشان كرد: ما به مردم دروغ نخواهيم گفت كه تحريم هاي هيچ اثري ندارد اما بگونه ای تدبير خواهيم كرد كه تحريم ها کمترین اثر را در اقتصاد کشور ایجاد كند.
دكتر جهانگيري در ادامه سخنان خود با اشاره به انتصاب دکتر رحمانی به عنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت از همه دست اندرکاران این وزارتخانه و نيز همه نهادهای مدنی و فعالان بخش صنعت خواست تا ضمن همراهي با وزیر تلاش كنند تا بخش صادرات کشور به عنوان يكي از اصلي ترين بخش ها كه مي تواند تحريم ها را بي اثر كند، رونق بيشتري بگيرد و توليد كشور با همه سختي ها پابرجا بماند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در این دوره سرپا بودن بنگاه ها و تولید کشور مسأله اصلی است، تا حقوق کارگران به موقع پراخت شود. تحقق این امر به معنای شکست آمریکاست.
دکتر جهانگیری با بیان این که دولت در شرایط فعلی مجبور به تغيير در برخی سیاست هاست، افزود: عدم دخالت مهمترین راهکار برای روشن شدن تکلیف ارز ، صادرات و واردات است . همه بررسی های اقتصادی نيز نشان مي دهد كه قیمت ارز در بازار واقعی نیست. می خواهند با فضاسازی روانی فضای اقتصاد کشور را برهم بزنند. البته ممکن است قیمت ارز اعلام شده از سوی دولت نیز غیرواقعی باشد اما دولت ناگزیر است که روش هایی را در پیش بگیرد که حداقل فشار بر مردم وارد شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پيشران بودن تولید و صادرات در همه مقاطع بر تلاش و فعاليت بيشتر توليد كنندگان و صادرکنندگان به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور تاكيد كرد و همچنين از اصناف شرافتمند كشور خواست تا با وقت گذاشتن و مديريت صحيح مانع از افزايش بي جهت قیمت ها شوند.
دکتر جهانگیری گفت: به ملت ایران می گویم فرصت های طلایی بسياري در ایران وجود دارد و با اطلاع از علاقمندي شركت هاي فعال در بسياري از كشورهاي آسیايي، اتحادیه اروپا، روسیه و چین تاكيد دارم كه آنها نیز دنبال راهی براي شکست خوردن آمريكا در قضيه تحریم ایران و ادامه فعالیت با ایران هستند.
وي در ابتداي اين سخنراني با ابراز خرسندي از حضور در جلسه تکریم وزیر صنعت، معدن و تجارت، از زحمات دکتر شریعتمداری و معارفه دکتر رحمانی افزود: این سنت تکریم و معارفه، سنت حسنه ای است که از فرهنگ اسلامی - ایرانی ما برخاسته و وقتی یک مدیر مسئولیتش به پایان می رسد دوستان علاقمند هستند در جلسه ای مراتب سپاس از زحمات او را اعلام کنند و به مدیر جدید خوشامد بگویند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که در آستانه 28 صفر قرار داریم ارتحال پیامبر مکرم اسلام (ص) و شهادت امام مجتبی(ع) و امام رضا (ع) را تسلیت گفت و افزود: امیدوارم خداوند تبارک و تعالی به همه ما این عنایت را بکند که رهرو صادقی در راه نورانی که پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه هدی (ع) ترسیم کرده اند، باشیم.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور، حکم وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت با امضای رئیس جمهور به وی اعطا شد و با اهداء هدیه ای از وزیر سابق این وزارتخانه قدردانی شد.
در این مراسم وزیر سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت نیز هر کدام در سخنانی به ارائه نظرات و دیدگاه های خود در خصوص بخش صنعت، معدن و تجارت کشور پرداختند و وزیر جدید برنامه های آتی خود برای این وزارتخانه را تشریح کرد.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh