طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - 25 March 2019
شناسه خبر: ۶۲۱۳
تاریخ خبر: ۰۷/ ۰۴/ ۱۳۹۷
ساعت: ۰۹:۴۵
معاون اول رييس جمهور در نشست هم انديشي مديران ارشد دولت تدبير و اميد:

رييس جمهوري آمريكا به هيچ اصول اخلاقي و بين المللي پايبند نيست/ دهها اتاق فكر در آمريكا موضوع تحريم ايران را در دستوركار دارند/ اگر با جديت پاي كار بايستيم دشمن را ذليل خواهيم كرد/ در شرايطي كه مردم تحت فشار هستند ريخت و پاش از هيچ دستگاه و مديري پذيرفته نيست/ كساني كه در شرايط سخت فعلي فقط به جيب خود فكر مي كنند خائن هستند/امروز مهمترين تهديد عدم شناخت شرايط و آگاه نكردن مردم است/موظفيم با تدبير از رنج و فشار زندگي مردم بكاهيم

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اعلام جنگ اقتصادي از سوي آمريكا عليه ملت ايران و برنامه ريزي اين كشور براي اعمال تحريم هاي هوشمند اقتصادي گفت: بايد با اتخاذ برنامه هاي هوشمند، عاقلانه و پيگير در برابر راهبرد و هدف آنها كه نابودي ايران است با جديت پاي كار بايستيم و با مقاومت دشمن را ذليل كنيم .

رييس جمهوري آمريكا به هيچ اصول اخلاقي و بين المللي پايبند نيست/ دهها اتاق فكر در آمريكا موضوع تحريم ايران را در دستوركار دارند/ اگر با جديت پاي كار بايستيم دشمن را ذليل خواهيم كرد/ در شرايطي كه مردم تحت فشار هستند ريخت و پاش از هيچ دستگاه و مديري پذيرفته نيست/ كساني كه در شرايط سخت فعلي فقط به جيب خود فكر مي كنند خائن هستند/امروز مهمترين تهديد عدم شناخت شرايط و آگاه نكردن مردم است/موظفيم با تدبير از رنج و فشار زندگي مردم بكاهيمدكتر اسحاق جهانگيري شامگاه روز گذشته ( چهارشنبه) در دومين نشست هم انديشي مديران ارشد دولت تدبير و اميد كه در حضور رييس جمهور برگزار شد، ضمن گراميداشت ياد شهيد بهشتي و شهداي هفتم تير،‌ به تشريح شرايط كشور بويژه پس از استقرار دولت تدبير و اميد پرداخت و اظهار داشت: با شروع انتخابات دوره يازدهم رياست جمهوري و پس از انتخاب دكتر روحاني بعنوان رييس جمهور، اعتماد و اميد مردم در جامعه زنده و بازسازي شد و اين اعتماد و اميد هم در بخش داخلي و هم در بخش خارجي نقش اثر گذاري در حل مسائل و مشكلات ايفا كرد.
معاون اول رييس جمهور افزود: در كنار اعتماد و اميد مردم، با اتكا به توانمندي مديران كشور و با برنامه ريزي هايي كه صورت گرفت به دستاوردهاي بسيار خوبي در فضاي اقتصادي و بين المللي دست يافتيم كه مهمترين نمونه آن در بخش سياست خارجي بهبود روابط خارجي و سرانجام رسيدن توافق برجام بود.
وي با اشاره به اينكه در حوزه اقتصادي نيز ثبات و آرامش در اقتصاد كشور بوجود آمد و برنامه ريزي براي توسعه دنبال شد،‌ ادامه داد: شاخص هاي اصلي اقتصاد مانند تورم، رشد اقتصادي،‌اشتغال زايي و رشد سرمايه گذاري روند رو به رشدي را در پيش گرفت و اقتصاد كشور در مسير صحيحي قرار گرفت.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه اگر با همان سرعت پيش مي رفتيم تا پايان دولت دوازدهم مي توانستيم بسياري از تنگناهاي توسعه اي كشور را برطرف كرده و چهره خشن فقر را از جامعه بزداييم،‌ تصريح كرد: براي همه مسائل و ابر چالش هاي كشور برنامه ريزي صحيحي در دولت صورت گرفت و برنامه مدوني نيز براي حل معضل اشتغال فراهم شده بود. اما ما به اتفاق جديدي روبرو شديم كه آن خروج آمريكا از برجام و اعلام تحريم ظرف سه و شش ماه پس از خروج از برجام بود .
وي ادامه داد: تفاوت تحريم هاي پيش رو با تحريم هاي گذشته اين است كه رييس جمهور فعلي آمريكا به هيچ اصل اخلاقي و بين المللي پايبند نيست و هر آنچه كه تشخيص دهد منافع آمريكا را تامين مي كند، به هر قيمتي كه باشد نسبت به آن تصميم گيري مي نمايد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه هم اكنون ده ها اتاق فكر در آمريكا موضوع تحريم ايران را در دستور كار خود قرار داده اند و به دنبال افزايش آثار عملي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي تحريم ها عليه ملت ايران هستند خاطرنشان ساخت: براساس اطلاعاتي كه از اتاق فكر هاي آمريكا بدست آمده‌ آنها به دنبال اعمال تحريم هاي موثرتر و كارسازتر هستند و مكرر نيز اعلام مي كنند كه اين بار ايران تحت فشارهاي تحريم هاي آمريكا تسليم خواهد شد.
وي افزود: با وجود آنكه هنوز به زمان اعمال تحريم ها و سپري شدن سه ماه از زمان خروج آمريكا از برجام نرسيده ايم، آمريكا در تلاش است تا از طريق مذاكره و يا تهديد كشورهايي كه با ايران همكاري مي كنند، آنها را از ادامه همكاري با ايران بازدارد.
دكتر جهانگيري در ادامه با تبيين اهداف مختلف آمريكا از اعمال فشارهاي متعدد به ايران و اصلي ترين بخش هاي كه آنها براي تحريم روي آن متمركز شده اند، گفت: نخستين هدف آمريكا اين است كه منابع درآمدي ايران را حذف و يا حتي المقدور آن را محدود كند كه در رأس آن درآمدهاي ارزي و نفتي كشور است.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با يادآوري اينكه در دوران تحريم هاي گذشته نيز فروش نفت ايران محدود شده بود، تصريح كرد: در آن زمان شوراي امنيت سازمان ملل نيز در تحريم ايران مشاركت داشت و كشورهايي كه مي خواستند با ايران همكاري كنند بيش از آمريكا از شوراي امنيت هراس داشتند اما اين بار آمريكا اعلام كرده است كه فروش نفت ايران بايد به طور كامل در مدت شش ماه متوقف شود.
وي هدف ديگر آمريكا از تحريم ها را ايجاد مانع بر سر راه انتقال منابع ارزي دانست و افزود: آمريكا در تلاش است كه اگر ايران موفق شد به كشوري نفت صادر كند، با ايجاد موانعي اجازه ندهد كه ايران به منابع حاصل از فروش نفت خود دسترسي داشته باشد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه تمركز ديگر آمريكا بر حمل و نقل و مانع تراشي در اين زمينه است، خاطر نشان كرد: آنها تلاش مي كنند كه اگر صادرات نفت صورت گرفت و به هر طريق ممكن منابع ارزي هم به دست ايران رسيد، از فعاليت كشتي هاي حمل كالا به ايران ممانعت شود و عملاً‌ نتوانيم منابع ارزي خود را براي واردات كالا استفاده كنيم.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: با توجه به اهدافي كه آمريكا در پيش گرفته در مرحله نخست نياز ارزي كشور نقطه اي آسيب پذير است چرا كه بخش زيادي از منابع درآمدي دولت به نفت وابسته است و بودجه دولت كاهش خواهد يافت.
وي با اشاره به اينكه آمريكا پيش از خروج از برجام نيز محدوديت هاي زيادي عليه ايران براي تبديل دلار به يورو ايجاد كرده بود، تصريح كرد: آمريكا با محدوديتي كه ايجاد كرد امكان وارد كردن منابع ارزي بصورت اسكناس از كشورهاي مختلف را محدود نمود.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه اين مسائل باعث تلاطم در بازار ارز كشور شده است، يكي از زمينه هاي ايجاد تلاطم را افزايش تقاضا به ارز در داخل كشور و دومين عامل را كمبود ارز بصورت اسكناس در داخل كشور دانست و گفت: دولت براي مقابله با اين مسئله تصميم گرفت ارز با قيمت مشخص ارائه كند و تعيين قيمت ارز بر اساس كارشناسي دقيق اقتصادي بود و در تعيين قيمت ارز تفاوت ديدگاه ميان كارشناسان در نهايت حدود 100 تا 200 تومان بود.
معاون اول رييس جمهور افزود: دولت تلاش كرد تا در واردات كشور نيز شفافيت ايجاد شود و اعلام نمود تمام كساني كه مي خواهند واردات انجام دهند بايد حتماً ثبت سفارش انجام دهند و موارد وارداتي كه بدون ثبت سفارش باشد به رسميت شناخته نشود.
وي خاطر نشان كرد: براساس شرايطي كه در بازار ارز بوجود آمد بخشي از ارز كه در بازار خريداري مي شد به خارج از كشور انتقال مي يافت.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه هيچ كشوري قادر نيست كه در يك دوره مشخص اين حجم انتقال سرمايه داشته باشد، افزود: افزايش تقاضا و هجوم به بازار براي تهيه ارز در حالي بود كه نظارتي در اين زمينه وجود نداشت و مشخص نبود كساني كه قصد خريد ارز دارند آن را براي چه استفاده اي مي خواهند. اين آزادي تا حدي بود كه حتي باندهاي قاچاق مواد مخدر و گروه هاي تروريستي كه ما با آنها در حال جنگ هستيم نيز مي توانستند ارز مورد نياز خود را از داخل ايران تامين كنند چرا كه تا آن زمان از كساني كه براي خريد ارز اقدام مي كردند در مورد نحوه مصرف ارز هيچ سوالي از آنها نمي شد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به يكي ديگر از تصميمات دولت در حوزه ارز، گفت: دولت اعلام كرد كه ارز حاصل از صادرات بايد به چرخه اقتصاد كشور بازگردد و آثار صادرات غيرنفتي در اقتصاد كشور قابل بررسي باشد.
وي اظهار داشت: پس از تصميمات آمريكايي ها و شوك جديد بر اقتصاد كشور، ‌با شرايط جديد تري روبرو شديم و در اين شرايط نياز بود كه سياست ها را بازنگري كرده و اعلام كنيم كه از اين پس براي واردات هر گونه كالا، ارز اختصاص نمي يابد چرا كه محدوديت وجود دارد.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: در همين راستا كالاها به لحاظ اهميت آنها طبقه بندي شد و گروه يك را به كالاهاي اساسي و ضروري اختصاص داديم و 18 ميليارد دلار براي واردات اين گروه كالايي اختصاص يافت كه 3.5 ميليارد دلار براي دارو،‌8 ميليارد دلار كالاهاي اساسي وزارت جهاد كشاورزي و 7 ميليارد دلار كالاهاي ضروري بخش صنعت بود كه معتقد هستيم در بدترين شرايط هم ارز مورد نياز اين گروه كالايي تامين خواهد شد و تا زماني كه ارز براي واردات اين گروه به طور كامل تامين نشود، هيچ ارزي به گروه هاي ديگر پرداخت نخواهد شد.
معاون اول رييس جمهور افزود: گروه دوم كالاها، مواد اوليه كارخانجات است كه 24 ميليارد دلار به آن اختصاص داده شد و مقرر شد كه اگر بانك مركزي ارز مازاد در اختيار داشته باشد و ارز مورد نياز گروه يك تامين شده باشد براي واردات گروه دو نيز كمك كند.
وي افزود: گروه سوم ، كالاهاي مصرفي هستند كه در داخل كشور توليد نمي شود و به آن نياز داريم كه در اين زمينه ابتدا تصميم گيري شده بود كه صادر كنندگان بتوانند به قيمت توافقي ارز خود را به وارد كنندگان بفروشند و صادر كننده مكلف بود ظرف شش ماه ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد برگرداند كه هفته گذشته تصميم گرفتيم اين زمان به دو ماه كاهش يابد و امروز تقريباً‌ به پايان زمان دو ماه نزديك مي شويم.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: از هفته آينده در بازار بورس واريزنامه ارز صادراتي صادر كنندگان به فروش مي رسد و قيمت جديدي براي ارز شكل خواهد گرفت كه اميدوارم اين برنامه از روز شنبه در بورس اجرا شود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه كالاهاي گروه چهارم كالاهايي هستند كه فعلاً در كشور به آن نيازي نيست، خاطر نشان كرد: دولت از اين موضوع آگاه است كه هر يك از اين تصميمات عوارضي به همراه دارد و هيچ يك از اين برنامه ها بدون اشكال نيست اما بايد توجه داشته باشيم كه ما در شرايط عادي و متعادل نيستيم بلكه شرايط كشور شرايطي است كه كشوري مانند آمريكا عليه ما اعلام جنگ كرده و ما ناچاريم تصميماتي متناسب با اين شرايط اتخاذ كنيم.
وي با بيان اينكه در شرايط فعلي بودجه دولت كاهش پيدا خواهد كرد و منابع مالي براي طرح هاي عمراني نيز با كاهش مواجه خواهد شد، تصريح كرد: بايد بودجه جاري محدود و كم شود و در شرايطي كه مردم تحت فشار هستند هيچگونه ريخت و پاش از هيچ دستگاه و مديري پذيرفته نيست و اين يك وظيفه ملي است كه بر عهده همه ما است.
دكتر جهانگيري در ادامه با بيان اينكه در اين شرايط واحدهاي توليدي كشور نيز با مشكل مواجه خواهند شد،‌ از استانداران سراسر كشور خواست جلسات كارگروه حمايت از توليد را بصورت مستمر برگزار كنند و با همدلي و جديت به مشكلات واحدهاي توليدي رسيدگي و بنگاه هاي توليدي و فعالان اقتصادي را مورد توجه قرار دهند.
معاون اول رييس جمهور گفت: مشخصه دولت تدبير و اميد بايد همانند نامش تدبير امور و اميد به آينده باشد چرا كه مردم مهر تاييد پاي اين دولت زده اند و ما موظف هستيم با تدبير، رنج و فشار مردم را كاهش دهيم و اميد آنها به آينده را بالا ببريم.
وي با تاكيد بر اينكه بايد تهديد ها را شناسايي و متناسب با آن برنامه ريزي كنيم،‌ افزود: بايد اميد و اعتماد مردم را بازسازي كنيم زيرا اگر مردم احساس كنند كه دولت تمام توان خود را پاي كار آورده است، از دولت حمايت خواهند كرد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد حس دولت داري در مردم تقويت شود، خاطر نشان كرد: مهمترين وظيفه ما در مقطع فعلي اين است كه به گونه اي برنامه ريزي كنيم تا مردم احساس كنند كه دولت براي حل مشكلات آنها دروزهاي سخت برنامه دارد.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه سازمان هاي مناسب براي تصميم گيري در شرايط فعلي ايجاد شده است، گفت: با تدبير مقام معظم رهبري و با برنامه ريزي رييس جمهور شورايي با حضور سه قوه ايجاد شده كه هم هماهنگي در سه قوه ايجاد مي كند و هم تصميمات لازم را براي شرايط مختلف اتخاذ مي نمايد.
وي افزود: در شوراي عالي امنيت ملي تصويب شد كه ستاد مقابله با تحريم راه اندازي شود تا بتواند تصميمات لازم را براي مقابله با تحريم ها اتخاذ كند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: در شرايط جديد مديران كشور حق ندارند كه تسليم شرايط شوند و بايد راهكار براي فروش نفت و تامين نيازهاي كشور پيدا كنند.
دكتر جهانگيري گفت: هنر بانك ها و مديران نظام بانكي كشور بايد اين باشد كه با هر روشي و با كمك صرافي ها پول مورد نياز كشور تامين و جابه جايي و انتقال پول انجام شود و در اين زمينه هر اختياري كه لازم باشد به آنها تفويض خواهيم كرد.
معاون اول رييس جمهور تصريح كرد: بايد واردات مورد نياز كشور را به هر طريق ممكن انجام دهيم و نبايد در تامين كالاهاي مورد نياز كشور اختلال ايجادشود.
وي افزود: هر وزارتخانه بايد بداند كه اولويت اول كشور اداره شرايط فعلي است؛ همانگونه كه امام خميني (ره) نيز در دوران دفاع مقدس مي گفتند كه « جنگ در راس است» امروز نيز هر مديري كه اولويت ديگري غير از مديريت شرايط كشور داشته باشد يعني شرايط كشور را به درستي نشناخته است.
وي در ادامه با بيان اينكه در كنار اين تهديدها فرصت هايي نيز در كشور وجود دارد، گفت: مهمترين تهديد اين است كه درك صحيحي از شرايط نداشته باشيم و مردم را نسبت به وضعيت جديد كشور آگاه نكنيم. دشمنان مي خواهند مردم را نسبت به آينده جمهوري اسلامي ايران مأيوس كنند و تحقير آميزتر از اين نيست كه نخست وزير رژيم صهيونيستي با ادعاي دلسوزي براي مردم ايران يكبار با پارچ آب و بار ديگر با توپ فوتبال سخن مي گويد.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: ما بايد شرايط را به خوبي براي مردم تبيين و تشريح كنيم و بايد توجه داشته باشيم كه مردم را نبايد وحشت زده كنيم و در عين حال نبايد به آنها بگوييم كه كشور در شرايط عادي است.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه نخبگان كشور بايد با ما همراهي كنند و ما بايد آنها را در جريان مسائل قرار دهيم و از آنها كمك بخواهيم، افزود: اگر در برخورد با كاستي ها ابتكار عمل نداشته باشيم تهديد ها و مشكلات بزرگتر مي شوند.
وي يكي از فرصت هاي كشور را هماهنگي و همدلي قواي سه گانه و نهادهاي حاكميتي دانست و گفت: تجربه نشان داده است كه تهديدات خارجي همواره باعث ايجاد انسجام در كشور شده است و ما نيز براي مقابله با اين تهديدات ضرورت دارد اختلافات را كنار گذاشته و در داخل آتش بس اعلام كنيم.
دكتر جهانگيري ادامه داد: اگر گروه هاي سياسي داخلي اختلافات را كنار بگذارند مي توانيم آمريكا را شكست دهيم.
وي گفت: در اين صورت دستگاه ديپلماسي كشور مي تواند با اتكاي به حمايت داخلي در صحنه بين المللي موفق تر عمل كند و از حقوق ملت ايران دفاع نمايد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه بودجه برخي دستگاه ها در سالهاي اخير بر دولت تحميل شده و دولت بودجه مورد نياز آنها را تامين كرده است، خاطر نشان كرد: بايد اين موضوع را اصلاح كنيم زيرا دليل ندارد در شرايط سخت فعلي دولت بودجه اين قبيل دستگاه ها را تامين كند.
وي بر ضرورت ديدارهاي منظم مسئولين با مردم و طرح صادقانه مشكلات كشور با آنان تاكيد كرد و با اشاره به برخي اتفاقات اخير نظير اعتصاب كاميون داران و بازاريان گفت: دولت آگاه است كه مردم با مشكل روبرو هستند و مديران نيز موظفند تمام تلاش خود را براي رفع مشكلات بكارگيرند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد بصورت شبانه روزي و 24 ساعته تلاش كنيم،‌ افزود: مردم انتظار دارند با برنامه ريزي و اتخاذ تصميمات مناسب التهابات را از بين ببريم و جامعه احساس كند كه مشكلات در حال مرتفع شدن است.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: ما در گذشته از مشكلات بسيار بزرگتر با تجربه كمتر عبور كرده ايم كه نمونه آن دوران دفاع مقدس است كه مردم شرايط سخت را تحمل كردند چرا كه مي ديدند مسئولين با جديت پاي كارند.
وي با اشاره به برخي مشكلات مزمن اقتصادي در كشور يكي از اين مشكلات را وجود نقدينگي بالا در كشور دانست و گفت: اين حجم نقدينگي در هر بخشي كه وارد شود مي تواند مشكل ساز باشد كه بايد به سرعت براي حل مسئله نقدينگي راهكار پيدا كنيم و نبايد حالا كه در حال برنامه ريزي براي مقابله با تحريم ها هستيم اجازه دهيم كه مسائل مزمن اقتصادي مشكلات را دو چندان كند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه دوران تحريم بهار رانت خواران و مفسدين است، اظهار داشت: دولت دوره تحريم هاي گذشته را آسيب شناسي كرده و با هر رانت و فسادي قاطعانه برخورد مي كنيم.
معاون اول رييس جمهور افزود: در مقطعي كه كشور در جنگ اقتصادي است و مردم با مشكلات مختلف روبرو هستند كساني كه به فكر پر كردن جيب خود هستند خائن هستند و بايد سخت گيرانه مقابل آنها بايستيم.
وي در بخش پاياني سخنان خود گفت: اميدوارم با تدابير رييس جمهور و پشتيباني ها و حمايت هاي مقام معظم رهبري، با برنامه ريزي هايي كه انجام خواهد شد بتوانيم با سربلندي دوران سخت كنوني را پشت سر بگذاريم.

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh