طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - 04 August 2021
شناسه خبر: ۵۹۳۳
تاریخ خبر: ۱۴/ ۱۱/ ۱۳۹۶
ساعت: ۱۹:۱۶
معاون اول رییس جمهور درجلسه شورای اداری یزد تاکید کرد:

بازخوانی تجربه انقلاب برای کشور مفید است / راه حل غلبه بر مشکلات گفتگوی صادقانه و جلب مشارکت مردم است/ یزد سند روشن برای توسعه کشور است/ سردار سلیمانی در مبارزه علیه داعش درخشید/ حجت الاسلام والمسلمین خاتمی در اعتراضات اخیر با نجابت تمام از نظام و رهبری دفاع کرد

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: با وجود همه چالش ها و مشکلات موجود اگر با مردم گفتگوی صریح و صادقانه داشته باشیم و مشارکت آنان را در عرصه های مختلف جلب کنیم می توانیم بر همه مشکلات غلبه کنیم.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه) در جلسه شورای اداری استان یزد با بیان اینکه انقلاب اسلامی صرفاً یک میراث سیاسی نبود بلکه سرفصل جدیدی برای زندگی مردم ایران در پایان قرن بیستم و آغاز قرن بیست و یکم بود گفت: آن زمان بسیاری فکر می کردند دین کارایی خود را از دست داده است و دیگر امکان وقوع انقلاب دینی وجود ندارد اما مردم ایران با هدایت امام بزرگوار بنیان انقلابی را گذاشتند که در تاریخ منحصر به فرد است.
دکتر جهانگیری افزود: ما در انقلاب اسلامی می دانستیم که رژیم شاه را نمی خواهیم و می دانستیم که بدنبال آزادی، استقلال، عدالتخواهی و مردم سالاری هستیم. ملت ایران در یکصد سال گذشته برای آزادی و عدالت مبارزه کرده بود و مردم در آرمان هایشان می خواستند که در صحنه مدیریت کشور نقش تعیین کننده داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه ملت ایران به دنبال استقلال بودند و می خواستند نظامشان استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشد، گفت: ما در انقلاب وعده زندگی بهتر را به مردم دادیم و باید وضع و شرایط انقلاب و دوران پیش از آن را برای نسل جوان بازآفرینی و بازخوانی کنیم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه ما حتماً در اداره کشور مشکلاتی داشته ایم و از نقطه آرمانی و مطلوبی که امام (ره) می خواست و انقلاب در آن مسیر حرکت می کرد فاصله داریم گفت: البته نباید آن طرف ماجرا را فراموش کنیم و باید بدانیم که کجا قرار داشتیم و به کجا رسیدیم. از یک رژیم استبدادی و وابسته به شرایط امروز رسیده ایم و بسیاری از سختی ها را پشت سر گذاشتیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: بازخوانی تجربه انقلاب برای توسعه کشور مفید است. این بازخوانی و نگریستن به مسائل فرصت های جدیدی برای کشور بوجود می آورد. تاریخ انقلاب به ما می گوید راه غلبه بر مشکلات گفتگوی صریح و صادقانه با مردم است.
دکتر جهانگیری با اشاره به دفاع مقدس و تحليل ظاهری صدام حسین برای تسخیر چند روزه خوزستان و شکست ایران گفت: چه شد که آن جوانان با کمترین سابقه مدیریتی آن دوران را اداره کردند و ما حتی یک وجب خاک به دشمن ندادیم، این مهم رخ نداد مگر به دلیل گفتگوی صادقانه با مردم.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: بازخوانی تجربه انقلاب در سی و نهمین سالگرد استقلال ایران نشان می دهد اگر میان مردم و مدیریت کشور اعتماد ایجاد شود و میان مدیران و مسئولان اصطکاک ایجاد نشود و نیروی موجود در اختیار در جهت حل مشکلات قرار گیرد ظرفیت ایران بسیار بیشتر از مشکلات پیش روی است.
وی سپس استان یزد را استانی با فرهنگ و تاریخی بزرگ توصیف کرد و گفت: این استان الگو و سند درخشانی برای ملت ایران است. یزد سند روشن برای توسعه کشور است.
دکتر جهانگیری گفت: مردم یزد از یک سو پایبند به سنت های اصیل خود هستند و از سوی دیگر در صنعت و توسعه زبان زد شده اند . دین داری آنها تعارف نیست و قناعت از نقاط برجسته فرهنگ آنان است.
معاون اول رییس جمهور گفت: مردم یزد اهل مدارا و گفتگو هستند و به همین دلیل این استان می تواند الگوی توسعه باشد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه ایران از نظر قومیت و ادیان کشوری استثنایی است گفت: حتما باید به اقوام کشور توجه کنیم وگرنه اشتباه رفته ایم و اگر در این خصوص کوتاهی کرده ایم باید آسیب شناسی کنیم.
وی افزود: اهل سنت بخش مهمی از مردم کشور هستند و همانطور که رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مولوی عبدالحمید تصریح کردند نمی توان پذیرفت که تبعیض در حق اهل سنت روا باشد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه استان یزد این ظرفیت را دارد که میتواند بصورت یک الگوی جدی در کشور در دستور کار قرار گیرد، به ویژگی های شهید صدوقی شهید محراب اشاره کرد و ضمن گرامیداشت آیت الله خاتمی، به ویژگی های حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی اشاره کرد و گفت: نجابت تمام را از ایشان در جریان بحران و اعتراضات اخیر مشاهده کردیم که با وجود آنکه خیلی ها که مدعی حمایت از نظام هستند حاضر نشدند یک کلمه حرف بزنند اما حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی سینه سپر کرد و از نظام و رهبری دفاع کرد و به همین دلیل مورد تهاجم دشمنان خارج از کشور قرار گرفت.
وی با اشاره به یکی از دیدارهای خود با مقام معظم رهبری و گفتگو درباره حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب درباره حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی فرمودند که ایشان انسان نجیب و روحانی پاکیزه ای است و من هیچ مسئله اخلاقی و مالی از وی نشنیده ام.
دکتر جهانگیری ادامه داد: من معتقدم که با تدبیر رهبر معظم انقلاب حتما این سرمایه در اختیار نظام قرار خواهد گرفت.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی کارهای بزرگی انجام و خدمات بزرگی ارائه داده است افزود: ما برای برون رفت از مشکلات راهکارهای روشن داریم و باید با انسجام و وحدت بر همه مشکلات غلبه کنیم و اگر انسجام و وحدت داشته باشیم هیچ مشکلی نیست که نتوانیم از آن عبور کنیم.
وی با اشاره به خصومت های رییس جمهور آمریکا با ملت ایران گفت: شخصی که به تعبیر خود آمریکایی ها تعادل ندارد و باید به مراکز درمانی مراجعه کند هر روز علیه ملت ایران اقدامی انجام می دهد.
دکتر جهانگیری با اشاره به مسائل و آشفتگی های منطقه تصریح کرد: ما باید علاوه بر مشکلات خود مسائل منطقه را نیز حل کنیم و نباید نسبت به سرنوشت مردم مسلمان منطقه بی تفاوت باشیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: البته در مبارزه با گروه تروریستی داعش نیز همین اتفاق افتاد و سپاه در برابر داعش درخشید و سردار سلیمانی عزیز بعنوان سرداری افتخار آفرین در این زمینه خوش درخشید که باید از این فرصت ها به خوبی بهره برداری کنیم چرا که هر جا که از فرصت ها استفاده نکردیم همان فرصت ها به تهدید تبدیل شد.
وی اضافه کرد: جریانات سیاسی، قوای سه گانه و همه نهادها باید با هم حرف بزنند و اگر همه در کنار یکدیگر باشیم حتما از مشکلات پیش رو عبور خواهیم کرد.
معاون اول رییس جمهور کمبود منابع آب، مسائل زیست محیطی ، محدودیت بودجه دولت، بیکاری و کاهش رفاه مردم را بعنوان برخی چالش های کشور برشمرد و گفت: البته در برابر این چالش ها، کشور از فرصت های بی نظیری برخوردار است که رهبری اندیشمند و مردمی که پای نظام ایستاده اند از جمله فرصت ها هستند. وقتی رهبر کشورمان را با رهبران کشورهای منطقه مقایسه می کنیم تفاوت های بسیار زیادی مشاهده می کنیم و تردیدی نیست که رهبر معظم انقلاب از جایگاه والایی برخوردارند و قابل مقایسه با سایر رهبران کشورهای منطقه نیستند.
وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه باید طرح های بزرگ در زمینه های مختلف اجرا کنیم، خاطر نشان کرد: اجرای این طرح ها نیازمند صدها میلیارد دلار اعتبار است البته منابع مالی خارجی به سرعت به سمت ایران سرازیر خواهد شد و تا همین الان سی میلیارد دلار موافقت نامه فاینانس نهایی شده که 12 میلیارد دلار آن به مرحله اجرا رسیده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: متاسفانه عده ای اصرار دارند که بگویند کاری انجام نشده، نباید اینقدر بدبین باشیم، امروز برخی کشورهای اروپایی به دنبال راهکارهایی هستند که به شرکت های خود خط اعتباری بدهند تا بتوانند با ایران همکاری کنند و در این میان ایتالیا و فرانسه به شرکت های خود خط اعتباری دادند تا از طریق ارز یورو با ایران همکاری کنند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه دولت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 6 درصد برای اشتغال روستاها در نظر گرفته، گفت: در طرح های دانش بنیان نرخ سود 4 درصد است و اگر مسئول هر منطقه ای نتواند از این فرصت استفاده کند باید در برابر مردم پاسخگو باشد.
وی همچنین از اختصاص 20 هزار میلیارد تومان برای تکمیل و بهره برداری طرح های بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی خبر داد و گفت: در بودجه سال آینده کل کشور اعتبار خوبی بیش از 70 هزار میلیارد تومان دیده شده تا بخش خصوصی بتواند در تکمیل طرح های عمرانی با دولت مشارکت کند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اختصاص اعتبار برای بافت های فرسوده گفت: این منابع مالی می تواند منجر به استحکام بخشی بافت فرسوده در استان های مختلف نظیر یزد شود.
وی همچنین به موضوع گردشگری در استان یزد نیز اشاره کرد و گفت: هیچ بخشی نمی تواند مانند گردشگری در زمینه های اشتغال، جذب منابع مالی و انتقال فرهنگ موثر باشد به همین دلیل گردشگری از اولویت های مهم دولت است.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از کسانی که دائماً گرد یأس و ناامیدی در جامعه می پراکنند خاطر نشان کرد : عده ای دائماً در صدد مأیوس کردن مردم هستند و تصور می کنند که با این گونه اقدامات می توانند رقیب را از صحنه خارج کنند اما اگر مردم نسبت به آینده خود مأیوس شوند و احساس کنند که آینده آنها با این نظام تأمین نمی شود به دنبال مسیرهای دیگری می روند.
در این جلسه وزرای صنعت، معدن و تجارت، دادگستری ، نیرو و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز به تشریح برنامه های خود برای استان یزد پرداختند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد، استاندار و برخی مدیران و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی هم هر کدام در سخنانی به بیان دیدگاه های خود درباره استان پرداختند و خواستار توجه هر چه بیشتر دولت به این استان شدند.

انتهای پیام /*
گالری تصاویر
r_rsar
اخبار برگزيده
طراحی و تولید: "ایران سامانه"
Copyright© Iransamaneh