طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - 18 February 2020
شناسه خبر: ۶۱۳۱
تاریخ خبر: ۱۸/ ۰۲/ ۱۳۹۷
ساعت: ۱۲:۱۳
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:

برای هر اقدام آمریکا در مورد برجام، آمادگی داریم/ روسیاهی آمریکا در صورت خروج از برجام در تاریخ ثبت خواهد شد/ بزرگنمایی مشکلات به دستور کار کسانی تبدیل شده که می‌خواهند به ایران لطمه بزنند/ امروز دشمنان نظام با مخالفان دولت هماهنگ شده اند/ امروز برای حل مسائل اساسی کشور بیش از هر زمان دیگری به گفتگو نیاز داریم/ ایجاد نگرانی در جامعه هزینه اداره کشور و حل مشکلات را بالا می‌برد/ ایران کشوری بزرگ است که می‌تواند همه مسائل خود را حل کند/ برجام جزو افتخارات دیپلماسی دنیا است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند شرایط کشور را بحرانی و نگران کننده ترسیم کنند، گفت: امروز دشمنان نظام جمهوری اسلامی در خارج از کشور به همراه عوامل داخلی خود که در طول ۴۰ سال به دنبال بر اندازی نظام بوده، با جریان مخالف دولت هماهنگ شده است و تلاش می‌کنند شرایط کشور را به گونه‌ای ترسیم کنند که به مردم القاء شود کشور دولت ندارد و حس بی دولتی در جامعه تقویت شود.

دكتر اسحاق جهانگيري صبح امروز (سه شنبه) در يازدهمين كنفرانس دوسالانه اقتصاد كشاورزي ايران كه با رويكرد اقتصاد كشاورزي، اقتصاد دانش بنيان و تغيير اقليم در پرديس كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران واقع در استان البرز برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان ملت ايران مي دانند زماني مي توان زير پاي يك كشور و يك ملت را خالي كرد كه مردم احساس كنند دولت ندارند و نسبت به مشكلات كشور تصميم گيري و برنامه ريزي نمي شود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه امروز كشور بيش از آنكه با مشكلات روبرو باشد با بزرگنمايي مشكلات روبرو است،‌تصريح كرد: بزرگنمايي مشكلات در ايران به دستور كار كساني تبديل شده كه مي خواهند در اين دوره خاص به ايران لطمه بزنند و اين افراد كساني هستند كه از حاكميت قانون و اقتدار دولت نگرانند و به دنبال تقويت حس بي دولتي در جامعه هستند.
وي با تاكيد بر اينكه هيچ كشور مقتدري نيست كه در دوره و مقطعي با مشكلات اقتصادي و اجتماعي روبرو نبوده باشد، افزود: آمريكا، اروپا و كشورهاي شرق آسيا همگي در مقطعي با مشكلات اقتصادي و اجتماعي بزرگي مواجه بوده اند اما اين مشكلات هيچ گاه يك جامعه و يك ملت را متزلزل نمي كند و از هم فرو نمي پاشاند. آن هم كشور و ملت بزرگي مانند ايران كه از طوفان هاي بزرگي در دوران حيات خود عبور كرده و از حوادث مختلف سربلند بيرون آمده است.
دكتر جهانگيري ادامه داد: آنچه موجب متزلزل شدن يك كشور مي شود، تخريب و تضعيف سرمايه هاي اجتماعي و آسيب زدن به اميد مردم نسبت به آينده و گسترش سوء ظن، سوء تفاهم، كينه و نفرت در درون جامعه است و اين عوامل است كه مي تواند آينده يك كشور را به خطر بيندازد.
معاون اول رييس جمهور با قدرداني از برگزار كنندگان كنفرانس دوسالانه اقتصاد كشاورزي ايران، خاطر نشان كرد: در اين مراسم سه نهاد مختلف حضور دارند كه با همكاري يكديگر مي توانند روند پيشرفت كشور را سرعت بخشند.
وي با اشاره به اينكه يكي از اين نهادها دانشگاه است، اظهار داشت: دانشگاه بعنوان مغز متفكر است كه مسئوليت اصلي توسعه علم و فناوري و تربيت مديران كشور و نيروي انساني متخصص را برعهده دارد و نهادي است كه يك پاي ثابت همه اتفاقات مهم در كشور است.
دكتر جهانگيري از نهادهاي علمي، تخصصي و مدني بعنوان پايه دوم توسعه ياد كرد و گفت: اين نهادها نيز با هدف همفكري و كمك به پيشرفت كشور فعاليت مي كنند و نهادهاي مدني پاي ثابت هر اقدام توسعه اي در كشور هستند.
معاون اول رييس جمهور از دستگاه هاي اجرايي و دولت بعنوان سومين نهاد موثر در توسعه كشور ياد كرد و گفت: در همه كشورها، دولت ها نقشي جدي در پيشرفت و توسعه ايفا مي كنند و گاهي ممكن است بدليل نقش پر رنگي كه دولت ايران در برنامه ريزي و سياست گذاري هاي كشور دارد اين تصور ايجاد شود كه دولت همه كاره توسعه بوده و ديگران فاقد مسئوليت هستند.
وي ادامه داد: پر رنگ بودن نقش دولت گاهي اين تفكر را بوجود مي آورد كه همه چيز را بايد از دولت خواست و كشورهايي كه چنين تفكري دارند از مسير توسعه عقب مي مانند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه اين سه نهاد پايه اصلي توسعه در كشور هستند و بايد با كمك يكديگر به چالش هاي پيش روي كشور بپردازند، خاطر نشان كرد: گفتگو مهمترين راه حل مشكلات كشور است و اميدوارم نتايج اين كنفرانس به پيدايش راهكارهاي موثر براي حل مسائل اقتصاد كشاورزي ايران منجر شود.
معاون اول رييس جمهور افزود: كشور امروز بيش از هر زمان ديگري براي حل مسائل اصلي به گفتگو نياز دارد و بايد در گفتگوهايمان افق هاي تازه اي باز كنيم و براي حل مسائل آني و روزمره و نيز مسائل آتي و بلند مدت با يكديگر به گفتگو بپردازيم.
وي ادامه داد: بايد با يكديگر همراهي و همفكري كنيم و به راه حل هاي موثر دست يابيم و اين بايد ها،‌ بايدهايي دلسوزانه و بر گرفته از ضرورت هاي كشور از زبان كسي است كه در جريان مسائل و مشكلات كشور قرار دارد.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه مسائل امروز كشور مسائلي ساده و تك بعدي نيست، افزود: برخي مسائل به دليل مزمن شدن از حالت ساده به حالت مركب و پيچيده تبديل شده است و نمي توان براي حل يك مسئله فقط به راهكارهاي تخصصي و فني همان حوزه بسنده كرد.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: مسائل امروز كشور مسائلي چند وجهي و در اين ميان برجسته ترين مسائل، مسائل سياسي هستند.
وي افزود: بايد فهم درستي از مسائل پيچيده كشور پيدا كنيم و براي حل اين مسائل بينديشيم و به راهكارهاي مشترك دست يابيم كه در اين مسير ابعاد سياسي بيش از بقيه داراي اهميت است و خود را نشان خواهد داد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد بر سر مسائل مشترك تفاهم كنيم و بر اولويت هاي اصلي كشور اتفاق نظر داشته باشيم، تصريح كرد: بايد فهرستي از مسائل اصلي پيش روي كشور تهيه كرده و همه به صورت مشترك به اين مشكلات بپردازيم.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: از نظر دولت فهرست مشكلات در بخش اقتصادي فهرستي بلند بالا است كه بيكاري، مشكلات سرمايه گذاري، وضعيت معيشتي مردم، فقر بخشي از جامعه از مهمترين مشكلات اقتصادي و مسائل زيست محيطي، آب، آسيب هاي اجتماعي و تهديدات جديد منطقه اي و بين المللي نيز از مهمترين مشكلات اجتماعي و سياسي كشور هستند.
وي افزود: حل اين مشكلات صرفاً يك راه تخصصي و فني ندارد و بدون تفاهم، گفتگو، انسجام و راه حل هاي مورد اتفاق همه بخش ها نمي توان در صدد رفع اين مسائل بود.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: بدون تفاهم ميان قواي تاثير گذار كشور، جريانات مختلف سياسي و افراد موثر نمي توان راه حل هاي مناسب براي چالش هاي كشور پيدا كرد و در صورتي مي توانيم به حل مشكلات اميدوار باشيم كه با تفاهم به اين مسائل بپردازيم.
معاون اول رييس جمهور اظهار داشت: اينكه مي گوييم ابعاد سياسي در مسير حل مشكلات از بقيه مهمتر است و از سياست سخن به ميان مي آوريم به معناي مصطلح امروزي يعني جريانات سياسي نيست بلكه منظور از سياست يعني اطمينان بخشي به جامعه و كشور كه قادر هستيم همه با هم مشكلات را حل كنيم.
وي ادامه داد: سياست به معناي آنكه افق هاي جديدي براي مقابله با چالش هاي پيش روي جامعه باز كنيم و همه با هم بتوانيم براي اميد بيشتر مردم به آينده كشور و نظام حركت كنيم زيرا با جامعه اي كه مايوس و نسبت به آينده نگران باشد نمي توان بر چالش ها غلبه كرد.
دكتر جهانگيري با اشاره به تلاش عده اي كه به دنبال ايجاد نگراني و ترسيم وضعيت نامناسب اقتصادي و سياسي در جامعه هستند، گفت: اينكه عده اي تلاش كنند شرايط كشور را بحراني و نگران كننده نشان دهند به اقتصاد، سياست و جامعه آسيب مي زند و هزينه اداره كشور و حل مشكلات را بالا مي برد.
معاون اول رييس جمهور افزود: فقط برخي كشورها هستند كه بخاطر رقابت هاي ناصحيح سعي مي كنند مسائل كوچك خود را بزرگ و غير قابل حل نشان دهند تا مردم نسبت به آينده مضطرب شوند و احساس كنند كه مسائل قابل حل نيست.
وي ادامه داد: براساس دانش خود مي گويم كه ايران كشوري بزرگ است كه فرصت هاي فراواني در اختيار دارد و قادر است همه مسائل خود را حل و فصل كند و ما بايد براي عبور از چالش هاي پيش رو با وحدت،‌انسجام و گفتگو به دنبال راه حل باشيم به گونه اي كه مشاركت همه ذينفعان در آن وجود داشته باشد.
دكتر جهانگيري افزود: كشور با فرصت هاي متعددي كه در اختيار دارد قادر است مسائل پيش رو را حل و فصل كند و گوياي اين واقعيت، عملكرد چند سال اخير دولت در همه بخش ها است كه نشان داديم توانمندي كشور براي حل مسائل زياد است. وقتي دولت كار خود را آغاز كرد قدرت هاي بزرگ بين المللي فضايي عليه ايران درست كردند كه يك ايراني به سختي مي توانست در خارج از كشور به ايراني بودن خود افتخار كند.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: در زمان مذاكرات برجام در يكي از سخنراني ها گفتم كه قدرت هاي بزرگ كاري كرده بودند كه برخي اتباع ايراني با وجود برخورداري از گذرنامه خارجي به دليل ايراني بودن امكان گشايش حساب بانكي و فعاليت اقتصادي به صرف اينكه ايراني هستند، نداشتند.
وي همچنين با اشاره به تحريم هايي كه عليه صنعت نفت، نظام بانكي، صادرات و كارهاي علمي كشور اعمال شده بود، خاطر نشان كرد: ما نشان داديم كه كشور قدرت دارد در پاي ميز مذاكره با منطق و گفتگو در برابر همه قدرت هاي بزرگ كه در طرف ديگر ميز مذاكره بودند از منطق و استدلال خود دفاع كند.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه برجام نشان دهنده قدرت و ديپلماسي ايران بود، تصريح كرد: امروز آمريكا مي گويد كه در جريان برجام سر ما كلاه رفته است. اگر ضريب هوشي آمريكائيها پايين بوده و سر آنها كلاه رفته، اروپايي ها نيز كه در مذاكرات حضور داشتند، آژانس بين المللي انرژي اتمي و سازمان ملل متحد نيز در همان طرف ميز در كنار آمريكا بودند.
معاون اول رييس جمهور افزود: ما در مذاكرات به توافقي دست پيدا كرديم كه جزو افتخارات ديپلماسي دنياست كه يك كشور در حال توسعه در پاي ميز مذاكرات با قدرت هاي بزرگ دنيا به تفاهم برسد و تا كنون نيز نشان داده ايم كه به توافقات و تعهدات خود پايبند بوده ايم اما امروز بزرگ ترين قدرت دنيا اعلام مي كند كه اين توافق بين المللي را قبول ندارد و مدعي مي شود كه سر او كلاه رفته است. كشوري كه اين گونه رفتاري از خود نشان مي دهد چگونه مي تواند مدعي باشد كه مي خواهد براي حل مشكلات دنيا برنامه ارائه دهد. كساني كه پس از اين بخواهند با چنين كشوري وارد مذاكره شوند بايد خيلي ساده لوح باشند.
وي با بيان اينكه آمريكا هر اقدامي كه نسبت به برجام انجام بدهد ما براي اداره كشور در هر شرايطي آماده هستيم و برنامه داريم و اين يك شعار نيست بلكه برنامه اي دقيق تنظيم شده است اما براي آمريكائيها در صورت خروج از برجام روسياهي در تاريخ به ثبت خواهد رسيد.
دكتر جهانگيري با اشاره به برخي دستاوردها و اقدامات دولت در حوزه اقتصادي، خاطر نشان كرد: در دوران تحريم تنها يك ميليون بشكه نفت صادرات داشتيم و در سال 93 كه حدوداً 6 ماه از آغاز به كار دولت يازدهم سپري شده بود رشد منفي اقتصاد را به مثبت تبديل كرديم و اين در حالي است كه عده اي تصور مي كنند رشد مثبت اقتصادي به دليل افزايش فروش نفت تا 2.5 ميليون بشكه در روز است اما ما در همان زمان كه تنها يك ميليون بشكه نفت در روز صادر مي شد موفق شديم بعد از يك دوره رشد منفي اقتصادي، تورم را كاهش دهيم و رشد اقتصادي را مثبت كنيم.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: دولت جهت گيري هاي توسعه كشور را در مسير صحيح خود قرار داد و شاخص هاي اصلي اقتصاد تا اين لحظه هيچكدام نگران كننده نيست و در سال 96 رشد اقتصادي 4.5 درصد و تورم تك رقمي بود.
وي با اشاره به اينكه در سالهاي اخير در بخش هاي مختلف اقتصادي كارهاي بزرگ و كم سابقه در تاريخ كشور به انجام رسيده است، افزود: چند فاز پارس جنوبي در همين مدت تكميل شد.
دكتر جهانگيري ادامه داد: در پايان دولت سيد محمد خاتمي ميزان برداشت ما از ميدان گازي پارس جنوبي با كشور قطر برابر بود اما در سال 92 كه دولت تدبير و اميد روي كار آمد قطر 2 برابر ايران برداشت مي كرد و امروز نيز با اقداماتي كه در چند سال اخير انجام شد ميزان برداشت ما كمي بيشتر از قطر است و اين دستاورد جزو كارهاي بزرگ و استثنايي است كه فقط با مديريت صحيح اتفاق مي افتد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به سرمايه گذاري 8 ميليارد دلاري دولت در بخش آب و خاك و شبكه آبياري استان هاي غرب كشور، افزود: دولت چند سد را كه عمليات اجرايي آن در زمان دولت آيت الله هاشمي رفسنجاني آغاز شده بود تكميل كرده و به بهره برداري رساند و يك تونل انتقال آب به طول 45 كيلومتر نيز تكميل شده و به زودي دشت هاي كرمانشاه و ايلام تحت آبياري قرار خواهد گرفت.
وي همچنين با اشاره به اختصاص 1.5 ميليارد دلار براي احياء اراضي استان خوزستان گفت: با اين سرمايه گذاري 300 هزار هكتار از اراضي خوزستان تسطيح شد و شبكه آبياري در اين اراضي ايجاد گرديد و در دشت سيستان نيز 46 هزار هكتار از اراضي با سيستم هاي مدرن آبياري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي تحت كشت قرار گرفت.
دكتر جهانگيري با اشاره به برنامه هاي دولت براي بخش كشاورزي، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، در طول شش دهه گذشته اهدافي در بخش كشاورزي همواره مدنظر بوده اند و امروز نيز دولت اين اهداف را در دستور كار خود دارد كه يكي از آنها افزايش بهره وري توليدات كشاورزي است و هدف ديگر ارتقاء امنيت غذايي است كه همواره از دغدغه هاي مردم و دولت ها بوده و در مقطع فعلي بسيار تقويت شده است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به خودكفايي كشور در گندم، گفت: امسال نيازي به واردات شكر نيز نخواهد بود و اگر هم باشد ميزان آن اندك است و در ساير محصولات زراعي نيز وضعيت مناسبي در كشور وجود دارد.
وي با تاكيد بر اهميت اقتصادي كردن محصولات كشاورزي خاطر نشان كرد: فعاليتي كه اقتصادي نباشد نمي تواند ادامه يابد البته ممكن است گاهي هزينه هايي كه در بخش كشاورزي وجود دارد و نواقص موجود در زنجيره ارزش، توليد يك محصول را غير اقتصادي جلوه دهد.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه جمعيت ساكن روستاها هر روز كاهش پيدا مي كند و ميزان حاشيه نشيني افزايش مي يابد، اظهار داشت: البته تلاش كرده ايم كه زيرساخت هاي لازم نظير برق، آب، راه و گاز در روستاها تكميل شود و در دولت يازدهم تقريباً به 11 هزار و 500 روستا گاز رساني شده و ميزان جمعيت روستايي بهره مند از نعمت گاز كه در ابتداي دولت يازدهم 55 درصد بود امروز در حدود 85 درصد رسيده است.
معاون اول رييس جمهور تصريح كرد: بخش كشاورزي كشور با برنامه هايي كه در چارچوب اقتصاد مقاومتي تدوين شده آماده خيزشي بزرگ است و اين نيازمند آن است كه صاحب نظران اين حوزه توجهي جدي به بخش كشاورزي داشته باشند.
وي با يادآوري اينكه اقتصاد مقاومتي داراي 5 رويكرد اصلي است، گفت: عدالت بنياني يكي از اين رويكردهاست كه نماد واقعي آن در بخش كشاورزي است چرا كه فعاليت هاي اين بخش توسط ضعيف ترين اقشار جامعه انجام مي شود.
دكتر جهانگيري گفت: درون زايي به معناي استفاده از همه ظرفيت هاي كشور و برون گرايي به معناي تعامل با دنيا نيز در بخش كشاورزي وجود دارد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به مردمي بودن و دانش بنيان بودن اقتصاد بعنوان دو رويكرد ديگر اقتصاد مقاومتي، خاطر نشان كرد: دانش بنياني بايد سهم زيادي در بخش كشاورزي داشته باشد و مراكز علمي و تحقيقاتي كشاورزي بايد در مسير توسعه كشاورزي كشور قدم بردارد و ما بايد اين موضوع را بررسي كنيم كه با داشتن صدها مركز تحقيقاتي در كشور آيا توانسته ايم بهترين بذر در محصولات مختلف را متناسب با اقليم ايران توليد كنيم.
وي تصريح كرد: دولت دانش بنيان كردن بخش كشاورزي و بالا بردن سهم دانش در محصولات را از مهمترين اولويت هاي خود مي داند و حمايت هاي لازم را در اين بخش انجام خواهد داد.
در اين مراسم استاندار استان البرز، رييس انجمن اقتصاد كشاورزي و رييس دانشگاه تهران نيز در سخناني به اهميت اقتصاد دانش بنيان در بخش كشاورزي اشاره و برضرورت تقويت اقتصاد كشاورزي متناسب با اقليم ايران تاكيد كردند.


شناسه خبرنگار: 1050

انتهای پیام /*
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh