طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh
جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - 25 May 2018
کد خبر: ۶۱۳۸
تاریخ خبر: ۲۲/ ۰۲/ ۱۳۹۷
ساعت: ۱۹:۳۵
دکتر جهانگیری در مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران تصریح کرد:

باطل السحر توطئه‌های آمریکا انسجام و وحدت ملی در کشور است/ باید از دیپلمات‌های کشورمان در مقطع کنونی حمایت کنیم/ برجام وقتی پابرجا خواهد ماند که چین، روسیه و اتحادیه اروپا تضمین‌های لازم را بدهند/تعطیلی هر واحد مرتبط با نشر ضربه بزرگی به حوزه فرهنگ است/ باید به نوقلمان مثل پیشکسوتان توجه شود/ باید به اندیشه رقیب احترام بگذاریم و به آن امکان فعالیت دهیم/ زمانی اندیشه ما توانا می‌شود که اندیشه رقیب در صحنه باشد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا و توطئه‌های این کشور علیه ملت ایران گفت: تفاهم، وحدت و انسجام ملی باطل السحر اقداماتی است که در مقطع فعلی برای بر هم زدن برنامه‌های آمریکا باید در پیش بگیریم، و این مهمترین برگ برنده‌ای است که می‌توانیم در برابر آمریکا در اختیار داشته باشیم.

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (شنبه) در مراسم اختتاميه سي و يكمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران اظهار داشت: بر اساس گزارش هايي كه از آمار و ارقام نمايشگاه ارائه شده است، اين نمايشگاه جاي خود راهم در سطح كشور و هم در سطح بين المللي بعنوان يكي از نمايشگاه هاي معتبر باز كرده است.
وي افزود: حضور گسترده مردم و استقبال چشم گير آحاد جامعه از بالاترين سطح نظام يعني مقام معظم رهبري تا آحاد مختلف جامعه از اقصي نقاط كشور،‌نشان دهنده سرزندگي جامعه ايراني و فرهنگي بودن مردم ايران است.
دكتر جهانگيري با قدرداني از برگزار كنندگان اين نمايشگاه،‌ناظران و دست اندركاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي،‌افزود: سياست هاي خوبي در بخش فرهنگي كشور اتخاذ شده است و اميدوارم با هماهنگي ميان اصحاب فرهنگ و دولت بتوانيم اين سياست ها را استمرار بخشيده و در بخش هايي كه نيازمند اصلاح است، ‌بتوانيم با نظر خود صاحب نظران اين عرصه اصلاحات لازم را انجام دهيم.
معاون اول رييس جمهور ضرورت حمايت از كتاب در شرايط كنوني كه كتاب در مواجهه با كالاهاي فرهنگي جديد نظير شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي قرار گرفته است را يادآور شد و اظهار داشت: دولت و بخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين زمينه مسئوليت مهمي بر دوش دارند.
وي كتاب را مظهر انديشه توصيف كرد و با بيان اينكه رونق كتاب منجر به رونق انديشه و خردورزي مي شود، تصريح كرد: انديشه و نقد مكمل يكديگر هستند و انديشه اي ماندگار خواهد بود كه از آزمون نقد با موفقيت بيرون آيد و كتاب محل و ميدان رقابت انديشه و نقد آن است.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه دولت در حوزه كتاب سياستي گشوده در پيش گرفته است، گفت: بايد به انديشه رقيب احترام بگذاريم و به آن امكان فعاليت دهيم زيرا زماني انديشه ما توانا مي شود كه انديشه رقيب در صحنه حضور داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور اظهار داشت: نشر امري جمعي است و رونق نشر مستلزم آن است كه همه فعالان و ذينفعان نشر حضور فعال داشته باشند و به مسائل آنها رسيدگي شود.
وي افزود: دولت، بخش خصوصي و آحاد شهروندان بايد نسبت به جايگاه نهادي نشر و خانواده كتاب حساس باشند زيرا تعطيلي هر واحد مرتبط با نشر ضربه بزرگي به حوزه فرهنگ وارد خواهد كرد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه برخي تصور مي كردند كه با ترويج فضاي مجازي، كتاب مي ميرد، خاطر نشان كرد: كتاب در دوره اي كه فضاي مجازي رونق پيدا كرد، حياتي مجدد يافت و آنچه اهميت دارد اين است كه دولت و اهالي فرهنگ در اين حيات مجدد نقش خود را آنطور كه شايسته است ايفا كند.
دكتر جهانگيري ترويج كتاب را از سياست هاي قطعي دولت و نهادهاي عمومي برشمرد و اظهار داشت: كتاب يعني ترويج عقلانيت و منطق و كشور و ملتي كه به كتاب متكي است در حقيقت به منطق و عقلانيت متكي است.
وي با يادآوري اينكه معجزه دين ما كتاب است، برضرورت تلاش در جهت ترويج كتاب در جامعه تاكيد كرد و گفت: بايد كتاب را به متن جامعه و زندگي مردم بازگردانيم.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: براي سنجش ميزان دانش گرايي و سنجش ميزان معرفت جويي، ميزان انس به كتاب مهمترين شاخص است و هر خدمتي كه به كتاب، كتابخوان و كتابدار مي شود در واقع خدمت به فرهنگ جامعه است و دولت تلاش خواهد كرد كه همه اجزاء حوزه نشر را مورد حمايت قرار دهد.
وي با تاكيد بر اينكه بايد به نو قلمان همانند پيشكسوتان توجه كنيم، تصريح كرد: ناشران و نويسندگان ساكن شهرستان ها و مناطق دور افتاده كشور بايد همانند مركز نشينان مورد توجه و حمايت باشند و نسل جوان بايد بعنوان مهمترين اهرم پيشرفت كشور مورد توجه و حمايت باشد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر لزوم توجه هر چه بيشتر به اقتصاد نشر،‌ تصريح كرد: هر كاري كه اقتصادي نباشد ادامه حيات نخواهد داشت. در حوزه نشر گاهي كتاب هايي كه به زحمت بيشتري به رشته تحرير در مي آيند، تيراژ محدود تري دارند و دولت بايد در اين موارد با استفاده از ابزارهايي كه در اختيار دارد نظير ارز، يارانه، ماليات و ساير ابزارها به انتشار اين كتاب ها كمك كند.
وي با تاكيد بر ضرورت استمرار حركت قانونمند نشر، تصريح كرد: بايد بر اين موضوع واقف باشيم كه با محدوديت نمي توانيم از اقداماتي كه با سليقه ما سازگار نيست جلوگيري كنيم.
وي خاطر نشان كرد: محدوديت هيچ گاه جواب نداده است و به محض اينكه در حوزه نشر محدوديت ايجاد كنيم، بازارهاي نشر در كشور هاي فارسي زبان اطراف ما گسترش پيدا مي كند و يا به حوزه فضاي مجازي منتقل مي شود. تقريبا هيچ كتابي نيست كه براي انتشار آن محدوديت ايجاد كرده باشيم و در دسترس مردم نباشد. دولت بايد در عرصه حمايت از فرهنگ و آزادي فرهنگي راهي را كه در پيش گرفته با قدرت ادامه دهد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه شفافيت بايد سرلوحه سياست گذاري ها باشد، اظهار داشت: امور مرتبط با نشر و اهالي كتاب بايد به خود اهالي اين حوزه واگذار شود.
معاون اول رييس جمهور گفت: مقررات مزاحم و مجوز هاي بي مورد و مميزي هاي نامناسب بايد به حداقل خود در حوزه نشر كاهش يابد تا ناشران با خيال آسوده و امنيت خاطر بتوانند به كار خود ادامه دهند.
وي ادامه داد: كتاب زماني رونق پيدا مي كند كه عقلانيت، مدارا و تدبير كه پايه هاي اصلي دوام حكومت و ملت ايران هستند تقويت شوند.
دكتر جهانگيري خاطر نشان كرد: در مقطع فعلي به شدت به عقلانيت، مدارا و تدبير نيازمنديم و هنر ما به عنوان مديران كشور بايد اين باشد كه تلاش كنيم در مقطع فعلي كشور را از حوادث و چالش ها عبور دهيم.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه مهمترين چالش پيش روي كشور پس از آغاز بكار دولت تدبير و اميد تحريم هاي ظالمانه عليه كشورمان بود، گفت: فضاي نااطميناني در اقتصاد كشور و ايران هراسي در سطح بين المللي نيز از مهمترين چالش ها در آن مقطع بود كه دولت توانست در يك مذاكره فشرده قوي توافق نامه برجام را نهايي كند.
وي افزود: برجام يك توافق چند جانبه است كه به تصويب شوراي امنيت رسيده اما آمريكايي ها پس از اجراي برجام هيچ اقدامي در جهت كمك به اجراي آن و عمل به تعهدات خودشان انجام نداده اند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: پس از روي كار آمدن ترامپ و بخصوص در يك سال گذشته تلاش وسيعي صورت گرفت تا ناامني را بر فضاي اقتصاد ايران حاكم كنند تا ما نتوانيم از برجام استفاده مطلوب داشته باشيم.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به خروج آمريكا از برجام،‌ اظهار داشت: آمريكا با اين كار علاوه بر لطمه زدن به اعتبار بين المللي آمريكا، به افكار عمومي مردم خود نيز توجه نكرد؛ چرا كه نتيجه يك نظر سنجي پيش از خروج آمريكا از برجام نشان مي دهد كه 60 درصد مردم اين كشور با خروج از برجام مخالف و كمتر از 30 درصد با آن موافق بودند.
وي ادامه داد: آمريكا با خروج از برجام به هم پيمانان خود نيز بي اعتناي كرد و كشورهاي اروپايي و شرق آسيا نيز همگي اعلام كردند كه برجام به مصلحت امنيت و صلح جهاني است و اين اقدام آمريكا فقط با هماهنگي رژيم صهيونيستي و دولت سعودي انجام شد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه ملت ايران بايد از اهداف پشت پرده آمريكا در خروج از برجام مطلع باشند، گفت: نخبگان كشور در اين مقطع رسالت مهمي بر دوش دارند و ملت ايران بايد بدانند كه آمريكا در مرحله نخست مي خواهد به اقتدار ايران لطمه بزند بطوريكه در سفر چندي پيش يكي از مقامات اين كشور به خليج فارس اعلام شد كه بايد ريشه ملت ايران را خشكاند. آنها مي خواهند آينده اي مخاطره آميز براي ايران بوجود آورند و به اقتصاد ما ضربه بزنند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اهميت انسجام ملي و وحدت در شرايط فعلي، تصريح كرد: چند وقت پيش آمريكا موضع گيري تندي عليه يكي از كشورهاي همسايه انجام داد و اين كشور را متهم كرد كه استفاده نادرستي از حدود 30 ميليارد دلار كمك هاي آمريكا انجام داده و اين كشور اسلامي را كه در همسايگي ما است را تهديد كرد. مهمترين اقدامي كه مردم اين كشور انجام دادند برگزاري نشستي با حضور 1800 نفر از علما، نخبگان و گروه هايي بود كه بعضاً‌ با يكديگر مخالفت و درگيري داشتند اما همگي زير يك سقف جمع شدند و گفتند كه همه اختلافات را كنار مي گذاريم تا توطئه هاي آمريكا را نقش بر آب كنيم.
وي با تاكيد بر اينكه بايد از سرمايه هاي مهمي كه در اختيار داريم استفاده درست داشته باشيم، گفت: يكي از سرمايه هاي كشور قدرت ديپلماسي است به گونه اي كه رييس جمهور آمريكا نيز اعتراف كرد كه در دوران مذاكرات وقتي سخنان آقاي ظريف وزير امور خارجه ايران را از تلويزيون مي ديده است گفته كه وزير خارجه آمريكا حريف اين مرد نمي شود.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه بايد از ديپلماسي و ديپلمات هاي كشورمان حمايت كنيم گفت: با قدرت ديپلماسي كشور بايد اين فضا را كه همه يكصدا از اتحاديه اروپا و كشورهاي همسايه تا كانادا و از كشورهاي آفريقايي تا كشورهاي شرق آسيا اقدام آمريكا را خلاف قوانين بين المللي دانستند، زنده نگهداريم.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به مديريت اقتصادي در كشور، گفت: آمريكا تصور مي كرد از زماني كه اعلام كرد كه تعليق تحريم هاي ايران را تمديد نمي كند، اقتصاد ايران با چالش مواجه مي شود اما با سياست هاي اقتصادي كه در كشور بكار گرفته گرفته شد حتي پس از آنكه آمريكا خروج از برجام را اعلام كرد، شاخص هاي اصلي اقتصاد كه توقع داشتند دچار تلاطم شوند با مشكلي مواجه نشد و اتفاقي در اقتصاد نيفتاد.
وي افزود: سياست هاي ارزي دولت نيز دقيق و بموقع اتخاذ شد و خوشبختانه با برنامه ريزي هاي انجام شده كالاهاي اساسي و مورد نياز مردم به اندازه كافي در كشور تامين شده و آرامش در بازار حاكم است.
دكتر جهانگيري ادامه داد: در اين مقطع تمام فعالان اقتصادي و دلسوزان ايران بايد به ميدان بيايند. هنر نيست كه در چنين شرايطي عده اي به دنبال اندوختن ثروت باشند و به دنبال اين باشند كه با چه روش هايي مي توانند به مردم فشار وارد كنند. البته دولت اجازه فشار بر مردم را نخواهد داد و شرايط را مديريت خواهد كرد.
معاون اول رييس جمهور در خصوص ادامه برجام نيز گفت: مقام معظم رهبري و رييس محترم جمهوري در خصوص ادامه برجام قاطعانه مواضع كشور را اعلام كردند كه ادامه برجام در صورتي خواهد بود كه چين، روسيه و اتحاديه اروپا تضمين هاي لازم را مبني بر تحقق حقوق ملت ايران در چارچوب برجام بدهند.
وي با بيان اينكه ما با شرايط جديد روبرو هستيم و دشمن با اهداف مشخص به صحنه آمده است، گفت: ايران توانمندي و فرصت زيادي دارد و نخبگان كشور بايد يك بار ديگر توانايي خود را به نمايش بگذارند و از كيان و اقتدار كشور دفاع كنند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: مديران كشور نيز بايد يكبار ديگر خود را نشان دهند و مردم نيز از مديران كشور انتظار دارند كه پاي كار باشند و ما تلاش خواهيم كرد كه از همين فرصت براي رشد،‌توسعه و بالندگي كشور استفاده كنيم.
در اين مراسم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و قائم مقام نمايشگاه نيز هر كدام در سخناني گزارشي از تعداد ناشران شركت كننده و ميزان استقبال مردم از نمايشگاه و نظرات خود را در خصوص كتاب و كتابخواني ارائه كردند.
گفتني است معاون اول رييس جمهور پيش از حضور در اين مراسم از برخي غرفه هاي نمايشگاه بازديد كرد و در پايان مراسم نيز ناشران برتر شركت كننده در نمايشگاه از معاون اول رييس جمهور تنديس دريافت كردند.


شناسه خبرنگار: 1040

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh