طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - 26 May 2019
شناسه خبر: ۶۲۵۴
تاریخ خبر: ۰۲/ ۰۵/ ۱۳۹۷
ساعت: ۱۳:۱۷
دکتر جهانگیری در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور:

امروز هنردیپلماسی و هنرگفتگو باید تصویری صحیح از واقعیات داخلی و بین المللی ارائه کند/ امروز از بالاترین تا پایین‌ترین سطح حاکمیت نیازمند وحدت نظر و وحدت رویه هستیم/ نباید بگذاریم مردم نسبت به آینده ناامید شوند/ پیش از جنگ اقتصادی در جنگ تمام عیار رسانه‌ای و سیاسی قرار گرفته ایم/ بزرگترین مشکلات در فضای اعتماد عمومی و امید به آینده قابل حل است/ دولت در هر شرایط نیاز‌های اصلی مردم را تامین خواهد کرد/ بزودی همه جریانات و شخصیت‌های نمادین کشور کنار هم قرار خواهند گرفت/اقتصاد بزرگ ایران قابل حبس نیست/آمریکائی‌ها برای واردات دارو که نیاز اصلی مردم ایران است سخت گیری می‌کنند/ آمریکائی‌ها دروغ می‌گویند که نمی‌خواهند به مردم ایران فشار بیاورند

معاون اول رییس جمهور با انتقاد از کسانی که به دنبال تضعیف دولت در شرایط حساس کنونی هستند، گفت: امروز تضعیف دولت مترادف با تضعیف نظام و تضعیف نظام منجر به تضعیف امید مردم به آینده و نگرانی نسبت به افق‌های پیش روی جامعه می‌شود. این اتفاق خواست و برنامه اصلی دشمنان برای اجرایی کردن اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران است.

دكتر اسحاق جهانگيري صبح امروز (سه شنبه) در همايش روساي نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور با تبريك دهه كرامت و ميلاد با سعادت امام رضا (ع)‌ اظهار داشت: امروز كشور در شرايط خطيري قرار گرفته است اما اين شرايط فلج كننده نيست، بلكه شرايط جديد، پيچيده و دشواري است و براي مواجهه با آن نيازمند درك صحيح مسائل و توجه به راهكارهاي ابتكاري هستيم.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه واقعيت هاي پيش رو به ما مي گويند كه در كنار انبوهي از محدوديت ها ، فرصتهاي جديدي ايجاد شده است، تصريح كرد: نخستين وظيفه ما شناخت دقيق و مسئوليت پذيري نسبت به مسايل پيش رو است.
دكتر جهانگيري دولت را پيشران اصلي مديريت وضعيت پيچيده فعلي و طلايه دار مواجهه با مسائل منطقه اي،‌ بين المللي و مشكلات داخلي كشور دانست و اظهار داشت: واقعيت اين است كه دولت به تنهايي قادر نيست شرايط دشوار پيش رو را حل كند و نيازمند پشتيباني و همكاري همه نهادهاي حاكميتي و قواي سه گانه است تا بتواند وظايف خود را به نحو مطلوب انجام دهد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه امروز از بالاترين تا پايين ترين سطح حاكميت نيازمند وحدت نظر و وحدت رويه هستيم، تصريح كرد: نبايد با تشتت نظر و اعمال نظرهاي مختلف به دشمنان علامت هاي غلط و ناصحيح از شرايط كشور بدهيم. ما نيازمند فهم، راه حل و اقدام مشترك براي عبور از موانع پيش رو هستيم.
وي در ادامه با بيان اينكه در هيچ مقطعي ميان اقتصاد و سياست و نيز سياست خارجي و سياست داخلي كشور چنين ارتباط تنگاتنگي وجود نداشته است، خاطر نشان كرد: امروز مسائل خارجي به شدت از مسائل سياست داخلي و مسائل سياست داخلي از مسائل خارجي تاثير مي گيرد. همانطور كه رفتار سياسي ما ، اقتصاد كشور را تحت تاثير قرار داده، عملكرد اقتصاديمان نيز تاثير تعيين كننده اي بر سياست خارجي و سياست داخلي داشته است. بنابراين بايد در اين شرايط با اتكا به راهكارهاي صحيح بتوانيم با كمترين هزينه از اين برهه حساس گذر كنيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب كه فرمودند « زمان، زمان حمايت نهادها از يكديگر است و زمان، زمان محوريت نقش دولت و اتحاد ملي است» گفت: امروز بيش از هميشه به اتحاد ملي، محوريت دولت و حمايت قوا و نهادهاي حاكميتي نيازمنديم زيرا تجربه نشان داده است كه بزرگترين مسائل و مشكلات در فضاي اعتماد عمومي و اميد به آينده قابل حل است.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي افزود: در سال 92 دولت تدبير و اميد بعد از تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل، اتحاديه اروپا و آمريكا كار خود را آغاز كرد اما پيش از انجام هر اقدامي از سوي دولت همه شاخص هاي اقتصادي بهبود يافت و ثبات در اقتصاد كشور حاكم شد زيرا اميد و اعتماد مردم به دولت، نظام و آينده كشور افزايش يافت.
وي ادامه داد: اگر اعتماد و اميد مردم و سرمايه اجتماعي وجود داشته باشد، پيچيده ترين مسائل با ساده ترين راه حل ها قابل حل است و بالعكس درفضاي بي اعتمادي كه انسجام، اتحاد ملي و اعتماد مردم به حكومت تخريب شده باشد براي حل ساده ترين مسائل با مشكلات پيچيده و دشواري روبرو مي شويم.
دكتر جهانگيري با تشريح ترفندهاي سياسي و رسانه اي دشمن براي فرسايش سرمايه اجتماعي،‌ از اقدامات هماهنگ آنها براي ترسيم چهره اي ناخوشايند از نظام و دولت ايران به مردم خبر داد و اظهار داشت: آنها اين انگاره را در فضاي رسانه اي پررنگ مي كنند كه آينده اي براي ايران وجود ندارد و دولت و نظام ناكارآمد بوده و قادر نيست كه مشكلات مردم را حل و فصل كند.
معاون اول رييس جمهور افزود: آنچه در اين روزها و در فضاي عمومي مشاهده مي شود تلاش براي تقويت ايجاد ذهنيتي منفي و نادرست از نظام در جامعه است كه در نهايت مردم را نسبت به افق هاي آينده نگران كنند.
وي اظهار داشت: ما پيش از جنگ اقتصادي در جنگ تمام عيار رسانه اي و سياسي قرار گرفته ايم. دشمنان مي خواهند اذهان و افكار عمومي كشور را در اختيار گرفته و سپس بخش هاي بعدي نقشه خود را عملياتي كنند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: دشمنان علاوه بر نظام و دولت تلاش مي كنند همه جريانات اثرگذار سياسي مانند جريان اصلاح طلب كه مي توانند نقش موثري ايفا كنند و نيز همه شخصيت ها و سرمايه هاي نمادين موثر و مورد قبول مردم را بي خاصيت نشان داده و از اين طريق به اهداف خود دست پيدا كنند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه همه وظيفه دارند در اين نبرد سياسي و رسانه اي فعال شده و جامعه را نسبت به انگاره سازيهاي نادرست آگاه كنند، تصريح كرد: امروز هنر ديپلماسي و هنر گفتگو بايد خود را در عرصه داخلي و بين المللي نمايش دهد و به افكار عمومي تصويري صحيح از واقعيات ارايه كند.
وي با اشاره به عملكرد آمريكا در راه اندازي جنگ اقتصادي عليه كشورمان، گفت: همه بايد مصمم تمام مساعي و توان خود را بكار بگيريم تا ملت ايران با كمترين هزينه شرايط پيش رو را با سربلندي پشت سر بگذارند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد از همه سرمايه ها و ظرفيت هاي كشور استفاده شود، خاطر نشان كرد: اتحاد سياسي جدي ضرورت امروز ماست. همه مسئولين عالي رتبه كشور بايد نمايش بزرگي از اتحاد داخلي را به صحنه بياورند. در همين راستا به فضل الهي در هفته هاي آينده شاهد بخشي از اين نمايش خواهيم بود و جريانات و شخصيت هاي نمادين كشور در كنار هم قرار خواهند گرفت.
معاون اول رييس جمهور اهميت نقش نخبگان و آگاه شدن آنها از شرايط كشور را يادآور شد و افزود: ما از هر راهكاري كه بيانگر عزم ملي در داخل و در ميان ايرانيان مقيم خارج به منظور تبديل تهديد ها به فرصت حمايت مي كنيم.
وي استفاده از ظرفيت ايرانيان مقيم خارج از كشور را ضروري خواند و با بيان اينكه دستگاه هاي امنيتي و اطلاعاتي بايد در اين شرايط اختيارات لازم را به سفراي كشور بدهند، افزود: اگر از ظرفيت هاي علمي كشور، ايرانيان مقيم خارج و توانمندي مديران كشور به خوبي استفاده شود قادر خواهيم بود مسائل را به نحو مطلوب حل و فصل كنيم.
معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه ايران با وجود همه مشكلات از فرصت و ظرفيت هاي بي نظيري برخوردار است،‌ تصريح كرد: جمعيت جوان تحصيلكرده و خلاق كشور به خصوص در حوزه فعاليت هاي دانش بنيان مي توانند معجزات بزرگي خلق كنند و در زمينه منابع طبيعي نيز ايران از نظر ذخاير نفت و گاز در جايگاه نخست دنيا قرار دارد ضمن آنكه توانمندي صنعتي بسيار بالايي نيز در كشور وجود دارد و با اتكا به اين ظرفيت ها محدوديتي براي توسعه نداريم.
وي همچنين با اشاره به موقعيت جغرافيايي ويژه و استراتژيك ايران، خاطر نشان كرد: ايران با كشورهاي همسايه خود روابطي صميمانه دارد و آمريكايي ها نمي توانند حتي تصور كنند كه روابط ما با همسايگانمان تا اين حد خوب است.
دكتر جهانگيري با اشاره به روابط دوستانه و صميمانه ايران با عراق و تركيه خاطر نشان كرد: ما مي توانيم در شرايطي كه محدوديت وجود دارد بسياري از نيازهاي خود را حتي بدون ارتباط با دستگاه هاي رسمي اين كشورها، از طريق ارتباط دو ملت تامين كنيم.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: اقتصاد ايران اقتصاد بزرگي است و به گزارش موسسات اقتصادي بين المللي در جايگاه 18 اقتصاد دنيا قرار دارد. حجم مبادلات تجاري ايران با دنيا حدود 200 ميليارد دلار است و اقتصادي به اين بزرگي قابل حبس شدن نيست. ايران كشوري است كه نه تنها كمترين بدهي خارجي را در دنيا دارد بلكه بخشي از دارايي كشور در خارج از كشور مسدود است و حدود 100 ميليارد دلار ذخاير ارزي در خارج از ايران داريم.
وي افزود: ايران كشوري است كه بدهي داخلي آن با ديگر كشورها قابل مقايسه نيست بعنوان مثال كشور ژاپن 200 درصد توليد ناخالص داخلي خود بدهي دارد اما ايران كشوري است كه بدهي هايش در مقابل مطالبات آن بسيار ناچيز است و ارزش دارايي هاي دولت چند برابر نقدينگي است كه در جامعه وجود دارد و اگر بخواهد بخشي از اين دارايي ها را بفروشد مي تواند نقدينگي موجود در جامعه را جمع آوري كند.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه آمريكا به اشتباه تصور مي كند كه با فشار بر اقتصاد ايران مي تواند به زندگي مردم فشار وارد كند و با جنگ رسانه اي و سياسي مردم را به ستوه آورد، گفت: آنها تصور مي كنند كه مردم ايران دست به اقدامات غيرقابل كنترل مي زنند و اين تصور نادرستي است كه درباره مردم ايران دارند و فكر مي كنند كه ملت ايران به راحتي حاضر است از يك دولت خارجي براي آسيب زدن به كشور و دولت خود استفاده كنند.
معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه دولت از شرايط سخت اقتصادي مردم آگاه است و از فشار به طبقات متوسط و ضعيف جامعه اطلاع دارد، گفت: با وجود همه مشكلات وقتي شاخص هاي اقتصادي را مرور مي كنيم، وضعيت شاخص هاي 4 ماه نخست سال جديد در مقايسه با سال گذشته بهتر است ضمن آنكه درآمد ارزي و بودجه دولت نسبت به سال قبل بهبود يافته و تاكنون 21 برابر سال گذشته بودجه عمراني پرداخت شده است.
وي با اشاره به اينكه صادرات غيرنفتي كشور در 4 ماهه سال جاري با افزايش همراه بوده، گفت: اين در حالي است كه صادركنندگان متعهد شده اند كه ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد كشور بازگردانند و احتمال آن وجود دارد كه ميزان صادرات خود را كمتر از آنچه واقعيت است اعلام كنند اما با اين حال ميزان صادرات نسبت به سال گذشته كه چنين الزامي در كار نبود افزايش پيدا كرده است.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه ميزان واردات نيز در سال جاري با افزايش همراه بوده، گفت: عده اي به دنبال آن هستند كه بگويند در شرايط سختي كه كشور با آن مواجه است نبايد واردات كالا انجام شود اما براساس قوانين كشور دولت اجازه ندارد مانع واردات كالا شود و حق دارد فقط از طريق اعمال تعرفه واردات را كنترل كند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه از زماني كه مطلع شديم آمريكا بدنبال محدود كردن منابع ارزي ايران است سياست گذاري هاي لازم را انجام داديم، خاطر نشان كرد: برنامه هاي دقيقي تهيه شده كه اقتصاد كشور به شكل مطلوب اداره شود البته جنگ سياسي و رسانه اي دشمن آغاز شده و همه بايد به صحنه بيايند تا اميد مردم را احيا كنند كه در اين صورت برنامه هاي دولت قابل اجرا و راهگشا خواهد بود.
وي اظهار داشت: از سال گذشته كه زمزمه محدوديت ها شنيده مي شد و دولت احساس كرد كه در اثر سياست هاي دشمنان نخستين قشري كه ممكن است آسيب ببينند اقشار ضعيف و متوسط جامعه است، تصميم گرفته شد كه ميزان دريافتي افراد تحت پوشش كميته امداد و سازمان بهزيستي را سه برابر افزايش دهيم و اين ميزان در سال جاري متناسب با تورم رشد داشته و 7 هزار ميليارد تومان نيز رديف بودجه اي تعيين شد تا بتوان به طبقات آسيب پذير رسيدگي ويژه شود.
دكتر جهانگيري افزود: به هر ميزان كه احساس كنيم به قشر متوسط و ضعيف جامعه فشار وارد مي شود متناسب با آن شرايط، تمام نيازهاي اصلي مردم را چه از طريق يارانه ، چه از طريق كالابرگ و چه از روش هاي ديگر تامين خواهيم كرد و سياست هايي متناسب با شرايط پيش روي كشور تنظيم خواهد شد تا زندگي مردم دچار آسيب نشود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به ادعاي آمريكا مبني بر توقف صادرات نفت ايران اين ادعا را واهي توصيف كرد و گفت: آمريكاييها دروغ مي گويند كه نمي خواهند به مردم ايران فشار بياورند؛ آنها بيشترين سخت گيري ها را براي واردات دارو كه از نيازهاي اساسي مردم ايران است،‌ انجام مي دهند. همه برنامه هاي تحريمي آمريكاييها براي آسيب زدن به ملت ايران است.
وي با بيان اينكه همه برنامه ها و سياست هاي دولت قابل اصلاح است و نخبگان كشور مي توانند نظرات اصلاحي خود را به دولت ارائه دهند، افزود: تيم دولت نيز قابل اصلاح است و هر كس كه فكر مي كند نمي تواند در اين دوران سخت در جهت حل مسائل مردم تلاش كند بهتر است مسئوليتش را به ديگري بسپارد. همه بايد با انگيزه پاي كار باشيم تا اداره كشور مختل نشود.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه نفت كشور بايد صادر شود، سفراي ايران را سربازان خط مقدم اين جبهه دانست و گفت: اگر تا الان ميزان فروش نفت در روز 2.5 ميليون بشكه بود بايد تلاش كنيم در دوره تحريم هاي آمريكا ميزان فروش نفت بيشتر شود و براي اين كار راهكارهاي متعددي وجود دارد مانند تهاتر و نيز ايجاد انگيزه در ميان مشتريان نفت ايران.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه آمريكايي ها گروه هايي را مامور كرده اند تا با كشورهايي كه تمايل به همكاري با ايران دارند مذاكره و آنها را از اين كار بازدارند، خاطر نشان كرد: سفراي ايران نيز بايد چنين برنامه هايي داشته باشند و با شركت هاي خصوصي بين المللي ارتباط برقرار كنند و زمينه را براي همكاري فراهم آورند چرا كه اين بار اجماع جهاني به نفع ايران و عليه آمريكا است و آمريكا در انزواي بين المللي قرار دارد.
وي با اشاره به تصويب ايجاد ستاد مقابله با تحريم ها در شوراي عالي امنيت ملي،‌گفت: مسئوليت اين ستاد تهيه راهكارها و اقدامات مختلف براي مقابله با تحريم ها و عبور كشور از شرايط فعلي است. همه نخبگان و مسئولان كشور بايد فكر كنند كه عضو اين ستاد هستند و نظرات و ديدگاه هاي خود را به اين ستاد منتقل كنند.
دكتر جهانگيري خاطر نشان كرد: در ستاد مقابله با تحريم،‌ شوراي هماهنگي قواي سه گانه و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي راهكارها و سياست هاي عبور از شرايط فعلي دنبال مي شود، تصريح كرد: اگر همه مديران كشور احساس كنند كه در اين جنگ اقتصادي بايد برنده شويم و با تمام وجود به اين موضوع باور داشته باشند در اين مسير موفق خواهيم شد.
معاون اول رييس جمهور نقش سفرا و نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور را در اداره شرايط فعلي كشور پراهميت دانست و گفت: از نمايندگي هاي ايران در خارج از كشور انتظار دارم كه در اين شرايط همراهي حداكثري با برنامه هاي اقتصادي دولت را داشته باشند.
وي افزود: مقام معظم رهبري پرچم دار اتحاد ملي در كشور هستند و به زودي شاهد خواهيم بود كه اتحادي خوب در كشور به نمايش گذاشته مي شود.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به نوسانات شديد نرخ ارز در روزهاي اخير، عامل اصلي اين اتفاق را جنگ رسانه اي دانست و گفت: قيمت ارزي كه در بازار سياه اعلام مي شود درصد بسيار اندكي از حجم مبادلات ارزي كشور است و كالاهاي اساسي گروه يك و دو كه شامل 85 درصد نياز كشور است با ارز رسمي و مصوب بانك مركزي تامين مي شود.
در اين نشست پس از سخنان معاون اول رييس جمهور تعدادي از سفراي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي ديگر ضمن اعلام آمادگي خود براي همراهي كامل با سياست هاي دولت و تلاش براي مقابله با تحريم هاي آمريكا،‌ ديدگاه ها و نقطه نظرات خود را مطرح كردند.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh